PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rölanti hakkında

crewe34
18/01/2010, 21:25
arkadaşlar bana acil yardım etmenizi istiyorum..aracım sabah çalıştırdığımda ileri geri şeklinde sarsıntı yapıyor motor kulaklarını konrol ettirdim ancak bi sıkıntı olmadığını söylediler..aracımın kısa zaman önce yağını değiştirdim..5-30w yağ koydum...daha önce 15-40w vardı acaba yağdan dolayı olabilecek bir şeymi yada neden olabilir yardımlarınızı bekliyorum...şimdiden teşekkürler...

vedatarslan
18/01/2010, 21:31
biraz daha açıkla nasıl ileri geri tekliyormu motor ayrıca motor kulağını baktırdığın yer sana söylemedimi ses şurdan geliyor die.....

GP COSKUN
18/01/2010, 22:12
atlattığın sarsıntı hareket ettikten sonra oluşuyorsa yada hareket etmek için hamle yaptığında soğukken bu tür tekleme yapabiliyor
bunun yağlayla falan alakası yoktur
motorun soğuk olduğu için yapar
arızayı da hava filtresi buji ve carbon temizliği yaptırarak giderebilirsin

crewe34
18/01/2010, 22:22
hareket halinde değilde rölantideyken yapıyor motor sarsıntısından olan bir şey bu...motor rölantide çalışırken motoru sağlam bir şekilde tuttuğunda sarsıntı kesiliyor..acaba kulaklardaki kağuçuk takozlar yumuşamış olabilir mi...başka neden yapar hava filtresini daha yeni değiştirmiştim...

GP COSKUN
18/01/2010, 22:27
hareket halinde değilde rölantideyken yapıyor motor sarsıntısından olan bir şey bu...motor rölantide çalışırken motoru sağlam bir şekilde tuttuğunda sarsıntı kesiliyor..acaba kulaklardaki kağuçuk takozlar yumuşamış olabilir mi...başka neden yapar hava filtresini daha yeni değiştirmiştim...

anladım
motor takozlarından olsa giderken ve ısınıncada yapar
rolantide tiremesinin sebebi soğukken normal ama aşırı bir titreme
varsa şayet buji ve carbon temizliğini yaptırırsan
sorunun hallolur

ABNEW
18/01/2010, 22:28
Tolga, araç olması gereken devirin altında çalışıyorsa (sarsıntılı çalışma) rolanti regülatörü, jikle-ecu kaynaklı bir problem de olabilir.Ancak problemi tam anlayamadım ben,

Coşkun, buji derken?:)

crewe34
18/01/2010, 22:29
bir şey daha söyleyim araç ısındıktan sonra trafikte durduğumda da yapıyor..

GP COSKUN
18/01/2010, 22:33
bir şey daha söyleyim araç ısındıktan sonra trafikte durduğumda da yapıyor..

eğer devamlı bunu yapıyorsa
rolanti ayar sensöründede arıza olabilir
rolantide çalışırken devir saati aşağı yukarı oynuyormu
eğer oynuyorsa rolanti sensörüne baktırman gerekebilir
sen ilk olarak bir carbon clean yaptır düzelmezse sensörü kontrol ettir

crewe34
18/01/2010, 22:39
carbon clean sadece serviste yapılıyor sanırım...ne kadar bi ücreti var acaba yaptıran varmı...devir ibresinde öle bi dalgalanma olmuyor pek ama yarın gene bi bakarım..

ABNEW
18/01/2010, 22:47
Tolga, carbonclean sanıyorum 40TL idi servislerde...

scarrow
09/02/2010, 13:05
rolantide çalışırken devir saati aşağı yukarı oynuyormu
eğer oynuyorsa rolanti sensörüne baktırman gerekebilir
sen ilk olarak bir carbon clean yaptır düzelmezse sensörü kontrol ettir

benim aracım da lpg'de çalışırken devir saati oynama yapıyor. Sıralı sistem lpglerde gaz filtresi var mı acaba? Varsa gaz filtresinde bir sıkıntı olabilir mi?
Aracı ikinci el almıştım. Bakımları serviste yapılmamış. O yüzden 50000de bir bakıma götürmeyi düşünüyorum. Muhtemelen bir ay sonra götüreceğim. Carbonclean faydalı olur mu? Daha önce yaptırıldı mı bilmiyorum ama servis kayıtlarında gözükmüyor. Dışarıda yaptırma şansı var mı? Carbonclean önerir misiniz?

pilotender
09/02/2010, 13:09
benzinde sorun olmuyorsa, sadece lpg de calışırken yapıyorsa rölanti dalgalanmasını lpg filtresini değiştirin bir de yazılım güncellemesi yaptırmayı deneyin....benzinde de aynı sorun oluyorsa, hatta ben birkaç sorun daha sayayım, mesela ilk çalışmalarda güçlük varsa, egzosdan çiğ benzin kokusu geliyorsa, yakıt tüketimi arttıysa; bu durumda rölanti ayar valfi ve lambda sensörünü gözden gecirirseniz iyi olur. Haa bir de buji ve buji kablolarının da kontrolünde fayda var.

GP COSKUN
09/02/2010, 13:17
[QUOTE=scarrow;280698]benim aracım da lpg'de çalışırken devir saati oynama yapıyor. Sıralı sistem lpglerde gaz filtresi var mı acaba? Varsa gaz filtresinde bir sıkıntı olabilir mi?
Aracı ikinci el almıştım. Bakımları serviste yapılmamış. O yüzden 50000de bir bakıma götürmeyi düşünüyorum. Muhtemelen bir ay sonra götüreceğim. Carbonclean faydalı olur mu? Daha önce yaptırıldı mı bilmiyorum ama servis kayıtlarında gözükmüyor. Dışarıda yaptırma şansı var mı? Carbonclean önerir misiniz?

gaz filtresi mevcut sorun bundan olabilir yada rolanti ayar sensöründe
ilk önce bir carbon clean yaptırın bu yakıt sistemini temizleyecektir
hatta gaz kalebeğinde oluşan kurumdan bile rolanti dengesizliği yapar
tavsiyem carbon clean temizliği yaptıktan sonra sorun devam ederse diğer yerler de sorunu ararız

Kriminal
09/02/2010, 14:37
Abi en iyi enjektör ve pompa teizliğini nasıl yapabılırım...?

Biraz uygun olan yöntemi varmı?

scarrow
09/02/2010, 15:23
O halde önce carbon clean'a gidiyorum sorun devam ederse gaz filtresini değiştireyim.

@Ender; benzinde aynı şeyi yapmıyor sadece gazda yaşanıyor sorun.

Ayrıca LPG filtresi fiyatı nedir acaba? Eğer ahım şahım bişey değilse carbon clean'den önce de değiştirebilirim.

GP COSKUN
09/02/2010, 15:28
O halde önce carbon clean'a gidiyorum sorun devam ederse gaz filtresini değiştireyim.

@Ender; benzinde aynı şeyi yapmıyor sadece gazda yaşanıyor sorun.

Ayrıca LPG filtresi fiyatı nedir acaba? Eğer ahım şahım bişey değilse carbon clean'den önce de değiştirebilirim.

sadece gazda yapıyorsa öncelikle lpg filtresini bi değiştir
ondan sonra carbon clean yaptırırsın

Kriminal
09/02/2010, 15:35
coşkun abi bişey sorduk ama yaaa:((

scarrow
09/02/2010, 15:42
Sağol Coşkun abi haftasonu sanayinin yolu gözüktü... :)

serdar2362
09/02/2010, 15:46
Bana sanki avans ayarı düşük gibi geldi. Rolantide 900 dev/dk da çalışması lazım.

GP COSKUN
09/02/2010, 15:48
Abi en iyi enjektör ve pompa teizliğini nasıl yapabılırım...?

Biraz uygun olan yöntemi varmı?

en iyi ve pratik yöntem carbon clean yaptırmak

hem ucuz, hem hızlı ,hem basit

Kriminal
09/02/2010, 15:55
Ne kadar Abi..?

GP COSKUN
09/02/2010, 15:58
Ne kadar Abi..?

40-50 tl civarı
sanayilerde 30 a bile yapan var

Kriminal
09/02/2010, 16:03
Nasıl bir işlem abi..?

Çok soru sordum kusura bakma...

GP COSKUN
09/02/2010, 16:10
Nasıl bir işlem abi..?

Çok soru sordum kusura bakma...

basitçe anlatırsak
Carbon Clean, bir makine ve temizleme kimyasallarından oluşan bir sistemdir. Carbon Clean makinesinin deposuna 4 silindirli motorlar için bir şişe, 6 silindirli motorlar için bir buçuk şişe temizlik maddesi konulur. Daha sonra, deponun içindeki işarete kadar benzin (Benzinli motorlar için) eklenir. Otomobilin yakıt deposuyla ilişkisini kesmek amacıyla, yakıt kütüğüne bağlı olan benzin girişini ve çıkışını sağlayan borular birbirine bağlanır. Daha sonra makinenin hortumları buralara monte edilir. Böylece makinenin deposu, otomobilin benzin deposu haline gelir. Hazırlanan karışım bitene kadar -ki bu yaklaşık 30-45 dakika sürer-, motor rölanti devirde çalıştırılır. Arada bir gaza basılarak sökülen kurumun egzozdan atılması sağlanır. Carbon Clean temizlik kimyasallarının en büyük özelliği, yanıcı olmamalarıdır. Bu nedenle motor parçalarına hiçbir yan etkisi bulunmaz

Kriminal
09/02/2010, 16:33
Bakalım izmirde uygun yapan yer varmı bende dusunuyorum yaptırmayı...Arabamda gaza basarken hafıf bı gaz yıyememe oluyo sonra alıyo ama bunu hep yapmıyor

pilotender
09/02/2010, 17:38
Bosch Car Service yazan her yer Carbon Clean işlemini yapıyor arkadaşlar bildiğim kadarıyla. LPG filtresinin fiyatı da en son yazın değişmişti önceki arabamda 20 liraydı yanlış hatırlamıyorsam.

scarrow
10/02/2010, 08:30
İzmir'de bütün Fiat servisleri carbon clean yapıyor ki serviste yaptırmak daha iyi diye düşünüyorum. Ben Poyraz'ı tercih ediyorum. Hem daha kolay ulaşıyorum hem de sağolsunlar gerçekten ilgililer.

ahmetkarakaş
10/02/2010, 08:54
Carbon clean işlemi 45+kdv eğer isterseniz ki benim tavsiyemdir manifold temizliğide 20+kdv dir servisi tercih ederseniz daha iyi olur

fakat bu ücretlendirme bakım içersinde olandır... bakım dışında ücretlendirme farklıdır...