PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic vites problemi?

morn
15/01/2010, 20:04
Merhaba,
Aracı genelde otomatikte kullanıyorum. Bugün akşam işten dönerken arabada bir problem oldu;
Kırmızı ışığa yaklaşırken fren yaptığımda araç önce abs devreye girmiş gibi fazlaca titredi, durduğumda otomatikten manuele geçtiğini farkettim. Fakat araç tekrar otomatiğe hiç geçmedi. Manuel modda kullanmaya devam ettiğimde araçta gariplik vardı (arıza olmadan önce kullandığım manuel moddan farklıydı). Vites geçişlerinde zorlanma vardı. Ayrıca fren yaptığımda vites kendiliğinden küçülmeyip aksine titreyerek (yine abs devreye girmiş gibi) zorlanarak durmaya başladı. Bunun üzerine kenara çekip yol yardımı aradım. Fiat taki arkadaş iskitler servise bağladı. orda görüştüğüm bir arkadaş (kendiside forumu takip ediyor olabilir) şanzumanda sensör problemi gibi birşey olabileceğini söyledi.
Neden böyle bir problem oldu hiç anlam veremedim. bakalım yarın aracı götürebilirsem iskitler servise gideceğim. umarım büyük bir arıza değildir.
Herkese iyi akşamlar.

JASMINE
15/01/2010, 20:09
Geçmiş olsun Hüseyn. İnşallah önemli bir arızası yoktur ve çabuk halledilir.

GP COSKUN
15/01/2010, 20:12
şanzımanda bir problem var gibi
robottan veya sensörlerden kaynaklı olabilir
daha fazla zorlamadan bir an önce servise göster
geçmiş olsun

axi
15/01/2010, 20:44
araç garantisi devam ediyordur inşallah?

morn
15/01/2010, 20:48
hayır araç 2007 model. ben aracı ikinci el almıştım 2 ay önce :(

lionT-JET
15/01/2010, 23:05
gecmıs olsun.servıse gostermenızde fayda var.ıkı hafta oncede aynı sıkayete benzer bır arıza konusu vardı.sensorden cıkmıstı dıye hatırlıyorum.robotta bır sey yoktur ınsallah..

alpimmm
16/01/2010, 00:59
Merhaba,
Aracı genelde otomatikte kullanıyorum. Bugün akşam işten dönerken arabada bir problem oldu;
Kırmızı ışığa yaklaşırken fren yaptığımda araç önce abs devreye girmiş gibi fazlaca titredi, durduğumda otomatikten manuele geçtiğini farkettim. Fakat araç tekrar otomatiğe hiç geçmedi. Manuel modda kullanmaya devam ettiğimde araçta gariplik vardı (arıza olmadan önce kullandığım manuel moddan farklıydı). Vites geçişlerinde zorlanma vardı. Ayrıca fren yaptığımda vites kendiliğinden küçülmeyip aksine titreyerek (yine abs devreye girmiş gibi) zorlanarak durmaya başladı. Bunun üzerine kenara çekip yol yardımı aradım. Fiat taki arkadaş iskitler servise bağladı. orda görüştüğüm bir arkadaş (kendiside forumu takip ediyor olabilir) şanzumanda sensör problemi gibi birşey olabileceğini söyledi.
Neden böyle bir problem oldu hiç anlam veremedim. bakalım yarın aracı götürebilirsem iskitler servise gideceğim. umarım büyük bir arıza değildir.
Herkese iyi akşamlar.

hemen hemen benzer problemi eski aracım megande (otom. vitesti araç yalnız) yaşamıştım, umarım yanlış hatırlamıyorumdur sanırım sensörlerde bide kaptörde sorun çıkmıştı. yaklaşık 500 e malolmuştu geçen sene. geçmiş olsun,inşallah büyük bi sorun çıkmaz. bu şanzımanlar güzel ama sorun çıkınca can sıkıyor gerçekten.

morn
16/01/2010, 10:55
Günaydın,
Bu sabah aracımı Ankara Otomotiv e götürdüm(yakın olduğu için). Bu ilk kez bir Fiat servisine gidişim. Servis danışmanı Figen hanım aracı arıza tespit için bırakmam gerektiğini, fakat geri dönüş için herhangi bir süre veremeyeceklerini söyledi. Arıza tespit edildiğinde yaptırmak istemezsem arıza tespit ücreti olarak 100TL alınacağını belirtti. Yedek araç istediğimde ise günlüğü 80TL dan kiralık verebileceklerini söyledi. Yanlış anlaşılmasın bütün bunları normalde uygulamalar nasıl bilmediğim için yazıyorum. Aracımı Ankara Otomotiv e bırakmış durumdayım. Arıza için geri dönülmesini bekliyorum.

(1.gün)

smartmavi
16/01/2010, 12:26
Ben de dualogic kullanıyorum Allah'tan garantim 13 ay daha var. Bitince benim de dualogic korkulu rüyam olacak. Arabalarımızın motorları çok iyi, yedek parça nispeten ucuz ama iş triptronige gelince arızalar can sikabiliyor.

alpimmm
16/01/2010, 17:38
Günaydın,
Bu sabah aracımı Ankara Otomotiv e götürdüm(yakın olduğu için). Bu ilk kez bir Fiat servisine gidişim. Servis danışmanı Figen hanım aracı arıza tespit için bırakmam gerektiğini, fakat geri dönüş için herhangi bir süre veremeyeceklerini söyledi. Arıza tespit edildiğinde yaptırmak istemezsem arıza tespit ücreti olarak 100TL alınacağını belirtti. Yedek araç istediğimde ise günlüğü 80TL dan kiralık verebileceklerini söyledi. Yanlış anlaşılmasın bütün bunları normalde uygulamalar nasıl bilmediğim için yazıyorum. Aracımı Ankara Otomotiv e bırakmış durumdayım. Arıza için geri dönülmesini bekliyorum.

(1.gün)

arıza tespiti için niçin o kadar bekletiyorlar anlamadım açıkçası. clip test deniyor sanırım bu tespite, o da maximum 30 dk. şanzımanın neresinde arıza varsa söylüyor olmaları lazım bence. çünkü bende böle olmuştu. araç temininde ise aracınız garanti kapsamında olmadığı için para istiyorlar sanırım,garantiniz olsaydı araç isteme sizin hakkınız. (yanlışım varsa kusura bakmayın) bu arada clip test 50- 100 arası değişiyor servisten servise. ben b iyerde 60 küsür ,başka serviste 80 civarı ödemiştim. inşallah sorununuz hemen atlatılır da GP nize kavuşursunuz.

morn
16/01/2010, 19:37
bu akşam 4-5 gibi Figen hanımdan bir telefon geldi. aracınız hazır alabilirsiniz diye. aracın yazılım güncellemesini yapmışlar ve problem düzelmiş. daha kötüsüne kendimi hazırladığım için böyle bir sonuç hem şaşırttı hemde sevindirdi. Faturada tam olarak "debriyaj sistem güncelleme" diyor. bu yazılım güncellemesi için ise benden sadece 35TL tahsil edildi.
Aracımla ilgilenerek kısa sürede problemin çözülmesini sağlayan Figen hanım ve Ankara Otomotiv servisine teşekkür ederim.
Aracı eve kadar getirirken herhangi bir problem olmadı. Umarım böyle bir şeyi tekrarlamaz.

alpimmm
16/01/2010, 19:43
geçmiş olsun çok sevindim problem çıkmamasına.

GP COSKUN
16/01/2010, 20:35
şaka yapmış sana araban
büyük bir şey çıkmamasına sevindik
güle güle kullanmaya devam

smartmavi
16/01/2010, 20:49
Hadi gecmis olsun
zaten ilk zamanlarda ciddi sorun çıkarmadıysa, doğru kullandığınız sürece ciddi sorun cakaracagini sanmıyorum

ms34
31/03/2012, 08:55
bu akşam 4-5 gibi Figen hanımdan bir telefon geldi. aracınız hazır alabilirsiniz diye. aracın yazılım güncellemesini yapmışlar ve problem düzelmiş. daha kötüsüne kendimi hazırladığım için böyle bir sonuç hem şaşırttı hemde sevindirdi. Faturada tam olarak "debriyaj sistem güncelleme" diyor. bu yazılım güncellemesi için ise benden sadece 35TL tahsil edildi.
Aracımla ilgilenerek kısa sürede problemin çözülmesini sağlayan Figen hanım ve Ankara Otomotiv servisine teşekkür ederim.
Aracı eve kadar getirirken herhangi bir problem olmadı. Umarım böyle bir şeyi tekrarlamaz.

Merhaba,
Benzer problemi bende yaşıyorum. 2005 Model Dualogic 1.2 kullanıyorum. 6-7 ay önce otomatik vites konumda giderken birden otomatik vited devre dışı kaldı, tekrar otomatik moda alamadı fakat manuel olarak vitesleri değiştirebildim. Aracı bir süre kapatıp tekrar açtığımda sorun gitmişti. O sıralarda sürekli hastaneye gittiğim için servise götüremedim. 2-3 gün ara ile bu arızayı yaptı. Tam olarak detay şöyle. Araç devrini alıp vites artıracağı anda vitesi yükseltmekte zorlanıyor, (eskiden daha seri geçerdi, vites yükselteceğinde devir hafif düşer gibi olur ve bir saniyeden bile kısa bir sürede vitesi yükseltirdi). İşte tam bu yükseltme zamanında zorlanıyor vites yükseliyor, örneğin 3Ten 4'e geçiyor fakat ekran hala 3'te kalıyor ve otomatik devre dışı kalıyor. Çok nadiren de bir süre gittikten sonra eğer kırmızı ışıkta durmuşsam kalkıştan kısa bir süre sonra ya 1'den 2'ye yada 2'de 3'de geçerken vitesi boşa alıyor.
Yazılım güncellemesi problemi giderdi mi?

mimarchi
01/04/2012, 16:34
Geçmiş olsun...Keşke bende bu kdar ucuz halledebilseydim :(