PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima kompresörü neden arıza yapar? Fiyatı ne kadardır?

mustafa33
10/01/2010, 15:38
arkadaşlar daha öncedende bahsetmiştim aracımda ses geliyor diye. dün arızanın su devir-daim motorundan olduğunu söylediler. parçayı değiştirdik fakat ses kesilmedi. bu seferde klima kompresöründen dediler ama onu değiştiremedik. çünkü parça sadece serviste var fiyatı da 1260 tl. sipariş üzerine geliyor. arızanın neden kaynaklandığı hakkında bilgisi olan varsa sevinirim

Ziyaretci046
10/01/2010, 16:44
klima kompresörü içinde yağ kanalları var bir nevi motor gibi belki yağsız kalmış olabilir ama biraz senin şansızlığın diyeyim yoksa kolay kolay bozulmaz arada bir klimacıya götürüp gaz ölçümü yaptırmak lazım arabayı ama herkes yaptırmıyo kışın da gazı kaçmasın diye özellikle klima eskimeye başlandıkça haftada bir çalıştırmak lazım 50 60 ytl gaz parası vermemek için polen filtresi düzenli değişmeli ama sıfırı pahalı ise çıkmada bakabilirsin internetten geri iade edebilme şansı olan çalışmazsa diye geçmiş olsun

mustafa33
10/01/2010, 17:12
bozuk olan galiba kopresörü döndüren kasnak. usta öyle dedi.bilyelerde sorun var dedi.fakat kasnak tek satılmıyormuş. onun için komresörü komple almak gerekiyor. bursadan 850 tl ye siparişini verdim. beni tedirgin eden hem klimanını hemde su devir dayımının aynı anda arızalanması. ikisininde biyelerinde sorun olması. usta kayıştada metal parçaları var dede. onuda değiştirdim. inşallah bunlara başka bir arıza neden olmamıştır.

mustafa33
10/01/2010, 17:30
bey kompresörün olduğu bölgenin altını vurmuştum bundan dolayı olabilirmi? ayrıca ilginizden dolayı teşekkür ederim

Ziyaretci046
10/01/2010, 17:38
hocam ben tamirciyim ama genede sanayide olduğumuzdan bildiğim kadarıyla cevap vereyim eğer çok sert bir çarpma olsa onun gövdesi parçalanır alimunyum çünkü zannetmiyorum anca yüksek hızda giderken klimayı açmak tehlikeli belki öyle bir şey olmuş da olablir ama dediğim gibi ben tamirciyim elimden gelse daha fazla yardımcı olmak isterim o kasnak klima kapalıyken boşta döner klimayı açınca mıknatıslı aynı debriyaj gibi kasnak yapışıp kompresörü çevirir orda problem var o zaman

arslan
10/01/2010, 18:05
arkadaşlar.-,dijital klimada sadece kolorifri çalıştırmak istiyorum ama klimada çalışmakta.siz nasıl ayar yapıyosunuz.

StrawBeeRy
10/01/2010, 19:14
Aynı sorun bendede oldu klima kompressörü dediler değiştirdik ses gitmedi sonra kasnak bozulmuş esenyurt sanayide 120 lira civarında değiştirdik ses gitti

mustafa33
10/01/2010, 19:22
kasnak ayrı satılıyormu

mustafa33
10/01/2010, 19:25
yeni kompresörle kasnak beraber satılmıyormu

StrawBeeRy
10/01/2010, 19:43
klima kompresörünün yanında sol tarafında kayış varya o kayışın döndürdüğü kolun bilyeleri ses yapıyor o değişti gırc gırc eden sesten bahsetmiyormusunuz?

mustafa33
10/01/2010, 19:49
klima kompresörünün yanında sol tarafında kayış varya o kayışın döndürdüğü kolun bilyeleri ses yapıyor o değişti gırc gırc eden sesten bahsetmiyormusunuz?

evet ondan bahsediyorum

StrawBeeRy
10/01/2010, 19:53
Tamam o dediğim kasnak değişiyor istanbulda 120 lira civarında belki sizin orada daha uygundur

mustafa33
10/01/2010, 19:56
bana ayrı satılmıyor dediler. kompresörle beraber satılıyormuş. onunda fatı 1260 tl.

StrawBeeRy
10/01/2010, 20:11
Banada dediler serviste ses klima komperasöründen geliyor ee değiştirmelisiniz tamam kaskodan değiştirmediniz (kaza yapmıştım kaskodan değişmesi lazımdı değiştirmemişler) değiştirelim dedim sipariş verildi 1 hafta sonra geldi takıldı ses gitmedi hala gırc gırc gırc devam ediyor bu sefer alternatör değişmesi lazım dediler baktılar alternatörden birşey gelmiyor sonra arkadaşım esenyurt sanayide biri varmış oraya git dedi o bulur nerden geldiğini gittim adam açtı kaputu baktı dedi ses şu kasnaktan geliyor değişmesi lazım ne kadar usta fiyatı 120 lira tamam değiştirelim dedim yarım saatte halletti ses mes kalmadı sonra eski kasnağa baktım içi oynuyor bilye felan kalmamış içinde

mustafa33
10/01/2010, 20:16
tanıdık bir parçacı vardı. bursadan 850 tl ye buldu.siparişini verdik salı takılacak. kasnağı konya sanayisinde bulamadım. servistede ayrı satmıyorlar. artık yapacak bir şey yok. ama bana 1000 tl ye patladı bi kasnak

StrawBeeRy
10/01/2010, 20:25
Baya pahalıya mal olmuş nese geçmiş olsun

ms777
10/01/2010, 20:41
Eğer kayış sisteminde gergilerde bir problem varsa (kayışın fazla gerdirilmeside rulmanları bozacaktır), bozacağı ilk şey kayış (lift atması gibi eskime emareleri) yada kasnak rulmanlarıdır. Kasnak rulmanları bozulduğu zaman gürültü yapar, rulmanlar tek başınada değiştirilebilir ama bunu yapacak iyi bir usta lazım ( kasnak içersindeki rulman yatakları bozulmadan çıkarılmalı), rulman değişimi mümkün ama kasnağın rulmanla birlikte değiştirilmesi kadar uzun ömürlü olmayacaktır. Bir ikinciside imalat hatası olabilir, bu faktörde göz önünde bulundurulmalı bence.

Not: Sanayiyle iç içe biriyseniz kasnağı sağlam bir tornacı bulup işletedebilirsiniz, yinede 150 tl nin üzerinde bir masraf açacaktır.

mustafa33
10/01/2010, 21:04
puntolara kayış gergisi otomatikmiş. yani kendisi ayarlıyormuş. benimde aklıma gelmişti. kayışı da değiştirdim. selim arkdaşım senin bana önerebileceğin iyi bir usta varmı.

ms777
10/01/2010, 21:21
Fiat tamircilerini pek bilmiyorum açıkcası, ama Konya Eski Sanayide Ramazan Sümer diye bir usta var, adresini falanda bilmiyorum Konyada olsam yardımcı olurdum ama malesef uzun bir süre Konyada olamıyacağım.

GP COSKUN
11/01/2010, 14:18
mevcut arızanız sanırım anlattığınız darbe olayından sonra meydana gelmiştir
muhtemelen kasnak eğildi ve bilyayıda bozdu zamanla ve ses yapmaya başladı
kasnak ayrı satılmakta fakat konyadaki durumun ne olduğunu bilemiyorum
keşke sipariş vermeden biraz daha araştırsaydınız çıkmacılarda bile kazalı araçlardan birinden vardır kopmle bile verseler daha ucuza alınırdı
dip not olarakta size kasnak ayrı satımıyor diyen yerin herhalde stoğunda klima varki
kasnak yok tek satılmaz demiş ve saçmalamış sonuçta presli bir malzeme değil 4 yada 5 tane saplamayla takılıyor motora
neyse artık sipariş vermişsiniz umarım sorununuz hallolur
geçmiş olsun

mustafa33
11/01/2010, 19:52
bu gün klimacı aradı kasnağı istanbuldan 150 tl ye istetmiş. kompresör siparişinin iptal ettik. cumaartesi takılacak. ilgilenen bana bilgileriyle yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

gadget
12/01/2010, 21:13
valla aynısı bende de var tehlikesi var mı bilmiyorum bu olayın, klima canavar gibi soğutmasından ısıtmasından çok memnunum , usta kadırdı arabayı kayışı çıkardı baktık o dönen kısım lıkır lıkır oynuyo, komple değişmesi lazım dediler bin küsur lira dediler ben de kalsın dedim, ama bu parça ayrı varsa adresini atsanız keşke biz de değiştirsek nerede yaptırdıysanız?

GP COSKUN
12/01/2010, 21:15
valla aynısı bende de var tehlikesi var mı bilmiyorum bu olayın, klima canavar gibi soğutmasından ısıtmasından çok memnunum , usta kadırdı arabayı kayışı çıkardı baktık o dönen kısım lıkır lıkır oynuyo, komple değişmesi lazım dediler bin küsur lira dediler ben de kalsın dedim, ama bu parça ayrı varsa adresini atsanız keşke biz de değiştirsek nerede yaptırdıysanız?

adaşım bu şekilde kullanmanın zararı var tabi
kasnak bu şekilde balanslı dönmeye devam ederse bilyayıda dağatır
aşırı balanstan saplamarı kesip yerindende çıkar

StrawBeeRy
12/01/2010, 22:27

avcılar firuzköyde bulunan esenyurt sanayi sitesinde yaptırdık dükkanın ismini hatırlamıyorum ama siteye girdiğiniz zaman ilk sol taraftaki caddeye girin hemen sağdan ya 4 ya 5. Dükkan olması lazım yanlış hatırlamıyorsam yazın değiştirmiştik epey zaman oldu fiyatı ise 120 130 lira gibi bir masrafı vardı

Grande-rain
13/01/2010, 10:55
Dostum geçmiş olsun aynı ses ve tıtresım bendede vardı 2006 GP 90bg 6 ileri kompresoru deiştirdiler.Arabada cekıs bıle arttı dıyebılırım ama ısın kıl tarafı boru aparatı vs de degısıyor . Bide bizim modellerde kompressor modelıde degısmıs sımdıkı takılan manyetolu kompressor cıkan ıse devamlı calısan kompressmus o yuzden max omurlerı 2 yıl cıvarı ımıs ... PAra kazanma acısından yapılan durumlar .

Benim kompressorde bi mazgal tokadı yemıstı :)

kara kız
14/01/2010, 20:59
arıza nedeni ni soylimm arkadaşım gecen yazda benim klıma kompressörü değişti..ve 2 ay kadar beklemiştim..nedenine gelince..aracı klıma açıkken stop edip tekrar klıma açıkken marşa basmaktan kaynaklanıyorr...bana seviste soylenen bu ve kullandığımda dikkat ediyorumm.bir seneyi geçti hiçbi sorun yokk...

vedatarslan
14/01/2010, 22:27
arıza nedeni ni soylimm arkadaşım gecen yazda benim klıma kompressörü değişti..ve 2 ay kadar beklemiştim..nedenine gelince..aracı klıma açıkken stop edip tekrar klıma açıkken marşa basmaktan kaynaklanıyorr...bana seviste soylenen bu ve kullandığımda dikkat ediyorumm.bir seneyi geçti hiçbi sorun yokk...

çok doğru ssöylemişler servis ten hatta bazı araçlar kaputu açtığınız yağnumaralarrının fialn yazdığı kartın yanın da küçük bir nolt vardır klimayı kaptamadan marşa basmayın klima açıkken marşa basmayınnn...

gemlikli_55
29/07/2010, 21:05
arkadaşlar benım de arabada kayıs sesi gibi ses vardı aksam sanayide kayısı sokup kontrol ettik sorun yoktu-rumanları kontrol ettik gergide de sorub yoktu usta baktı koprosorr bilyasında arıza var dedi kasnagı cevirdikce içerden ses geldi simdi bendemi kople kasnak değişecek yoksa içindeki bilyamı deişecek nasıl olacak yardımcı olurmusunuz arkadaslar maliyeti nedr bu işin

rodopian16
31/07/2010, 14:14
bende de ilk aldığımdan beri düşük hızlarda klimayı ilk açtığımda bir kasma vurma sesi geliyor 1sn lik sonra ses yok servise dedim 2 dir sallıyorlar garanti bitmeden hallettirmek lazım yoksa parası gerçekten içine oturacak gibi 1260 tl cik.

ggultekinus
14/06/2012, 12:32
bende de ilk aldığımdan beri düşük hızlarda klimayı ilk açtığımda bir kasma vurma sesi geliyor 1sn lik sonra ses yok servise dedim 2 dir sallıyorlar garanti bitmeden hallettirmek lazım yoksa parası gerçekten içine oturacak gibi 1260 tl cik.

Arkadaşlar, klimayı açtığımda vurma sesi gibi bir ses geliyor, sorun neden olabilir?

twinss
12/04/2015, 21:14
Merhab arkadaşlar bende 2008 punto var. Geçen sene arabanın motor kısmndan uğultu gelemeye başladı ıslık gibi. Özel servise gittim 300 lira verdim parçalar değişti ama olmadı usta en sonunda klima kompresöründen geliyo yatağı aşınmış değişmesi lazım dedi.900 artı işçilik istedi ama ben yaptırmadım. Bu bahsettigim sese benzer ses duyan varmı tam olarak nerden geliyor olabilir. Ses özellikle devir düşerken ortaya çıkıyor.