PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Satılık Grande Punto 2008 1.3 Multijet Dynamic Triptronik 90Hp (Sport 110Hp)

kenan0006
05/01/2010, 01:36
Arkdaslar evo alacagim icin aracimi satiyorum 36000km de hatasiz kazasiz boyasiz extra eco ve sport modlu 75hp 90hp 110hp secim yapabilmektedir güvenlik paketli 5kp egzotik kirmizi 1.3m.jet dynamic 2008 model 27000tl 2012 yilina kadar garanti 45000km de bakim ocak vergisi ödenmistir bir kurus masrafsiz.

femoli
05/01/2010, 08:44
Hayırlı satışlar kenan aklıma bir kaç soru takıldı ..hem 75 hem 90 hem 110 hp nasıl olabiliyor :) birde 45 000de bakımamı girecek 10 bin 20 bin diye gitmiyormuydu bu bakımlar tam olarak bilmiyorum aydınlatırsan sevinirim :)

KaGaN
05/01/2010, 09:40
Öncelikle hayırlı satışlar.Harbiden o 75-90-110 nasıl olabiliyor ya :) 1,5 yıldır forumdayım ilk defa birinden duydum.Yoksa vardıda böyle bir özellik bizmi bilmiyorduk:)

ABNEW
05/01/2010, 18:29
Sanıyorum powerbox mevcut araçta.İçeriden ayarlanabiliyor,

Hayırlı satışlar...

GP COSKUN
05/01/2010, 20:27
kenan araç orjinalde kaç beygir
1,3 75 lik mi 90 lık mı
anlatımda yanlışlık var sanırım hem 75 hem 90 hem 110
eksik bir şeyler var

KaMiKaZe
05/01/2010, 20:51
benimkide 2008 dynamic dizel acaba benimkide 110 olmasın. ;)

tolgaank88
05/01/2010, 21:14
ne hissedersen odur arkadaşım :D :D

chngrrrrrr
05/01/2010, 21:18
eco modunda 75
sport öodunda 110 bg
olduğunu düşünüyorsun galiba kenancım
böylesini ilk defa duyduk valla

kenan0006
06/01/2010, 00:12
hayırlı satışlar kenan aklıma bir kaç soru takıldı ..hem 75 hem 90 hem 110 hp nasıl olabiliyor :) birde 45 000de bakımamı girecek 10 bin 20 bin diye gitmiyormuydu bu bakımlar tam olarak bilmiyorum aydınlatırsan sevinirim :)
bu aracin eco modu normal modu birde extra konulmuş sport modu var eco modunda araç 75 beygirlik motorlar gibi gidiyor ama yakit olarak gidilen yol artiyor normal olan zaten 90hp olan birde serviste eklenmis olan ben buna sport sürüş diyorum arabam 110hp beygir gücü üretiyor bir buton yardimi ile chiple alakali birsey yani torku ve performansi bayagi bir hissettiriyor insana computestte 110 olarak ölçüldü zaten kullaninca anliyorsunuz aradaki farki arabam normalde 30000km de girdi ve 35000kmde tekrar bakim yapildi bakimin sebebi biraz titiz olmaktan kaynakli bir dahaki bakim 45000 e atildi

öncelikle hayırlı satışlar.harbiden o 75-90-110 nasıl olabiliyor ya :) 1,5 yıldır forumdayım ilk defa birinden duydum.yoksa vardıda böyle bir özellik bizmi bilmiyorduk:)
arabamda eco modu orjinal buton var bu modda araba yakit ekonomisi bakimindan 75lik motorlar gibi hareket ediyor 90hp standart olan var birde arabamdaki bir sport butonu sayesinde chip sayesinde araba extra 20hp güç üretmekte yakit artiyor ama performans t-jet motorlari aratmiyor bu özellik fabrikasyon degil serviste yapilan bir işlem sende aracina yaptirabilirsin arkadasim

Erdem Bozdağ
06/01/2010, 00:22
bu aracin eco modu normal modu birde extra konulmuş sport modu var eco modunda araç 75 beygirlik motorlar gibi gidiyor ama yakit olarak gidilen yol artiyor normal olan zaten 90hp olan birde serviste eklenmis olan ben buna sport sürüş diyorum arabam 110hp beygir gücü üretiyor bir buton yardimi ile chiple alakali birsey yani torku ve performansi bayagi bir hissettiriyor insana computestte 110 olarak ölçüldü zaten kullaninca anliyorsunuz aradaki farki arabam normalde 30000km de girdi ve 35000kmde tekrar bakim yapildi bakimin sebebi biraz titiz olmaktan kaynakli bir dahaki bakim 45000 e atildi

ben hala hiç bişey anlamadım hala nasıl 110 hp oldugunu çözmüş değilim

bravo_sercan
06/01/2010, 00:23
ee fiyat nedir abicim ? bahsi geçmemiş hiç ?

Erdem Bozdağ
06/01/2010, 00:25
ee fiyat nedir abicim ? bahsi geçmemiş hiç ?

yukarda yazıyor sercan 27.000tl

kenan0006
06/01/2010, 00:33
sanıyorum powerbox mevcut araçta.içeriden ayarlanabiliyor,

hayırlı satışlar...
öncelikle şunu soyleyim 110hp versiyon fabrikasyon degil serviste yapilan bir islem iceriden bir dügme ile aktif veya pasif edilebilen nos tarzinda olan bir chip mekanizmasi

öncelikle şunu soyleyim 110hp versiyon fabrikasyon degil serviste yapilan bir islem iceriden bir dügme ile aktif veya pasif edilebilen nos tarzinda olan bir chip mekanizmasi

kenan araç orjinalde kaç beygir
1,3 75 lik mi 90 lık mı
anlatımda yanlışlık var sanırım hem 75 hem 90 hem 110
eksik bir şeyler var
arabamda eco modu orjinal buton var bu modda araba yakit ekonomisi bakimindan 75lik motorlar gibi hareket ediyor 90hp standart olan var birde arabamdaki bir sport butonu sayesinde chip sayesinde araba extra 20hp güç üretmekte yakit artiyor ama performans t-jet motorlari aratmiyor bu özellik fabrikasyon degil serviste yapilan bir işlem sende aracina yaptirabilirsin arkadasim

benimkide 2008 dynamic dizel acaba benimkide 110 olmasın. ;)
ama bende powerchips buton var bana extra 20hp güc veriyor o kadar

bravo_sercan
06/01/2010, 00:43
Ben anladım :)
araç orj'de 75hp + olarak eco butonu var o kullanılırsa 90 hp oluyor.
e birde chip tuning uygulaması var araçta.oda aktif olursa +20 hp al sana 110 hp :)
dogru anlamışım dimi ?

kenan0006
06/01/2010, 00:48
eco modunda 75
sport öodunda 110 bg
olduğunu düşünüyorsun galiba kenancım
böylesini ilk defa duyduk valla
ya volkan isigin rc de yaristigi 1.6 litrelik motor 200-220beygir gücü oluyorda yapilan islemler sonunda benim arabam neden 110 beygir olmasin istesem turbosunu biturbo yaparim 140 beygir olur öyle degilmi bu modifikasyon sadece her araca uygulanabilir chip meselesi yani

ben hala hiç bişey anlamadım hala nasıl 110 hp oldugunu çözmüş değilim
servise veya tuning yapan yerlerde olur git ben arabamin motor gücünü artirmak istiyorum dersen onlarda sana yapilabilecekler listesini aciklarlar benim olayim chiple alakali eger sen istersen motorunun turbosunu büyütebilirsin yani modifiye işi

KaMiKaZe
06/01/2010, 00:58
kenan bey, aynı şeyleri 30 kere yazmışsınız şimdi ben çözemedim
eco mu
chip mi
nos mu
box mı
o yüzden ben hodri meydan diyorum, uygun bir yerde aracınızın 110 bg olup olmadığını test edebiliriz isterseniz. Ben aracımın 90 bg olduğundan eminim tuş falanda yok.

servise veya tuning yapan yerlerde olur git ben arabamin motor gücünü artirmak istiyorum dersen onlarda sana yapilabilecekler listesini aciklarlar benim olayim chiple alakali eger sen istersen motorunun turbosunu büyütebilirsin yani modifiye işi

hangi servis bu servis bende gitmek istiyorum.

kenan0006
06/01/2010, 01:01
ben anladım :)
araç orj'de 75hp + olarak eco butonu var o kullanılırsa 90 hp oluyor.
E birde chip tuning uygulaması var araçta.oda aktif olursa +20 hp al sana 110 hp :)
dogru anlamışım dimi ?
tebrik ediyorum ama araç 90hp standart eco-75hp sport 110hp seklinde

bravo_sercan
06/01/2010, 01:03
tebrik ediyorum ama araç 90hp standart eco-75hp sport 110hp seklinde
hee tamam tamam pardon :) eco ''E' ekonomik mod'a geçiyor.
pardon abi cahillimize ver , bravonun duollocig vitesindede boyle bir atraksiyon duymuştum. ''e'' ye basıldığı zaman daha az yakıyormuş.
:serenade:

kenan0006
06/01/2010, 01:05
kenan bey, aynı şeyleri 30 kere yazmışsınız şimdi ben çözemedim
eco mu
chip mi
nos mu
box mı
o yüzden ben hodri meydan diyorum, uygun bir yerde aracınızın 110 bg olup olmadığını test edebiliriz isterseniz. Ben aracımın 90 bg olduğundan eminim tuş falanda yok.
araçta chip uygulamasi var box u ben yazmadim nos u da dügmeyi anlatmak adina örnek verdim nerede bulusalim ben geliyim yarin sabah uygunsa

hangi servis bu servis bende gitmek istiyorum.
yarin ben size tam adresini vede artik yapiyorlarmi ögreneyim size yazarim

bravo_sercan
06/01/2010, 01:11
şimdi yazıcam herkez anlıcak :)
araç standarta 90 hp.
triptoniclerde eco diye bir tuş var.ona basılınca ''e'' diye yazar. araç 75 hp ye dusuyor.75 hp ye dusup dusmedini bilmiyorumda. normale gore daha az yakıyor araç,ekonomik moda geçiyor yani. eco ''e'' tuşu aktif değilse zaten araç 90 hp.zaten chip var arabada,onu içerden açarsa araba 110 hp oluyor.
ilk başta anlatım biraz karışık olduğu için anlayamadık biz :)
''bu arada servislerin chip yaptını bilmiyordum''

KaMiKaZe
06/01/2010, 01:15
araçta chip uygulamasi var box u ben yazmadim nos u da dügmeyi anlatmak adina örnek verdim nerede bulusalim ben geliyim yarin sabah uygunsa

sabah olmaz iş var güç var. Siz özelden cep telefonunuzu yazarsanız ben sizi yarın akşamüstü ararım.

yarin ben size tam adresini vede artik yapiyorlarmi ögreneyim size yazarim

adrese gerek yok siz zahmet etmeyin ankarada 5 tane servis var zaten isim verseniz yeter ben açar sorarım.

birmot
kavaklıdere
kartaş
ağaçlı
uğurlu
üstün
ankara otomotiv

kenan0006
06/01/2010, 01:44
Box ve chip birarada kullanılması belli kurallara göre olursa herhangi bir zarar vermez. Konuyu dağıtmadan bir ön açıklama ile başlıcam.
bizim multijet motorlar aslında HDİ motorların geliştirilmiş şeklidir. HDİ motorlarda bir döngüde 2 püskürtme olurken multijette toplam 5 kez püskürtme oluyor bunun neticesinde daha verimli bir yanma ve daha çok güç elde ediliyor. Örneğin HDİ motorların Common rail basıncı 1350 bardır. Bizim multijetlerin atası 1. kuşak 70 bg, 180 nm'lerde bu 1400 bardır. 75 bg'liğin 70'likten farkı enjektör ve sistem yazılım farklarıdır. Gelelim 90 bg'liklere bunlarda ise common rail sistemine herhangi bir ilave yapılmaksızın ( 75 bg'likte rail sistemi ile aynı parça ) basınç değeri fabrika tarafındahn 1600 bara yükseltilmiş, bu artan basınç değişken geometrili turbo ile desteklenmiştir. Multijetin atası ve HDİ motorlara 1.jenerasyon common rail dizel, 90 bg'liklere 2. jenerasyon common rail dizel denmektedir. Günümüzde 3. kuşak common rail sistemi örnek teşkil eden 1800-2000 bar basıncı olan rail sistemleri mevcuttur.( Örneğin BMW 120d gibi misal.)Biz CR sensöre bağlanan box ile bir nevi common rail sistemimize bir kuşak atlatıyoruz aslında. Değişken geometri turbo çokta güç arttıran bir sistem değil aslında dump valve benziyor. Düşük devirlerde turboyu erken devreye sokan yüksek devirlerde turbonun hızının kesilmesini ve boğulmasını önleyen bir sistem. 1.3 motorda taş çatlasa 3-4 beygir fark attırır.( Örnek 1,5 CRDİ matrix 102 Bg-240 nm tork, aynı motor değişken geometri turbo ile olursa 110 bg-235 nm tork , 1.3 için ne olur artık siz karar verin )
Asıl 12-13 beygirlik fark common rail basıncından kaynaklanıyor.
Gelelim Chip tuninge, chip tuning püskürtülen yakıt miktarını çok az arttırır, bu sayede rail basıncı bimiktar artırabilir, ama bu artış box’taki kadar değildir, yine chip tuning turbonun devreye girmesini 100-200 devir düşürebilir. Bizim araçlarda turbo 1750 devirde devreye girer deniyor ama chipsizken biz turbonun fırlatmasını 2500 devirde hissediyoruz ama bu fırlatma 3250 devirde bitiyor ve tork eğrisi hızlıca düşüşe geçiyor. Şayet Chip tuning yaparsanız bu değerler kısmi olarak değişir. 2250-4000 gibi bişeyler oluverir. Eğer bi miktar commonrail basıncınıda box ile tolerans dahilinde arttırırsanız 1600,1700-4000 devir arası zevkli sürüş sağlarsınız. Bu arada 1400- 1600 devir arası ani gaza basmada bimiktarda siyah duman tabiata salarsınız buda sistemin handikapıdır. Bu siyah duman yakıttan zengin egsoz gazıdır. Böylece katalizör erken tıkanır, fren ve ön aks hızlı sürüşlerde yorulur, bozuk yollarda zevkli sürüş yaparken araba tangır tungur oluverir Nez gibi her yeri oynar, buda diğer handikaptır. Avantaj ise turbo Lag azalır ( Turbo gecikmesi ) Sanki arabada hemturbo hemde süperşarj var sanırsınız. Bu basınç değeri sizi yanıltmasın aslında çokta yüksek değerler değil. Pompa meme teknolojili Wolksvagende bu değerler 2000-2200 barlara çıkıyor o yüzden bu motorlar çok güçlü ve tork eğrileri ideal ama dezavantajı traktör gibi gürültülü ve sarsıntılı çalışması. Zaten eğer Common rail basıncı çok tehlikeli değerlere çıkar ise sistem bir valf yoluyla mekanik olarak basıncı düşürüveriyor. Ama benim tavsiyem 1400’lükler 1600’e terfi etsin, 1600barlıklar 1800’e terfi etsin, 1800-2000 bar basan 3.kuşak Common rail arabalar ( Mercedes BMW) powerbox değilde Chip tuning yaptırsın.Umarım anlaşılmışımdır. Bu olaylar ECU’ye değil emme manifoldu ve common raille zarar verir özellikle kontrolsüz kullanılan arttırılan analog box basınçları gibi

KaGaN
06/01/2010, 02:14
Bu konuşmalar üzerine cihanın sinir küpü olduğunu düşünüyorum cihan abisi bi el at şu olaya :):): kökten çözelim :)

kenan0006
06/01/2010, 02:22
bu konuşmalar üzerine cihanın sinir küpü olduğunu düşünüyorum cihan abisi bi el at şu olaya :):): Kökten çözelim :)
bu konunun uzmani o ben degilim ben kullaniyorum sadece powerchips mi yoksa power box mu bende kariştirdim valla yanlis yaptiysam herkezten özür diliyorum.bana söylendigi aracin 110 beygire kadar gücünün arttigi

GP COSKUN
06/01/2010, 08:33
baştada belirttiğim gibi anlatım eksikliği olmuş
toparlarsak
araç 90 lık box veya chıp konmuş olmuş 11o luk
ancak
90 dan 75 e düşme gibi bir şey söz konusu olmaz
sadece eko modda gittiği için 75 lik gibi az yakar anlamında söylemiş arkadaş

akin78
06/01/2010, 09:34
Bu kadar açıklamadan sonra satılsın artık bu araç.Fotoğraflarıda koyarsan tam süper olur kanımca.

femoli
06/01/2010, 10:50
benim bildiğim kadar eco tuşu hp yi düşürmez vites değişim oranlarını düşürür motorda ufak bir kapama yapabilir ama hp yi düşürmez.. sport tuşuda araca ektra güç vermez vites oranını yükseltir yani 3000 de vites değişirken 4500 ,5000 devirde değiştirir buda araca extra güç katar gibi olur.. yani araç 90 sa 90 dır içeriye bir düğme koymayla chip devreye girip çıkmaz böyle bişi yok box olsa kumanda ile kapatıp açma gibi bir özellik var ama boxda yok diyorsun ,

sevgili kenan arkadaşım yanlış anlama sana karşı yazılan bir msj değil ama seni aydınlatmak amaçlı yazdım hala savunuyorsan bir ara yanıma uğrarsan çay kahve eşliğinde aracına bir bakalım :)

turkishstar
06/01/2010, 11:05
bende femoli gibi düşünüyorum. o düğme vasıtasıyla (araç tiptronik olduğu için) vites değişim araları farklılaşıyordur.

Stalker
06/01/2010, 15:26
75lik dizeller ile 90lık dizeller aynı yakmıyormuydu (yada çok yakın) :)
Eco mode bencede vites oranlarını ve/veya gaz pedalının hassasiyetini etkiler, aracın beygirini orj. fabrika çıkışlı değiştirilebilir olduğunu ilke defa duydum.
Hayırlı satışlar bu arada.

emrequzel
06/01/2010, 15:49
Bende böyle bir durumun olabileceğini sanmıorum arkadasların dediğini gibi vites aralığı değişikliği ile olan bir olaydır .. Ayrıca Chip olayında buton işini duymadım ben :)

Erdem Bozdağ
06/01/2010, 18:43
Kesinlikle Metmet abiye katılıyorum sorun arkadaşın olayı bıraz degisık anlatması ama
1-araçta chip varsa öyle bi ayarlama yok şu beygir olsun filan gibi (tecrübe sabittir)
2-box varsa 90 hp 110 olur ama araç 75 hp olmaz Mehmet abinin dediği gibi eco modda gidilir okadar.(tecrübe sabittir)
3-bunca zaman servislerin hiç chip yaptıgını duymamıştım ben de Kamikaze gibi hangi serviste yapıldıgını duymak isterim

Punto_Can
06/01/2010, 19:05
benim bildiğim kadar eco tuşu hp yi düşürmez vites değişim oranlarını düşürür motorda ufak bir kapama yapabilir ama hp yi düşürmez.. sport tuşuda araca ektra güç vermez vites oranını yükseltir yani 3000 de vites değişirken 4500 ,5000 devirde değiştirir buda araca extra güç katar gibi olur.. yani araç 90 sa 90 dır içeriye bir düğme koymayla chip devreye girip çıkmaz böyle bişi yok box olsa kumanda ile kapatıp açma gibi bir özellik var ama boxda yok diyorsun ,

sevgili kenan arkadaşım yanlış anlama sana karşı yazılan bir msj değil ama seni aydınlatmak amaçlı yazdım hala savunuyorsan bir ara yanıma uğrarsan çay kahve eşliğinde aracına bir bakalım :)

kesinlikle katılıyorum abi sana. şirketin 90hp'lik dualogic linea'sında bizzat denedim. eco modunu açınca aracın vites oranaları inanılmaz derecede düşüyor, kalkışta araç biraz hareket ettikten sonra hemen 2.vitese geçiyor ve benim farkettiğim eco modu açıkken turbo devreye girmiyor ve çok alt devirlerde vites değiştiriyor. aynı zamanda bu modda aracın çekişi çok düşüyor, çok geç hızlanıyor ve hız 60-70civarında iken araç 5.vitese geçiyor. gaza yüklendiğin zaman da vites küçültmeyip 5.viteste hızlanmaya çalışıyor.

90 değil 150 beygirlik dualogic viteste bile eco modu açık olsa araç yine hp gücünden birşey kaybetmez, sadece geç hızlanır. aracın beygirinin düşmesi gibi birşey söz konusu bile olamaz.

KaMiKaZe
06/01/2010, 20:52
KENAN bey telefon numarasını gönderdi bana özelden ama ben bugün iş yoğunluğumdan arayamadım ama en kısa zamanda görüşmeye çalışacam.

kenan0006
07/01/2010, 00:57
ankara birmot

https://image5.sahibinden.com/photos/21/74/15/20217415jzp.jpghttps://image5.sahibinden.com/photos/21/74/15/20217415v8o.jpghttps://image5.sahibinden.com/photos/21/74/15/202174158su.jpg

bugün ben fm tuning e gittim araca serviste rapid marka powerbox takmıslar ilk sahibi olmadıgım için chiple alaklı sanıyordum degilmiş megerse yakıt pompasıyla ilgili birsey iceriden acıldıgında daha fazla mazot gidiyormus ama güc konusuna gelince fm tuning sanıyorsam ufuk bey benimle aynı fikirde computeste soktum aracı aracın tekerlere aktarılan gücü bile 100beygirin üzerinde cıktı 110hp den 1-2 beygir daha fazla oldugu ortaya cıkmıs oldu saygılarımla
VE BENİ ARKADASLARIN COGU YANLIS ANLADI TAMAM ARAÇ 75 BEYGİRE DÜSMÜYOR BENİM VERDİGİM İLANA BAKARSANIZ ECO MODUNDA SANKİ 75 BEYGİRLİK MOTORLAR GİBİ GİDİYOR DEDİM SİZE KATILIYORUM ARABAM 90 BEYGİR 75 E DÜSMEZ AMA NE YAPIYIM ECO MODUNU NASIL ACIKLAYIM POWERBOX VAR ARACIN GÜCÜ 15-20BEYGİR ARTIYOR İNANMAYANLAR GELSİN BAKSIN

AYRICA GENEL FORUMDAN MODİFİYE MOTOR MODİFİYESİ FORUMUNA GİRSİNLER CHİP Mİ YOKSA POWERBOX MI DİYE BİR KONU ACILMIS ORADA ANLATILANLAR DOGRUYSA BİRMOT SERVİSİNDE GARANTİSİNİ BOZMAYACAK CHİP UYGULAMASI BİLE VARMIŞ Bİ GİRİN BAKIN

sabah olmaz iş var güç var. Siz özelden cep telefonunuzu yazarsanız ben sizi yarın akşamüstü ararım.

adrese gerek yok siz zahmet etmeyin ankarada 5 tane servis var zaten isim verseniz yeter ben açar sorarım.

birmot
kavaklıdere
kartaş
ağaçlı
uğurlu
üstün
ankara otomotiv

Bu kadar açıklamadan sonra satılsın artık bu araç.Fotoğraflarıda koyarsan tam süper olur kanımca.

75lik dizeller ile 90lık dizeller aynı yakmıyormuydu (yada çok yakın) :)
Eco mode bencede vites oranlarını ve/veya gaz pedalının hassasiyetini etkiler, aracın beygirini orj. fabrika çıkışlı değiştirilebilir olduğunu ilke defa duydum.
Hayırlı satışlar bu arada.

Kesinlikle Metmet abiye katılıyorum sorun arkadaşın olayı bıraz degisık anlatması ama
1-araçta chip varsa öyle bi ayarlama yok şu beygir olsun filan gibi (tecrübe sabittir)
2-box varsa 90 hp 110 olur ama araç 75 hp olmaz Mehmet abinin dediği gibi eco modda gidilir okadar.(tecrübe sabittir)
3-bunca zaman servislerin hiç chip yaptıgını duymamıştım ben de Kamikaze gibi hangi serviste yapıldıgını duymak isterim
ankara birmot servisinde takılmıs özürdilerim chip degilmis rapid marka powerbox mis

ERDEM BEYE BENDE KATILIYORUM SÖYLEDİKLERİ KESİNLİKLE DOGRUDUR ARABADA BOX VAR RAPİD MARKA