PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlginç bir teknik yardım talebi

bulut
16/01/2010, 00:52
arkadaşlar kış bitince vakumlu lastikleri cıkarıp 205 40 17 ebatlarındaki jantları tekrar takıcaz. ama geçtigimiz sene yasadıgım bir problem varki; aracın camurluk mesafesi fazla dar ve 2 kişi varken esnemelerde lastik davlumbaza degil camurluk agzına sürtüyor. benim jantların ölçüleri nedeniyle jant biraz dısarda. ben bu jantları göbeklerinde 0,5 cm tornada aldırsam bana ne zararı oluır. yada yaptıran varmı. çok degil sadece 0,5 yada en fazla 1 cm içe girerse janT rahatça esneyecek. acaba bu işlemle jantın direncini bozarmıyım yada Jant kırılırmı yada bijonları sıkarken proplem yasarmıyım vs. SAYGILAR

sowhat788
16/01/2010, 01:13
"Herşey maliyet ve dengedir ;tek bir jant yapmıyorki adamlar,olacak minimum maliyetle olması gereken dengeyi sağlarlar ona göre,hem ayarlanan dengeyi bozarsın hemde tornada yontarken oluşacak milimlik bir kaçıklık yüksek süratlerde yüksek tehlike oluşturur" gibi bir cevap almıştım profesyonel birinden,

Senin jantın et değerinden kaynaklanıyor bence sürtme olayı yoksa bahsettiğin ölçüde gördüğüm 5 Cm li gp lerde sürtme olmuyordu (senin daha düşüktü heralde ama davlumbaz değil çamurluk ağzına sürtüyor demişsin demekki düşüklükle değil çıkıntılıkla alakası var)

gurik
16/01/2010, 01:21
denemeyin. orjinalini de bozar üstüne cam kestirip sehpa yaparsınız jantları.

femoli
16/01/2010, 09:33
Bence diret et si düşük bir jant al başın ağrımasın ..

serdar2362
16/01/2010, 09:45
Herbiri için bir jant kadar para ödeyeceksin. Yenisini almak daha iyi.

GP COSKUN
16/01/2010, 09:51
jant göbeğinin mukavemeti azalır
yüklüyken sert bir çukura falan düşersen göbekte çatlama yapar
bir de 0,5 veya 1 cm lik tıraşlamada senin işini görmez yine sürter benim tahminime göre arkadaşlarında dediği gibi en iyisi yenisini almak bulut

ABNEW
16/01/2010, 15:10
Bulut o tarz değişikliklere gitmemeni öneririm.Biraz paraya kıyıp yenisini almak en doğrusu.5mm belki seni 1 kişilik ağırlık kadar daha kurtarabilir.Sonrasında yine aynı problemi yaşayabilirsin.Bence orijinal 17'' lik jantların değerlerine bakıp bu değerlere sahip farklı bir jant alabilirsin...

alpimmm
16/01/2010, 17:46
arkadaşlar kış bitince vakumlu lastikleri cıkarıp 205 40 17 ebatlarındaki jantları tekrar takıcaz. ama geçtigimiz sene yasadıgım bir problem varki; aracın camurluk mesafesi fazla dar ve 2 kişi varken esnemelerde lastik davlumbaza degil camurluk agzına sürtüyor. benim jantların ölçüleri nedeniyle jant biraz dısarda. ben bu jantları göbeklerinde 0,5 cm tornada aldırsam bana ne zararı oluır. yada yaptıran varmı. çok degil sadece 0,5 yada en fazla 1 cm içe girerse janT rahatça esneyecek. acaba bu işlemle jantın direncini bozarmıyım yada Jant kırılırmı yada bijonları sıkarken proplem yasarmıyım vs. SAYGILAR

her ürünün kendine özgü belirlenmiş ölçüleri vardır ve bu ölçüler durup dururken öylesine ortaya çıkmamıştır. denemeler ve ince hesaplar sonucu ortaya çıkar.ve bu ortaya çıkan ölçüleri görünüm uğruna değiştirmek tehlikeli olabilir. bırakın jantta oynama yapmayı, sonra başınız ağrıyabilir derim ben ..keyifli, sorunsuz sürüşler herkese..

bulut
17/01/2010, 00:51
arkadaşlar bilgiler için herkese tek tek tesekkür ederim. iyiki varsınız.saygılar

KaGaN
17/01/2010, 01:13
Yeni jant alman bence çok daha iyi olur..Yüksek hızda sıkıntı yaratabilir sana..Tehlikeye girmeye luzum yok bence :)

bulut
17/01/2010, 23:18
Yeni jant alman bence çok daha iyi olur..Yüksek hızda sıkıntı yaratabilir sana..Tehlikeye girmeye luzum yok bence :)
aslında jantlarımdan memnunum ve extra bi janta da 700-800 vermez istemiyorum. bakalım bi şekilde cözecez. tesekkürler

CaGRi
17/01/2010, 23:31
Bence diret et si düşük bir jant al başın ağrımasın ..

yüksek dicektin sanırım femoliciiim :D

memet abim doğru söylüyor. jantı kesinlikle tornacıya sokmayın. jantın direncini kırmayın. allah korusun çok kötü kazalara sebep olabilir.

onun yerine et değeri yüksek jantlardan alın. en düşük 40 olsun. ben zamanında 42 kullanıyordum 18" jant (215 40 18 lastiklerle), kesinlikle en ufak bi sürtme olayı olmadı....

axi
17/01/2010, 23:32

Bulut kardeşim bendede var aynı sorun arkaya yük bindiğinde çamurluğa sürtme yapıyor. jantı traşlamak değlde çamurluk içinden traşlama yapmayı düşünüyorum. bu nasıl ??

kara kız
18/01/2010, 13:03
jant için çamurluğumu traslıcan çok ilginçç..valla. hatta şaşırdımm.jantı değiştirmek en mantıklısı...

sowhat788
18/01/2010, 13:40
Palio olsa çamurluk traşlanabiliyor (içeri kıvrımı çok fazla,kimseye zararı yok tıraşlamanın belli bile olmuyor hatta) ama puntoda öyle bir şansın yok kıvrım çok kısa

axi
18/01/2010, 18:33
jant için çamurluğumu traslıcan çok ilginçç..valla. hatta şaşırdımm.jantı değiştirmek en mantıklısı...

eğilip altına bakmadım. nasıldır nedir diye ama traşlama payı varsa traşlarım.. ne olcakki hem araba bu yaa.... benimle birmi mezara girecek... ayrıca parası çok olan verir üstüne 600 700 alır yeni jantı takar. biz bu sıkıntıya basit ucuz bi yöntem arıyoruz... yoksa yeni jant almayı düşünmek için çokda zeki olmak gerekmiyor

kara kız
22/01/2010, 00:38
hayırlı traşlar ozaman...

bulut
25/01/2010, 23:55
arkadaşlar hepinize öneriler için tekrar tesekkürler. evet bencede en saglıklı çözüm dogru ölçülerde bi jant almak. ama eren kardesimde benim düsündügümü düsünmüş. dedigim gibi jantımın modelinden memnunum. şimdi tekrar 700-800 vermek içimden gelmiyor. ama erenin dedigi gibi bi işlem düsünmnüyor degilim. saygılar

bulut
26/01/2010, 00:02
kardeşim ben de aracın camurluguna bakmadım incelemedim ama. bende camurlugu traşlatmak yerine davlumbazları söküp. yeniden kafama göre geniş bi davlumbaz yaptırmayı düsünüyorum. fiberciler yaparmı bilmiyorum tabi . araştırcam. bu saatten sonra janta bi daha para veremem.:D