PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri viteste park sensörü sürekli ötüyor!

Don Vito Puntoleone
14/01/2010, 19:49
Arkadaşlar bugün hava yağışlıydı...sabah araca binip geri vitese taktığım anda park sensörleri ötmeye başladı aracı çevirene kadar devam etti.Akşam oldu yine geri vitese taktığımda tekrar sürekli ötmeye başladı.Bir kaç defa daha denedim yine sorun devam etti.Daha öncede bir kaç defa böyle olmuştu geri geri bir kaç metreden sonra susmuştu.Bugün her geri viteste sürekli susmadan öttü.Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların fikirlerini bekliyorum...Teşekkürler....

sowhat788
14/01/2010, 20:56
Yağışlı zamanlarda oluyorsa gözlerden birine veya bir kaçına su sızıyordur bundan dolayı kısa devreye neden oluyordur.

vedatarslan
14/01/2010, 22:11
aracın arkası boş bir alana park et....park sensörünün sensörlerden kablolarını tek tek sök hangi sensörlerin arızalı olduğunu tespit ve değiştir zira temileyip taksanda randımn vermeyecektir.....

axi
14/01/2010, 22:16
yağmurlu havada benimkide yapıyor su damlaları sensörün üstünden sızıyor içerde sürekli ötme yapıyor.. yağışlı havalarda olması normal ama kuru havadada yapıyor mu?

vedatarslan
14/01/2010, 22:21
yağmurlu havada benimkide yapıyor su damlaları sensörün üstünden sızıyor içerde sürekli ötme yapıyor.. yağışlı havalarda olması normal ama kuru havadada yapıyor mu?

zaman içinde bozuluyor.....mutlaka ancak yağışlı havalarda daha çok tabiki....

bravo_sercan
14/01/2010, 23:05
ilk defa böyle bi sorun duyuyorum, entersan cidden..

Don Vito Puntoleone
14/01/2010, 23:25

kuru havada ses yok..ama yağışlı havalarda herhalde su alıp kısa devre yapıyor...

axi
14/01/2010, 23:31
su aldığınıdan olduğunu zannetmiyorum önune gelen su damlacıklarından problem oluyor. su alsa hemen susmaz bence dediğim gibi yağışlı havada bendede yaptı ben umursamadım. sen bilirsin istersen bi baktır

Don Vito Puntoleone
14/01/2010, 23:35
:).... zaten artık sürekli ötme yapıyor kafa beyin bırakmıyor...bugün geri viteste hiç susmadı...

Sean_Constantine
15/01/2010, 00:19
Yağmurlu havalarda %100 yapıyor sorun yok yani temizlemek lazım...

Cnyt01
15/01/2010, 00:37
birinde bende de olmustu ama kendiliginden gecti sora. yagıstan. hatta dalga konusu bile olduk. minibüsculer gibi geri vites sesi mi yaptırdın die takılmıstı arkdaslar .)

OzzY
15/01/2010, 05:08
su aldığınıdan olduğunu zannetmiyorum önune gelen su damlacıklarından problem oluyor. su alsa hemen susmaz bence dediğim gibi yağışlı havada bendede yaptı ben umursamadım. sen bilirsin istersen bi baktır
aynen öyle. üzerinde su filan olursa ötüyo içine girse büyük ihtimalle bozulur zaten.

StrawBeeRy
15/01/2010, 08:55
bazen rüzgardanda yapabiliyor

femoli
15/01/2010, 09:29
Yağmurlu % 100 olur diye bir şey yok benim aracımdada var üzeri çamurda kaplasa sürekli çalmaz eğer üstü tamaen kapalı ise bilgi vermiyor kendini kapatıyor ,ama yağmur suyunu algılayıp öttüğü olmamıştır .. böyle bir şeyde hiç duymadım ,muhtemelen bir göz arızalıdır ..

axi
15/01/2010, 11:55
Yağmurlu % 100 olur diye bir şey yok benim aracımdada var üzeri çamurda kaplasa sürekli çalmaz eğer üstü tamaen kapalı ise bilgi vermiyor kendini kapatıyor ,ama yağmur suyunu algılayıp öttüğü olmamıştır .. böyle bir şeyde hiç duymadım ,muhtemelen bir göz arızalıdır ..

o zaman bir çoğumuzunki bozuk. 40000 bakımına gittiğimde göstereyim bari bende

Cnyt01
15/01/2010, 11:57
yagmur suyunu algılamıor. heralde icine su kacıyor. sensorlerden biri arızalı olsada aynı durumu yapar.

OzzY
15/01/2010, 15:33
benim puntoda yok ancak clk da ve corollada gördüğüm suyu algılıyo ama herzaman değil

Sean_Constantine
15/01/2010, 16:04
Tabi ki yağmur suyunu algılamıyor arkadaşlar önceden arabanınız sensör kısmında toz toprak vs.. birikiyor haliyle atmosfere açık yağmurla birleşince sensörlerin kenarları doluyor bundan dolayı yağmurlu havalarda ara ara gün içerisinde yapıyor....araçtan inip iyi temizleyince geçmişti...

Don Vito Puntoleone
15/01/2010, 17:38
arkadaşlar sabah biraz yine yağmur yağdı...araca bindim geri vitese taktım ne ses var ne soluk...uzun biplemeler kesilmiş...şimdi gayet düzgün çalışıyor anlamadım walla..sensörlerden biri bozuk olsa her zaman öter...üstündeki damlalardan desem inip temizlediğimdede dün ötüyordu..bugün her şey gayet normal...

GünahsizSeytan
15/01/2010, 17:42
bişey soracağım.. Benim puntoda da park sensörü var arkada 4 tane gözü var alırken var olduğunu bilerek aldık fakat nasıl kullanıldığı hakkında herhangi bir bilgim yok geri vitese takınca otomatik devreye giriyormu ve suana kadar hiç ötmedi :S :D

Don Vito Puntoleone
15/01/2010, 17:51
kendisi otomatik olarak 1m kadar herhangi bir engel algılandığında öter...engele yaklaştıkça daha sık ötmeye başlar hiç ötmediyse sensör nanay olmuş demektir...:)

hakiee
11/09/2011, 12:32
valla aynı sıkıntı bende de oluyor. yağmuru bırak artık arka sileceği çalıştıramıyorum sağ iç taraftaki sensöre sanırım su gidiyor. derin hafif yumuşak bir bip sesi ve yanında anlamsız başka kesik ötmeler falan duyuyorum. arabadan inip yüzeysel temizledim sildim ama fayda etmedi söküp mü temizlemek gerekiyor acaba?

oguzhan06
12/09/2011, 12:30
bende de her geri vitese takdığımda sürekli ötüyordu garantisi olduğu için götürdüm park sensörünün tamamını yenisi ile değiştirdiler..

deor
12/09/2011, 12:50
Bende bir ara kısık ötüyordu sonrada mesafeleri şaşırdı değiştirdiler serviste

hilmiusta
12/09/2011, 23:25
arkadaslar benım park sensorum de kırıktı yapıstırmıslar arabama da arkadan tıklanında cıktı yerın den benım sesnsorler orjınalmıs ve tanesı 200 lıra ben de kaskomu yenılıcektım tanponu boyatırken sessorumu de cegıseceklerı soyledıler cok sevındım bunları mını ve mıdı onarımdan yaptırdım kaskonus varsa hakkınızı kulanın :D

faku
13/09/2011, 16:13
Arkadaşlar sensörlerin üzerini örten herhangi bir şey olunca ötüyor. Bu yoğun toz olabilir, çamur olabilir, hatta kışın sensörün üzerine yapışan kar olabilir. Bence böyle bir durumda sensörlerin kablo temizliğinden ziyade ilk bakacağımız yer dış temizliği olmalı.