PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto fren problemi

GünahsizSeytan
20/01/2010, 00:18
İyi geceler.. aracı alalı 1 hafta oldu olmadı fakat frenleri aşırı hassas alışmak bi kac günümü aldı biraz basınca sert bi şekilde duruyo az daha basarsan kayıyo bu pek iyi bişey değil serviside yapacak bişey yok diyip başından attı :D durum böyle olunca sizlerin deneyimlerine dayanarak sormak istedim acaba bu araçların hepsimi bu şekilde fren sistemine sahip yani aşırı hassas diğer abs li araçlardan cok farklı sorun aractamı çözemedim ve bu ayarlanılabilecek bişeymi....ilk defa punto sahibi oluyorum bu sizlerdedemi böyle acaba :agri: şimdiden tşkler

M@GIC
20/01/2010, 00:22
aracın frenller gayet normal. dokunun dokunmaz yapışır. Biraz alışkanlık gerektiryor. ama ayak hassasiyetini alınca inanılmaz keyifli oluyor. sürücüye mütiş bir keyif veriyor. Zamk diye asfalta yapışıyor.
Senin aracında da herhangi bir sıkıntı yok. bir kaç haftaya kadar alışırsın.

GP COSKUN
20/01/2010, 00:22
tamamen normal bir durum
ilk defa bindiğiniz için alışmanız biraz zaman alır
ama alışıncada tadından yenmez
iyi sürüşler

muratokay
20/01/2010, 00:25
https://forum.grandepuntotr.com/genel/14822-g-puntomun-frenleri-cok-sert.html

GünahsizSeytan
20/01/2010, 00:32
eyvallahhh aklımdaki soru işaretini giderdiniz.. baska aractan puntoya gecince frenler cok farklılık gösteriyo... sorun aracta değil demekki :)

axi
20/01/2010, 00:50
yanlız arka kampanalar ıslandığında veya yağışlı havalarsa sabah ilk bir kaç frende dikkatli olmak gerekiyor çünkü kampanalar çok tutuyor. hemen abs devreye giriveriyor. (inşallah anlatabilmişimdir) gerçi benim GP hergün yıkanır onunda etkisi olabilir. paylaşmak istedim..

tempesty
20/01/2010, 00:59
Bütün puntolar öyle biraz alışkanlık gerektiriyor fakat alışırsanız eğer arkadaşlarında dediği gibi çok keyif alırsınız bir süre sonra diğer arabalar size tuhaf gelmeye başlıcak...

cann
20/01/2010, 01:04
İyi geceler.. aracı alalı 1 hafta oldu olmadı fakat frenleri aşırı hassas alışmak bi kac günümü aldı biraz basınca sert bi şekilde duruyo az daha basarsan kayıyo bu pek iyi bişey değil serviside yapacak bişey yok diyip başından attı :D durum böyle olunca sizlerin deneyimlerine dayanarak sormak istedim acaba bu araçların hepsimi bu şekilde fren sistemine sahip yani aşırı hassas diğer abs li araçlardan cok farklı sorun aractamı çözemedim ve bu ayarlanılabilecek bişeymi....ilk defa punto sahibi oluyorum bu sizlerdedemi böyle acaba :agri: şimdiden tşkler
bence bunun keyfini çıkar:) ben arabamı kime verdiysem kullanması için,önceden bilerek uyarmıyorum,dolayısıyla hepside ilk frende bi japon selamı veriyolar,geldiklerinde de "bu ne biçim araba yaaa" diyolar,banada gülmek için malzeme çıkıyor:)

GünahsizSeytan
20/01/2010, 01:13
Aynen abi ya hangi arkadasa versem aracı frenlere baktır diyo :D japon selamı güzeldi :) :D :D

KaGaN
20/01/2010, 10:30
Frenler çok hassas bütün puntolar aynı :) alışmak gerekiyor servisede hiç boştan yere gitmeyin oynatmayın frenlerinle ayağınızı alıştırmaya bakın...

sertaç
20/01/2010, 10:54
puntonun frenleri çok iyi. başka arabaa bindiğim zaman sanki durmıcakmış gibi geliyo bana ama punto öölemi hemen yapışıo asfalta.

GünahsizSeytan
20/01/2010, 12:33
bence hemen yapışmasının artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri daha cok.. yağışlı havalarda hemen kaymasına sebep olur.. normal zamanda bile hemen kaymasına sebep biraz daha boşluk bıraksalar bu problemleri belki ortadan kaldırabilirlerdi..

GP COSKUN
20/01/2010, 13:01
bence hemen yapışmasının artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri daha cok.. yağışlı havalarda hemen kaymasına sebep olur.. normal zamanda bile hemen kaymasına sebep biraz daha boşluk bıraksalar bu problemleri belki ortadan kaldırabilirlerdi..

tolga araçta problem diye bir şey yok zaten
problem sürücüde acemilikten kaynaklanıyor
öle yağışlı buzlu karlı havada falanda kayma yapmıyor
biraz araca acemiliği atlattınızmı sorun kalmaz

kolombo
20/01/2010, 13:12
benim aracımıda 131 şahin süren bir kişi ankaraya giderken sürmüştü..ben bir bak bakalım frenlere dedim..bir bastı..yapıştırdı bizi göğüse...Ankaraya gidinceye kadar 4 sefer yapıştık. Bana diyorki senin frenlerde bir sorun var..hemen kavrıyor.O kendi aracına alışmış benimkiyle bir olmaz tabiki..Bana göre gayet normal..Basınca duruveriyor

GünahsizSeytan
20/01/2010, 13:28
Olayı acemilik yönünden bakarsak konu değişir benim kasteddiğim fren boşluğunun az olması profesyonel rallici de bassa frene bu boşluk genişlemeyecek..ben acemi değilimde demiyorum belki bende ilerde sizler gibi düşüneceğim alışmadan yorum yapmamak lazım desemde bu olayı garibime gitti sizlerle paylaşmak istedim :) yoksa frenlere diyecek yok fiat ın fren sistemlerine hep hayran kalmışımdır..

GP COSKUN
20/01/2010, 13:34
Olayı acemilik yönünden bakarsak konu değişir benim kasteddiğim fren boşluğunun az olması profesyonel rallici de bassa frene bu boşluk genişlemeyecek..ben acemi değilimde demiyorum belki bende ilerde sizler gibi düşüneceğim alışmadan yorum yapmamak lazım desemde bu olayı garibime gitti sizlerle paylaşmak istedim :) yoksa frenlere diyecek yok fiat ın fren sistemlerine hep hayran kalmışımdır..

zaten bende şöförlük yönünde acemilikten bahsetmedim
benim kastettiğim araca acemi olmak
araca biraz alışınca sende anlıycaksın zaten
şu anda puntonun frenleri nasıl olması gerekiyorsa öyle

kolombo
20/01/2010, 13:34
bende senin gibi düşünüyorum arkadaşım frenlerimiz çok hassas diyeyim. Frende hiçbir boşluk yok. Bende alışamadım desem doğru olur. Aniden basmam gerekiyor..hemen heycan yapıyorum yığıyorum biraz arabayı..Çok az daha ilerde kavrasa bence daha güzel olacakmış. Bu şahsi düşüncem

alperyonar
20/01/2010, 16:16
frenlerin sert olması gayet normal. abs denen bişey olduğu içinde yağışlı havalarda kayma falanda yapmaz=) tamamen alışmayla alakalı bi durum.sen biraz alış sonra başka bi arcı kullan o zaman buz pistinde gibi hissedeceksin kendini;)

vociay
20/01/2010, 17:01
Tolga araçlarımızda acil fren destek sisteminin standart olarak bulunmasında kaynaklı bu durum.Frene ani dokunuşlar yaptığında uyguladığın basınç az olsa bile araç tam kapasite fren yapıyor bu sistem sayesinde, sana önerim ani dokunuşlardan kaçınman fren pedalına, zaten zamanla alışıcaksın ve alıştıktan sonra acil fren destek sistemine sahip olmayan bir araç kullandığında frenleri tutmuyormuş gibi gelicek sana. (Örnek: Babamın marea'sını kullandığımda sanki fren yokmuş gibi geliyor. :D )Bir de heel and toe uygulamak bu sistem sayesinde oldukça zor oluyor tavsiyem düşük hızlarda pek denememen. :D

alpimmm
20/01/2010, 17:34
walla herkes söylemiş olanı Tolga, heeepsine aynen katılıyorum, ayağın alışınca fren kaymak gibi gelicek unutma :)

ExTReMe_
20/01/2010, 20:25
bende yeni aldım 1 hafta olmadı daha.. frenlere alıştım yani ilk başlarda bende biraz direksiyonu öptüm yalan değil :D ama yavaş yavaş alışıyor insan :D:D

blue
22/01/2010, 11:25
Puntonun frenleri çok harika bence bende ilk başta alışamadım ama şimdi çok keyif alıyorum.Bir de puntonun fren pedalı ve debriyaj pedalı fiatın daha önceki modellerine göre çok yumuşak bununda etkisi var bence.

aslam0740
22/01/2010, 21:35
bende yeni aldım gp mu. aynen senin dediğin gibi ilk bir iki basmada arabayı tepesinin üstüne köstürmüştüm.ayağın alışır benim alıştı şuan çok iyi,

KaGaN
23/01/2010, 11:15
Arkadaşlar aman dikkat edin alışana kadar camdan uçmayın..Alışma sürecine kadar ince tabanlı ayakkabılar giyerseniz daha rahat edersiniz.Bot vs gibi kalın tabanlarda dahada sıkıntı yaşarsınız.

güvengültekin
24/01/2010, 00:20
başka araçlara binince bende fren yokmuş debriyaj kamyon direksiyon greyder gibi gelio banada örnek linea da veya pederin volvoda insan rahata çabuk alışıo...

sancak26
25/01/2010, 11:31
ben aracı aldığımda kafayı direksiyona vurmaktan kaçkere kurtardım. aracımı deneyen arkadaşların hepside aynı şikayette bulundu.
yine hepside direksiyonun ne kadar hassas olduğunuda belirtti. yani durum 1-1 :)

Bülent10
28/01/2010, 10:42
bence bunun keyfini çıkar:) ben arabamı kime verdiysem kullanması için,önceden bilerek uyarmıyorum,dolayısıyla hepside ilk frende bi japon selamı veriyolar,geldiklerinde de "bu ne biçim araba yaaa" diyolar,banada gülmek için malzeme çıkıyor:)

Beni güldürdün Mustafa Bey Allahta sizi hayırlı işlerde güldürmeyi nasip etsin. İyi Seyirler....

pilotender
30/01/2010, 01:51

:) Ben kıyıp da kimseye Puntomu vermem!! :) Malzeme olmasa da gülüyorum zaten ben Clio filan kullananlara :)

pilotender
30/01/2010, 02:00
Unutmuşum söylemeyi az önceki mesajımda. Bugün, babamın şirketin verdiği sıfır toyota corolla'ya bindim. Aman Allah'ım o da ne...Frene basıyorum durmuyor!!! Direksiyonu çevirmeye çalışıyorum dönmüyorrrrr.... Müziğin sesini sonuna kadar açtım ama ses beni kesmiyorrrr !! Tek bir güzelliği var, yiğidi öldür hakkını ver demişler, Corolla içine en ufak ses almıyorr; birsürü çukura girdim cıktım. asfalt olmayan yollarda dolaştım; yalıtım bir harika..

dexter
04/01/2012, 23:39
abs çabuk devreye giriyor,geçen epey bi kaydım kar yeni yağmaya başladığında yola çıkmıştım... ne bileyim ıslak veya soğuk zeminde çok güven vermedi sanki frenler... yerde buz olmamasına rağmen 2 defa iyi bi kaydım... soğuk veya yağışlı havalarda çok hızlı gitmemeye çalışıyorum bu yüzden...