PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto yokuşta nasıl davranıyor???

danger_006
11/01/2010, 22:44
:agri:arkadaşlar ben şu aralar kendime FIAT Grande Punto (https://forum.grandepuntotr.com/otomobil/FIAT/Grande_Punto/FIAT_Grande_Punto.html?m_lcc=450101260000&m_lccn=450101262500&new_search=1&sc=50) 1.3 Multijet Dynamic 75 hp almayı düşünüyorum donanımı olsun teknik özellikleri olsun hepsii çok güzel ama aklıma takılan birşey var bu motorla dik bir yokuşte kaldığınız zaman artı bide aracta 3,4 kişi olduğundunda araç yokuşu çıkarmı bunu merak ediyorum.bilen gören bana yardımcı olursa sevinirimm şimdidek çok teşekkür ediyorumm...

chngrrrrrr
11/01/2010, 22:49
bu soru şaka mı
sizce çıkamayacak olsa bu araba üretilir mi
turbo var mjette
öyle bir çıkarki aklınız durur
2ye çekince cayır cayır patinaj bile çeker
kafanız rahat olsun

Raistlin
11/01/2010, 22:51
vallahi soruyu okuyunca bende şaşırdım..hangi 2006 dan sonra üretilen arabanın yokuşu çıkmadığı görülmüş :D

chngrrrrrr
11/01/2010, 22:52
mert arkadaş şaka yapıyor bence

axi
11/01/2010, 22:54
bende 1.4 77 ps var arkadasımda 1.3mjet 75 ps var emin ol yokuşu benimkinden iyi çıkıyor.. çünkü mjette turbo var

ERDİ
11/01/2010, 22:56
yokuşta çıkma olayı birazda şöföre bağlıdır mesela ben dik bir yokuşta 3 e kadar yükselerek ilerleyebiliyorum ama aynı yokuşt babam 2 ci vitese takınca araba bayılıp kalıyor :)

chngrrrrrr
11/01/2010, 22:58
bende de 77bg benzinli var
aramın içine değil 3 kişi 8 kişi bindirip bildiğiniz en dik yokuşta çıkarırım arabayı
çıkamazsa da yakarım onu

bravo_sercan
11/01/2010, 23:00
biliyosunuzki m-jet'in turboları yada t-jet'lerin turboları 1750 devirden sonra doluyor, arkadaşın dediği gibide dik rampalarda kalkış düz zemine göre daha zor oluyor, 2bin devire gelmeden hemen kalkış gerçekleşmiyor..
m-jetler için konuşuyorum.. benzinlilerde nasıldır bilmiyorum.

bravo_sercan
11/01/2010, 23:01
bende de 77bg benzinli var
aramın içine değil 3 kişi 8 kişi bindirip bildiğiniz en dik yokuşta çıkarırım arabayı
çıkamazsa da yakarım onu

Abicim bence bu kadar büyük konuşma derim..
hee pardon benzinmiş..

barbar74
11/01/2010, 23:05
gp kullanmada en zevk aldığım rampaları tırmanmak... aracı ilk aldığımda ankaraya gitmiştim. dilovası rampasında öyle ataktı ki oynaya oynaya çıkmıştı rampayı şaşırtmıştı beni gp...

chngrrrrrr
11/01/2010, 23:07
Abicim bence bu kadar büyük konuşma derim..
hee pardon benzinmiş..

mjetlerde kalkar abicim
deviri yüksek tut biraz mis gibi kalkar

chngrrrrrr
11/01/2010, 23:08
ayrıca bu kadar reyting bu konuya gereksiz bence

ED235
11/01/2010, 23:09
vallahi ben bile şu acemi halimde çıkıyorum ve kendime inanamıyorum :D:D gerçi benim marifetim değil puntonun marifeti

bravo_sercan
11/01/2010, 23:11
mjetlerde kalkar abicim
deviri yüksek tut biraz mis gibi kalkar

yok kalkmaz demiyor elbet kalkar, dediğim gibi 1750 den sonra turbosu dolduğu için debeleniyor dik rampalarda..
işte 2binli devirlerde kalkılıyor dik rampalardada, düz asvalttaki gibi kolay olmuyor..
1.4 77 lik benzilde 8 kişiyle en dik rampada sorunsuz kalkarım iddaanz hala geçerlimi :D
Ama yakmayın aracı yazıktır :)

StrawBeeRy
11/01/2010, 23:12
harbidende şaka gibi bir soru
Güle oynaya tırmanıyor 1.3 16V 75 hp lik bir gpden bahsediyorsunuz hemde mjet turbolu :)

chngrrrrrr
coşkun mehmet uğur falan yok galiba forumda
onların cevapları da orjinal olurdu aslında

polis_01_54
bizim oraların bir tabiri vardır köpek gibi sür yokuşa köpek gibi çeker valla :-)

muratokay
11/01/2010, 23:13
Yokuşu tazı gibi çıkıyor bundan şüpheniz olmasın. Fazla gaza basmadan bile yokuşta rahatlıkla benzinlileri solluyorsunuz.
Ama dik bir yokuşta kalkış sırasında biraz ağırdan almak lazım, benzinliler gibi değil. Gazı yedirmeden hemen debriyajdan ayağımı çekersem stop bile ediyor. Sercan beyin dediği gibi turbo 1700'lü devirlerden sonra devreye giriyor. Eski benzinli arabamdan sonra sadece yokuşta kalkma işinde biraz acemilik yaşadım puntoda. Ama dediğim gibi yokuşta kalkarken kalkışta biraz ağırdan alarak buna da alışıyosunuz

chngrrrrrr
11/01/2010, 23:14
yok kalkmaz demiyor elbet kalkar, dediğim gibi 1750 den sonra turbosu dolduğu için debeleniyor dik rampalarda..
işte 2binli devirlerde kalkılıyor dik rampalardada, düz asvalttaki gibi kolay olmuyor..
1.4 77 lik benzilde 8 kişiyle en dik rampada sorunsuz kalkarım iddaanz hala geçerlimi :D

yakmam kardeşim merak etme sen
en fazla debriyaj plakamı biraz eskitirim

danger_006
11/01/2010, 23:14
ilginize tşkler arkadaşlarda saolun..''' ben geçen yaz palio 1.3 70 hp araç kiralamıştım yokuşta durup tekrar kalkmaya çalıştım ama araç olduğu yerde yığılık kaldı geri dönüp hızımı alarak yokuşu zorda olsa çıktık arabadada 4 kişiydik...bu soruyu o yüzden sordum puntoda bu sorun varmı kafamı çok karıştırıyor..

gurik
11/01/2010, 23:17

arkadaşım.çıkmasına çıkar da, nakliyeciler birliğine üye değiliz.sonuçta ben 77lik aracımla full bagaj 4 kişi artı full üst bagajla akdenizi kıyıdan dolaştım. mersin alanya yolunu bilen bilir. ne mercedes kaldı ne ww.yılan gibi yiyor yolları. gp kullanıcısına göre kişner. ha şunu söyleyebilirsin araca yüklenmiş olmazmısınız? evet ama mecbur kalınca oluyor hem de çok zevkli oluyor.

bravo_sercan
ilginize tşkler arkadaşlarda saolun..''' ben geçen yaz palio 1.3 70 hp araç kiralamıştım yokuşta durup tekrar kalkmaya çalıştım ama araç olduğu yerde yığılık kaldı geri dönüp hızımı alarak yokuşu zorda olsa çıktık arabadada 4 kişiydik...bu soruyu o yüzden sordum puntoda bu sorun varmı kafamı çok karıştırıyor..

araç kiralık olduğu için baskı balatası bitmiş olabilir, yoksa yokuşta kalkmıcak araç yoktur, yada arabayı ilk kez kullandığınız için alışma sürecini geçemişşsinizdir büyük ihtimal..

chngrrrrrr
kullanma tarzına göre değişir bence
sen tatmin olamıcaksan 90lık al bence

polis_01_54
11/01/2010, 23:20
rahat ol sen relax ol yaşamazsın ole bir sorun :-)

chngrrrrrr
11/01/2010, 23:21
arkadaşım.çıkmasına çıkar da, nakliyeciler birliğine üye değiliz.sonuçta ben 77lik aracımla full bagaj 4 kişi artı full üst bagajla akdenizi kıyıdan dolaştım. mersin alanya yolunu bilen bilir. ne mercedes kaldı ne ww.yılan gibi yiyor yolları. gp kullanıcısına göre kişner. ha şunu söyleyebilirsin araca yüklenmiş olmazmısınız? evet ama mecbur kalınca oluyor hem de çok zevkli oluyor.

işte cevap budur
harikasın serhat

StrawBeeRy
11/01/2010, 23:22
Cihangir abiye katılıyorum eğer imkanınız varsa 90 lık tavsiye ederim canavar gibi gidiyor valla 90 lıkla ne yokuş kalıyor ne bişe :)

agabey3838
11/01/2010, 23:23
yokuş çıkmayan yada yokuşta kalkmayan arabamı olur yaw :)

bravo_sercan
Her çıkışın bi inişi vardır be abi :) çıkarken nasıl zorluyorsak inerkende ayağmız gaz pedalında olmuyor enazından..

chngrrrrrr
Cihangir abiye katılıyorum eğer imkanınız varsa 90 lık tavsiye ederim canavar gibi gidiyor valla 90 lıkla ne yokuş kalıyor ne bişe :)

bencede

yolcu27
11/01/2010, 23:24
kalkmazmı be :) ama şoföre göre değişir.

yeni evolarda yokus kalkış yardımı var :) yarım debyaja, el frenine son.

bravo_sercan
11/01/2010, 23:27
kalkmazmı be :) ama şoföre göre değişir.

yeni evolarda yokus kalkış yardımı var :) yarım debyaja, el frenine son.
hill holder'dan bahsediyosunuz sanırım.
ayağını frenden çektikden sonra 3 4 sn kaydırmıyor, ama ayağnı frenden çekip gaza bastığın gibi devreden çıkıyor hill holder, araç kayıyormuş ,kalkmıyormuş onun umrunda değil, gaza basınca devreden çıkıyor.

mix
11/01/2010, 23:47
ben daha 1 ay ewwel 1.3 70 hp palio kiraladım araçın arıza lambası yanıyordu hararet saati 0 da gosterıodu el frenı telı kopuk (e malum kıralık araç) nese tahmını 40 derecelık bı yokusta hıc yıgılmadan kalktım yokus cıkmıcak araç yoktur benim şahinim lpg de araçta çekme demiri mevcut 1.5 tonluk balıkçı teknesı tasıyordum gene yokuşta kalkıodu iş şöförlüktedir herzaman araçın acemısı oldugunuzdan kaynaklanmıs olabılır o gun

murti82
11/01/2010, 23:55
Ben yokuş kalkışlarında mutlaka el freni ile kalkıyorum. Benim bildiğim kadarıyla dizellerde genelde ilk kalkışlar iyi değil(max tork190nm 1750dd'de ama daha düşük devirde???) araçta titreme vs oluyor biraz daha gaza yüklenmek gerekiyor, bu seferde debriyaja acıyorum. Birde araç 1300kg ayrıca aracın dolu olduğunu düşünürseniz...O yüzden hep el freni ile kalkıyorum.

bravo_sercan
11/01/2010, 23:57
Ben yokuş kalkışlarında mutlaka el freni ile kalkıyorum. Benim bildiğim kadarıyla dizellerde genelde ilk kalkışlar iyi değil(max tork190nm 1750dd'de ama daha düşük devirde???) araçta titreme vs oluyor biraz daha gaza yüklenmek gerekiyor, bu seferde debriyaja acıyorum. Birde araç 1300kg ayrıca aracın dolu olduğunu düşünürseniz...O yüzden hep el freni ile kalkıyorum.
sürekli el freniylde kalkmak zararlı ya, bence boş bi rampa bulup orda çalışın derim. çünkü rampada kalkmayan araç yoktur..
veye bu sıkıntınızı servis'e söyleyin, belki debriaj'ınzda bi sorun vardır..

GPS2
12/01/2010, 00:10
Hiiç düşünecek birşey yok 1,3 mjt 75 lik hele rampada tazı gibi gidiyo ...önemli olan acemiliği atmak ve püf noktalarını öğrenmek...benzinliden farklı olarakta + 1 vites ve daha düşük devirde ilerleyebilirsin..

Sean_Constantine
12/01/2010, 00:16
Arkadaşlar dizel araçlar yük altındayken çok rahat rampa yukarı çıkabilirler benzinli motorlara nazaran özellikle rampa yukarı çıkarken araçta çok kişi veya yük varsa...yani 75 hp'lik bir multijet yokuşta istenilen beklentileri rahat rahat karşılar...

gadget
12/01/2010, 01:07
hill holder'dan bahsediyosunuz sanırım.
ayağını frenden çektikden sonra 3 4 sn kaydırmıyor, ama ayağnı frenden çekip gaza bastığın gibi devreden çıkıyor hill holder, araç kayıyormuş ,kalkmıyormuş onun umrunda değil, gaza basınca devreden çıkıyor.

Benim araçta hillholder var, gaza basınca değil debriyaj kavramayı geçtikten sonra bırakıyor tabi 3 saniye sonunda hala ayağın debriyajdaysa yavaş yavaş salıyor...
harika bişey dik yokuş, el freni falan hepsini unutuyosunuz aracı da yormuyor, ama sizi tembelliğe alıştırıyor başka araba kullanırken ilk bikaç sefer böle noluyo be falan diyosunuz :)
not : bir de ilginci çok hafif eğimde devreye girmiyor

Romeo_er2
12/01/2010, 01:09
ıslak zemin yokuşta 3. vites patiyle çıkıyorum

ABNEW
12/01/2010, 05:39
Hillholder, %5 den büyük olan eğimlerde arka frenleri, ayak fren pedalından çekildikten sonra 2-3sn daha tutarak çılışır.Geri viteste yokuş aşağı ya da 1. viteste yokuş yukarı hillholder devreye girer...

GP COSKUN
12/01/2010, 10:36
bir açıklamada ben yapayım
dizel motorun kullanımı benzinliye göre farklıdır
dizel motorunuzla düz yolda kaltığınız gibi 1500 lü devirlerde kalkış yapmanız zordur
yükünüz fazla olduğu için kalkışa başlamadan yani ayağınızı debriyajdan çekmeden
gaza biraz fazla basıp turboyuda doldurup kalkış yapmalısınız
aksi takdirde siz normal zamanda verdiğiniz kadar gaz verip kalkmaya çalışırsanız
motora yük binmeye başladığı anda devir düşer ve araç kalkışını gerçekleştiremez
çünki dizel motor yük altında ve rampada devir çevirmekte zorlanır ama yük bindirmeden devirlendirip kalkış yaparsanız sizi üzmeden kalkışını gerçekleştirecektir
benzinli motora 1500 devirlerde gaz verirseniz devirlenebilir ancak dizel bunu gerçekleştiremez benzinlideki performansı almak için mutlaka turbonun devreye girmesi gereklidir kısaca burada önemli olan aracın kullanım tarzıdır
doğru şekilde uyguladığınızda her puntoyla her rampada kalkarsınız (araçta arıza yoksa)

KaGaN
12/01/2010, 10:43
Ertuğ naptın be kardeşim :d yazık arabaya yaa :D şaka maka 3 viteste harbi deli gibi pati çekio 120 bg likler :) herkez bir keztadına baksın 120 bg liğin gerçekten tatmin edici bir performansı var aracın..

serdar2362
12/01/2010, 10:50
Eski arabam multijet Palio idi. O arabaların hızlanması senin dediğin gibi çok yavaştır. Turbo 2000-2500 lerde devreye girer. Bizim arabalarda, özellikle dizel motorlarda elbette ani hızlanma ancak 1500-1700 devirlerde oluşur. Ama kalkış hızı motoru stop ettirecek kadar da düşük değildir. İlk 5-10m yürüme ile turbo devrini yakalarsınız. Kendi arabamda yüklü olsada hiç sıkıntı yaşamadım. Kaldıki evim çok dik yokuşların olduğu yerde. Motor soğuk iken bile o dik yokuşları gayet rahat tırmanıyorum. Gönlünü rahat tut Grande Punto seni mahçup etmez.

clax22
12/01/2010, 13:14
dag keçisi gibi tırmanır merak etme :)

makeles
12/01/2010, 14:19
eğime göre değişir.. istanbul yada ankarada dolaştığım bazı semtlerde öyle yokuşlar vardı ki yokuşun ortasında durup kalkmak işkence.. yalnız chip bu konuda kurtarıcı oluyor.. bu arada 75hp 90hp farketmez ikiside hemen hemen aynı kalkış gücüne sahipler..

StrawBeeRy
12/01/2010, 14:26
75 lik le 90 lık arasında tork farkı olduğu için 90 lık 75 liğe göre biraz daha kuvvetli olmazmı sizce?

emrahcelik
12/01/2010, 15:59
:agri:arkadaşlar ben şu aralar kendime FIAT Grande Punto (https://forum.grandepuntotr.com/otomobil/FIAT/Grande_Punto/FIAT_Grande_Punto.html?m_lcc=450101260000&m_lccn=450101262500&new_search=1&sc=50) 1.3 Multijet Dynamic 75 hp almayı düşünüyorum donanımı olsun teknik özellikleri olsun hepsii çok güzel ama aklıma takılan birşey var bu motorla dik bir yokuşte kaldığınız zaman artı bide aracta 3,4 kişi olduğundunda araç yokuşu çıkarmı bunu merak ediyorum.bilen gören bana yardımcı olursa sevinirimm şimdidek çok teşekkür ediyorumm...

arkdasın demek istedigi cıkarken durumu demek istememis herlde bukadar katı olmayada gerk yok birz soruyu iyi anlarsanız yanıtıda ona göre veririsinz herlde.... MEsele Bilmemek Degil Bildigini anlatmamak..... 1.3mjet 75 dizel arabam var rapmalarda cıkarken tabikide 1,6 1,8 gibi beklenilemez ama gayet memnunum tavisye ederim arkdasım....

ABNEW
12/01/2010, 16:40
75 lik le 90 lık arasında tork farkı olduğu için 90 lık 75 liğe göre biraz daha kuvvetli olmazmı sizce?

Mert, arada sadece 10nm lik bir fark var.Diğer koşullar sabit ise küçük de olsa fark olur tabi ama 10nm lik dezavantajı, ağırlık, vites oranları, son dişli gibi değerleri değiştirerek yok etmek mümkün,

Bizim araçlarımızda bence aradaki 10nm lik fark hissedilmez.Sadece 15bg lik fark düşük de olsa hissedilir hız konusunda...

sertaç
12/01/2010, 17:13
Benim araçta hillholder var, gaza basınca değil debriyaj kavramayı geçtikten sonra bırakıyor tabi 3 saniye sonunda hala ayağın debriyajdaysa yavaş yavaş salıyor...
harika bişey dik yokuş, el freni falan hepsini unutuyosunuz aracı da yormuyor, ama sizi tembelliğe alıştırıyor başka araba kullanırken ilk bikaç sefer böle noluyo be falan diyosunuz :)
not : bir de ilginci çok hafif eğimde devreye girmiyor

hillholder eğimi %5'ten fazla olan yokuşlarda devreye girer.

murti82
12/01/2010, 17:52
sürekli el freniylde kalkmak zararlı ya, bence boş bi rampa bulup orda çalışın derim. çünkü rampada kalkmayan araç yoktur..
veye bu sıkıntınızı servis'e söyleyin, belki debriaj'ınzda bi sorun vardır..
Arabada bir sorun yok bende de:) ama bu yokuşta kalkarken araba hafif geri kaçıyo ya, araba birde o geri kaçmayı telafi edip ileri atılması gerekiyo, el freni bu olaya çözüm oluyo, eğer hillholder yoksa.
El freni ile kalkmayı yanlış anladınız sanırım araç kavrama noktasına geldikten sonra elbette el frenini bırakıyorum. Böylece araca bir zarar gelmemiş oluyo:)

makeles
12/01/2010, 18:21

fark var ama kalkışta o kadar da farklı değil.. yüksek devirlerde ve süratte hissedersin hp ve tork o zaman kendini belli ediyor..

srkn15
12/01/2010, 18:44
aynı motor doblo ve fiorinoda kullanıyor ki bunlar yükleme yapılan ticari araçlar.

eee onları çeken motor seni rampada taşımada sıkıntı çıkarmaz zaten.

cann
12/01/2010, 19:18

sevgili kardeşim bence soruda çok büyük bir anormallik yok,cevap veren arkadaşları okuyunca kullandığım arabanın punto olduğundan şüphe etmeye başladım:) 1.4 95 beygir starjet kullanıyorum,bundan önceki arabam 1,6 şahin(lpg li) di.yeni arabamla ilk şaşkınlığımı yokuşlarda yaşadım,şahinle 2. vitesle rahat çıktığım yokuşları puntomla 1 e düşerek çıkabiliyorum,bunda en büyük sebep şahinin 1,6 puntonun 1.4 olması,dolayısıyla bence bu yokuş meselesi daha önce kaç motor araç kullandığına bağlı,bahsettiğin örneği ele alırsak tabiiki punto ondan çok daha iyidir.

GPS2
12/01/2010, 21:38
sevgili kardeşim bence soruda çok büyük bir anormallik yok,cevap veren arkadaşları okuyunca kullandığım arabanın punto olduğundan şüphe etmeye başladım:) 1.4 95 beygir starjet kullanıyorum,bundan önceki arabam 1,6 şahin(lpg li) di.yeni arabamla ilk şaşkınlığımı yokuşlarda yaşadım,şahinle 2. vitesle rahat çıktığım yokuşları puntomla 1 e düşerek çıkabiliyorum,bunda en büyük sebep şahinin 1,6 puntonun 1.4 olması,dolayısıyla bence bu yokuş meselesi daha önce kaç motor araç kullandığına bağlı,bahsettiğin örneği ele alırsak tabiiki punto ondan çok daha iyidir.:) ama şahine düz yolda 5 değil 6 basarsın...arkadaşım :)sorun 1.6 veya 1.4 değil... otomobilin dizayn meselesidir...ihtiyaca,kullanım tarzına göre değişiklik gösterir...şanzıman oranları motor devri tork ağırlık gb...bilerek bilinçli kullanmak önemli(herkes bunu bilmek zorunda değil) ve işte burada farklılıklar ortaya çıkıyor ...şahsen benim için ne olursa olsun hiç önemli değil (motor-model) hep aynı şartlarda kalkarım çıkarım ilerlerim...1vites küçük olur veya 1 vites büyük ...ama hep aynı çıkış ...işte bunu öğrenmelisiniz...:)deneye deneye en azından...:cool0000:

Romeo_er2
12/01/2010, 22:18
Ertuğ naptın be kardeşim :d yazık arabaya yaa :D şaka maka 3 viteste harbi deli gibi pati çekio 120 bg likler :) herkez bir keztadına baksın 120 bg liğin gerçekten tatmin edici bir performansı var aracın..

eyvallah :D + vakumlu lastik..

alicanveliy
12/01/2010, 22:18
Bu soruyu soran arkadaş herhalde, puntoyu dağa salacak... yüzde 90 eğimli arazi de mi kullanmayı düşünüyor acaba?

HasanAliz
12/01/2010, 22:24
ben dağ bile tırmandım puntoyla :) 2000m yüksekliğe çıktım. yol asfalt falan da değildi. bildiğin toprak yoldan. hiç sıkıntı yaşamadım.

StrawBeeRy
12/01/2010, 22:32

Araban 160 hp bırakta patiyle çıksın :)

cann
12/01/2010, 23:37
:) ama şahine düz yolda 5 değil 6 basarsın...arkadaşım :)sorun 1.6 veya 1.4 değil... otomobilin dizayn meselesidir...ihtiyaca,kullanım tarzına göre değişiklik gösterir...şanzıman oranları motor devri tork ağırlık gb...bilerek bilinçli kullanmak önemli(herkes bunu bilmek zorunda değil) ve işte burada farklılıklar ortaya çıkıyor ...şahsen benim için ne olursa olsun hiç önemli değil (motor-model) hep aynı şartlarda kalkarım çıkarım ilerlerim...1vites küçük olur veya 1 vites büyük ...ama hep aynı çıkış ...işte bunu öğrenmelisiniz...:)deneye deneye en azından...:cool0000:

ders için teşekkürler:)
1-şahinle puntoyu kıyaslamamıştım,düz yolda şahinden iyi gideceğini bilecek yaş ve deneyime sahibim çok şükür,
2-anladığım kadarıyla "araba 1,3 1,4 veya 2,0 olsada farketmez ,3,0 bir arabayla benim 1,3 araba yokuşu aynı şekilde çıkarız"diyosun

buna ancak şapka çıkarılır ne diim insanın kendine bu kadar güvenmeside güzel bişey,sevgiler.

GPS2
12/01/2010, 23:58
ders için teşekkürler:)
1-şahinle puntoyu kıyaslamamıştım,düz yolda şahinden iyi gideceğini bilecek yaş ve deneyime sahibim çok şükür,
2-anladığım kadarıyla "araba 1,3 1,4 veya 2,0 olsada farketmez ,3,0 bir arabayla benim 1,3 araba yokuşu aynı şekilde çıkarız"diyosun

buna ancak şapka çıkarılır ne diim insanın kendine bu kadar güvenmeside güzel bişey,sevgiler.:) o kadar da değil ...kimseye ders verme gibi bir niyetim yok...burada 2.0 3.0 lardan zaaten bahsetmiyoruz değilmi sayın abicim...ama 1,3 mjt 1,4 starjet 1,2 16v 1,2 8v 1,4 8v 1,6 şahin,tempra tipo, 1,6 16v brava bravo marea palio gb... hepsini test edip kullanmışlığım oldu 20 yıllık sürücülük hayatımda... ayrıca motor teknisyeniyiz hatta (otomobil) en azından diplomalı...bu sektörde aktif olarak hala faaliyetimiz vardır netekim...ama at sahibine göre kişner bilirsiniz...eşim mesela multijet 75 bg puntomuzda palio 1,2 16v den sonra çok zorlanmıştı hele rampalarda...çok normal çünkü işin tekniğini kavraması ve benim gibi düşünmesini bekleyemezsiniz...ama alıştı şimdi problem yok...aynen turboyu biraz dolduruyo ve tam gaz patiii...:)

utku952
13/01/2010, 01:24
her araba kalkar da bence önemli olan yokuşun dikliği ve lastik durumu. Arka çok ağır olursa önden kayma yapabilir tabi gazı iyi ayarlamak lazm... yokuşları çok kafana takıyorsan dualogic alırsın olur biter. :)