PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ozonlama nedir...!!!

serdar2362
15/01/2010, 09:59
Ziebart boya koruma sistemi yanında ozonlama hizmeti veriyor. Nedir bu ozonlama bilen varmı. Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

GP COSKUN
15/01/2010, 10:05
Ozon nedir ve neden tercih edilir?Üç oksijen (O3) atomundan oluşan bir kimyasal moleküldür. Diğer bir deyişle iki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir.

Ozon doğada ve stratosferde hazır olarak bulunur. Ozon yapılan dezenfeksiyon hem insan dostu hem de çevre dostu olduğu için tercih edilmektedir.
Ozon ne işe yarar?

Ozon en güçlü dezenfektanlardan biridir.

OZONLA DEZENFEKSİYON ile otomobil içindeki bakteriler, mikroplar ve mikro organizmalar %99 oranında yok edilir. Otomobil içindeki kötü kokular %99 oranında giderilir.
Ozonlama teknolojisi havadaki oksijen moleküllerini (O2), ozon moleküllerine (O3) çevrilir. Otomobilinizdeki bakteri, virüs, mantar gibi canlı mikroorganizmalara yapışarak, onların hücre duvarlarını parçalar ve yok eder.

Ozonun dezenfekte gücü klordan 7 kat fazladır.
Avantajı nedir? Ozon kararsız bir molekül olduğundan kolayca oksijene geri çevrilebilir. Sadece hava, elektrik ve su tükettiği için, insan vücuduna zarar verebilecek zehirli artık bırakmaz ve zararlı madde üretmez.

Uygulama yapılan alanı komple dezenfekte eder.
Ozonla dezenfeksiyonun yok ettiği bazı kokular;
Sigara, alkol, boya, hayvan, kömür, medikal, yangın, halı, lağım, küf, yemek, yanık yemek, soğan, sarımsak, çöp, leş, yağ, et, tavuk ve balık vb. kokularda etkilidir.
NOT : Ozonlama işleminden yüksek netice almak için detaylı iç temizlik yapılmış araçlara uygulanması tavsiye edilir.

Uygulama süresi yaklaşık 20-30 dakikadır..

emrahcelik
15/01/2010, 10:06
Ozonlama bi nevi virüsleri temizlemek icin kullanılan bi madde bunla suyuda temizliorlar bildigim kadrıyla :)
heralde arabanın icini ve dısını domuz gribi gibi virüslerden temizlemek icin yapıolıor tabi bu temizlik nekdar gider tartıslır :)

KaGaN
15/01/2010, 10:08
Mikrob bakteri vb şeyleri arındırmak için yapılır..Kısacası hijyen için :)

serdar2362
15/01/2010, 10:17
Bu uygulama anladığım kadarı ile araba içine püskürtme yada benzeri bir şekilde yapılıyor doğrumu..?

KaGaN
15/01/2010, 10:41
Aynen öyle abi püskürtme yoluyla yapılıyor.Ama tabi koltuklar için konuşursak sünger oldugu için pisliği emiyor ne kadarda dezenfekte etsek içine hapsoluyor..tamamiyle temizlik sağlayacağını zannetmiyorum

ABNEW
15/01/2010, 15:49
Bu püskürtme plastik aksama zarar verebilir gibi bence.Sadece araç içi koltuk ve kumaş döşemelere uygulanıyor olması gerekiyor...

JASMINE
15/01/2010, 19:54
İlk olarak Sonax'larda uygulanmaya başlayan bir sistem bu. Ben Nafiz'in işyerinde 1 yıl önce görmüştüm bu uygulamayı.

Yalnızca araçlarda değil hijyen gerektiren tüm alanlarda kullanılabiliyor. Elektrik ile çalışan bu alet aracın veya odanın içerisinde yaklaşık 30 dk kadar bırakılmak suretiyle dezenfekte işlemini yapıyor. Ortamdaki mikrop ve mikro organizmaların yanı sıra kötü kokularıda yok ediyor. Ben herhangi bir şey püskürttüğünü görmedim. İnsan sağlığına hiç bir yan etkisi olmadığı gibi aksine bazı hastalıklar için ozon tedavisi bile uygulanıyor. Ozon uygulanan ortamda alınan nefes bile farklı :)