PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Viteslerin zor geçmesi?!

lithium
15/03/2007, 12:06
aracım 1 senesini ve 10000 kmsini doldurmak üzere.. son zamanlarda canımı sıkan bir vites sorunu başladı ki şöyle: araç 1. vitese, özellikle yeni çalıştırdığım zamanlarda zor geçiyor. aracı sürerken de özellikle 1. ve 2. vites, ender olarak da 3. vitese geçişler zorlamaya başladı. Geri vitesin sıkıntısını söylemiyorum bile..

benzer olay yaşayan, olayın kaynağını ve çözümünü bilen var mıdır acep?:hmmm:

grande06
15/03/2007, 12:34
Dert Etme önemli Bişi Olduğunu Sanmiyorum Benimkini Hallettiler Walla Sende Git Caninida Sikma Dediğim Sorun Sa Seninki Yarim Günlük Bi Işi War:)

femoli
15/03/2007, 12:37
servise gittinmi pek önemli bişi olacağını zannetmiyorum bir git istersen

ABNEW
15/03/2007, 12:39
Çok zor geçme olmuyorsa bence normal.Havanın ve motor-vites kutusunun soğuk olduğu anlarda vitese geçirmek biraz zor oluyor yağın yapısı nedeniyle.Hatta hareket halindeyken 1. vitese geçirmek imkansız gibi...

Linos
15/03/2007, 14:13
Hatta hareket halindeyken 1. vitese geçirmek imkansız gibi...

+1111111

O birinci vites yüzünden bir gün kafayı sıyırıcam ya, dur bakalım!..

candan
15/03/2007, 14:50
:icon_cry:
bu punto'ya has bi sorun mu ??
yoksa bütün arabalar soğuk havalarda böyle sorunlar çıkarır mı ?

erdiyilmaz
15/03/2007, 15:01
sabahLarı hayLi soguk oLuyor, motor sogukken vites geçişLerinde ben de zorLanıyorum. geriye de tekmak bazen sor oLuyor ancak otobüscüLerin yaptıgı gibi önce bire takıp 1-2cm gidip sonra geriye takıyorum, o zaman çok koLay geçiyor. sanırım soğukta yağın özeLLiğini kaybetmesinden oLsa gerek, ısınınca hiçbir viteste sorun oLmuyor. ancak sürekLi sorun varsa serviste bakım yaptırmak en güzeLi.

caratash
15/03/2007, 17:09
Renault şanzumanları da öyle. 1 yok.

ABNEW
15/03/2007, 20:28

Bütün araçlarda bu durum var maalesef.Özellikle soğuk havalarda araç da soğuk iken 1. vites için aracı tamamen durdurup öyle 1. vitese almalıyız.Tabi yine de vites kutusu ısınana kadar geçiş zor olacaktır..

Alp
15/03/2007, 22:14
benımkınde özellikle motor sıcak yada soguk farketmıyor 3. vites hep zor gecıyor. Fakat cok onemlı bırsey oldugunu zannetmıyorum. Çok kurcalatmamakta fayda varr.

SteinGP
16/03/2007, 02:45
geri vites bazen bendede sıkıntı yapıyor..çözüm olarakta önce 2. vitese daha sonra geri vitese takıyorum...

Mısafır
16/03/2007, 09:15
belki kullanılan sanzuman yagınında turkıye sartlarına gore duzenlenmesı gerekır ..

femoli
16/03/2007, 09:28
büyük bir ihtimalle şanzuman yağından aslında katkı kaydırıcılar var diyecem ama araçlar sıfır servisten başka çaresi yok

ama kaydırıcıların büyük faydası var hem rahatlama hemde vites geçiş leri çok rahatlıyor double up ve 444 bu sınıfa dahil değil ben onların faydasından çok zararı olacapına inanıyorum

ufuk61
16/03/2007, 09:36
evet arkadaslar benim aracımdada 1 vites problemi var

lithium
16/03/2007, 09:42
anlaşılan bu konuda problemi olan çok.
birşey hatırlatmak istiyorum, aracını yeni alan bir arkadaşım 1. ayın sonunda serviste vites kutusunu değiştirtmişti. 3. vites dişlisinde bir sorun vardı. ilk çalıştırıca 1. 2. ve geri vitesteki geçişlerin zor olmasını anlayabiliyorum, zira onlar çeivrme oranı büyük dişliler filan ama, 3'te de olması canımı sıkmıyor değil.

servis servis servis.. sonra karanlıklar aydınlanır umarım:D

Ziyaretçi047
16/03/2007, 11:53
aman 1. vitesinize dikkat edin. bende palio vardı 100 le giderken 5'ten 1'e takmaya çalıştığımda en son arabadan dumanlar çıktı. sonuç baskı balata yandı araba da orada kaldı.

uzman
16/03/2007, 12:04
yani.

ABNEW
16/03/2007, 22:02
aman 1. vitesinize dikkat edin. bende palio vardı 100 le giderken 5'ten 1'e takmaya çalıştığımda en son arabadan dumanlar çıktı. sonuç baskı balata yandı araba da orada kaldı.

1 e geçebildiğine göre başarılı bir vites kutusuymuş ama:D

grande06
17/03/2007, 10:46
Serviste Hallediyolar Ama Biraz Uzun Sürüooo Arkadaşlar Yarim Gnden Fazla Ama Oluyo Yani Bende Olmuştu Ve Artik Yok:)

Ziyaretçi047
17/03/2007, 13:45

1 e geçtiğini kim söyledi. :D geçmedi. sadece o esnada patır kütür bir ses geldi ve şanzımandan yere bir şeyler düştüğünü duydum :D

ABNEW
17/03/2007, 17:37
1 e geçtiğini kim söyledi. :D geçmedi. sadece o esnada patır kütür bir ses geldi ve şanzımandan yere bir şeyler düştüğünü duydum :D

Tamam şimdi oldu, normalmiş o zaman :D

Ziyaretçi047
17/03/2007, 20:10
babam bu yazdıklarımı aman görmesin. mevzu baya eski ama; sapasağlam arabanın baskı balatasının durduk yere nasıl yandığına bir türlü anlam veremedi :D

uzman
17/03/2007, 20:37
ilginç,nasıl olmuş acaba?:icon_redface:

ZDD
20/03/2007, 01:08
Arkadaşlar hareket halinde niye 1 'e geçiriyorsunuz ki FIAT'ın dizellerinin stop etme eğilimi yok, benzinliler zaten gider hani fiesta tdci filan olsa anlıyacağım da bence GP'de gereksiz. Zaten hareket halindeyken 1 geçmemesi problem değildir, geçmesi için de zorlamayınız vites kutusuna da zarar verirsiniz. Ayrıca Arda abi de belirtmiş özellikle de soğuk havada ve araç soğukken vites geçişleri zor olabilir sorun değildir .

Ziyaretçi047
20/03/2007, 01:26
zarar vermiyosun ya direk baskı balata yanıyor. ama 100 le giderken :D

BGRAYS
20/03/2007, 10:48
bendede vites bostayken cok bosluk oluyo vites tam ortadayken onu da anlamıs degılım henuz :(

jeoenis
20/03/2007, 11:06
Geri vitese takmakta bende zorlanıyorum. Yarıda takılıyor park sensörü çalışıyor ama tam girmediği için geri gitmiyor. bir kaç kez deneyince oluyor. bugün yarın servise gidicem o zaman baktırmayı düşünüyorum.

Ziyaretçi047
20/03/2007, 12:51
bu problem herkeste var. fiatların klasik şanzıman sorunu. benim de bazen geri vitese geçmiyor. ama araba gidiyor. yarım vites gidiyor zararlı belki ama hiç hissettirmiyor araba. tebrik ettim. güç kaybı da yok ilginç. ama birkaç kez denedim. vites yarım giriyor ben debriyajı bırakınca tam oturuyor olmalı. denemelerimden bu çıktı. ama şanzıman kilit noktasına çok uzaksa zatan cızzz diye bir ses geliyor ve araba gitmiyor.

PuNToGiRL
20/03/2007, 12:53
önceden bendede bu tip sorun oluyodu ama şimdilerde olmuyo

Ziyaretçi047
20/03/2007, 13:15
senin sıcaklığından balatalar ısınmış olmasın :P

BGRAYS
20/03/2007, 14:06
bendede vites bostayken cok bosluk oluyo vites tam ortadayken onu da anlamıs degılım henuz :(

bu konuda ne derseniz ? benim kuruntum mu acaba ?

ABNEW
20/03/2007, 22:20
Geri vitese takmakta bende zorlanıyorum. Yarıda takılıyor park sensörü çalışıyor ama tam girmediği için geri gitmiyor. bir kaç kez deneyince oluyor. bugün yarın servise gidicem o zaman baktırmayı düşünüyorum.

Ben hiç yaşamadım bu sorunu.Tabi vites yolunu iyi ayarlayıp (hissedip) tam olarak debriyaja basılınca sorun olacağını zannetmiyorum.Senin araçta problem de olabilir tabi...

Gkhan
23/04/2007, 14:26
Bendede şöyle bi olay oldu 2. defa.

1.vitesteyim 4-5 bin devirlere geliyor ondan sonra 2.vitese atarken debriyajada tam basmama rağmen garç gurç ses çıkıyor.2 kere bu olay başıma geldi !?!?!?

Önemli bişey olabilirmi yoksa servise gidip danışayımmı ? Tşk..

ABNEW
23/04/2007, 16:26
Bendede şöyle bi olay oldu 2. defa.

1.vitesteyim 4-5 bin devirlere geliyor ondan sonra 2.vitese atarken debriyajada tam basmama rağmen garç gurç ses çıkıyor.2 kere bu olay başıma geldi !?!?!?

Önemli bişey olabilirmi yoksa servise gidip danışayımmı ? Tşk..

İkinci vites yolunun tam bulunamamasından ya da debriyaja tam olarak basılamamasından kaynaklanabilir bence.Yani kullanımla ilgili bana göre Gökhan...

fox41
23/04/2007, 19:01
bu 1 vıtese gecme sorunu gp dahı fıatın arabalarında var .kalkışlarda 1zorgecmesı var olan bışe gerının zor gecmesı arabanın 6ılerı uretımınden kaynaklanan 5le arasındakı boşluktandıye duşunuyom gerı ıcın 1,2yapınca rahat gecıyo

nejatb
24/04/2007, 08:27
arkadaşlar,

öncelikle bu başlığı gördüğüm iyi oldu. bizde hem 90 bglik multijet punto var, hemde efsane kasa toyota corolla, 97, xei.

97 model 37bin km'lerde geziniyor, tanıdığızdan tertemiz aldık 2-3 yıl önce garaj arabası gibi. kmlerin cogunu da biz yaptık.

bakın aynı sorun bende de var, ustelik arabanın debriyajı takoz gibi oldu. 1. vitese yokus asagı inerken taktıgımda, insanın içini fena eden bir ses geliyor, sanjımandan.

acayip korkuyorum, aldım vites kutusunu elime diye ama allahtan daha bir sorun cıkartmadı. o yuzden yokus inislerinden araba tam durmadan 1'e atmıyorum bende. muhtemelen belirttiğiniz yağ sorunları toyota'da da var.

yani, fiat'a özel degil.

mesala debriyajı dibine kadar basıyorum ama o halde bile geriye gecerken mızmızlanıyor araba.

birde debriyaj pedalı cok sert, ara sıra kacıyor vites gecirirmen, tam basmak ve fazla aceleci olmamak gerekiyor.

bizim punto'ya gore daha dayanıklı geliyor ama vitesi bence toyota'nın, yani kaba kullanıma gelebilir icabında. punto epey nazik.

anvil
24/04/2007, 11:31
ilk kalkarken debriyajla gazı tam ayarlayamıyorum. daha önceden şirketin doblosu vardı sorun olmuyordu. bunda özellikle sağa dönüşlerde bir de hafif yokuş varsa stop ettirebiliyorum.

ochergenc
24/04/2007, 11:47
arkadaşlar o bahsedilen sorunların aynısını yaşadım bende..servise gittim bunun gibi birkaç olay içi..fırat oto, şanzıman yağından dedi ve değiştirdi..sanırım şubat filan dı..şimdi ara sıra zor oluyor girişler ama o ilk zamanki gibi değil. bu arada daha 1 yıl veya 10. 000 dolmadan niye şanzıman yağım değişti diye sordum..onlarda arabanın uzun süreler yatmasından kaynaklandığını belirttiler..(işe arabamla gidiyorum, iş-ev gidiş geliş derken günlük 10 km den fazla yapmıyorum..ben işteyken, ortalama 9-9,30 saat araba yatıyor)

gökhan_gp01
24/04/2007, 23:22
arkadaslar gercekten 3.vites sorunu bende de var 3e geçerken biraz zorlanıyor gibi geliyor diğer viteslerde problem yok periyodik bakımda servise bildirecem

venomtigris
26/04/2007, 22:08
ABNEW´isimli üyeden Alıntı https://www.grandepuntotr.com/forum/styles/darkx/buttons/viewpost.gif (https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?p=33367#post33367)

------------
iyiki Roketleri ateşlememişsin....

gurik
27/04/2007, 00:23
hiç sıkıntı yaşamıyorum. önceleri 3 biraz sertti. şimdi o da yok.

MACHINE
28/04/2007, 17:58
Birinci vitese geçişlerde eğer vitese yumuşak davranıp atmaya çalışırsam zorlanıyor ama biraz sert bir şekilde sol yapıp bire taktığımda rahat geçiyor isterseniz bir deneyin!

brucella
01/05/2007, 23:51
arkadaşlar bende böle bi sorun vardı (ki hala var) bi ara arabanın vitesini kırıyordum. fiat servisine gittiğimde "devir yüksekse koruma önlemi olarak 1. vitese geçmeme" özelliği varmış (5kere vites 1 e zor geçio die adamlara gidince böle dediler bana. ben onların yalancısıyım.

lithium
04/05/2007, 11:13
arkadaşlar bende böle bi sorun vardı (ki hala var) bi ara arabanın vitesini kırıyordum. fiat servisine gittiğimde "devir yüksekse koruma önlemi olarak 1. vitese geçmeme" özelliği varmış (5kere vites 1 e zor geçio die adamlara gidince böle dediler bana. ben onların yalancısıyım.

böyle birşey gerçekten var sanırım. yüksek hızlarda 1e geçirmek imkansız gibi.(zorlamadım fazla)..

*C@N*
06/05/2007, 17:46
Arkadaşlar bu konuda size bi sorum olabilir mi? Bu sorunun aynısı bendede var.Ki benim arabam 99 model olmasından doğal gözüyle bakıyorum.Teker 1 tur dönsün mümkün değil girmiyor girdiğinde caarrtt cuurrtt sesler geliyor alıştım artık.Ama yokuş başlarında 2yle toplattırmaktan da bıktım. Şimdi gp alacağım.Ama bu araçtada aynı sorunun devam ettiğini duyunca açıkcası çok canım sıkıldı.Bu konudaki bütün başlıkları okudum. De aklıma takılan bir iki şey var yeni konu açmiyim dedim burada soracağım.

1) Şimdi bu gp lerde (1.4 77 beygir almayı düşnüyorum,sorumda onlara yönelik)
vites aynı benim arabamda olduğu gibi mi 1 e hiç geçmiyor.Yoksa sert mi geçiyor.Bazı arkadaşlarımızda sonradan düzeldi filan demişler o bakıma kafam karıştı.Kimisi geçiyor demiş.Yani şansa bağlımı bu :S

teşekkürler şimdidenn

microab
06/05/2007, 18:48
Yüksek hızlarda zaten 1 e atmak çok zordur hiç bir araç geçmez.

Benim aracımda normal olması gereken hızda isem 1 e gayet rahat geçiyor vites.

Şans işi değil şoförlükle alakalı...

ABNEW
06/05/2007, 19:35
1) Şimdi bu gp lerde (1.4 77 beygir almayı düşnüyorum,sorumda onlara yönelik)
vites aynı benim arabamda olduğu gibi mi 1 e hiç geçmiyor.Yoksa sert mi geçiyor.Bazı arkadaşlarımızda sonradan düzeldi filan demişler o bakıma kafam karıştı.Kimisi geçiyor demiş.Yani şansa bağlımı bu :S
teşekkürler şimdidenn

Soğuk havalarda ve motor da soğuksa 1. vitese geçirmek hep zordur bir de araç hareket ediyorsa bu imkansız gibidir.Ancak motor ısındıktan sonra geçiş rahat olabilir -soğuk havalarda- Şimdilerde ise kesinlikle böyle bir problem yaşanmamalı tabi araç hareketli ise yine zor geçebilir bu da gayet normal...

*C@N*
06/05/2007, 19:45
Teşekkür ediyorum cevaplarınıza.Yani şeyin tabiki bilincindeyim mesela 30 km /sa hızdayken 1 e takmaktan bahsetmiyorum gereksizdir ve geçmez zaten.Soğuk havalarda da vites yollarındada zorluk olur onuda biliyorum.Ama normal şartlarda ele alırsak mesela 10 km /sa hızda ve 15 le giderken 2 vitesteyiz mesela 1 e çektiğimizde zorluk yaratıyor diyebilirmiyiz grande puntoya? Yoksa rahat mı geçiyor Asıl sorum bu sanırsam :)

h k
06/05/2007, 20:06
Can tp den pm attim sana.

kardeş en güzeli gideceksin bir bayiye test sürüşü yapacaksın anlarsın nedir ne değildir :)

ehliyeti almışmıydın sen :) ? daha almadıysan uygun bir zamanda benimkini deneyebilirsin pendik taraflarındasın diye hatırlıyorum yakınsın bana.

ABNEW
06/05/2007, 20:07
Vites kutusunun normal çalıştığını ve ısınmış olduğunu düşünürsek 10km/s de 1. vitese geçirmek sorunsuz olacaktır.Hatta GP nin vitesleri rakiplerinin bir çoğundan daha rahat ve yolları belirgin...

*C@N*
06/05/2007, 21:06
Can tp den pm attim sana.

kardeş en güzeli gideceksin bir bayiye test sürüşü yapacaksın anlarsın nedir ne değildir :)

ehliyeti almışmıydın sen :) ? daha almadıysan uygun bir zamanda benimkini deneyebilirsin pendik taraflarındasın diye hatırlıyorum yakınsın bana.

ABicim çok teşekkür ediyorum =) sana tp den cevap yazıyorum şimdi :) ehliyete 7 ayım var :(

kuzgun2000
11/05/2007, 08:22
Bende de otomatik var 1 den 2 ye geçerken tıırtı gibi ses geliyor halen anlamış değilim sizce normal bir durum mu arkadaşlar. Servise gitmeme gerek varmı? Kafayı yiycem araba daha yeni alalı 2 hafta oldu.

asim
29/08/2007, 13:03
aracımı daha 2 gün önce aldım fakat 3. ve 5.vitese geçişte problem var.hatta ilk defa 3 ve 5 e aldığımda vites geçmedi boşa alıp birdaha geçirmek zorunda kaldım buda beni trafikte zor duruma düşürdü.bu araçları bakım yapılmadan verdikleri belli, servise gideceğim daha sonra buraya sorunun ve nasıl çözüldüğünü anlatırım.

asim
03/09/2007, 22:38
arkadaşlar aracım 1 gündür serviste yarın verceklerini söylediler, şanzımanı açmışlar sanırım orda bir sorun var,servistekilerde fark ettiler 3. ve 5. vites problemini. bakalım ne olacak? bence ilginç bir şey. bu konuya lütfen yorumlarınızı bekliyorum

Ziyaretçi047
03/09/2007, 23:18
valla ben palio da 5 den 1 e taktım 100 le giderken süper oldu.

SteinGP
03/09/2007, 23:20
valla ben palio da 5 den 1 e taktım 100 le giderken süper oldu.

yok artık...

omurkuru08
06/09/2007, 03:17
abiii yaa bizim arabada nie böle sorunlar yok maşallah yağ gbi geçiooo ayrıca 1. vitesi sadece kalkarken kullanıyorum...

asim
10/09/2007, 09:37
arabam servisten cıktı 3. vitese ayar yapmışlar 5. viteş dişlisi ise değişmiş! araç 0 dı sanırım fabrika çıkışı problemliydi. buda benim şansım. su an hiç bir problem kalmadı vitesle ilgili

Lordrivendel
10/09/2007, 13:01
Bazen geri vitestede yapabiliyor, sizde de oldu mu hiç???

Ne kadar dikkatli geçirirsem geçireyim geri vitese takarken hep o duymak istemediğim dişli geçiş sesi geliyor cıırt diye sinir oluyorum servise de gitmedim valla...:whistlin:

candan
10/09/2007, 14:51
ben de yaşıyorum sanırsam aynı problemi.. bazen geçmiyo (hangi vites olduğunu hatırlamıyorum, ama 1 olmadığından eminim) boşa alıp tekrar deniyorum. ben benden kaynaklanıyo zannediyodum ama...

benim 1. vitesle başka bi sorunum var ama... bizim orda dik bi yokuş var, bi gün önümde çok yavaş giden bi araç vardı, geçemedim de, vites 2'de olduğu halde iyice devirden düştü araba... nerdeyse durucak seviyeye geldim, 1'e aldım, yokuş biraz daha dikleşti.. ve arabam stop etti...

şimdi arada bir aynı yokuşta bunu deniyorum... araba yavaşlayınca 1'e alıyorum... ama ya kurtaramıyorum, stop ediyo ya da yeterince yavaşlamamış oluyorum, 1'e aldığımda çok sarsılıyo araba... ortasını nasıl tuturucam ben bunun anlamadım bi türlü...

peki, bu da vites kutusu problemi olabilir mi ki??

("usta sürücü, düz yolda belli olmaz" diyip acemiliğimi kabul etmekten başka çare yok mu yoksa :) )

phyevren
31/05/2009, 22:38
tamamen şanzuman yağıyla alakalı bu durum eksik koyuyolar daha fabrikadan gidin tamamlatın bir serviste bişi kalmıyor.

güvengültekin
01/06/2009, 19:39
valla ben şanzımanımdan acayip memnunum tüm viteslere tek parmak bile gecebiliyor 1. vitese de özellikle deniyorum soğuk veya sıcak fark etmeksizin durur veya gidiyor olmakta önemsiz hep rahat geçiyor maşşallah öyle 30km ile filan giderkende 1 e attığım oldu zaten 2. viteste devir düştüğünde toparlamakta zorlanıyor die genelde durmasamda yeterli yavaşlamışsam 1 e atıyorum

desmicare
03/10/2010, 23:30
bende de aynı sorun vardı vites teli değişti zamanla sarkma yapıyormuş ama 2. vitese hala bir yere sürtermiş gibi geçiyor..

yusufekinci06
04/10/2010, 13:24
sanırım senin şanzımanda yağ kalmamış :) şanzıman yagını kontrol ettir.

kuhi
30/11/2010, 00:09
arabam servisten cıktı 3. vitese ayar yapmışlar 5. viteş dişlisi ise değişmiş! araç 0 dı sanırım fabrika çıkışı problemliydi. buda benim şansım. su an hiç bir problem kalmadı vitesle ilgili

bendede 5. vites problemi var acaba servis nekadar paha biçti bu duruma :D

Birde 2. vitesten 3 yada 3. vitesden 4. vitese geçerken araba sallanıyor tekliyor yani ?
sorun neden kaynaklı acaba benzini de shell kullanıyorum hep ,

burak6230
30/11/2010, 19:46
iş yerimin gp sundada böyle bir sorun vardı 1. ve 2. vites geçişleri çok zordu servise zor gittim ama hallettiler

cesur
19/03/2011, 17:32
bendede 3. vites problemi var. belki benden kaynaklı 3. vites yapıyorum bide bakıyorum 1 e çekmiş.araba bağrıyor. öne yığılıyor. zıplıyor. acemilik ten midir nedir bilmiyorum ama herkes şanzuman yağı demiş....
birde 4.ten direk 2 ye alınmıyor mu araba önce 3 e mi çekmek lazım. denedim bugün de devirsati deli gibi döndü.allahım şu yazdıklarıma güleceğim günler bir gelse ...