PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Punto rüyam baþlamadan bitti !

reyhanli
09/01/2010, 15:18
Fiat'ýn kronik sorunlarý,
kronik rahatsýzlýklara ulaþtýðý için konuyu kapatýyorum.

ugurozer
09/01/2010, 15:38
direksiyon konusunda zaten recall yapýldý. Babamý aramýþlar çaðýrmýþlar kontrol edilip problem olmadýðý söylenmiþ.

gurik
09/01/2010, 15:42
Araç 2007 garantisi dolmadýysa hatta dolduysa bile iyi niyet garantisi kapsamýnda serviste deðiþim yapýlabilirdi. boþuna vazgeçmiþsiniz. Araçlar recall yapýlýyor.

yolcu27
09/01/2010, 15:42
eðer sorun sözde kronik olarak bilinen city motorunda ise bildiðim kadarýyla elektronik bir aksam o yaðla maðla düzelebileceðini düþünemiyorum:S siz bence aracýnýzý kimden aldýysanýz sorunu gidip beraber gösterin eger bir külfet çýkacaksa aldýðýnýz kiþiye aittir diye düþünüyorum ben.

erkaymis
09/01/2010, 15:56
aracýn sanayide direksiyonuna herhangi bir iþlem yapmadýysalar ve aracta city direksiyon arzasý var ise bu aracýn garantisi dolsa dahi herhangi bir ücret vermeden yetkili servisler arzayý çözüyorlar(arac incelendikten sonra )
fiat araclarýmýza recall yapýlýyor

eðer 2,el arac alýmýný düþünüyorsanýz yetkili servislerin bir çoðu ekspertiz hizmeti veriyor bu hizmetimizden yararlanýp aracýn göremediðiniz arzalarýný dahi öðrenmiþ oluyorsunuz

femoli
09/01/2010, 17:36
Deniz tüm detaylarý anlatmýþ zaten .. Eðer aracýn fiyatý uygunsa keþke geri göndermeden iyice araþtýrsaymýþtýnýz..

reyhanli
09/01/2010, 19:59
kýsmet arkadaþlar.

Forumdaki yazýlardan buraya ulaþtým zaten.
Keþke bindiðiniz bu araçlarý Almanlar veya Japonlar yapmýþ olsalardý.

"adam kýtlýðýnda keçiye abdurrahman çelebi derler" diye eski bir söz vardýr.

Mazda, Toyota, Mitsubishi, Honda gibi ömürlük arabalar dururken; fiat, hyundai..vs gibi markalar piyasa yapýyor.

Ülkemizde arabayý binmek için deðil, satmak için alýyoruz...
Yaþadýðým deneyimle ucuz kurtulduðuma inanýyorum.
Toyota veya Honda alacaðým.

Kazasýz belasýz ve cezasýz sürüþler...

JASMINE
09/01/2010, 20:08
kýsmet arkadaþlar.

Mazda, Toyota, Mitsubishi, Honda gibi ömürlük arabalar dururken; fiat, hyundai..vs gibi markalar piyasa yapýyor.

Metin Bey öncelikle iyi dilekleriniz için teþekkür ederiz. Arkadaþlarýmýnda dediði gibi FÝAT þu anda Recall iþlemini uyguluyor. Benim aracýmýn arýzasý da servis tarafýndan ücretsiz olarak deðiþtirildi ve þu anda herhangi bir sorunum yok. Keþke bindiðiniz bu araçlarý Almanlar veya Japonlar yapsaydý demiþsiniz. Almanlar tarafýndan yapýlan Opel veya Japonlar tarafýndan yapýlan Toyota'larda hiç sorun yok mu? Ben bizzat bu sorunlarý yaþayan arkadaþlarýmý biliyorum. Sorun sadece FÝAT arabalarýnda deðil yani. Alacaðýnýz aracýnýz þimdiden hayýrlý olsun.

ugurozer
09/01/2010, 20:21
ben bir honda ve fiat kullanýcýsýyým, evet honda 100bin km yi geçti henuz trigerini dahi degiþtirmedim, allaha þükür þuana kadar en ufak bir problemde çýkarmadý ancak kardeþim fiat deðilde bu aracý kullanmýþ olsaydý fiat için harcadýðýmýz 2-3milyar yerine honda da ayný sorunlar için 10 milyar masrafýmýz olurdu. Ayný donanýmda bir araba arýyorsanýz ve japon istiyorsanýz bayýlacaksýnýz 10 bin tl daha fazla alacaksýnýz burda keske bu arabayý japonlar yapmýþ olsaydý demek bence çok saçma. Her farklý kalitenin maliyeti ayrýdýr har farklý iþçiliðin maliyeti farklýdýr. Herkes kesesine, ihtiyaçlarýna ve zevkine göre seçim yapmalý...

GP COSKUN
09/01/2010, 20:36
yaþadýðýnýz acý tecrübe sizi bir hayli hayal kýrýklýðýna uðratmýþ
ancak arabayý ve fiat firmasýný suçladýðýnýz kadar arýzalý aracý size satmaya çalýþan ve üstelik tanýdýk diye nitelendirdiðiniz kiþi daha suçlu
direksiyon probleminin sýkça yaþandýðý doðrudur ancak þu anda gerek fiat gerek servisler gerekli deðiþimi yapmaktadýr garantisiolmayan araçlarýn dahi deðiþimi servislerde yapýlýyor
bir de þöyle düþünün þu çok övdüðünüz japon ve alman otomobillerinin hangisi garanti dýþý deðiþim yapardý bence hiç birisi
son olarak size tavsiyem daha düzgün bir punto bulup rüyanýza kaldýðýnýz yerden devam etmenizdir saygýlarýmla

Cnyt01
09/01/2010, 20:48
yaðlamý dedi .D neyi yaðlatacaktý acaba...

ABNEW
09/01/2010, 21:22
Metin, Coþkunun da belirttiði gibi 2. elde dikkat edilecek önemli kriterler aracýn sorunsuzluðu.Satacak kiþi kim olursa olsun yetkili serviste kontrol ettirmeden araç almak çok yanlýþ.Sahibi kötü niyetli de olmayabilir, araçta bilmediði bir problem serviste anlaþýlabilir,

Sonuçta temiz bir GP bulunabileceði gibi sorunlu bir Toyota, Mazdaya da denk gelinebilir.Uluslararasý arýza istatistikleri incelendiðinde Fiatýn da sorunsuzluk açýsýndan Türkiyede raðbet edilen birçok markadan daha iyi olduðu sonucu ortaya çýkar,

Sorunsuz bir marka ve araç bulman ümidiyle...

KaGaN
09/01/2010, 21:56
Herþey bir yanada fiatý almayý ndüþünen bir insan çýtayý toyota ve hondaya birden nasýl yükseltebiliyor oraya takýldým :) tabiki toyota ve hondayla kýyaslanacak bir araba deðil fiat :) neyse..

Problemi tam araþtirmamýþ olacaksýnýzki bu arýzayý fiat üstlendi ve piyasadaki birçok aracý geri çaðýrarak kontrolünü ve deðiþimini ücretysiz bir þekilde saðladý..Gerçi olan olmuþ vazgeçmiþsiniz.Yeni aracýnýzda alacaðýnýz aracanýz herneyse hayýrlý olsun :)

reyhanli
09/01/2010, 22:31
Arkadaþlar, tanýdýðým arkadaþý mesajlarýnýzdan sonra bu konuda telefon ederek uyardým. Fakat þikayetvar.com ve diðer tüketici sitelerine göz atarsanýz, satýþ sonrasý servis konusunda fiat sýnýfta kalmýþ bir firmadýr.

ÅžikayetVar / Åžikayet Oku / TofaÅŸ (https://www.sikayetvar.com/sikayetoku/k/24/f/101/g/Tofas)

Punto'yu ise gerek Ncap testlerinden, gerekse focusu andýran HB tarzýndan ötürü markaj altýna almýþtým.

Fakat Fiat, sonuç itibariyle beni yanýltmadý.

Bakýn sizlere garip bir örnek vereyim:
Dünyanýn en sorunsuz 4.arabasý seçilen Mutsibishi Carismalar ülkemizde hiç deðer görmezken; insanlar doðan-þahinler için 9-10 milyar fiyat istiyorlar. (Yedek parçasý tabi ucuz olur. Arz-talep dengesi)

98 model babamýn Carismasý 12 yýldýr tek bir gün bile sorun çýkartmamýþtýr.

Oysaki uzun yola giden arkadaþlar bilirler, yol kenarlarý kaputlarý açýlý Fiat Reno ve Hyundailerle doludur.

Ben ülkemizde oluþan bu mantýksýzlýðý çözebilmiþ deðilim.

Neden adam akýllý arabalar deðer görmüyor ?

Arada fiyat farký var diyen arkadaþ:
Dizel bir puntonun sýfýrý 30 - 35 milyar arasý.

2005-2006da çýkan bir kronik sýkýntý halen 2009 arabada da ortaya çýkmasý bile fiat karþýtlýðýný meþrulaþtýrmak için yeterli bir neden bence.

Neyse, bu konuda tartýþmak anlamsýz.
Sadece yaþadýðým tecrubeyi sizlerle paylaþmayý gerekli gördüm.

Saygýlarýmla,

Cnyt01
09/01/2010, 22:51
babasýnýn carizmasý olan puntoyu sevemez. her gün kaputlarý acýlýyor puntonun .) yalnýz sundan olabýlýr reno fiat gormenýz sokakta 1milyon punto varsa 10bin carizma vardýr. ben adanda 4*5 tane gördüm ve bunlarý bozukken görmem cok düþük ihtimaldir heralde .)

narkoz30
09/01/2010, 23:03
Toyota Corolla adýndan markaya güven geliyor ancak durum hiç de sizin sandýðýnýz gibi deðil. Özellikle uzay kasa yeni çýkan corollalar gerçek japon üretimi deðil tasarýmý japon ancak üretim sanýrým kore yada taiwan olacak daihatsu ile anlaþýldýðý ve bu firmaya üretildiði duyumlarý aldým. Aracýn hiç de azýmsanmayacak malzeme kalitesi olsun performansý olsun eski kasalarýný arattýrýr nitelikte. Ben alacaktým þeklie tav oldum sonra bir araþtýrdým anýnda vazgeçtim golf alayým dedim golf de donanýmsýz ve 2. elleri genelde sýkýntýlý ve pahalý Gittim Bravo aldým tek bir sorunum yok. Sorun servise muntazaman gidip bakým ve kontrollerini yaptýrmaktan ibaret o da paraya endeksli.
Siz kriter olarak bence sýfýr araç düþünün onda da fabrikasyon üretim hatasý bulursanýz dünya baþýnýza yýkýlýr yada DOD dan güvence ve serfitikalý 2. elleri deneyin emin olun nerede ise sýfýr fiyatýna satýyorlar. :) Araç iþi þansa kalmýþ sýfýr gibi 2. el bulmak inanýn çok zordur.

KaGaN
09/01/2010, 23:04
O dediðiniz arabanýn rakamlarýna birdaha göz atýn bende yolda kalmýþ hiç x6 görmedim acaba neden düþündünüzmü hiç ??

84,200 tane 2009 yýlýnda fiat arabasý satýlmýþ x6 yada o çok sevdiðiniz carismadan kaç tane satýlmýþ onlarý bir göz önünde bulundurun..

sýfýrý 35 bin lira demiþsiniz evet doðrudur Sizin dediðiniz araba 38,000 falanmý gidip biz fiat alýyoruz.O dediðiniz arabaya binende ayrýca çok az insan var maddi durumlarý onu almaya musade etmiyor demekki gidip 35,000 tllik araç alýyor..

Ayrýca bugune kadar city motoru arýzasý ile ilgili olarak forumdan konusuyorum buraya yazýlan mesajlarda hiç kimse boþ dönmedi..

Kimin city motoru arýzasý varsa servislere gidildi ve anýnda deðiþim saðlandý...

Bence bukadar olumsuz düþünce varken fiat otomobil araþtýrmanýz bana çok çok garip geldi yada sadece siz foruma fiatý kötülemek için girdiniz.!!!

GPS2
09/01/2010, 23:08
Kesinlikle çok büyük bir yanýlgý içindesin arkadaþým...çok iyi araþtýrman gerekir sadece þikayetvar.com. seni doðru bir sonuca götürmez emin ol...ne tesdadüf yaklaþýk 15 yýllýk meslektaþýmýn carismasý var aynasýný almaya yanaþamýyo satsa bi türlü satmasa bir türlü (2 el yok)...5 inci FÝAT*ým(hiç yolda kalmadým) 6 ýncý yine FÝAT olacak...hemde yerli TOFAÞ allah kýsmet ederse tabiii...bugün 10 000 km bakým*a gittim.... fiyatýný söylemiyorum ...ama diðer hiçbir markada bukadar cazip olmadýðýný biliyorum ...araþtýrdým...beni konuþturmayýn ...ne kadar köfte o kadar ekmek...VW,FORD,OPEL,RENAULT piþmanlarýný çok iyi biliyorum... çevremde bol sayýda var...:cool0000:

reyhanli
09/01/2010, 23:15
+Yakýþýklý bir araç (baby maseratti)
+Yakýt konusunda tasarruflu
+Bakým-servis maliyetleri daha ucuz
+Ncap 5 yýldýz

-Fiat

Sonuç: 20 milyarlýk bütçeyle daha güven veren bir araç bulabileceðimi düþündüðüm için 1 günlük rüya sona ermiþtir.

Fiat merkezli bir site olduðu için, kendimi muhalif ve yalnýz hissettim.

Tartýþmanýn tarafsýz yapýlabilmesi için, heterojen ve objektif kullanýcýlarýn bulunduðu bir forumda yapýlmasý gerekir.

Fikirlerinizi için tek tek teþekkür ederim.

þekerlioðlu
09/01/2010, 23:18
Toyota Corolla adýndan markaya güven geliyor ancak durum hiç de sizin sandýðýnýz gibi deðil. Özellikle uzay kasa yeni çýkan corollalar gerçek japon üretimi deðil tasarýmý japon ancak üretim sanýrým kore yada taiwan olacak daihatsu ile anlaþýldýðý ve bu firmaya üretildiði duyumlarý aldým. Aracýn hiç de azýmsanmayacak malzeme kalitesi olsun performansý olsun eski kasalarýný arattýrýr nitelikte. Ben alacaktým þeklie tav oldum sonra bir araþtýrdým anýnda vazgeçtim golf alayým dedim golf de donanýmsýz ve 2. elleri genelde sýkýntýlý ve pahalý Gittim Bravo aldým tek bir sorunum yok. Sorun servise muntazaman gidip bakým ve kontrollerini yaptýrmaktan ibaret o da paraya endeksli.
Siz kriter olarak bence sýfýr araç düþünün onda da fabrikasyon üretim hatasý bulursanýz dünya baþýnýza yýkýlýr yada DOD dan güvence ve serfitikalý 2. elleri deneyin emin olun nerede ise sýfýr fiyatýna satýyorlar. :) Araç iþi þansa kalmýþ sýfýr gibi 2. el bulmak inanýn çok zordur.

Sayýn narkoz.Bana kalýrsa aracýn veya herhangi bir meta'nýn nerede üretildiðinin hiç bir önemi yoktur.
Üretimde kriterleri belirliyen,o malý baþkasý adýna yapýp üretende deðildir.
Burada da,durum belirttiðiniz gibi ise,bunun sorumlusu toyotanýn kendisidir.
Kullanýlan malzemeden montaja kadar geçen sürede,neyin nasýl ve hangi malzeme ile yapýlacaðýný belirlemek,korelinin karar vereceði bir durum deðil.
Eðer sizin belirttiðiniz gibi,üretilen araçta malzeme veya iþçilik açýsýndan sorunu var ise,bu tamamen toyotanýn bilgisi dahilinde olup çözüm üretmekde yine toyotanýn sorumluluðundadýr.

HasanAliz
10/01/2010, 00:05
yolda kalan ferrari gördüm :) istanbul E-5 Merter mevkiinde :) ferraride almazsýnýz siz þimdi

gurik
10/01/2010, 00:35
kýsmet arkadaþlar.

güle güle.
toyota ve honda Allah (C.C) yapýsý deðil onlar da makina. Onlarda yaþayacaðýnýz en küçük sorunda baþýnýza ne gelebileceðini bildiðimden size þans diliyorum. Hondanýn dikiz aynasý 850 tl iþçiliði 150 tl , istenilen rakamlara forumlardan bakabilirsiniz.

Siz þu meþhur lafý bilmiyorsunuz galiba JAPONUN USTASI DA PARÇASI DA YOKTUR. OLSA DA ....DUR.

BÝZ KEÇÝLERÝMÝZDEN MEMNUNUZ. Yorumunuz hoþuma gitmedi onun için biraz sert yazdým.

yolda kalan ferrari gördüm :) istanbul E-5 Merter mevkiinde :) ferraride almazsýnýz siz þimdi

O da Fiat grubunda ya abdurahman Çelebi olur þimdi.

ED235
10/01/2010, 01:05
kýsmet arkadaþlar.

alacaðýnýz her araba da bu tarz sorunlar yaþayabilirsiniz, kusursuz, kul yapýsý yoktur
iyi ki de italyanlar yapmýþ pek te güzel yapmýþ ellerine saðlýk
zenginin malý züürtün çenesi yorar da derler, (eskiler) burasý açýk pazar olabilir ama puntolarýmýza hakaret etmenizi gerktirmez burda bulunan %90 üyenin fiata sempatisi vardýr siz bizim abdurrahman çelebimize keçi demeyin öyleyse
siz reklamýnýzý yaptýðýnýz araçlarýn forumlarýnda o araçlarý övün gerçekten ucuz kurtulmuþsunuz biz neye biniyormuþuz öyle þaka gibi yaaa :D:D

ben arabamý alalý 5 ay oldu inanýn çevremde bi çok insan hayran kalarak arabalarýný puntoyla deðiþtirdi ailemde de benimki dahil 2si punto 4 fiat aracý var hiç te japonlar yapsaymýþ demedik yani herhalde biz çok þanslýyýz fiatýn tek kusursuz otomobilleri bize denk gelmiþ :D

ayrýca ömürlük araba ne demek ki

ayrýca kronik hastalýklý olarak bahsettiðiniz puntolarýmýz 10-15 milyarlýk araba deðil inanýn memnun olmasa bu kadar insan puntoya verdiði parayla pekala bahsettiðiniz arabalardan alabilir ama burda ki bu kadar puntocu sýrf þekil için mi ýsrarla puntoya biniyor þimdi bende düþünmeye baþladým neden puntoya biniyorsunuz diye konu açacaðým

ABNEW
10/01/2010, 10:44
....Dünyanýn en sorunsuz 4.arabasý seçilen Mutsibishi Carismalar ülkemizde hiç deðer görmezken; insanlar doðan-þahinler için 9-10 milyar fiyat istiyorlar. (Yedek parçasý tabi ucuz olur. Arz-talep dengesi)

98 model babamýn Carismasý 12 yýldýr tek bir gün bile sorun çýkartmamýþtýr.

Oysaki uzun yola giden arkadaþlar bilirler, yol kenarlarý kaputlarý açýlý Fiat Reno ve Hyundailerle doludur.

Ben ülkemizde oluþan bu mantýksýzlýðý çözebilmiþ deðilim.

Neden adam akýllý arabalar deðer görmüyor ?

Arada fiyat farký var diyen arkadaþ:
Dizel bir puntonun sýfýrý 30 - 35 milyar arasý.

2005-2006da çýkan bir kronik sýkýntý halen 2009 arabada da ortaya çýkmasý bile fiat karþýtlýðýný meþrulaþtýrmak için yeterli bir neden bence.

Neyse, bu konuda tartýþmak anlamsýz.
Sadece yaþadýðým tecrubeyi sizlerle paylaþmayý gerekli gördüm.

Saygýlarýmla,

Metin bu konuda sana katýlýyorum.Ülkemizin çok deðiþik özellikleri var.Sadece bizim pazarýmýz için üretilen saçma sedan otolar bile var.

Þunu da unutmamak gerekiyor ki Fiat Markasý da Türkiyede hakettiði deðeri görmüyor kesinlikle.Ayný sýnýfta bir Renault, Peugeot, VW, Ford, Opel e olan bakýþ açýsýyla Fiat a olan bakýþ açýsý çok farklý.GP ya da Evo bu markalarýn ayný sýnýf modelleriyle her açýdan rahatlýkla karþýlaþtýrýlabilecek konumda.Hatta belirli özellikleri ile daha üstün bile diyebilirim.Sadece iç mekan plastik ve iþçilik kalitesini biraz daha arttýrmasý gerekiyordu Fiatýn.Bunu da baþarmýþ bence.Baz donaným Evo active in iç mekaný bana göre en azýndan Fiesta ve Polo kadar kaliteli hale gelmiþ.Ýnanmayan gidip görsün derim.Detaylarda ufak tefek sorunlar var ama diðerlerinde yok demek objektif olmaz,

Bizim araçlarýmýz sorunsuz olmayabilir ama diðer marka ve modellerde de benzer sorunlar olabilir,

Umarým sorunsuz bir araç bulursun, keyifli forumlar...

narkoz30
10/01/2010, 11:09
Alirsin fiat olursun lord :)

gurik
10/01/2010, 21:59

saçmalamýþsýn. BURAYA GÝRÝP ÝNSANLARIN ARACINI KÖTÜLEME HOR GÖRME HAKKINA SAHÝP DEÐÝLSÝN.Bunu birçok sitede yapma þansýn var. Burasý bir model faný ve dostluk sitesi. Kimsenin buraya girip üyelerin midesini bulandýrma hakký olamaz. Eleþtiri ve bilgi edinme hakkýmýz olabilir ama emek verdiðimiz sitemizde kimse aracýmýza sövüp sayamaz bunu yaptýrmayýz. Siz buranýn ve bu grubun ne kadar elit olduðunu anlayamýyorsunuz zira moderatörlerimiz sizi engelleme gereði bile duymuyorlar. Ýþte biz bu kadar objektif ve eleþtiriye açýðýz. Ancak keçi ve abturahman çelebi benzetmeleri yakýþýk almadý.. Kronik sorunsuz bir araca binmenizi dilerim.Ancak þunu da biliyorum ki gözünüz hep Puntolarda kalacak.
Size tekrar güle güle...

GPS2
11/01/2010, 00:19
Sayýn öðretmenime þu þikayetvar.com linkindeki diðer markalar ile ilgili konularýda iyice irdelemesini öneririm...þööyle bir göz atsýn...tamam bizim puntolar *da mükemmel deðil ama sýrf FÝAT olduðu için önyargýyla hareket ediliyor...þimdi birileri TOFAÞ*tan kaynaklandýðýný ve yýllardýr teneke sattýklarýný diyor duyar gibiyim...Burda STOP derim bu arkadaþlara ,bu çok düz bir yorum oluyor...aslýnda biraz haksýzda deðiller ama iþ bayaðý karmaþýk ...sanki reno toros broadway*lar mükemmeldi...O günlerin þartlarýn getirdiði bir durum...ithalat kýsýtlý rekabet ortamý yok denecek kadar zayýf...bende olsam bende yýllarca hiç yatýrým yapmadan tatlý tatlý kar elde ederek Þahin satardým...bu tamamen piyasa iþi ...arz talep rekabet ...rekabet yok tek rakip RENAULT oda toros üretti 1996 yýlýna kadar...ve herþeye raðmen 2000 model ÞAHÝN DOÐAN KARTAL sattý ...sattýmý sattý ...2 elde en kolay el deðiþtiren araçlar hangileri acaba..??? Sayýn hocam...?Sizin analitiðiniz iyidir...Saygýlar...:)

KaGaN
11/01/2010, 09:01
Arkadaþýn niyeti baþtan belli zaten foruma girmiþ bir selam bile vermeden direk punto þöyle punto böyle toplamda 3 mesaj yazmýþ 3ündede aþþaðýlýyýcý küçümseme ve hakeret dolu sözler punto ile ilgili daha konuþup can sýkmaya gerek yok zaten...Konuda kitlense iyi olur aslýnda. :)

Cnyt01
11/01/2010, 09:14
bgn aSTon maRtin gördüm yolda da kalmamýþtý kaputta kapalýydý bence aston martin puntodan daha iyi . Soraki yorum bu olur sanýrým artýk(!)

GP COSKUN
11/01/2010, 09:44
inþallah þu çok beðendiðiniz yere göðe sýðdýramadýðýnýz toyota veya hondadan
alýrsýnýz ve arabacýlýkya bir arýza yapar þöle servisten parçanýn gelmesi için 1-2 ay beklersiniz o zaman tüm arkadaþlarýmý daha iyi anlarsýnýz
siz en iyisi bildiðinizi okumaya devam edin

Moosty
11/01/2010, 11:49
Araba iþi þans iþi arkadaþlar. Hiç bir firma benim arabam arýza yapsýn diye üretim yapmaz. (Bilinçli olarak bir malzeme ömrü koyar, o ayrý hikaye, garantisini de ona göre verir zaten)

Eðer fabrikada montaj hiç hatasýz gerçekleþtirildiyse, araç tasarlandýðý gibi davranýr ve kullanýcýsý memnun kalýr.

Ama seri üretimde her zaman ayný þartlarý saðlamak çok zor ve bir arabanýn üzerinde binlerce parça var. Kendi fabrikanýzda standartlarý saðlasanýz yardýmcý sanayilerden gelen parçalarda saðlayamayabiliyorsunuz.

Japonlarýn seri üretim mantýðý þudur, eðer bir yerde ufak bir problem bile çýksa üretim hattýný durdururlar ve problem tamamen çözülene kadar üretime ara verirler. Amaçlarý üretilen tüm ürünlerin ayný þartlar altýnda üretilmiþ olmasýný saðlamak. Ama üretimi durdurmanýn da bir maliyeti var, bu maliyeti de araç fiyatlarýna yansýtýrlar. Benzer þekilde yedek parça maliyetleri de yüksektir.

Avrupalýlar biraz daha farklý düþünür. Hataya belirli toleranslar dahilinde izin verirler ama sürekli de izlerler. En çok hata çýkan yerlere daha fazla kaynak ayýrýrlar ve mümkün olduðu kadar üretimi de durdurmadan problemleri gidermeye çalýþýrlar. Giderilemeyen ürünler için de belirli bir toleranslarý, garanti gideri bütçeleri vardýr ve bunu denge içerisinde tutmaya çalýþýrlar.

Seri üretilen bütün ürünlerde 'küvet eðrisi' denen bir eðri grafiði vardýr, dikey eksen arýza çýkarma ihtimali, yatay eksen ise zaman. Bir ürün fabrikadan ilk çýktýðýnda henüz tespit edilememiþ problemleri nedeniyle arýza çýkarma ihtimali çok yüksektir. Zamanla bu ihtimal düþer, malzeme ömrünün sonuna doðru yeniden yükselir.

Özetle, eðer aldýðýmýz GP de ilk 5000 - 10000 de bir þey çýkmadýysa gönül rahatlýðý ile binilebilir, çýkarsa zaten garanti kapsamýnda ilgilenmeleri gerekir.

Eðer yeni alýnan Japon arabasýnda problem çýkarsa ki düþük ihtimal, zaten arabayý komple deðiþtirme yoluna bile gidebilirler. Ama malzeme ömrünün sonuna gelindiðinde mutlaka arýza çýkartýr ve o oranda da pahalý yedek parça maliyeti olur.

Zaten ikinci el piyasa kaybý açýsýndan baktýðýnýzda bunun direk etkisini görebilirsiniz, ekonomik olarak bir arabanýn piyasasý kendi deðerini bir þekilde dengeler.

Ben GP aldým, arýza çýkarma ihtimalini de göze aldým. Problem çýkarýrsa servise götürecek kadar boþ vaktim var. Dýþ görünüþe de önem veriyorum.

Ama daha fazla param ve daha az zamaným olsaydý Honda Jazz almayý düþünürdüm.

Özetle:
Her araba arýza yapar, bundan kaçýþ yok. Ýçinde bulunduðunuz þartlar neyi gerektiriyorsa ona göre satýn alýrsýnýz. Honda alana da, Skoda alana da, BMW ye tüp taktýrana da saygý duymak gerekir. Her þey 'Ne kadar ekmek, o kadar köfte' felsefesi üzerine dayanýr.

lionT-JET
11/01/2010, 12:06
oldsmobýle neden batmýs?araba arýza yapmadýgý ýcýn.bu devýrde arýza yapmayan arabamý var?mercedes bmw hýcmý arýza yapmýyor?toyata ben 7 adet kullandým.1994-2001 arasý.mekanýk pek sýkýntýsý yok ama araba zayýf,honda ondan beter punto bunlara gore ýdare eder.tamam cýty arýza olabýlýr ama arabayý servýse gostermeden alýrsanýz sonuclarýna katlanmak zorundasýnýz hangý marka olursa olsun..býzde 2009 cývýc premýum var oda elk dýreksýyonlu ve punto kadar dýreksýyonu ýyý degýl..era nýn dýreksýyonuda elektrýklý oda sorun cýkarabýlýyor megane ýle takla býle atan var ýken puntoya bu kadar yuklenmek nýye..her arabanýn ýyý ve kotu tarafý vardýr muhakkak ama sonucta para sýzýn,zevk sýzýn.beným arabayý ýsteyen ýký tane arkadasým var ve ben satmýyorum cunku memnunum ve cýty arýzalanýrsa servýs 500 mt ýlerde...

murat sandýkçý
11/01/2010, 13:07
kýsmet arkadaþlar.

Aynen katýlýyorum, ilk fýrsatta bende arabamý deðiþtireceðim.

ugurozer
11/01/2010, 14:43
Mustafa Bey olayý muazzam bir þekilde özetlemiþ. Bu forumda veya baþka bir yerde kimsenin punto ya atmaya hakký yoktur. Verilen para ve bu paraya sunulan hizmet en ust seviyededir. Ancak eleþtri yaparken objektif olunmalý kimsede burda bunu anlatmaya çalýþýrken toyota beter honda ondan beter demesin saçma bir cümle olur ve cumlenin saçmalýðý yuzunden þahsýn olumlu bahsettiði konuda okuyana yanlýþ hissi verir insan pskolojisidir bu. Sonuç olarak punto hakkýnda bilgi toplayan insanlarý farkýnda dahi olmadan araçtan soðutmak hak yeme olacaktýr. Japonlar ozellikle honda ve toyota araçlarýndaki prblemleri namus meselesi yapark fabrikalarýnda asker pskolojisinden daha buyuk bir disiplinle insan çalýþtýrýyorlar yaptýðý araçlarda sorun çýkmýyor neredeyse hiç sorun çýkmýyor desek yalan olmaz ancak bunun onlara bir maliyeti var ve onlarda kar edebilmek için bu maliyeti musterilerinden alýyorlar sonucta baþkalarýndan deðil.

lionT-JET
11/01/2010, 16:56
burada zaten arabayý alacak arkadas arabayý almaktan vazgecmýs,artýk bu konuda sunu belýrtmek ýsterým.fýatýn kronýk sorunu demýs?býz fýat kullanýcýlarý olarak(punto+doblo)býzým araclarýn yerden yere vurulmasýna sýtem ettým.atýl bey allah sýzede en ýyýlerýný nasýp etsýn.mustafa beyýn dedýklerýne katýlmamak elde degýl ama puntoyu kullanmadanda kronýk sorunlarý varmýs demek yanlýs.ben aracýmý severek kullanýyorum almayý dusunen arkadaslarýnda ne marka olursa olsun servýste ekspertýz yaptýrmadan arac almamasýný onerýrým.

muratokay
11/01/2010, 18:08
seven sevsin, sevmeyen sevmesin.
benim aracýmý sevmemin mantýktan öte nedenleri var.
nasýl söyliyeyim sana, gözlerine baksana :D

pilotender
11/01/2010, 19:41
Punto tam da orta sýnýf bütçesi olan birisinin aracý. Ben öðretmenim. Arabamý seviyorum.Ýki ay oldu alalý. Hiçbir sorun cýkarmadan tepe tepe binmek çok güzel bir duygu!!! Her tarafta servisinin ve parçasýnýn olmasý da mükemmel hissettiriyor bana. Sizlerle, yaþadýðým acý tecrübeyi paylaþayým arkadaþlar.

Önceki arabam Alfa Romeo 156 idi. Arabaya 16 ay bindim. Alýrken servis ekspertizli olarak aldým Ankara'dan. Satan güya paraya sýkýþmýþtý ve 14000 liraya almýþtým. Takip eden 16 ay içinde arabaya 8000 liraya yakýn masrafým oldu. Sinirimden saçlarým aðardý :( Yaptýrdým bütün sorunlarýný mecburen. Sorun derken hepsi bir arada ortaya cýkmadý yanlýþ anlaþýlmasýn. Kýsa zaman aralýlarýyla farklý farklý sorunlar çýkarýyordu araba. Arabaya binmekten çok sanayide geçirdim vaktimi Ýzmir'de. Hatta yerini de söyleyeyim Bornova Adliye karþýsýndaki Devko Alfa servisi kardeþim gibi oldu artýk :)) Yaðlý müþteriydim çünkü. Yaptýrmak da iyi bir ikinci el araba parasýna mal oldu. Anlayacaðýnýz, yabancý araba, piyasada sayýca daha az bulunan arabaya sahip olmanýn ne demek oldugunu benden daha iyi anlamýþ hiçkimse yoktur herhalde. Ekspertiz raporu da birþeye yaramýyor uzun lafýn kýsasý. Arabayý tamir ettirdikten sonra hiçbir sorunu kalmamýþtý. Bu sefer de ben arabamdan soðudum... Acaba sabah marþa basýnca çalýþacak mý, ya da bir yere misafirliðe gidince eve geri dönebilecek miyim, uzun yola cýkýyorum ama gündüz gitsem daha iyi olcak gece gece yolda kalýrsam ne halt ederim gibi düþüncelerle arabya binmek ýzdýrap oluyor arkadaþlar... Ben Punto mu çok seviyorum. Nazar deðmez inþallah. 77 beygir olmasýnýn dýþýnda en ufak sorunum yok. Ýnþallah bunu deðiþtirdiðim zaman 120 lik bir Punto alabilirsem herþey dört dörtlük olucak benim için. Dilerim arabalarýmýzý karalayan arkadaþ da benimki gibi acý bir tecrübe edinmeden doðru yolu bulur. Saygýlarýmla.

pilotender
11/01/2010, 20:56
ayrýca kronik hastalýklý olarak bahsettiðiniz puntolarýmýz 10-15 milyarlýk araba deðil inanýn memnun olmasa bu kadar insan puntoya verdiði parayla pekala bahsettiðiniz arabalardan alabilir ama burda ki bu kadar puntocu sýrf þekil için mi ýsrarla puntoya biniyor þimdi bende düþünmeye baþladým neden puntoya biniyorsunuz diye konu açacaðým

Valla sadece þekli çok çekici, çok güzel diye bir arabaya biniliyor olsaydý ben Alfa Romeo'yu satmazdým... Lanet olsun onun þekline filan :) Bir daha Alfa asla diyorum. Daha doðrusu ikinci el bir Alfa'ya asla diyorum :) Ama, ikinci el Bravo filan neden olmasýn.:cool:

taipen71
11/01/2010, 22:20
Arkadaþlar yazýlanlarý dünden beri okuyorum konuyu baþlatan arkadaþ düþüncelerini yazmýþ sadece hani delinin biri kuyuya bir taþ atmýþta bin akýllý çýkaramamýþ misali o kadar çok yorum yapýlmýþki araba þans iþi sonuçta mekanik langur lungur kullanýrsýn biþey olmaz gözün gibi sakýnýrsýn baþýna gelmedik kalmaz

ED235
11/01/2010, 22:52
Valla sadece þekli çok çekici, çok güzel diye bir arabaya biniliyor olsaydý ben Alfa Romeo'yu satmazdým... Lanet olsun onun þekline filan :) Bir daha Alfa asla diyorum. Daha doðrusu ikinci el bir Alfa'ya asla diyorum :) Ama, ikinci el Bravo filan neden olmasýn.:cool:

Bravo evet :) Valla malum bayaným arabanýn ne özelliðinden anlarým ne de motorundan puntonun dýþ görünüþünü beðeniyordum ztn ailemde uzun yýllardýr hep fiat kullanýcýsý olduðu için almakta terddüt etmedik þimdi iyi ki puntoyu tercih etmiþim diyorum arkadaþlarýmýn arabalarýný kullandým belki acemiliktendir bilmiyorum ama puntoda ki rahatlýðý bulamadým benim arabayý kullanan arkadaþlarým da; nedense o yýkýlmaz ön yargý var ya hani fiat mý bide dizel mi diyenler söyledikleri sözü yutup kaldýlar :D

gurik
11/01/2010, 23:30
Punto tam da orta sýnýf bütçesi olan birisinin aracý. Ben öðretmenim. Arabamý seviyorum.Ýki ay oldu alalý. Hiçbir sorun cýkarmadan tepe tepe binmek çok güzel bir duygu!!! Her tarafta servisinin ve parçasýnýn olmasý da mükemmel hissettiriyor bana. Sizlerle, yaþadýðým acý tecrübeyi paylaþayým arkadaþlar.

Önceki arabam Alfa Romeo 156 idi. Arabaya 16 ay bindim. Alýrken servis ekspertizli olarak aldým Ankara'dan. Satan güya paraya sýkýþmýþtý ve 14000 liraya almýþtým. Takip eden 16 ay içinde arabaya 8000 liraya yakýn masrafým oldu. Sinirimden saçlarým aðardý :( Yaptýrdým bütün sorunlarýný mecburen. Sorun derken hepsi bir arada ortaya cýkmadý yanlýþ anlaþýlmasýn. Kýsa zaman aralýlarýyla farklý farklý sorunlar çýkarýyordu araba. Arabaya binmekten çok sanayide geçirdim vaktimi Ýzmir'de. Hatta yerini de söyleyeyim Bornova Adliye karþýsýndaki Devko Alfa servisi kardeþim gibi oldu artýk :)) Yaðlý müþteriydim çünkü. Yaptýrmak da iyi bir ikinci el araba parasýna mal oldu. Anlayacaðýnýz, yabancý araba, piyasada sayýca daha az bulunan arabaya sahip olmanýn ne demek oldugunu benden daha iyi anlamýþ hiçkimse yoktur herhalde. Ekspertiz raporu da birþeye yaramýyor uzun lafýn kýsasý. Arabayý tamir ettirdikten sonra hiçbir sorunu kalmamýþtý. Bu sefer de ben arabamdan soðudum... Acaba sabah marþa basýnca çalýþacak mý, ya da bir yere misafirliðe gidince eve geri dönebilecek miyim, uzun yola cýkýyorum ama gündüz gitsem daha iyi olcak gece gece yolda kalýrsam ne halt ederim gibi düþüncelerle arabya binmek ýzdýrap oluyor arkadaþlar... Ben Punto mu çok seviyorum. Nazar deðmez inþallah. 77 beygir olmasýnýn dýþýnda en ufak sorunum yok. Ýnþallah bunu deðiþtirdiðim zaman 120 lik bir Punto alabilirsem herþey dört dörtlük olucak benim için. Dilerim arabalarýmýzý karalayan arkadaþ da benimki gibi acý bir tecrübe edinmeden doðru yolu bulur. Saygýlarýmla.

77 lik olmasý bir sorun deðil ki. seçiminizi ekonomi üzerine yapmýþsýnýz. daha yüksek performans daha fazla yakýt gideri için deðiþik motor gamlarý var gpnin.Bence de deðiþtirin aracýnýzý sorunlu tabiri kullanýyorsanýz.neden beygir gücü sorun oluyor anlamadým yalnýz. Biz bir eksikliðini görmüyoruz da.

pilotender
12/01/2010, 01:32
Serhat Abi ne bileyim aðzýmdan öyle cýktý ama arabamýn sorunu olduðundan filan deðil. Sen de onca süre boyunca 155 beygirlik, 0-100 hýzlanmasýný 7,8 saniyede tamamlayan bir arabaya bindikten, onun gaza tepkisine alýþtýktan sonra ayný þeyi hissetmez miydiniz? Ýki ay oldu arabamý alalý, henüz alýþamadým sakin gidiþine o yüzden diyorum. Elbet alýþacaðým. Hem ben 4-5 yýl araba filan deðiþtirmemek için aldým bu arabayý. Arabamý 2 ay önce 24500 km de aldým. Þu anda yaklaþýk 28000 oldu. Sence de satmak çok mantýksýz olmaz mý? Veletin tipi yeter yahu, bir kere gözleri þirin bakýyor:) Yalnýz, ön plakanýn olduðu yeri siyah folyo kaplatacam herhalde o zaman daha da güzel görünecek gözüme. Ekonomisine bayýldým eridim bittim zaten.. Ama, Sezar'ýn hakkýný Sezar'a vermek gerekir ki Alfa Romeo 156, 1455 kg aðýrlýðý ve 2000 cc motoru olmasýna raðmen diðer markalarýn 1600 cc arabalarý kadar yakýyordu. ona da çok yakan bir araba diyemeyiz. Bir de standartlarý yüksek bir araba o, 90km sabit hýzla gidince 110-120 ile gittiðinizden daha fazla yakýyor.Tam uzun yol için yaratýlmýþ.

Tufan
12/01/2010, 01:48
valla geçen bi site toplantýsý vardý.deneyimli sanayide büyümüþ abilerim punto almak istiyorlardý en son gördüðümde.ama clio3 almýþlar bende sordum dedim abi neden vazgeçtin bende istiyorum diye..

dedi city sorunu bir türlü bitmiyor bu araçlarýn tamirde olsa tekrarlýyor.2 milyar para istiyorlar dedi.

çok içine ses alýyor , kapýlarý açýlmýyor hatta birmotta çalýþan arkadaþýnýn bile bu arabayý sakýn alma demesinden sonra vazgemiþ.

benim hevesimi baya kýrdý sayýlýr

ugurozer
12/01/2010, 10:55
valla geçen bi site toplantýsý vardý.deneyimli sanayide büyümüþ abilerim punto almak istiyorlardý en son gördüðümde.ama clio3 almýþlar bende sordum dedim abi neden vazgeçtin bende istiyorum diye..

Dedi city sorunu bir türlü bitmiyor bu araçlarýn tamirde olsa tekrarlýyor.2 milyar para istiyorlar dedi.

çok içine ses alýyor , kapýlarý açýlmýyor hatta birmotta çalýþan arkadaþýnýn bile bu arabayý sakýn alma demesinden sonra vazgemiþ.

Benim hevesimi baya kýrdý sayýlýr

arabayi kardeþimden hor kullanan bir þoför olamaz 50bin oldu araç city sorunu falan çikarmadi. Bu arada city fonksiyonunu ben kullanirken zaten hiç kullanmiyorum direksiyin kolunun agirligini dahi taþimiyor nesini seviyorsunuz anlayamadim :)