PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City hakkında ufak bir soru

yolcu27
09/01/2010, 15:57
Bilindiği gibi city özelliği aracta bulunan bir düğme ile açıp kapatılabilinen bir özellik. Ama bi konuda gördüm city özelliği kapalıyken bile çalışıyormuş. Tam olarak anlayamadım Punto evo kullanıyorum ve city özelliğine daha ihtiyaç duymadım zaten direksiyon hidrolik ve cok rahat. Anlamadığım nokta eger normal(hidrolik) olarak kullanırkende devrede kalıyorsa city neden o düğmeyi koymuşlar.

cann
09/01/2010, 16:17
benim bildiğim normalde devrede değil devreye soktuğunda belli bir hıza ulaştıktan sonra otomatik olarak devreden çıkıyor.

BSK
09/01/2010, 16:21
Evoda değiştirdiklerini sanmıyorum ama direksiyon hidrolik değil tamamen elektrikle çalışıyor, electroservo motor galiba motorun adı bu hidrolik direksiyondaki gibi direksiyonun yumuşak olmasını sağlıyor city ise voltajı değiştirip direksiyonun daha da yumuşak olmasını sağlıyor, yani siz city modunu açsanız da açmasanızda elektirkli motor çalışır, bu durumda city modunun hep açık kalmasının bir zararı yok çünkü motor devamlı çalışıyor diye biliyorum ben.

yolcu27
09/01/2010, 16:27
serviste aracı teslim alırken hidrolik olarak anlattılar city düğmesi ile mod değişir devre dışıykende hidrolik olarak kullanırsınız dediler. Cityi biliyorum hız arttıkça direksiyon sertleşir yavasladıkca cok yumusar Kuş parmağımızla bile cevirebiliriz( kim gerek duyuyor acaba bu parmakla cevirmeye) :D City acıkken ve kapalıyken çok fark var biraz önce yine denedim. Hafta içerisinde bi ara servise ugrayacagım zaten ozaman yeniden bilgi alırım ne kadar doğru diye. Gösterge panelinde "H" harfi var ama ne anlama geldiğini hala bilmiyorum. Kullanım klavuzunuda unuttular galiba vermeyi. onuda alıp kontrol ederim.

BSK
09/01/2010, 16:29
Ben devamlı açık kullanıyorum. Kim sorusuna cevaben yazdım.

şekerlioğlu
09/01/2010, 18:04
"Alıntı"

bu sistemde iki farklı işleyiş mantığı ve hidrolik bir pompa yerine elektrikli bir motor tarafından üretilen gücü kullanan bir direksiyon bulunur. Direksiyon tepkisi, aracın hızıyla orantılıdır: Sürat yükseldikçe, hidroliğin etkisi azalmakta ve direksiyon, daha fazla sürüş hassasiyeti sağlayacak şekilde sertleşmektedir.

elektrohidrolik direksiyon sistemi, sürücülere iki farklı ayar programı yapabilme olanağı sunmaktadır. Bu ayarlardan birincisi, sürücü ve araç arasında maksimum empati sağlamaktadır ve şehir dışı sürüşler için idealdir. İkinci ayar ise, şehir içi kullanım ve park etme için uygun olup, direksiyonun çevrilmesi için harcanan gücü minimuma indirmektedir. İkinci ayarı yapmak için "City" düğmesine basmanız yeterlidir. Şehir dışına çıktığınızda bu düğmeyi basılı unutursanız ne olur? Bu konuda endişelenmenize gerek yok, çünkü her türlü durumda maksimum sürücü güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, her iki programda da 35 km/saat süratin üzerine çıkıldığında, direksiyona uygulanan hidrolik etkisi aynı seviyeye gelmektedir.

Bu sistem kullanım kolaylığı, tatminkarlık ve güvenliğin yanı sıra dönüşler sonrası direksiyon simidinin aracın o andaki hızına bağlı olarak aktif bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Sürekli çalışan bir pompaya gereksinim duyan standart hidrolik direksiyon sistemlerinin aksine, sadece gerektiği anlarda (örneğin direksiyon çevrildiğinde) güç çeker. Bu da, daha az güç gereksinimi anlamına gelir ve ortalama %3 oranında yakıt tasarrufu sağlar.

Belirli oranda gürültü yapan hidrolik pompanın kullanılmaması nedeniyle, yolcu bölmesindeki gürültü seviyesi de azalır. Ayrıca hidrolik direksiyon sistemine göre daha düşük sıcaklıklarda çalışabildiğinden ve devre sıvısı içersindeki partiküllerden etkilenmediğinden, daha güvenli olarak değerlendirilmektedir.

https://https://forum.grandepuntotr.com/genel/8059-alin-size-yeni-bir-direksiyon-sorunu.html

GP COSKUN
09/01/2010, 20:59
Evoda değiştirdiklerini sanmıyorum ama direksiyon hidrolik değil tamamen elektrikle çalışıyor, electroservo motor galiba motorun adı bu hidrolik direksiyondaki gibi direksiyonun yumuşak olmasını sağlıyor city ise voltajı değiştirip direksiyonun daha da yumuşak olmasını sağlıyor, yani siz city modunu açsanız da açmasanızda elektirkli motor çalışır, bu durumda city modunun hep açık kalmasının bir zararı yok çünkü motor devamlı çalışıyor diye biliyorum ben.

+1000
bu yorumun üzerine fazla söylenecek bir şey yok
çok güzel açıklamışsın eline sağlık kardeşim

ABNEW
09/01/2010, 21:16
Mk3 puntoların hepsinde (GP, Evo) sadece elektrik motoru bulunmakta.Yani servo motor dışında herhangi bir hidrolik takviyesi yok.Dolayısıyla bu sistem city açık ya da kapalı araç hareket ettiği her an devrede.City nin amacı herkesin de bildiği gibi şehir içi düşük sürat esnasında yapılan manevraları kolaylaştırmak sadece,

Mk2b puntolarda ise hem elektrik motoru hem de hidrolik sistem bulunmaktaydı.Yani direksiyon sistemi elektrohidrolikti.Bu araçla karıştırmayın şuankileri.MK2b ler ise Türkiyeye 2004 yılında geldi.Türkiyeye gelen ilk puntolar bunlardı:)

yolcu27
09/01/2010, 23:20
herkese teşekkür ederim biraz araştırdım dediginiz gibi elektronik tabanlı bir direksiyon sistemi var. fabrika belgesinde özelliklerine baktım orada gördüm. umarım bir sorun yaşamayız.
İyi forumlar..

GPS2
09/01/2010, 23:56
:cool0000:+ bu sistemi üreticiler için cazip kılan en önemli faktör ağırlık ve maliyettir arkadaşlar...