PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Remus performans egzos yakıt sarfiyatını 2ye katlar mı?

canpolat21
17/01/2010, 17:59
Arkadaşlar arabama orjinal remus egsoz taktırdım fiyatından dolayı abi bu fiyata 7 tane egzos alırsın diyenler olsada egzos önemli bi parça olduğundan aldım! şimdi arabanın performansında gözle görülür bi artma oldu tabi...ama önceden 20 liraya gidip geldiğim yere geçenlerde 50 lira yaktı devir 30 geçmedim...acaba bu egzos bukadar yakarmı eğer bu kadar yakarsa yandık! yoksa arabada başka bir sorunmu vardır?

YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

sowhat788
17/01/2010, 18:08
Çok fazla hissedilir artış olacağını sanmıyorum bende kullanmıştım bir ara,başka sorun vardır.

Murat Gürakan
17/01/2010, 18:20
sadece egzoz ile zaten hayatta güç kazanamassınız. olsa olsa 1 2 hp ki oda çok iyimser bgir rakamdır o kadar artar onuda anlayamazsınız zaten. Bunun dışında kesinlikle yakıt konusundaa bir artış yapmaz daha doğrusu YAPAMAZ.öylee bir parça değil çünkü. Aldığınız benzinde bir problem olcağını düşünüyorum oda değilse bi servise gitminizde fayda var filtre kontrulü falan yaptırmanız sizi lehinize olcaktır.

tolgaank88
17/01/2010, 18:42
sadece egzozla guç alamazsın,egzozla belirgin guc almak için once turbo+chip+filtre vs ye girmen gerekir,sorunada gelirsek normalde bu egzozlar araca daha az yaktırır ancak verdiği ses insanı cezbettiğinden gaza daha çok yuklenirsin ve onceye gore daha fazla yakarsın.

CaGRi
17/01/2010, 18:53
sadece egzozla guç alamazsın,egzozla belirgin guc almak için once turbo+chip+filtre vs ye girmen gerekir,sorunada gelirsek normalde bu egzozlar araca daha az yaktırır ancak verdiği ses insanı cezbettiğinden gaza daha çok yuklenirsin ve onceye gore daha fazla yakarsın.

hah hah çok biliyon sen :D hey allaam yaaaa.

sadece egzozla bile güç alırsınız arkadaşlar. test edildi onaylandı. son susturucunuzu sökün bakim araba nasıl gidiyo görürsünüz.

neyse arkadaşın sorununa gelelim. egzoz yakışı artırmaz hatta bana kalırsa normal şartlarda azaltır bile. motoru rahatlatacağından ötürü, gaz atışı rahatlayacağından, yakıtta azalma bile olabilir. ama çok minimum seviyelerde.

gelelim artışa. gelen sesin gazına gelmemizden ötürü, sağ ayağımız hep ani gaza yüklenme eğiliminde olacağından artış olur. yani anlayacağınız psikolojik nedenlerden ötürü son susturucu ve/veya spor filtre modifiyeleri normal şartlarda yakıta + sı yoktur. ancak bizlerin ses tutkusu yüzünden çok net bir şekilde artış sağlar.

tolgaank88
17/01/2010, 19:29
hah hah çok biliyon sen :D hey allaam yaaaa.

sadece egzozla bile güç alırsınız arkadaşlar. test edildi onaylandı. son susturucunuzu sökün bakim araba nasıl gidiyo görürsünüz.

neyse arkadaşın sorununa gelelim. egzoz yakışı artırmaz hatta bana kalırsa normal şartlarda azaltır bile. motoru rahatlatacağından ötürü, gaz atışı rahatlayacağından, yakıtta azalma bile olabilir. ama çok minimum seviyelerde.

gelelim artışa. gelen sesin gazına gelmemizden ötürü, sağ ayağımız hep ani gaza yüklenme eğiliminde olacağından artış olur. yani anlayacağınız psikolojik nedenlerden ötürü son susturucu ve/veya spor filtre modifiyeleri normal şartlarda yakıta + sı yoktur. ancak bizlerin ses tutkusu yüzünden çok net bir şekilde artış sağlar.

senin araban mı bu test edilen onaylanan,senin arabansa lafım yok
neydi esrarengiz miydi oyle bişeydi senin araba :D :D
hatta kafanı camdan çıkarıp çufff diye bagırırsan deli gidiyo demi onuda test edip onayladın :D

CaGRi
17/01/2010, 19:40
senin araban mı bu test edilen onaylanan,senin arabansa lafım yok
neydi esrarengiz miydi oyle bişeydi senin araba :D :D
hatta kafanı camdan çıkarıp çufff diye bagırırsan deli gidiyo demi onuda test edip onayladın :D

benim arabam ama unuttuğun bir nokta var. tüm yırtınmalarına, uğraşmalarına rağmen geçemediğin benim arabam :cool:

canpolat21
17/01/2010, 20:43
devirde kullandım ama fazla yakması kesinlikle egzosdan değil diyorsunuz yani! ozaman bi baktırmam lazım bakımınıda yapıyorum ara sıra ama komple bi baktırmam lazım ozaman!...

Romeo_er2
17/01/2010, 21:18
son susturucuyla güç alınmaz kuru ses olur yakıtta artmaz..

CaGRi
17/01/2010, 23:08
son susturucuyla güç alınmaz kuru ses olur yakıtta artmaz..

yukarıyı bi oku ne yazdım oraya camışingen :D ben gayet güç aldım...

Murat Gürakan
17/01/2010, 23:36
yukarıyı bi oku ne yazdım oraya camışingen :D ben gayet güç aldım...
Tamamen duygusal bence. Bence gene sesten psikolojik olarak araba daha canlı geldi size. Dediğim gibi etse etse 1-2 hp güç alırsınızki oda mesela 3. viteste üst devirde çok az ataklaşması demek. Bunu güçten sayarsak sorun yok tabi.

CaGRi
17/01/2010, 23:39
Tamamen duygusal bence. Bence gene sesten psikolojik olarak araba daha canlı geldi size. Dediğim gibi etse etse 1-2 hp güç alırsınızki oda mesela 3. viteste üst devirde çok az ataklaşması demek. Bunu güçten sayarsak sorun yok tabi.

hayııır. inatla söylüyorum ki hissedilir bi güç artışı oldu. mantıken düşünürseniz zaten egzoz gazı, son susturucu kazanı içerisinden çıkarken zaman kaybediyo ve subapların açılmasını az da olsa engelliyor. direk çıkış verince bu süre kısalıyor ve geri tepme bi nebzede olsa azalıyor. bu sebeplede az da olsa artış oluyor.

inanmayan varsa gelsin buyursun ispatlayayım....

makeles
17/01/2010, 23:43
Can ne kadar tuttu egsoz? remus pahalı diye biliyorum..

Murat Gürakan
17/01/2010, 23:56
hayııır. inatla söylüyorum ki hissedilir bi güç artışı oldu. mantıken düşünürseniz zaten egzoz gazı, son susturucu kazanı içerisinden çıkarken zaman kaybediyo ve subapların açılmasını az da olsa engelliyor. direk çıkış verince bu süre kısalıyor ve geri tepme bi nebzede olsa azalıyor. bu sebeplede az da olsa artış oluyor.

İnanmamak değil arkadaşım yanlış anlama. Valla benim arabam epey yüklü şu anda ben 76down pipe 70 lik düz doru + remus egzoz ile dynoda 6 hp falan aldım. Ama bana sorarsan bu spec lerden sonra arabam canavar gibide oldu hani en az 15 hp gibi dersin ama değil işte. His her zaman doğru sonuç vermiyor. Tabi bide şu var o dynoda ne kadar hassasdır doğrudur oda tartışılır :cool0000:

tempesty
18/01/2010, 00:14
2006 model fire active 77 bg

Açık hava filtresi + katalizör iptali + özel el yapımı son susturucu ve daha geniş borular ile birlikte

DYNO sonucu

motor gücü 81 bg

yere aktarılan güç 70 bg (215 taban 17 inç lastiklerle birlikte)

Yani benim fikrim boşuna uğraşmayın derim arabayada yazık etmeyin...

Murat Gürakan
18/01/2010, 00:20
2006 model fire active 77 bg

Açık hava filtresi + katalizör iptali + özel el yapımı son susturucu ve daha geniş borular ile birlikte

DYNO sonucu

motor gücü 81 bg

yere aktarılan güç 70 bg (215 taban 17 inç lastiklerle birlikte)

Yani benim fikrim boşuna uğraşmayın derim arabayada yazık etmeyin...
Aynen katılıyorum ;)
his olarak epey gibi geliyor ancak malesef veriler öyle demiyor. Ama bakın arabalarımız 2.0 turbo gibi olsa çok yüklü turbolar olsa şimdi bi kat iptalinde bile epey yükten kuratıyorsunuz. Ancak 1.4 tjet, 1.3 dizel bunlardaa turbo zaten hep ufak yani rahatlasada artık bi yere kadar. Verimlilik olarak bakınca büyük turbodan 20 hp alırsan biizimkindede 10 hp alsan öpte başına koy:D

Romeo_er2
18/01/2010, 00:51

bebeem bak dikkat ettiysen sadece susturucu dedim:D kat iptalinden dedemde güç alıyo :D ben kat iptali + orta susturucu iptali düz boruyla en az 7 hp güç almışımdır..

canpolat21
18/01/2010, 02:26
Can ne kadar tuttu egsoz? remus pahalı diye biliyorum..

valla 300ede vardı ama ben beğenmedim gittim remus aldım 700e :cool0000:

bayağı şeyler yaptım ben arabaya birtek resimdeki cantları 17 almak istemiştim ama o şekilde heryere girip çıktığımdan araba ve cantlar çok zarar görecekti her çukura düştüğünde..

bende şimdi 16cm 4 kapı hertz 2 yollu component var 3 yollu alcaktım ama Mid Range leri nereye koysamda sırıtacak diye almadım!

orjinal kabin 1600watt jbl subwoofer

jbl gto 5355 5 kanal güç anfisi

teypte jvc kd av 7100 indash

ayna kapı kolu parlaklıkları bagaj çıtası

rüzgarlık,monza xenon farlar

kol dayama yeri

şimdi sadece sislerim kaldı..

ARABAMA YAPTIKLARIM BUNLAR İLERİDE İLAVE OLABİLİR :D

tolgaank88
18/01/2010, 09:05
çağrıda artış belirgin arkadaşlar,test ettik.dyno çıktısı diyorsunuz ancak ankarada dogru duzgun dyno yok,olsa gidicez.misal ertugun araba 110 hp çıkıyor.
bu duygusal da değil,yazın yanyana yuruyen 2 araba şimdi çağrı belirgin fark koyuyor.

CaGRi
18/01/2010, 14:52
çağrıda artış belirgin arkadaşlar,test ettik.dyno çıktısı diyorsunuz ancak ankarada dogru duzgun dyno yok,olsa gidicez.misal ertugun araba 110 hp çıkıyor.
bu duygusal da değil,yazın yanyana yuruyen 2 araba şimdi çağrı belirgin fark koyuyor.

eneeeeem benii savuunmuşşşş ;(

şimdi arkadaşlar hepinizin tecrübelerine saygım sonsuzdur ancak şöyle birşey var. önemli olan dynoları almadan önce araba standartken dyno ya sokup ondan sonra karşılaştırmaktır. ertuğun araba dynoda 110 gibi bir değer okudu örneğin.

dynoların ne kadar güvenilir olduğu bi kenara aracınızın da aktarma organları, baskı balata vb. parçalarında kondisyonu önemli o dyno verilerinde bunları da unutmayalım.

diğer bir taraftan susturucunun markası (kalitesi) da alınan güçle alakalıdır. sanayiye gidip yaptırdığınız bmw egzozlarındna ses haricinde hiç birşey alamazsınız.

benim güç aldım dediğim olay susturucuyla da değil , ben sadece son susturucuyu söküp onun yerine düz boru çektirdim (manifolttan da değil ) ve bu şekilde cidden bi değişiklik oldu.

@ertuuuum yafruum seninle egzozu söktürdüğümüz günü hatırla ne dediydim sana. bu araba bi değişik gitmeye başladı artık dedim.

Murat Gürakan
18/01/2010, 16:32
Ertuğun eski yazılımda 110 hp çıkıyordu onun arabası şu anda çok rahat 155 160 hp civarlarında. Benim ölçtürdüğüm dyno istanbulda arkadaşlar.
Bu arada bakın dediğim gibi hissiyat önemli tabikide araba deli gibi gidiyor bunlar normal ama malesef işin veri kısmı o kadar iç acıcı değil. ama şuda var arada 5 hp lik fark olan bir araba bindiğinde yaa bu araba hiç gitmiyor diyorsunuz çünkü 5hp bile sizin devirlenmenizi hızlanmanızı eskiye nazaran çok arttırıyor.
Yanlış anlaşılmayım diye tekrar söyleyim kesinlikle kimsye yalan olmaz falan demiyorum. İnanın bende epey ilgiliyimdir lafla değilde bir çok şeyi görerek uygulayarak test etmiş birisiyim ve benim bugüne kadark gözlemlerim bunlar.
Bİ örnek vereyim eski aracım 2005 honda civic vtec. orjinali 110 hp o araca headers + düz boru + performans egzoz takınca normal vtecle arasında en az 6 7 boy oluyordu ama dynoda 122 hp çıktı ;)

CaGRi
18/01/2010, 17:20
Ertuğun eski yazılımda 110 hp çıkıyordu onun arabası şu anda çok rahat 155 160 hp civarlarında. Benim ölçtürdüğüm dyno istanbulda arkadaşlar.
Bu arada bakın dediğim gibi hissiyat önemli tabikide araba deli gibi gidiyor bunlar normal ama malesef işin veri kısmı o kadar iç acıcı değil. ama şuda var arada 5 hp lik fark olan bir araba bindiğinde yaa bu araba hiç gitmiyor diyorsunuz çünkü 5hp bile sizin devirlenmenizi hızlanmanızı eskiye nazaran çok arttırıyor.
Yanlış anlaşılmayım diye tekrar söyleyim kesinlikle kimsye yalan olmaz falan demiyorum. İnanın bende epey ilgiliyimdir lafla değilde bir çok şeyi görerek uygulayarak test etmiş birisiyim ve benim bugüne kadark gözlemlerim bunlar.
Bİ örnek vereyim eski aracım 2005 honda civic vtec. orjinali 110 hp o araca headers + düz boru + performans egzoz takınca normal vtecle arasında en az 6 7 boy oluyordu ama dynoda 122 hp çıktı ;)

dostum haklısın şu yazdıkların gayet mantıklı şeyler ama benim anlatmak istediğim psikolojik olmadığı ve öyle abartılacak kadar fazla bi güç almadığım. yoksa sadece bir son susturucuyla birşeyler beklemek saçma . ama bende dediğim gibi hiç artış olmadı değil ama farkettirecek kadar bi atılma olduğu kesin. inanmazsan bir gün buluşuruz gider susturucuyu taktırırız öyle test edersin ondan sonra tekrar söktürürüz öyle test ederiz :D

Murat Gürakan
18/01/2010, 17:42
dostum haklısın şu yazdıkların gayet mantıklı şeyler ama benim anlatmak istediğim psikolojik olmadığı ve öyle abartılacak kadar fazla bi güç almadığım. yoksa sadece bir son susturucuyla birşeyler beklemek saçma . ama bende dediğim gibi hiç artış olmadı değil ama farkettirecek kadar bi atılma olduğu kesin. inanmazsan bir gün buluşuruz gider susturucuyu taktırırız öyle test edersin ondan sonra tekrar söktürürüz öyle test ederiz :D
Tamam o zaman :) sözün olsun bu sözünü unutma :) Ama baklavasına yada kokorecine ne bileyim o tarz yiyecek bişeyine :) şu an açımda:cool:

CaGRi
18/01/2010, 18:50
Tamam o zaman :) sözün olsun bu sözünü unutma :) Ama baklavasına yada kokorecine ne bileyim o tarz yiyecek bişeyine :) şu an açımda:cool:

tamamdır hallederiz:D

KaMiKaZe
18/01/2010, 20:17
remus ile performans sağlanır çünkü remusun sloganı, vizyonu ses almak değil performans sağlamaktır.

ertuğ 160 bg gördüğüne göre lastikte dayanmıyordur artık sana :cool0000:

tolgaank88
18/01/2010, 20:40

ben kaç hp artmış kaç hp olmuş bilemem,çünkü bunu dogru ölçerek gosterecek bir yapı yok,dyno verilerinin bizi yanılttıgını biliyoruz,özellikle ankaradakilerin.benim anlatmak istediğim şu hissiyat dediğin ses geldikçe gaza basarsın birilerini geçersin araba hızlı gidiyor dersin,sonra bigun biri gelir gazlarsın ya demek ben bian oyle hissetmişim dersin.ama durum boyle değil,çağrıyla kafa kafaya giderken,artık 1 araba geriden gelip 1-1.5 araba fark koyuyor,emin ol bu hissiyat değil ;)

CaGRi
18/01/2010, 20:44
çağrıyla kafa kafaya giderken,artık 1 araba geriden gelip 1-1.5 araba fark koyuyor,emin ol bu hissiyat değil ;)

ağlamak istiyorum sayın seyirciler :D :D :D bükemediğin eli öpeceksin diyosun. berhudar ol evladım :D :D :D :serenade:

BoostER
18/01/2010, 21:32
Merhabalar..

Sadece son susturucuyla kaydadeğer bir guç almak malesef ki oldukça güç :( Ancak eksoz sesinin vermiş oldugu (göreceli) keyif alınabilir bu sekilde.. Yalnız aracına kutu içi veya cold air intake sistemi yaptıktan sonra, guzel bir komple eksoz sistemiyle (su an kullanmış oldugun remus susturucuyu da kullanarak) ve bütün bunları destekleyecek bir sekilde yapılmıs chip tuning uygulamasıyla, aracının hem kullanımını gercekten cok keyiflendirmiş olursun, hemde aracının yakıt ekonomisini artırmıs, daha az benzin sarfiyatı saglamıs olursun.. Senin aracından sadece chip tuning ile 8hp guc alabiliyoruz. bahsettigimiz uygulamaları da yaptıgımız taktirde aracınız 95-100 hp arasında bir guce sahip olacaktır..

öncesi ve sonrası dyno sonuclarını sizinle paylaşıyım..

öncesi ve sornaası dyno cıktılarını paylasıyorum..

https://www.boosterperformance.com/dyno/fiat/fiat1.4ori.jpg
https://www.boosterperformance.com/dyno/fiat/fiat1.4mod.jpg

KaMiKaZe
18/01/2010, 23:25
vay canına 77 hp lik atmosferik benzinli 1000 tl ye 100 hp, tatlı rüyalar.

BoostER
18/01/2010, 23:36
vay canına 77 hp lik atmosferik benzinli 1000 tl ye 100 hp, tatlı rüyalar.
guzel bir eksoz sistemini ve guzel bir cold air intake sistemini 350 liraya yapabilmen mümkünse evet :)

canpolat21
19/01/2010, 00:19
chip tuningde içinde tabi... yoksa chipsizmi 77den 100e çıkıyo :D

KaGaN
19/01/2010, 09:23
Chipsiz 77den 100e çıkmaz heralde :D okadarda değil

KaMiKaZe
19/01/2010, 09:52
guzel bir eksoz sistemini ve guzel bir cold air intake sistemini 350 liraya yapabilmen mümkünse evet :)

1500 olsun,

ama 1000 lirada yeterli,
bmc 0 alırsanız 300 lira civarı 2.el ne tutturursanız
remus 600-700 lira 2.elde ne tutturursanız
chipte 600 civarı diyorlar onuda ne tutturursanız.

1500 tl olsun önemli değil,
77bg'lik arabayı 1500 tl ye 100bg yapmak için üstün güçlere sahip olmak gerek.

BoostER
19/01/2010, 11:02
1500 olsun,

ama 1000 lirada yeterli,
bmc 0 alırsanız 300 lira civarı 2.el ne tutturursanız
remus 600-700 lira 2.elde ne tutturursanız
chipte 600 civarı diyorlar onuda ne tutturursanız.

1500 tl olsun önemli değil,
77bg'lik arabayı 1500 tl ye 100bg yapmak için üstün güçlere sahip olmak gerek.
yazdıklarımı tam okumuyorsunuz heralde ben sadece bir eksoz susturucusu demedim guzel bir eksoz sisteminden bahsettim ki bunda headers decat ara borular ve susturucu dahildir.. sadece supersprintin headersının 1500 lira civarında oldugunu hatırlatabilirim isterseniz ;)

KaMiKaZe
19/01/2010, 13:13
erhan bey rüya, ekipman veya fiyatı değil, rüya 77bg lik atmosferik bir araba için cuzi sayılabilecek paralara aracın gücünün 3 te 1 i kadar (23) bg güç alması.
Bu işin ticaretini yapan birisi olarak arkadaşları bu konuda cezbetmeniz cesaretlendirmeniz çok normal, ama bunu yaparkende gerçekleri atlamamak lazım.

BoostER
19/01/2010, 22:30
erhan bey rüya, ekipman veya fiyatı değil, rüya 77bg lik atmosferik bir araba için cuzi sayılabilecek paralara aracın gücünün 3 te 1 i kadar (23) bg güç alması.
Bu işin ticaretini yapan birisi olarak arkadaşları bu konuda cezbetmeniz cesaretlendirmeniz çok normal, ama bunu yaparkende gerçekleri atlamamak lazım.

ticaretini yapmamdan öte zaten alabildeiğimiz güçler bunlar isterseniz seve seve siz gosterebilirim bu araclardan da.. bahsettigim guc 100 hp değil, 95-100 hp arasıydı.. aracın durumuna gore bu gucler arasında bir deger elde edebiliyoruz.. Hatta elde etmek isteyen varsa da ben yapmasam bile gerekli teknik desteği de seve seve verebilirim..

GP COSKUN
19/01/2010, 22:37
77 bg lik motoru
altın kaplasan 100 bg vermez
bu kadar kolay olsaydı o 23 beygir
ilk önce 23 bg lik ilave güç artışının 77 bg lik atmosferik motorda
ne kadar kuvvete tekamül ettiğini hesaplayıp
buna göre hayallere dalabiliriz

KaMiKaZe
19/01/2010, 22:43
çoşkun bey doğruyu söyleyince yanlış anlaşılıyorsun,
çünkü 77bg lik aracının 100bg olmasını isteyen, bunun olabileceğine inanan, bunun için para dökecek veya dökmüş çok insan var.

Erdem Bozdağ
19/01/2010, 22:47
Atmosferik bir motordan turbo işlemi yapılmadan %30 beygir artışı sağlanması hakkaten imkansız gibi birşeydir

Murat Gürakan
19/01/2010, 23:03
Eski kasa focus 1.6 100hp
4-2-1 Headers, 60 lık düz boru son susturucu , cai, yazılım ile dyno üstünde 140 hp alındı. ben gözümle gördüm. Yani aynı bu işlemleri yaptığınızdada 1.4 den 20 hp alınabilinir diye düşünüyorum. Tabiki görmeden bilinmez yada kesin bişey yok ancak focus da bizzat kendim yaşadım.

Alp
19/01/2010, 23:06
Topigi bastan sona takip ediyorum gerci konu nerden nereye gelmis :) neyse sadece sunu soylemek istiyorum 77 hp atmosferik bir motordan % 30 guc almak eger mumkun olsa bile ben o aracin cok uzun yuruyebilecegini dusunmuyorum kaldiki kendi aracimdan bile alabildigim max guc % 20-25 arasi topikte bahsedilen diger uygulamalari yaparsam hesabima gore benim guc artisim %40-45 arasi olurki buda yaklasik 135 hp eder :) yani benim 1.3 multijet olur 1.9 turbojet :)))

Murat Gürakan
19/01/2010, 23:11
Topigi bastan sona takip ediyorum gerci konu nerden nereye gelmis :) neyse sadece sunu soylemek istiyorum 77 hp atmosferik bir motordan % 30 guc almak eger mumkun olsa bile ben o aracin cok uzun yuruyebilecegini dusunmuyorum kaldiki kendi aracimdan bile alabildigim max guc % 20-25 arasi topikte bahsedilen diger uygulamalari yaparsam hesabima gore benim guc artisim %40-45 arasi olurki buda yaklasik 135 hp eder :) yani benim 1.3 multijet olur 1.9 turbojet :)))
Geçenlerde bir forumda 115hp 1.8 tdci focus ta egr iptali, kat iptali susturucu iptali ile göyya dyno üstünde( paşaoğlu dyno sunda ölçülmüş öyle demiş ) (yazılım olmadan)143hp olmuş alet.e kadar doğru ne kadar yanlış kesinlikle bilmiyorum. Ancak yapanlar yada yapıldığını iddia edenler çok :S bide birazda şans işi diye düşünüyorum aracın durumuyla alakalı.

BoostER
19/01/2010, 23:11
Peki arkadaslar nasıl isterseniz :) Yalnız tavsiyem gercekten tecrubesi olupta bunları internet uzerinde dogrulugu belli olmayan veya guvenirligi tartısılır sekilde değil de, önceden yapmıs ve bu tarz seylerle ugrasmıs kişilerden istediginize guvenmenizdir.. Ben size bunu kanıtlayabilirim isterseniz ama sanırım cokta önemli değil zira kimsenin bildiginden sasmak isteyecegini sanmıyorum malesef..

GP COSKUN
19/01/2010, 23:15
Eski kasa focus 1.6 100hp
4-2-1 Headers, 60 lık düz boru son susturucu , cai, yazılım ile dyno üstünde 140 hp alındı. ben gözümle gördüm. Yani aynı bu işlemleri yaptığınızdada 1.4 den 20 hp alınabilinir diye düşünüyorum. Tabiki görmeden bilinmez yada kesin bişey yok ancak focus da bizzat kendim yaşadım.

motorun hacmi büyüdükçe alınabilecek artışta doğru orantılı şekilde büyür
1,6 motorda sanırım aldığınız dyno verisi araç kızakta iken tekerlekler havada ölçülmüş değermi açıklarsanız seviniriz

Murat Gürakan
19/01/2010, 23:19
1,6 motorda sanırım aldığınız dyno verisi araç kızakta iken tekerlekler havada ölçülmüş değermi açıklarsanız seviniriz
Dyno serp dynodur. Sanırım erkayada ölçüldü. Ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır kesinlikle bilmem ben onun savunucu değilim ancak spec ler öncesi araç103 hp çıkmış aynı dynoda daha sonra ise modifikasyonlardan sonra aynı şekilde ölçülüp 140 hp ölçülmüştür. Dyno ayarı bozuk, yanlış ölçüyor falan kesinlikle tartışmıyorum iddia da etmiyorum. Ancak öncesi sonrası verisi gayet yeterli gibime geliyor benim için.

BoostER
19/01/2010, 23:24
focus 1.6 16v den sadece chip tuning ile dynoda 18 hp guc alıyoruz arkadaslar.. Mini one 1.6 90 hp den de sadece chip tuning ile 35 hp alıyoruz arkadaslar.. eger aksini iddia eden varsa hemen kanıtlamaya hazırım ;) Bunun gibi bircok cesit mevcut arkadaslar. Custom olarak ayarlanabilen ve artık neyin ne oldugunu bilen kişiler tarafından guzel gucler alınması artık hayal değil. Eskiden dedikleriniz dogru olabilirdi cunku eskiden dosya yurt dısında bizim benzinimizi hava sıcaklıgını nemini bilmeyen kişilerin "standart" olarak nitelendirdigi yazılımlarla tam verim almak olanaksızdı. Biz artık her araca ozel olarak butun ayarları optimize edip sonuca ulasabiliyoruz..

gordugum kadarıyla aracınız 90 hp lik 1.3 multijet.. aracınızla aynı motor ve işletim sistemini kullanan opel 1.3 cdti 90 hp likten de sizin aracınızla aynı gucleri alabiliyoruz. asagıda verdigim linkte gunluk olarak kullanılan ve sadece chip tuning ile elde edilmiş +30 hp ve 70 nm torku gorebilirsiniz. bu işlemlere katalitik konvertor iptali eksoz sistemi ve filtreyi eklediginizde aracınız sizin pekte ihtimal vermediginiz 130 kusur hplere ulasabilir..

Saygılarr

Orjinal:
https://www.boosterperformance.com/dyno/opel/opel1.390ori.jpg
Tuned:
https://www.boosterperformance.com/dyno/opel/opel1.390mod.jpg

aracın arac kızakta ve tekerler havadayken ölçüm yapılabilme seklini merak ettim dogrusu :) Ölçüm aynen şu şekilde yapılmaktadır

https://www.boosterperformance.com/dyno/kyt1.jpg

GP COSKUN
19/01/2010, 23:29
https://forum.grandepuntotr.com/ser-kursu/13723-her-zaman-ureticilere-inanmayin.html

daha önce böyle bir konu açmıştım
okuyup resimlere göz atarsanız ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız

https://forum.grandepuntotr.com/ser-kursu/13723-her-zaman-ureticilere-inanmayin.html

daha önce böyle bir konu açmıştım
okuyup resimlere göz atarsanız ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız
bazen ölçenler
bazen makinalar
bazende üreticiler
sallayabilirler her duyduğunuza inanmayın

KaMiKaZe
19/01/2010, 23:41
erhan bey 75bg lik mjet dizel araçtan ne kadar güç elde edebiliyorsunuz ?

BoostER
19/01/2010, 23:44
erhan bey 75bg lik mjet dizel araçtan ne kadar güç elde edebiliyorsunuz ?
75 hp den 100 hp civarında bir guc alıyoruz sadece chip tuning ve baska bir işlem yapmadan.. fakat daha fazla guc istenildiginde ufak tefek eklentilerle +10 hp kadar da bir guc artısı daha saglayabiliyoruz..

Bunlarda dyno cıktılarımız

Orjinal:
https://www.boosterperformance.com/dyno/fiat/fiat1.3mj75ori.jpg
Tuned:
https://www.boosterperformance.com/dyno/fiat/fiat1.3mj75mod.jpg

Alp
19/01/2010, 23:46
Soylediklerinize katiliyorum fakat elde edilen degerlerle araclarimizin Uzun km ler yapabilecegine ihtimal vermiyorum bu yuzden ister atmosferik ister dizel olsun yapilacak uygulamalarin Mutlaka limitler dahilinde olmasi onemli, kisisel tecrubelerimle atmosferikler icin %10-15 turbo dizeller icin %20-25 elde edilebilecek en guvenli degerlerdir. fazlasi risktir

BoostER
19/01/2010, 23:50
Soylediklerinize katiliyorum fakat elde edilen degerlerle araclarimizin Uzun km ler yapabilecegine ihtimal vermiyorum bu yuzden ister atmosferik ister dizel olsun yapilacak uygulamalarin Mutlaka limitler dahilinde olmasi onemli, kisisel tecrubelerimle atmosferikler icin %10-15 turbo dizeller icin %20-25 elde edilebilecek en guvenli degerlerdir. fazlasi risktir
Size en ufak bir sıkıntı yasamadan bahsettigim guclerde 100.000 km nin uzerinde yol yapmıs referanslar verebilirim.. Sahsi olarak bunları dusunebilirsiniz elbette fakat bunlar gerceklerle örtüşmeyebilir.. Zira biz zaten hiçbir aracı problem cıkaracak seviyeye cıkarmıyoruz. sizin gibi dusunen müşterilerimizde oluyor elbette.. Bu artan gücün gozlerini korkuttugunu ve zarar verebilecegini dusunuyorlar ve bizden bu sebepten oturu araclarını o kadar guclendirmememiziz istiyorlar.. Bizde onların istekleri dogrultusunda uygulamalar yapıp müşteri memnuniyeti saglıyoruz.. Aslında gucu dusuk tutmamıza gerek bile yokken..

GP COSKUN
19/01/2010, 23:52
Size en ufak bir sıkıntı yasamadan bahsettigim guclerde 100.000 km nin uzerinde yol yapmıs referanslar verebilirim.. Sahsi olarak bunları dusunebilirsiniz elbette fakat bunlar gerceklerle örtüşmeyebilir.. Zira biz zaten hiçbir aracı problem cıkaracak seviyeye cıkarmıyoruz. sizin gibi dusunen müşterilerimizde oluyor elbette.. Bu artan gücün gozlerini korkuttugunu ve zarar verebilecegini dusunuyorlar ve bizden bu sebepten oturu araclarını o kadar guclendirmememiziz istiyorlar.. Bizde onların istekleri dogrultusunda uygulamalar yapıp müşteri memnuniyeti saglıyoruz.. Aslında gucu dusuk tutmamıza gerek bile yokken..

peki bir müşteri gelse
benim için dayanıklılık önemli değil
bu araçtan alacağım maksimum gücü istiyorum dese
75 lik dizeli maksimum kaça çıkartabilirisiniz

KaMiKaZe
19/01/2010, 23:54
peki burdan yola çıkarak,
bildiğim kadarı ile cağrı nın arabasını siz map lediniz, geçen gece benim stock durumdaki 90bg lik aracımı ve cağrının arabasını daha öncede defalarca yaptığımız gibi roll yaparak denedik, sonuç en iyi bakış açısı ile kafa kafayaki coğu zaman 90lık geçer.
ölçüm yöntemi çok doğru demiyorum ama işe yaramaz pas tutmuş kendini çevirmekte zorlanan dynolardan daha gerçekçi olduğu kesin.

farklı bir olaya geliyim, 90bg lik mjet 2 araçtan birinin yazılımını işinin ehli olduğunu söyleyen forumdada bir süre yazmış bir arkadaş isteğimiz doğrultusunda güncelledi. Yaklaşık 10 setup ve roll denemesinden sonra araçların aşağı yukarı aynı gittiği yazılım yüklenmiş aracın tamponunun siyah kurumla dolduğu saptandı ve bu doğrultuda orjinal yazılıma geri dönüldü.

bunlar internet üzerinden yapılan araştırmalar değil, 1-1 denenmiş olaylar bunları neye bağlıyorsunuz merak ediyorum ?

BoostER
19/01/2010, 23:55
peki bir müşteri gelse
benim için dayanıklılık önemli değil
bu araçtan alacağım maksimum gücü istiyorum dese
75 lik dizeli maksimum kaça çıkartabilirisiniz
Soracagım tek soru olur, "ne kadar para ayırabilirsiniz bu işe??"

Aracın uzerindeki turboyu buyuterek uygun eksoz sistemi emiş sistemi eksantirik ve uygun bir yazılımla arac 140 hp civarlarına cıkarılabilir.. Daha uzeri için masraf katlanarak artacaktır..

GP COSKUN
19/01/2010, 23:57

Aracın uzerindeki turboyu buyuterek uygun eksoz sistemi emiş sistemi eksantirik ve uygun bir yazılımla arac 140 hp civarlarına cıkarılabilir.. Daha uzeri için masraf katlanarak artacaktır..

yok yok ben sadece yazılımla ne kadar arttıralabilir onu sordum

Alp
20/01/2010, 00:03

Iste benimde soylemek istedigim bu, normal sartlarda tum bakimlari yapilmis bir multijet 350-400 bin km cevirebilirken yapilacak asiri yuklemeli bir uygulama 50 binde turbo, 100 binde motor isterse sizce bunun elle tutulur gozle gorulur bir tarafi varmi ? Bence yok. Fakat duzgun safe degerdeki bir uygulama ile cok rahat 175-200 bin km leri gormek mumkun tabii bu dedigim turbo dizeller icin, benzinlilerde bu aralik cok daha kisa...

BoostER
20/01/2010, 00:04
peki burdan yola çıkarak,
bildiğim kadarı ile cağrı nın arabasını siz map lediniz, geçen gece benim stock durumdaki 90bg lik aracımı ve cağrının arabasını daha öncede defalarca yaptığımız gibi roll yaparak denedik, sonuç en iyi bakış açısı ile kafa kafayaki coğu zaman 90lık geçer.
ölçüm yöntemi çok doğru demiyorum ama işe yaramaz pas tutmuş kendini çevirmekte zorlanan dynolardan daha gerçekçi olduğu kesin.

farklı bir olaya geliyim, 90bg lik mjet 2 araçtan birinin yazılımını işinin ehli olduğunu söyleyen forumdada bir süre yazmış bir arkadaş isteğimiz doğrultusunda güncelledi. Yaklaşık 10 setup ve roll denemesinden sonra araçların aşağı yukarı aynı gittiği yazılım yüklenmiş aracın tamponunun siyah kurumla dolduğu saptandı ve bu doğrultuda orjinal yazılıma geri dönüldü.

bunlar internet üzerinden yapılan araştırmalar değil, 1-1 denenmiş olaylar bunları neye bağlıyorsunuz merak ediyorum ?

Bir arabayı birebir karşılastırabilmeniz için aracların herseyinin aynı olması gerekir. bahsettigimiz arac 5 ileri vitese sahip 75 hp lik bir aracla 6 ileri vitese sahip 90 hp lik bir arac. Aracların durumları vs bunlara girmedigimizi varsayarak aracların motor guclerini birebir bu sekilde kanıtlayamazsınız. zira 90 hp lik aracın uzerinde daha kısa oranlı bir sanzuman mevcutken, 5 ileri sanzımana sahip aracın daha uzun bir sanzımana oldugu da ortada.. Cagrının aracını yine aynı durumda bir 75 hplik grande puntoyla denediginizde asıl sonuc belli olacaktır..

Bahsettiginiz diğer durum içinse yorum yapmam dogru olmaz zira ne uygulamayı ben yaptım, nede uzerindeki uygulamaların detayını biliyorum. Aracın orjinaliyle aynı gitmesi kesinlikle olmaması gereken bir durum ve bu da gosteriyor ki uzerindeki yazılım gercekten işinin ehli veya araca guc verebilecek bir yazılım değildir. Simdiye kadar hiçbir bu tarz dizel bir aracta bu basıma gelmedi ve eger gelseydi de yaptıgım işlemin arkasında durup emin olun ki sonuc musteri memnuniyetiyle sonuclanacaktır..

Aracların arkasındaki siyah duman esasında motorun içindeki bir haritadır. Motorlar duman atmasın diye beyinlerinde bir harita vardır ve motoru daha rahat calıstırmak için bu dumanı kesmesini engelleriz ve bu sekide motor daha rahat calısıp guc saglar. Tabiki tek yapılan işlem bu değildir ama bahsettiniz diye bu konuya da acıklık getireyim.. Duman atması aracın sıkıntılı oldugunu değil, motorun artık kısılmadıgının gostergesidir..

yok yok ben sadece yazılımla ne kadar arttıralabilir onu sordum
Sadece yazılımla baska hiçbirseye dokunmadan 75 hplik bir puntodan alabilecegimiz guc max 110 hp olacaktır.. Biz aracın ekipmanlarının sınırlarına yaklasmaması için esasında sadece yazılımla bu gucu alabilecekken hiçbir zaman bunu musterilerimizin araclarına uygulamayız. Eger istenilen guc bahsettigimiz degerlerde ise araca yuklenmeden daha baska ne tarz uygulamalara ihtiyacı oldugu konusunda da rehberlik ederiz..

KaMiKaZe
20/01/2010, 00:07
75 lik araca ait dyno grafiği güzel gözüküyor fakat inanmak lazım.
Ankarada gittiğimiz dynoda daha önceki ölçümler sırasında alınmış piyasada adı duyulan arkadaşlar tarafından maplendiğini bildiğimiz farklı araçların grafiklerini gördük evet öngördükleri değerleri vermişler fakat grafikler çok berbat, sürekli iniş çıkış var grafiklerde stabil değil.

BoostER
20/01/2010, 00:11
Iste benimde soylemek istedigim bu, normal sartlarda tum bakimlari yapilmis bir multijet 350-400 bin km cevirebilirken yapilacak asiri yuklemeli bir uygulama 50 binde turbo, 100 binde motor isterse sizce bunun elle tutulur gozle gorulur bir tarafi varmi ? Bence yok. Fakat duzgun safe degerdeki bir uygulama ile cok rahat 175-200 bin km leri gormek mumkun tabii bu dedigim turbo dizeller icin, benzinlilerde bu aralik cok daha kisa...

Benim yazdıgım yazıda 100.000 kmde motor veya 50.000 km de bir turbo değişimi gibi birsey goremiyorum zira oyle birsey olması mumkun değil.
Tekrar soylemek istiyorum, araca uygun bir sekilde guzel hazırlanmıs bir yazılımla MOTORUN OMRU DEĞİŞMEZ... Aracın turbosundan bahsetmişsiniz ama turbo dediğimiz parca zaten bir ömrü olan bir parcadır ve motor omruyle bir tutulamaz. Piyasada turbosu bozulan aracların hepsinin chip tuning uygulanmıs araclar oldugunu dusunmuyorsunuz umarım :) Hatta özel olarak şöyle söyleyim, 75 hp lik 1.3 dizel grande punto da, chip tuning ile aracın turbo basıncına mudahale edebilme şansınız yok.. İstesenizde yapamazsınız. turbonun calısması kesinlikle ve kesinlikle değişmeyecektir ve aracın turbosunun arıza cıkarma olasılıgı da orjinal helinde ne kadarsa chip tuningden sorna da o kadar oalcaktır..

GP COSKUN
20/01/2010, 00:15
arkalarından attıkları siyah dumanın bence tek bir açıklaması var
chıp tunıng yazılım = silindire gönderilen daha fazla yakıt
oda eşittir siyah duman

BoostER
20/01/2010, 00:19
75 lik araca ait dyno grafiği güzel gözüküyor fakat inanmak lazım.
Ankarada gittiğimiz dynoda daha önceki ölçümler sırasında alınmış piyasada adı duyulan arkadaşlar tarafından maplendiğini bildiğimiz farklı araçların grafiklerini gördük evet öngördükleri değerleri vermişler fakat grafikler çok berbat, sürekli iniş çıkış var grafiklerde stabil değil.
Sahsen soylediginiz dyno sıkıntılarına sonuna kadar katılıyorum. Ve ekliyorum malsef Ankara'da düzgün ölçüm yapabilen bir dyno mevcut değil.. Bu yuzden bu ölçümleri istanbulda guvenirliginden emin oldugum yerin sonuclarını paylasıyorum. Hatta daha onceden de Murat'ın aracında bu ankara dynolarının sıkıntılarını yasamıstık daha sonrasında Murat' ı memnun edebilmek adına Muratın aracı istanbul'da tamamen orjinaline cevrildi ve dyno uzerinde ölçüm yapıldı. Komple eksoz ve intercoolerlı hali 155 hp ve 219nm cıktı. Dyno uzerinde Murat'ın aracına ozel olarak yeniden bir yazılım yapıldı ve aractan 180 hp guc ve 269nm güc alındı... Bunu ankaradaki bir dynoda da yapabilridik ama bir olctugu digerini tutmayan ve tamamen guvensiz buldugum bir dynonun sozuyle işlem yapmak abes olurdu..

arkalarından attıkları siyah dumanın bence tek bir açıklaması var
chıp tunıng yazılım = silindire gönderilen daha fazla yakıt
oda eşittir siyah duman
Esasında bu soylediginiz oldukca yanlış.. Zira bu işin sencesi bencesi yok.. Yapılan ve buna neden olan işlemin ne oldugu biliniyor cunku." Smoke limiter map " adı verilen bu haritanın ayarıyla alakalı. ben yakıtı artırsam da bu haritada oynama yapmazsam sizin aracınız yine duman atmayacaktır. Ayrıyetten biz yaptıgımız işlem sornasında aracın yakıt miktarının cok fazla artırıldıgı soylenemez.. daha cok yakıt basıncı değişiyor ;)

yanlıs anlamayın, işin teknik kısmını bilmemeniz gayet dogal.. Bende sizi aydınlatmak amacıyla yazıyorum bunları zaten..

KaMiKaZe
20/01/2010, 00:23
pisliğini atıp rahatlıyor araba hatta daha çok duman daha çok rahatlama.

erhan bey, 75bg lik araç için 100bg diyorsunuz ama bakıncada bunu kanıtlayabilecek durumda değilsiniz. 75bg lik map li araç 75bg lik stock bir aracı illa geçicektir fakat geçmesi veya geçiş hızı onun 100 bg olduğunu göstermez.
daha önceki konulardada sonuç olarak çıktığı gibi yazılım güncelleme sonucu elle tutulabilir, sayılabilir bir sonuç olmadığı için herkes inandırıcılığı kadar güç üretiyor.

GP COSKUN
20/01/2010, 00:26
Esasında bu soylediginiz oldukca yanlış.. Zira bu işin sencesi bencesi yok.. Yapılan ve buna neden olan işlemin ne oldugu biliniyor cunku." Smoke limiter map " adı verilen bu haritanın ayarıyla alakalı. ben yakıtı artırsam da bu haritada oynama yapmazsam sizin aracınız yine duman atmayacaktır. Ayrıyetten biz yaptıgımız işlem sornasında aracın yakıt miktarının cok fazla artırıldıgı soylenemez.. daha cok yakıt basıncı değişiyor ;)

yanlıs anlamayın, işin teknik kısmını bilmemeniz gayet dogal.. Bende sizi aydınlatmak amacıyla yazıyorum bunları zaten..

kusura bakma pek bilmem bu teknik konuları
aracım benzinli zaten dizeldende hiç anlamam
yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum
yalnız bir şey sorayım yakıt basıncını artırdığınız zaman nasıl olurda
pompalanan yakıt artmaz bir de senin bu harita yakıtı artttırsamda duman atmaz demişsin
bu harita fazla yakıttan doğan eksoz gazını yutuyormu ne yapıyor öğretirmisin

BoostER
20/01/2010, 00:33
pisliğini atıp rahatlıyor araba hatta daha çok duman daha çok rahatlama.

erhan bey, 75bg lik araç için 100bg diyorsunuz ama bakıncada bunu kanıtlayabilecek durumda değilsiniz. 75bg lik map li araç 75bg lik stock bir aracı illa geçicektir fakat geçmesi veya geçiş hızı onun 100 bg olduğunu göstermez.
daha önceki konulardada sonuç olarak çıktığı gibi yazılım güncelleme sonucu elle tutulabilir, sayılabilir bir sonuç olmadığı için herkes inandırıcılığı kadar güç üretiyor.
Simdi nereden baktıgınız baglı bunu kanıtlayıp kanıtlayamamak.. Sizin bakıs acınızla bunu kanıtlayabilmeme imkan yok zira siz zaten ön yargılı bir sekilde yaklasıyorsunuz konuya.. Haliyle bunu kanıtlamamda pek mumkun olamaz bu sebepten oturu..

Su an fabrikaların da guc olcumunde kullandıgı dinamometrelerden baska bir guc olcum sistemi dunya uzerinde mevcut değildir. duzgun calısan bir dinamometrenin hata payı ise oldukca azdır. (koymus oldugum 75 hp lik grande puntonun orjinal guc ve torkunun fabrika verileriyle karsılastırıldıgında sapmanın ne kadar oldugu gorulebilir) Guc farkının ve olcumunun su an yapılabilecek en guzel sekli budur.. Öncesi ve sonrası olarak olcum sonuclarını paylasıyorum gerekli acıklamada ortada.. inanıp inanmamak size kalmıs :)

Birazda farklı bir acıdan bakalım olaya bence.. Arac 75 hp den 130 hp ye cıkmıs olması kagıt uzerinde ne ifade ediyor onu dusunelim.. Bence hiçbirsey ifade etmiyor cunku. Bu işlemi yaptıranların farklı amacları var. Daha hızlı olmak, aracın zayıf olan alt devirlerini kuvvetlendirmek, aracın yakıt tuketimini azaltmak, aracın kullanım keyfini artırmak gibi.. Kullanan kişi bu konuları bence kafasında netlestirip bunlara gore kararını vermelidir..

BoostER
20/01/2010, 00:39
kusura bakma pek bilmem bu teknik konuları
aracım benzinli zaten dizeldende hiç anlamam
yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum
yalnız bir şey sorayım yakıt basıncını artırdığınız zaman nasıl olurda
pompalanan yakıt artmaz bir de senin bu harita yakıtı artttırsamda duman atmaz demişsin
bu harita fazla yakıttan doğan eksoz gazını yutuyormu ne yapıyor öğretirmisin
Basınc yakıtın arttırılmasıyla olusmaz cunku :) yakıtın miktarını enjektorlerin duty cycle ı belirler. yakıt miktarı ayrı bir ayardır, o miktarda gonderilen yakıtın ayrı bir ayarı vardır. debi vs basınc bir fizik konusudur zaten..

Bu harita ben yakıtı artırsam bile duman cıkmaması için gerekli correction ı yapar ve gerekirse kendisi tekrar yakıt miktarını kalibre eder.. gunumuz araclarının motor kontrol unitesi dusundugunuzden de komplike calısıyor..

tempesty
20/01/2010, 00:49
Bence zaten benzinli aracın motor modifiyesiyle dizelin modifiyesini karıştırmamak lazım zira dizellerden daha çok verim alındığı fakat benzinli araçlarınki kısıtlı kaldığı ortada (turbo yokluğundan dolayı)

Fakat 16v 1.4 motorlu gp 95 bg üretebiliyorken buna sadece turbo eklenmesiyle t-jet fabrika çıkışı 120 bg geliyor dolayısıyla aradaki 25 beygirlik fark turbodan kaynaklanıyor demekki 8v 1.4 araca turbo takılması neticesinde üstüne 20-25 bg koyabilir ve sadece turboyla en fazla 100 beygire çıkabilir diyorum ben..(normal turbo basıncında elbette) Haa tabii ki siz bu 100 bg araca bir de üstüne güzel bir açık filtre + chip tuning + headers + katalizör ve susturucu iptali yaparsanız çok güzel destek olur ve bahsettiğimiz 77 bg bütün bu modifiyelerle birlikte 110-120 beygir aralığına yükselebilir..(bu motorun ömrü ve sanayide geçirdiği zaman + maliyet ne olur onlara hiç karışmıyorum)

Fakat 77 bg 8v motorun turbo desteği -olmadan- sadece açık filtre chip ve eksoz modifiyesiyle en fazla 90-95 beygirin üstüne çıkabileceğini bende düşünmüyorum elbette..Hatta belki 95 bg bile çok iyimser bir rakam olmasına rağmen unutmamak gerekir ki sadece 16v olması farkıyla aynı motordan starjet 95 üretirken 8v olduğu için diğeri 77 de kalıyor..

Herkese keyifli sürüşler

GP COSKUN
20/01/2010, 10:49

şimdi sizin yukarıda yazdığınız mesaja göre
aracın turbosunu büyütüyoruz yetmiyor egsoz sistemini değiştiriyoruz oda yetmiyor emiş sistemini değiştiriyoruz buda yetmedi dereceli egzantrik koyuyoruz ve bir de yazılım ekliyoruz 140 bg kazanabiliyoruz
bu mesajından sonra sana bir soru sordum sadece yazılımla ne kadar arttırırsın dedim senin verdiğin cevap 110 bg oldu
şimdi kabaca senin tabir ettiğin benim bilmediğim teknik kısıma girmeden
ufak bir hesap yapalım
110bg - 75 bg = 35 bg yazılımla artış yapıyorsun (bu sana göre )
140bg-110bg = 30 bg artış içinse turbo egsoz dereceli egzantrik falan ekelyip anca 30 bg elde ediyorsun
yani bir yazılımla 35 bg ama daha büyük turbo ,dereceli egzantrik egsoz modifiyesi falan ile ancak 30 bg elde ediyorsun
yani kusura bakma ama kardeşim ben senin ya bu işi bildiğinden yada samimiyetinden şüphe ederim
kimse kimseyi bu tür masallarla kandırmasın
yok cıhple 35 bg yok yazılımın hiç bir zararı yokmuş yok turbonun ömrünü azaltmazmış yazılımla duman atmazmış geçin bunları kardeşim
bir aracın fabrikadan çıkarken yapılmış ayarları ile oynandığı her şekilde
muhakkak getirecekleri gibi götürecekleride vardır yapılan her değişim dayanıklılığa etki eder bunun aksini idda eden açık söylüyorum kimse
gücenmesin kırılmasın ya bu işi bilmiyordur yada yalan söylüyordur
saygılar

Alp
20/01/2010, 11:16
Çok fazla yazmak istemiyorum artık bu konuda neticede herkes kendi bildiğini okuyor. Ancak uzun zamandır bu motor modifikasyonlarının içinde olan ve uygulayan bırı olarak soyledikleriniz bence cok abartılı ve gercekten uzak neticede sadece yazılımla bahsetmiş olduğunuz 30-35 hp lık gucleri almanız hayal... Sebebine gelince daha onceki mesajlarda çoskunun yazdığı gibi aracın hacmı turbonun kapasitesi belli neticede yaptıgınız en temel olarak sadece yakıtı fazla vermek ve daha kuvvetli bır patlama yaratarak guc uretmek... bunun sonucunda ise diyorsunuzkı "aracın duman atması motorun saglıklı calıstıgının ıfadesi" bence kesinlikle değil çunku bahsedilen o duman yakılamayan yakıt sonucu olusan duman ve bu aşırı kurumlanma ve buna bağlı birçok sıkıntınında kaynağı...
Tabii şunuda söylemeden geçemeyeceğim sizde bilirsinizki günümüz motorları üretilirken %60-70 verim ile çalışırlar sebebi ise olası motor arızalarını önlemek son kullanıcı hatalarını azaltmak ve uzun yıllar sorunsızca çalışmasını sağlamak içindir. Sizin uygulamalarınızda ise motordan %30-35 arası guç alınabilir diyorsunuz. Benım hesabıma göre sizin yaptıgınız motorlar o zaman %105 performansla çalışıyor olmalılar. Eğer öyleyse sizi gerçekten tebrik ediyorum :)

sowhat788
20/01/2010, 11:21
Spor yay taktım : aracım daha konforlu oldu
Remap yaptırdım : ne kadar yüklenirsem yükleneyim aracım duman atmıyor

Bunlar inanılacak cümleler değil !

Murat Gürakan
20/01/2010, 13:33
Arkadaşlar bu duman meselesinde yanıldığınız açık ve net ortada. İyi araştırma yapılmamış. Bu işleri iyice araştırırsanız dizelde siyah dumanın motoru rahatlattığını bununla bilrlikte aracın daha zorlanabileceğini öğrenebilirsiniz. Zaten erhanda gayet teknik bir şekilde açıkladı ancak genede tatmin olunmadı.
.....
Adam size 100hp alırız diyor çok çok zorlandığı taktirde 110 lara çıkar ancak bunu biz zaten yapmıyoruz diyor. Fakat nedense bi muhalefet olma sorunu var. Bu işleri konuşarak halletmek bence sadece tartışma yaratır. Size somut dyno( ki bu dyno nun doğru sonuç verdiğini ben gördüm. Öncesi sonrası ölçümler önümde yapıldı ve öncesi sonrasıda aynı şekilde yapıldı öyle kızakta havada falan değildi. Yazılımda dyno üstünde denenerek yapıldı.) verisi verildiği halde bu seferde dyno öyle böyle diyoruz. O halde biz neye göre bir referans seçicez ? Nedir bunun kuralı. O halde araçlarımızın fabrika verilerinede güvenmeyelim onlarda dyno üstünde hesaplanmış verilerdir.
.....
Dizelde yüklenipte siyah duman atmayan araba varsa ortaya çıksın şahit olalım bizde bir ilke. Gülü seven dikenine katlanır malesef. Zaten şuda var orjinal yazılımla bile duman atma mevcut sadece oranı değişiyor.
Helezonları değiştiripte konfor sağlayanıda ilk defa duydum zaten :D
.....
Bu arada bu modifiye işllerinde kat kat güç almak olanaksızdır bu şekilde bir hesap yanlış sonuç verir. Örneğin yazılımla 25hp alınıyorsa. Sadece cai ile 5hp geliyorsa sonra komple egzoz sistemi ile 15hp alınabiliyorsa bunların hepsini yaptırınca 25+5+15 hp alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Sadece yazılımı ona göre yaparsın bunu takibende sadece yazılımla 25 alıyorsan modifkasyonlarlada 35 alırsın. Öyle ekleye ekleye olsa keşke. O zaman değmeyin keyfime:)

GP COSKUN
20/01/2010, 13:45
Arkadaşlar bu duman meselesinde yanıldığınız açık ve net ortada. İyi araştırma yapılmamış. Bu işleri iyice araştırırsanız dizelde siyah dumanın motoru rahatlattığını bununla bilrlikte aracın daha zorlanabileceğini öğrenebilirsiniz. Zaten erhanda gayet teknik bir şekilde açıkladı ancak genede tatmin olunmadı.
.....
Adam size 100hp alırız diyor çok çok zorlandığı taktirde 110 lara çıkar ancak bunu biz zaten yapmıyoruz diyor. Fakat nedense bi muhalefet olma sorunu var. Bu işleri konuşarak halletmek bence sadece tartışma yaratır. Size somut dyno( ki bu dyno nun doğru sonuç verdiğini ben gördüm. Öncesi sonrası ölçümler önümde yapıldı ve öncesi sonrasıda aynı şekilde yapıldı öyle kızakta havada falan değildi. Yazılımda dyno üstünde denenerek yapıldı.) verisi verildiği halde bu seferde dyno öyle böyle diyoruz. O halde biz neye göre bir referans seçicez ? Nedir bunun kuralı. O halde araçlarımızın fabrika verilerinede güvenmeyelim onlarda dyno üstünde hesaplanmış verilerdir.
.....
Dizelde yüklenipte siyah duman atmayan araba varsa ortaya çıksın şahit olalım bizde bir ilke. Gülü seven dikenine katlanır malesef. Zaten şuda var orjinal yazılımla bile duman atma mevcut sadece oranı değişiyor.
.....
Bu arada bu modifiye işllerinde kat kat güç almak olanaksızdır bu şekilde bir hesap yanlış sonuç verir. Örneğin yazılımla 25hp alınıyorsa. Sadece cai ile 5hp geliyorsa sonra komple egzoz sistemi ile 15hp alınabiliyorsa bunların hepsini yaptırınca 25+5+15 hp alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Sadece yazılımı ona göre yaparsın bunu takibende sadece yazılımla 25 alıyorsan modifkasyonlarlada 35 alırsın. Öyle ekleye ekleye olsa keşke. O zaman değmeyin keyfime:)

sorun muhalefet olmak değil insanları uydurma verilerle kandırmaktır
dizelde motor rahatlaması diye bir şey uydurmayın kardeşim
sizin anlattığınız hikayeleri çok dinledim
kalkıp araştırma yapmadan yorum yapmayın diyorsunuz
sizin dizel dediğiniz makinalarla 2.5 milyon km den fazla yol yapmış biri olarak herhalde yeterikadar veya sizi tatmin edecek kadar tecrübem vardır
öle ortaya çıkıp iki yazılım atmayla 30 bygir hikayelerine benim karnım tok bu şekildede millete umut tacirliği yapmayın insanları kandırmayın
veriyorsunuz milletin eline uyduruktan dyno verisi araban 100 bg oldu falan filan zavallımda bir şeyden haberi yok inanıyor
neyse konuyu tartışmaya çevirmek istemiyorum bundan sonrada yorumda bulunmıycam lütfen konunun ana başlığındaki remus egsoz ile ilgili cevaplar ve mesajlar yazarsanız sevinirim

sowhat788
20/01/2010, 13:50

Ben hiç okumadan konunun ortasından giriş yaptım Murat kusura bakma ! Sen bu kadar biliyorken bize laf düşmez konuşuyoruz işte kendi çapımızda sen aldırma bana

Alp
20/01/2010, 14:19
.....
.....
.....

Bunca senedir dizelde siyah dumanın motoru rahatlattığını ilk kez sizden duyuyorum :) gerçekten çok ilginç neyse sanırım öğrenmenin yaşı yok :) Ne kadar çok duman o kadar iyi motor hesabı...
Dyno ya gelince kalibre edilmemiş güç hesaplamasında kullanılan katsayılarla oynanmış bir dyno ile inanın ben size 150 hp çıkartabilirim kendi aracımı bunu yapmak çok kolay meslegim gereği söylüyorum. O yuzden makınadan alınan sonuclara göre konusmak hiçdoğru değil Önemli olan aracın stock halini makina üzerinde etiketlemek ve elde edilen değeri karşılaştırmaktır. Fakat bunu kimsenin ticari kaygılar sebebiyle yaptığını düşünmüyorum. Son olarak sizlerin nezlinde şunu rica ediyorum;
Gerçekçi ve mantıklı olun elde edilmesi muhtemel bile olsa sonrasında büyük sıkıntılar çıkarabilecek uygulamalarda bu işe meraklı insanları üzmeyin yanıltmayın...

Murat Gürakan
20/01/2010, 14:29
Bunca senedir dizelde siyah dumanın motoru rahatlattığını ilk kez sizden duyuyorum :) gerçekten çok ilginç neyse sanırım öğrenmenin yaşı yok :) Ne kadar çok duman o kadar iyi motor hesabı...
Dyno ya gelince kalibre edilmemiş güç hesaplamasında kullanılan katsayılarla oynanmış bir dyno ile inanın ben size 150 hp çıkartabilirim kendi aracımı bunu yapmak çok kolay meslegim gereği söylüyorum. O yuzden makınadan alınan sonuclara göre konusmak hiçdoğru değil Önemli olan aracın stock halini makina üzerinde etiketlemek ve elde edilen değeri karşılaştırmaktır. Fakat bunu kimsenin ticari kaygılar sebebiyle yaptığını düşünmüyorum. Son olarak sizlerin nezlinde şunu rica ediyorum;
Gerçekçi ve mantıklı olun elde edilmesi muhtemel bile olsa sonrasında büyük sıkıntılar çıkarabilecek uygulamalarda bu işe meraklı insanları üzmeyin yanıltmayın...
Yazdığımı okduğunuzu zannetmiyorum. Benim yazdıklarımı okuyup ona göre yorum yapmanızı dilerim. Ben öncesi sonrası verilerden zaten bahsetmiştim. Ben ilk duymuyorum emin olun bu işlerle ilgili değilde bu işleri yapan insanlarda bilgi almanızı dilerim. İlgili olup ordan burdan bilgi edinmeyle bu işi arge olarak yapan bu şekildede bilgi sahibi olmuş kişileri tercih ederseniz böyle durumlar yaşanmaz

Ben hiç okumadan konunun ortasından giriş yaptım Murat kusura bakma ! Sen bu kadar biliyorken bize laf düşmez konuşuyoruz işte kendi çapımızda sen aldırma bana
Buraya cevap yazmadaki amacınız polemikmi bilmiyorum ancak ben orda sizi destekler bir yazı yazdım. Ön yargılı olarak girip o yazımdan bile negatif bişeyler çıkartıp laf çarpıtıyorsunuz.
Bir daha söyleyim
1 ) yay ile konfor sağlamanın olmayacağını
2 ) dizelde yazılım olupta duman atmama olmayacağını yazdım.
Nitekim sizde öyle yazdınız zaten bende öyle düşünüyorum. Amacınız bana yüklenmekse bilmiyorum ancak benim yazdıklarımı iyice okumadan cevaplayıp gereksiz tepkilerde bulunduğunuzu düşünüyorum. Lütfen yazmadan cevaplamadan önce iyice okuyalım.

sowhat788
20/01/2010, 14:39
Doğrudur ben buraya yazılanları okudukça kafam karışıyor bu kadar modçu nunarasında :) en sevmediğim hareketdir polemik çıkarmak,moderatör yada yönetici arkadaşlara ricam bu başlığı toptan silin yada kitleyin saçma sapan yerlere gidecek bu gidişle.

Murat Gürakan
20/01/2010, 14:41
sorun muhalefet olmak değil insanları uydurma verilerle kandırmaktır
dizelde motor rahatlaması diye bir şey uydurmayın kardeşim
sizin anlattığınız hikayeleri çok dinledim
kalkıp araştırma yapmadan yorum yapmayın diyorsunuz
sizin dizel dediğiniz makinalarla 2.5 milyon km den fazla yol yapmış biri olarak herhalde yeterikadar veya sizi tatmin edecek kadar tecrübem vardır
öle ortaya çıkıp iki yazılım atmayla 30 bygir hikayelerine benim karnım tok bu şekildede millete umut tacirliği yapmayın insanları kandırmayın
veriyorsunuz milletin eline uyduruktan dyno verisi araban 100 bg oldu falan filan zavallımda bir şeyden haberi yok inanıyor
neyse konuyu tartışmaya çevirmek istemiyorum bundan sonrada yorumda bulunmıycam lütfen konunun ana başlığındaki remus egsoz ile ilgili cevaplar ve mesajlar yazarsanız sevinirim
Dizel araç kullanmakla bu işlerhakkında bilgi sahibi olmak arasında bence çok fazla fark var. O halde uzun yol şoförleri yada kamyon şoförlerinin dünyanın en çok dizel motor bilgisi, modifiye bilgisi olan insanlar olduğu aklıma geliyor. Ve ne kadarda komik bir şey.
....
Bakın alp arkadaşıma söylediğimi sizede söylüyorum amacım polemik falan hiç değil. Birşey hakkında ilgili olup o konu hakkında biraz araştırma biraz tecrübe ile kazanılmış bilgi ile, bu iş üstünden para kazanan mesleği bu yönde olan daha bilgili tecrübeli insanların bilgileri arasında çok fark var. Makina müh olunsa bile makinanın 50 tane ayrı dalı var. Motor ustası olmak ayrı şeydir, motora modifiye işlemleri ile ilgili usta olmak ayrı birşeydir. Eğer aynı şey olsaydı mercedes AMG, bmw M gibi modellerini çıkarmaz ve bunlar üstündede arge çalışmalarına dünyalarca para harcamazdı. Umut tacirliği yapılması ayrı bir şey ancak. Size tekrar söylüyorum haksız yere çamur atmayalım yanlış olma ihtimali vardır ama unutmayalımki doğru olma ihtimalide vardır.
....
Ben neden savunuyorum çünkü ben size veri olarak gösterilen dyno yu bizzat görmüş ve üstünde arabamın test edildiği öncesi sonrası verilerin önümde alındığını görmüş bir insanım. Sadece kendi aracımı değil öncesinde seat leon cupra nında ölçüldüğünü ve net sonuç alındığına şahit olmuş biriyim.
....

GP COSKUN
20/01/2010, 15:31
murat daha 21 yaşında gencecik bir arkadaşsın
her gördüğüne hemen inanma
sen 3 tekerlekli bisiklet kullanırken ben yollarda sürtüyordum
sakın bana dizelle ilgili ders vermeye kalkma
yakışık olmaz herhalde
şimdi bu tür atışmaları ve tartışmaları bırakıp asıl konuya dönersek daha iyi olucak
eğer tartışma devam edecek olursa konu kilitlenecektir

Alp
20/01/2010, 15:45
Konu kilitlensin. Dediğim gibi boş konuşuyoruz, herkes kendi bildiğini okusun kimi eline verilen bir kağıtla benim aracım 100 hp diye gazlasın sonrasında ya bu gitmiyor bir sorunmu varmı diye servise gitsin kimide doğruları soyleyip TUKAKA olsun.
Sağlıcakla...

GP COSKUN
20/01/2010, 15:47
konu kilitlenmiştir arkadaşlar