PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürekli far patlaması

byasin
16/01/2010, 11:36
Arkadaşlar günaydın öncelikle...
Aracımı sadece haftasonları kullanıyorum.Ve en az 2 haftada bi ya sağ far ampulu patlamış oluyor yada sol :) Duyumlarıma göre akü çok şarj olduğundan yani aracı az kullanığımızdan akım yüksek geldiğinden patlıyormuş.Böyle bişey olabilir mi Ne yapılabilir ?

ygttt54
16/01/2010, 13:23
malesef puntonun kronik sorunlarında biri benim aracımdada var aynı sorun var serviste kabul etti söylediğimde gülmüştü her hafta muhakkak yaa sağ ya sol stop kesiliyo veya ön sislerden biri veya çakmak ampülü veya plaka ampülü ama ön farlarda az 1 kere başıma geldi en çok stoplarda sorun ilk başlarda sanayiden alıyodum yedek 1 2 tane kndim değiştiryodum şimdi artık koliyle alıyorum daha ucuza geliyo :D:D:D

barbar74
16/01/2010, 13:42
malesef puntonun kronik sorunlarında biri benim aracımdada var aynı sorun var serviste kabul etti söylediğimde gülmüştü her hafta muhakkak yaa sağ ya sol stop kesiliyo veya ön sislerden biri veya çakmak ampülü veya plaka ampülü ama ön farlarda az 1 kere başıma geldi en çok stoplarda sorun ilk başlarda sanayiden alıyodum yedek 1 2 tane kndim değiştiryodum şimdi artık koliyle alıyorum daha ucuza geliyo :D:D:D

kolisini ne kadara alıyorsun banada lazım :) :) :)

ABNEW
16/01/2010, 15:05
Yasin, ben 3. puntomu kullanıyorum şuanda şimdiye kadar hiçbir ampul patlamadı.Yiğitin dediği gibi servis eğer kronik sorun dediyse bu sorunu garantiden halletmek zorunda.Öyle şey mi olurmuş! Bazı yetkili servislerin tutumuna şaşırmamak imkansız,

Bence sürekli patlıyorsa ve servis buna çözüm bulamadıysa başka bir servise daha gitmeni o da çözüm olmazsa Fiat ı aramanı öneririm.Servis-Tofaş servo motor sistemi problemini bile üstlenmişken bundan kaçmaması gerekli.

Az kullanmakla bir ilgisi de olamaz bence.Ben de 1 ay kadar kullanmamıştım aracımı ya da 1 er hafta kullanmadığım süreler oldu.Hiçbir sıkıntı yaşamadım.Sistemin regülatörü, sigortası var.Belliki bir sorun var sistemde belki elektrik tesisatından kaynaklanıyordur.Sonuçta problem çözülür...

Moosty
16/01/2010, 15:06
Çok ilginç hiç duymamıştım daha önce. Voltaj regülatörü yok mu yani bizim araçlarda ?

Aracı az kullanmak ile bir ilgisi olduğunu sanmıyorum çünkü ne kadar az kullanırsak akü de o oranda daha az şarj olacak, yani tam tersi olması gerekir diye düşünüyorum. Aküye en çok yüklendiğimiz an ilk çalıştırma anı, sonrasında alternatör devreye girdiği için aküye çok fazla ihtiyaç duyulmuyor. Hele bir de aracınızı sadece kısa mesafelerde kullanıyorsanız akünüz daha az şarj olacaktır.

Başka bir nedeni olmalı. Artı, neden önce far sigortası yanmıyor da direk far zarar görüyor onu da anlamadım.

Değiştirdiğiniz yeni lambalar GP orijinali ile aynı özelliklerde mi? Yani aynı marka + aynı güç?

Bir de arabayı çalıştırmadan önce farlarınızı kapatıyormusunuz? Çünkü çalıştırma anında voltaj dalgalanması olması normal, voltaj dalgalanması flamanlı lambalara en çok zarar veren şeylerden birisi. Normalde benim farlarım her zaman açık olur ama çalıştırmadan önce kapatırım.

femoli
16/01/2010, 15:17
Gülüyorum ya kronikmiş :D

araçta regülatör var akımı ayarlıyor yani fazla şarjdan ampul kesmesi olanaksız .. madem kronik servisin bunu ücretsiz yapması gerek :)

Akünün suları kayış gevşekliği buna neden olabilir ama asla kronik değil ..

HasanAliz
16/01/2010, 17:03
valla ilk defa duydum. başka birşeyden kaynaklanıyordur. ben de aracımı sadece haftasonları kullanırım hiç böyle bir durumla karşılaşmadım. ilgisi yok.

MURAT_41_41
16/01/2010, 19:30
farlar acık marsa basmamaya calıs bıde ampulun markası önemlı bunlara dıkkat et ve denemenı tavsıye ederım

vedatarslan
17/01/2010, 00:17
farlar açık marşa basmakla bir alaksı yok o aküye zarar verir...farlar açıkkken marşa bastığın zaman gerilim düşer ve akü boşken farı yakmış gibi olursun sadece...gelelim arızaya
eğer servis ampül patlamayı bile kronik diyorsa kapatsın gitsin biz daha iyisini yaparız piyasada....ancak bununla berarber aracının şarjını ölçtür.... eğer şarjı normalse...
ampül olarak(osram,narva,trifa,philips) gibi kalietli markaları kullanıyorsan ve lambaların su almıyorsa..... bu ampüller miladı dolmadan yanmaz.....

KaGaN
17/01/2010, 01:14
Bende 4 yıldır kullanıyorum daha hiç patlatmadım ampülleri yanlız aracınızı çalıştırırken farlarınız kapalı konumda çalıştırın.Akımdan dolayı patlama yapıyor olabilir..Kronik lafına bende gülüyorum :)Herşeyimizi kroniğe bağladık :)

OzzY
17/01/2010, 03:01
4 yıldır farlar hep açık akü sağlam 2 kere far ampülü patladı( breaker)

byasin
17/01/2010, 11:51
ampullerin biri osram biri phılıps ikiside yeni şimdi eğer yine patlarsa serviste değiştirirz ozmn da patlarsa demekki bişey var:)Yorumlarınız için teşekkürler

ygttt54
17/01/2010, 14:27
kronik sorun derken her araçta olcak die bişey yok her hafta aracımında ampül kesilmesinden bıktım servise gittim güldü, sen bide lineayı gör dedi ampül değiştirme konusunda bir kuruş ücret almıyorlar onuda belirtiyim ama servste bi ampül değştirmek için baya bekliyrsn.. onun için kndim dğştryrm ztn 75 kurş bi ampül çok büyük bi problem dğl ama punto kullann bi kaç arkadşm vr onlarda aynı şeyi söylediler sonuçta arabalar kul yapımı olcak böle ufak şeyler..

byasin
17/01/2010, 14:39
75 kuruşmu ? ben 10 liraya değiştiriyorum yaa :( Kendiniz mi değiştiriyorsunuz ?

ygttt54
17/01/2010, 17:28
ewet sanayiden 75 kuruşa alyrm kendim söküp kndim takyrm yada serviste bi yarım saat bekliyip ücretsiz dğştrtiyrm çok basit bir tornavidayla 5 dakkada kolayca halledebilirsiz her patlayama 10 tl vermş olsaydım şuan topu dikmiştim :D

Staje-R
17/01/2010, 17:53
Öncelikle geçmiş olsun.Böyle saçma sapan sorunları neden halledemezler hiç anlamıyorum.Mademki bi araç yapıyorsunuz,adam gibi yapın.Her hafta far ampulumü değiştiirlir ya :D Yazık günah.

Bize bi Albea gelmişti,o da senin araç gibi her hafta patlatıyormuş.O da az kullanıyormuş aracı.Elektrik akımından dolayı olabilir belki de.Akım fazla geliyorsa patlama yapabilir.

opn21
18/01/2010, 20:28
benimda sağ stop patlamış arkadaşlar , ama benimkine biri çarpmış far camıda kırılmış , üçgen içinde ünlem olan arıza lambası yanıyor sürekli , ampül değişince sönüyormu aceba , birde far camı kırıldı sağ farın komple değişmesi gerekiyormuş heralde , bilgisi olan varmı arkaşlar ? 200 tl sıkışmış gibi sanki.

ABNEW
18/01/2010, 22:34
Hayrı geçmiş olsun, eğer kırılan stopsa teki yaklaşık 80TL serviste (ampulleriyle birlikte) Eğer fardan bahsediyorsak en son 250TL idi teki (Yine ampuller dahil)

femoli
19/01/2010, 10:02
Sitede serdar abi far satıyordu sıfır ama servis fiyatının çok aşşağısına bir danış istersen..