PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hararet

agabey3838
20/01/2010, 22:15
arkadaşlar bir sorumum var:

ısıtma sisteminde bi sıkıntı var. ısıtma kumandasını 3. veya 4. konuma getirdiğimde (motor ısındıktan sonra) hararet düşüyor. hararet normalde tam ortada duruyor, ısıtmayı açtığım zaman hararet göstergesi çeyrekle yarım arasındaki çizgiye kardar düşüyür, ısıtmayı kapattığım zaman hararet normal konuma tam ortaya geliyor,ıstmayı açıyorum tekrar düşüyor kapatıyorum tekrar yükseliyor böyle gidiyorum tek gözüm hararette ve aracın içi ısınmak bilmiyor
bu durumla karşılaşan oldumu?
yorumlarınızı bekliyorum...

vedatarslan
20/01/2010, 22:21
termostat

GP COSKUN
20/01/2010, 22:26
hiçmi sıcak üflemiyor

clax22
20/01/2010, 23:00
sıcak üflemiyorsa iki durumdan kaynaklanabilir bence.birincisi hava dugmesi havayı dısardan almaya ayarlıdır hava cok soğuksa motoru sogutabilir.ikincisi benimde basıma gelmişti motorun suyu baya bi eksilmiş olabilir

agabey3838
20/01/2010, 23:07
hiçmi sıcak üflemiyor

ılıkla sıcak arası üflüyor ama epeyce zaman sonra(motor ısınmış iken).bundan önceki aracımız marea idi daha anlaşılır olması açısından kıyas yapmak gerkirse mareanın %60 %70 i kadar ısıtıyor diyebilirim...

agabey3838
20/01/2010, 23:19
sıcak üflemiyorsa iki durumdan kaynaklanabilir bence.birincisi hava dugmesi havayı dısardan almaya ayarlıdır hava cok soğuksa motoru sogutabilir.ikincisi benimde basıma gelmişti motorun suyu baya bi eksilmiş olabilir

havayı dışardan alıyor aksi takdirde camlarda buğulanma oluyor yani hava iç sirkülasyonu kapalı durumda. hava çok soğuk değil bugünlerde ama kayserinin kışı daha başlamadı bile diyebilirim:rolleyes:

GP COSKUN
20/01/2010, 23:37
büyük ihtimalle termostat açık kalıyor
soğutma suyu devamlı dolaştığı içinde birde kalorifer sistemindeki suda eklenince
hararet düşüyor
termostat motor soğutma suyu belli bir dereceye gelene kadar açmaz suyun termostatın kaç derecelikse o dereceye kadar ısınmasını sağlar daha sonra açar ve su motorda dolaşmaya başlar motorun ısısı düşünce termostat kapanır ve su dolaşımını keser bu böyle devam eder ve bu şekilde motor soğutma suyu hep belli bir sıcaklıkta kalır muhtemelen aracınızın termostatı kapanmıyor ve su hep dolaşımda olduğundan hararet düşük kalıyor
yalnız başka etkenleride göz önünde bulundurmak gerek
hararet saati ve müşüründe de problem olabilir
ama ilk anlattığım durum daha olası duruyor
aracınızın sorununu çözünce bizimlede paylaşırsanız seviniriz

agabey3838
20/01/2010, 23:49
büyük ihtimalle termostat açık kalıyor
soğutma suyu devamlı dolaştığı içinde birde kalorifer sistemindeki suda eklenince
hararet düşüyor
termostat motor soğutma suyu belli bir dereceye gelene kadar açmaz suyun termostatın kaç derecelikse o dereceye kadar ısınmasını sağlar daha sonra açar ve su motorda dolaşmaya başlar motorun ısısı düşünce termostat kapanır ve su dolaşımını keser bu böyle devam eder ve bu şekilde motor soğutma suyu hep belli bir sıcaklıkta kalır muhtemelen aracınızın termostatı kapanmıyor ve su hep dolaşımda olduğundan hararet düşük kalıyor
yalnız başka etkenleride göz önünde bulundurmak gerek
hararet saati ve müşüründe de problem olabilir
ama ilk anlattığım durum daha olası duruyor
aracınızın sorununu çözünce bizimlede paylaşırsanız seviniriz

yarın servise gideceğim büyük ihtimalle sonucu yarın açıklarım
bilgiler için teşekkürler coşkun ağabey
bakalım servis ne diyecek

Can_SOLEY
21/01/2010, 00:42
Aykut Gp nin kaloriferi banada verimsiz geliyor eski araçlarımla kıyaslarsam ne Brava ne Focus kadar ısıtamıyor hiçbir zaman . Birde motor yeni ısındıysa kaloriferi açınca ısı düşüyor benimkide aynı , ısınmaya başlarken açarsam gene düşüyor ancak biraz devirli gidersem düşmüyor .

ABNEW
21/01/2010, 00:59
Aykut, dizeller bezninlilere göre daha geç ısınmakta, buna bir de kalorifer sistemi eklenince hararet gösterge ibresinin bir miktar düşmesi son derece normal.

Açılan ısıtma sistemi motor suyundan ve sıcaklığından yararlandığı için ısıda düşüş olur ilk başta.Belirli bir süre sonra ibre eski konumuna gelecektir.

Eğer sistem yeterince ısıtmıyorsa kalorifer sistemi, fan veya müşürünü kontrol ettirmekte fayda var...

agabey3838
21/01/2010, 01:58
Aykut, dizeller bezninlilere göre daha geç ısınmakta, buna bir de kalorifer sistemi eklenince hararet gösterge ibresinin bir miktar düşmesi son derece normal.

Açılan ısıtma sistemi motor suyundan ve sıcaklığından yararlandığı için ısıda düşüş olur ilk başta.Belirli bir süre sonra ibre eski konumuna gelecektir.

Eğer sistem yeterince ısıtmıyorsa kalorifer sistemi, fan veya müşürünü kontrol ettirmekte fayda var...

haklısınız hararet düşüp tekrar normal seviyesine gelse sorun etmem ama ısıtma açık olduğu sürece hararet ortaya gelmiyor ancak kapatırsam ortaya geliyor bügün motor ısındıktan sonra 40 dakkaya yakın dolaştım özellikle denedim ısıtma açık olduğu sürece harareti ortaya getiremedim

cpeloo
21/01/2010, 02:49
en çok sevdiğim tofaşın sahin ve kartal serisinin fan sistemi nasıl birşeyse kapıyı kapattığın anda bi açıyorsun içerisinin hamam yapıyordu vallaa....

emrequzel
21/01/2010, 08:09
walla aynı sorun dün istanbul da kar yagdıgında basıma geldi. İş yerınden cıkıorum camlar donmus arabanın üstü full kar yığılı. GP mi 10-15 dk calıstırdım hararet ceyreğe anca geldi (sıcaklık -1 gösteriyordu). daha sonra sıcaklıgı cama verim dedim. Hareret 2 dk içinde tekrar sıfıra düştü. ısıtmayı kapıyorum yawas yawas cıkıo.acıyorum tekrar düşüyor.Ama ben bunu bir sorun olarak değil.Hawa soguklugundan kaynaklandıgını düşünüyorum.

gurik
21/01/2010, 12:06
dizeller ısınmıyor.kullanım açısından en konforlusu benzinli. şıp diye 3 dk da hamam oluyor içerisi.ses yok ısıtma derdi yok. seviyorum benzinli arabayı.

KaGaN
21/01/2010, 12:33
Benzinliler dizellere göre kat kat daha çabuk ısınıyor..Yanlız arakadaşın sorunu ilginç.Termostat kapanın tam kapanmamasından yapabilir..Suyu devirdağim yaparken bir sıkıntı çıkıo heralde..Bi servise baktırın derim...

ABNEW
21/01/2010, 17:44
haklısınız hararet düşüp tekrar normal seviyesine gelse sorun etmem ama ısıtma açık olduğu sürece hararet ortaya gelmiyor ancak kapatırsam ortaya geliyor bügün motor ısındıktan sonra 40 dakkaya yakın dolaştım özellikle denedim ısıtma açık olduğu sürece harareti ortaya getiremedim

Anladım Aykut, ben de mjtd kullanırken aynısı olmaktaydı ama belirli bir süre sonra hararet olması gerektiği yere gelirdi.Dizeller zor ısınıyor bir de soğuk hava ve kalorifer kullanımı motor ısısının ideal seviyeye çıkmasını zorlaştırabilir ama arıza da olabilir tabi.Kısacası sorun motorun soğuk çalışması denilebilir.Ancak servise göstermekte fayda var...

ocean_1919
22/01/2010, 02:00
Çok soğuk havalarda uzun yolda devirsiz kullanırsam hararet düşmeye başlıyor. Ya termostat açık kalıyor, ya da motorun alt kısmı komple açık olduğu için soğuk hava zaten zor ısınan dizeli iyice soğutuyor.
Şehir içinde hararet düşmesiyle ilgili problem yok. Ancak fanı çalıştırırsam motorun ısınmasını geciktiriyor.

berkeraaa
22/01/2010, 02:09
bu durum bende motor soğukken hergün oluyor neredeyse....ancak motor sıcakken olduğunu söylemişsiniz.KAç km yol yaptıktan sonra başınıza geliyor bu durum acaba ? çünkü havalar çok soğuk ve çok zor ısınıyor motorlarımız...

punto elx2001
22/01/2010, 10:34
%99 termostatin arizali, ben burda -33 te kullaniyorum radyatorun onunde karton var, hicbir sorunda yok icerisi hamam gibi oluyor ama dedigim gibi siz termostati degistirin kapamiyor.

blue
22/01/2010, 11:02
Kardeş eğer araç hareket halindeyken hararet göstergesi düşüyorsa termostat problemi olabilir fakat araç rölantide çalışırken (yoğun trafikte beklemek yada duraklama gibi) oluyorsa gayet normal çünki sadece fiat değil tüm dizel araçlarda deneyin araç hareket etmezken kaloriferi açınca hararet kısa bir sürede düşer ve yeterince sıcak üflemez.Renault Megan II, Toyota Corolla, Dacia Logan, Hyundai Era, Kia Rio, Fiat Albea ve Renault Clio araçlarda tecrübe ettim.

aslam0740
22/01/2010, 21:57
aynı sorun bendede var dizel olduğu için geç ısınabilir ama belli bir sıcaklığa gelincede kaloriferlerin iyi ısıtması gerek ama ben bu sorunu bulacağım ilker ç. nin dediği bana mantıklı geldi motor alttan soğuk hava aldığı için ısınamıyor bi arkadaşımda bana karter muhafazası tak demişti bende takacam zaten o dışardan gelen soğuk havayı kesebilir bunu bi deneyeceğim aykut servis ne dediyse bizede aktar senin sonuçları bekliyoruz.

agabey3838
23/01/2010, 03:33
arkadaşlar aracı servise götürdüm dizel motorların geç ısındığını zaten biliyoruz bunu söylediler ve kaloriferi ilk çalıştırma durumunda hararette oynama olmasının normal bi durum olduğunu söylediler.şehir içi kullanımı (sakin kullanım) bu durumda etkili oluyormuş servisin bu açıklaması beni ikna etmedi bugun(hava soğuk) arabayla çok işim olduğu için bu açıklamayı test etme imkanım oldu: sabah hararet çeyreğe gelene kadar sakin kulladım motor hafif ısındıktan sonra tempoyu biraz artırdım ve 3500 devir \dakikada vites yükseltmeye başladım ışıklarda falan kalkışlar hep bu şekilde sonuç olarak hararet seviyesini korudu düşmedi ama gözüm anlık yakıt tüketiminde tabi...(kayseriliyiz nede olsa :) ) öğlen yine aynı şekilde hararet düşmüyor ve gelelim geceye, kaveden çıktık arkadaşları eve dağıtıyorum :) (bu gece kayseride rüzgar var çok soğuk,soğuk adamı kesiyor tam kayseri havası yani) aynı şekilde hararet düşmüyor ama sonra bir test daha yaptım vites 4'de, devir 1800-2000 civarı 10 dakika gideyim dedim ki hep böyle kullanırm normalde. vites 3 de 4 de iken bu devirlerde oldukça güzel yakıt ekonmisi yapıyorum bu arada kaloriferi 3. seviyeye getirdim, hararet 10 dakika olmadan çat diye yarımla çeyrek arasına geldi ve orda kaldı tekrar ortaya çıkamadı.ısıtmayı kapatınca 1 dakikada veya devri yükseltince(ısıtma hala açık) 4-5 dakikada hararette hemen yükseliyor yolumu uzatıp tek tek denedim bunları.

ayrıca iyi üflememe sorunu polen filtresinin değişimi ile ortadan kalktı şimdi çok daha verimli ısınabiliyorum ısıtma butonu 2. seviyede iken güzel şekilde ısınıyorum fazla sıcak oluyor kapatıyorum aracın içi soğumaya başlayıca tekrar 2. seviyeye getiriyorum 3. ve 4. seviyeye gerek bile kalmıyor. benim istediğimde buydu zaten kalorifer sorunum çözüldü yani.

son olarak benim çıkardığım nacizane fikrim şudur: ben ekonomik olsun diye sakin kullandıkça, yavaş yavaş hızlanıp 2600-2700 devirde vites yükselterek kullandıkça motor tam ısınmıyor(soğuk hava etken tabii çünkü 2 ay öncesine kadar bu durum yoktu) ama kayseri merkezde 15 dakikada heryere ulaşıyosun veya 15 km'de yani motor adam gibi ısınmadan ben gideceğim yere varıyorum buda yakıtı etkiliyor tabiki.
bugün hem işim olduğu için hemde yolu uzatarak arabayı deneyerek 110 km yol yapmışım yakıt göstergesi aracı ilk aldığım, heycanla kullandığım ve bir ışıktan diğerine tam gaz gittiğim günlerdeki gibi DÜŞTÜ.soğuk havada sakin kullanıyorum normalden biraz daha fazla yakıyorum motoru tam anlamıyla ısıtamıyorum dediğim gibi gideceğim yere varıyorum ısınmadan. yardırıp hızlı kullanıncada çok fazla yakıyorum kısır döngü gibi bişe oluyor

arkadaşlar sorularınıza dilim döndüğünce cevap verdim umarım aydınlatabilmişimdir bu saatte bu kadar artık... :)

NOT:serviste öğrendim garanti uzatmada kampanya var +1 yıl 299 tl. 25tl*12 ay taksitte yapıyorlar bilginize

herkeze iyi geceler

şimdi farkettim çok mu uzatmışım lafı? okuyan olur inş. :)

aslam0740
23/01/2010, 10:42
teşekkürler aykut verdiğin bilgiler için, benim aklıma bişey daha geldi kayseri gibi soğuk iklimlerdeki iller için antifirizi ölçtür gerekirse su koyma hepsini antifiriz koy ama bi ustaya danışta öyle yap. ben eskişehirde böyle antifiriz ölçen yerler gördüm, havanın durumuna göre bu antifirizi ne kadar konacaksa ayrlıyorlar

agabey3838
23/01/2010, 14:31
teşekkürler aykut verdiğin bilgiler için, benim aklıma bişey daha geldi kayseri gibi soğuk iklimlerdeki iller için antifirizi ölçtür gerekirse su koyma hepsini antifiriz koy ama bi ustaya danışta öyle yap. ben eskişehirde böyle antifiriz ölçen yerler gördüm, havanın durumuna göre bu antifirizi ne kadar konacaksa ayrlıyorlar

servise gittiğimde bi danışayım

crewe34
23/01/2010, 16:08
arkadaşlar heralde dizel araçlar benzinli araçlara göre daha geç ısınır...mazot ve benzin arasındaki uçuculuk farkından dolayı...motor daha çabuk hareket ediyor...ayrıca puntonun kaloriferlerinde bir problem yok...benim aracım gayet iyi ısıtıyor...dışardan içeri havayı üfleme konumundada bir farklılık olcağını düşünmüyorum...

ABNEW
23/01/2010, 17:35
Sonucu belirttiğin için teşekkürler Aykut.Sonuçta bir problem çıkmaması ve bunun olağan bir durum olduğunun anlaşılması içini rahatlatmıştır...

ocean_1919
24/01/2010, 22:00
Aykut gayet güzel açıklamışsın. Geçen gün hararet olması gereken durumdayken durdum ve kaloriferi 4 kademede çalıştırdım. İbrenin indiğini gözle takip edebiliyorsun. Demek ki normal bir durum.