PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç soğukken tuhaf sesler geliyor

mo180402
04/01/2010, 13:45
2007 1,4 benzinli 67000km de punto sahibiyim.Aracım soğukda kaldıgı zaman ilk marşa basma esnasında marş almıyor ve hararet ibresi maximum oluyor2-3 sanıye sonra hakreret mınumuma dusuyor bu esnada araçdan tuhaf bır ses gelıyor.sıyırma sesı gıbı.ne oldugunu anlayamadım.bilgisi olan arkdas varsa ve paylasırsa sevınırım

gurik
04/01/2010, 14:41
göstergeler test yapıyor benzininde max olması gerek. onun dışında soğukta her araç yaza göre daha zor çalışır.Yine de akünüze ve bujilere baktırın bence.

GP COSKUN
04/01/2010, 14:50
marş motorunda problem olabilir
marş dişlisi veya volantta yada otomatikten geliyor olması yüksek ihtimal sıyırma sesi
göstergedeki değişimde eğer marş motoru üstüne ceyran çekiyorsa yapabilir
kesinlikle servise gösterin

mo180402
04/01/2010, 15:50
göstergeler test yapıyor benzininde max olması gerek. onun dışında soğukta her araç yaza göre daha zor çalışır.Yine de akünüze ve bujilere baktırın bence.
tesekkur ederım

marş motorunda problem olabilir
marş dişlisi veya volantta yada otomatikten geliyor olması yüksek ihtimal sıyırma sesi
göstergedeki değişimde eğer marş motoru üstüne ceyran çekiyorsa yapabilir
kesinlikle servise gösterin
tesekkur ederım

ABNEW
04/01/2010, 17:47
Melih, ibre hatası yazılım kaynaklı olabilir.Mekanik ses ise Coşkunun da belirttiği gibi marş motoru ya da marş motor dişlisiyle ilgili olabilir,

Geçmiş olsun...

tempesty
04/01/2010, 23:16
Soğuk havalarda marş açıldığında hararet göstergesinin maksimuma çıkıp hemen geri inmesi bende de oluyor ve motor -çalıştırdıktan sonra-ısınana kadar benden garip sesler geliyor...Sanırım yazılımla alakalı bir konu olsa gerek bir ara bende servise götürücem...

Fakat bugüne kadar 3 tane grande punto kullandım anahtarı çevirdiğimizde gösterge ışıkları yandıktan sonra gelen (çok sessiz ortamda duyulabilen) 3 saniyelik bir -vııınnnnn- sesi var ve kullandığım 3 arabada da bu vardı sanki motor çalışmaya hazırlık yapıyormuş gibi yada sanki bir servo motor sesi gibi birşey...Sanırım benim gibi titiz insanlar bu sesi duyuyorlar fakat 3 arabada da aynı sesin olması bunun bizim arabalara has bişey olduğu ihtimalini çok kuvvetlendirdiği için ben pek üstünde durmadım..Bence siz de benim duyduğum sesten bahsediyorsunuz ve kesinlikle bir sıyırma sesi değil bu..Elektronik bir aksamdan geldiği çok belli...

GP COSKUN
04/01/2010, 23:21
Soğuk havalarda marş açıldığında hararet göstergesinin maksimuma çıkıp hemen geri inmesi bende de oluyor ve motor -çalıştırdıktan sonra-ısınana kadar benden garip sesler geliyor...Sanırım yazılımla alakalı bir konu olsa gerek bir ara bende servise götürücem...

Fakat bugüne kadar 3 tane grande punto kullandım anahtarı çevirdiğimizde gösterge ışıkları yandıktan sonra gelen (çok sessiz ortamda duyulabilen) 3 saniyelik bir -vııınnnnn- sesi var ve kullandığım 3 arabada da bu vardı sanki motor çalışmaya hazırlık yapıyormuş gibi yada sanki bir servo motor sesi gibi birşey...Sanırım benim gibi titiz insanlar bu sesi duyuyorlar fakat 3 arabada da aynı sesin olması bunun bizim arabalara has bişey olduğu ihtimalini çok kuvvetlendirdiği için ben pek üstünde durmadım..Bence siz de benim duyduğum sesten bahsediyorsunuz ve kesinlikle bir sıyırma sesi değil bu..Elektronik bir aksamdan geldiği çok belli...

anlattığınız sesler farklı sizin duyduğunuz ses yakıt pompasının sesi
elektrikli pompalı tüm araçlarda bu sesi duyarsınız zaten
ancak
arkadaşımızın anlattığı farklı bir ses,

tempesty
04/01/2010, 23:29
anlattığınız sesler farklı sizin duyduğunuz ses yakıt pompasının sesi
elektrikli pompalı tüm araçlarda bu sesi duyarsınız zaten
ancak
arkadaşımızın anlattığı farklı bir ses,

Teşekkür ederim dediğiniz gibi belki yakıt pompası olabilir ama öyle olmadığını zannediyorum çünkü bu sesi duymadan hemen anahtarı sokar sokmaz marş basınca da araba çalışıyor eğer yakıt pompası olsaydı mantıken anahtarı hemen sokunca marşı almaması gerekirdi diye düşünüyorum zira bu esnada pompa devreye girmeden ben marşa basıyorum motora yakıt ulaşmaması gerekir ve çalışmaz ama çalışıyor..

GP COSKUN
04/01/2010, 23:35
bora aracı stop ettirdiğimizde zaten sistemde aracın motorunu tekrar çalıştıracak yakıt bulunuyor sadece biz kontağı açtığımızda yakıt pompası devreye giriyor çalıştıktan sonraki yakıtı sisteme basıyor
bunu servistede sorarsan sana bu şekilde olduğunu söylerler

gurik
04/01/2010, 23:35
sistemde basınçlı yakıt hep var siz start konumuna getirdiğinizde pompa basmaya başlıyor tekrar. benzin geri çekilmiyor kontak kapanınca yani.

tempesty
04/01/2010, 23:42
bora aracı stop ettirdiğimizde zaten sistemde aracın motorunu tekrar çalıştıracak yakıt bulunuyor sadece biz kontağı açtığımızda yakıt pompası devreye giriyor çalıştıktan sonraki yakıtı sisteme basıyor
bunu servistede sorarsan sana bu şekilde olduğunu söylerler

Doğru haklısın o açıdan bakmadım o zaman dediğin gibi benim duyduğum ses pompa sesi..Sıyırma duymuyorum ama hararet göstergesinin tavan yapıp inmesi bende de oluyor..Sağol

femoli
05/01/2010, 09:04
Sesi tam olarak duymadan net bişi söylenemez ama eğer senin sıyırma diye tabir ettiğin ses ince tiz bir ses ise kesinlikle benzin pompasıdır araç duologic ise bu çok daha normaldir..

KaGaN
05/01/2010, 09:30
Marş motoru dinamosu yakıt pombası vs gibi şeyler olabilir.Akünü bir ölçtür istersen ondanda kaynaklı olabilir.Buji sistemine baktır.Hararet ve benzin göstergeleri bedede ilk başta inip çıkıyo sıkıntılı bir durum değil o test amaçlı diye düşünüyorum