PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardım arkadaşlar

Raistlin
03/01/2010, 02:19
Dün gece arabamla giderken arabamı 3 viteste biraz zorladım deviri kesiciye kadar soktum 4 saniye fln kesicide gittim snra bir üst vitese attım fakat kötü bir koku geldi arabamdan...neyse koku geçtikten sonra farkettim ki arabam üst devirlerde eskisi kadar iyi çekmiyodu yani çekişten düştü ve üst devirlerde sesi biraz daha farklı çıkmaya başladı...Arabam henüz 6000 km'de acaba ne olmuş olabilir bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

KaGaN
03/01/2010, 02:23
Öncelikle 6000 km deki aracı bukadar fazla zorlamamak gerekiyorki 3,vites kesiciye sokmak hiçte iyi değil.Aracın çekişten düşmesi benzinle alakalı olabilir diye düşünüyorum.Kokuda büyük ihtimal balata kokusu heralde başka birşey aklıma gelmiyo.

mustafa33
03/01/2010, 13:56
arkadaşlar benim aracımdan ıslık sesine benzer ses geliyor. araç hareket halinde olmasa bile gazın devrine göre ses çoğalıp azalıyor. hareket halindeykende aynı ses geliyor.bulunduğum ilçede servis yok.neden olabilir bilgisi olan varmı. ben marş dinamosundan şüpelendim ama?

Raistlin
03/01/2010, 14:45
arkadaşlar servise gitmeden bugün bi sanayiye soruyim dedim ordaki usta volanın yüzeyinin yanmış olabileceğini ve onun temizlenmesi gerektiğini söyledi...acaba böyle bir durum olmuş olabilir mi ? olmuşsada garantiden yapılırmı sonuçta araç 6000 km'de daha..

bravo_sercan
03/01/2010, 14:54
arkadaşlar benim aracımdan ıslık sesine benzer ses geliyor. araç hareket halinde olmasa bile gazın devrine göre ses çoğalıp azalıyor. hareket halindeykende aynı ses geliyor.bulunduğum ilçede servis yok.neden olabilir bilgisi olan varmı. ben marş dinamosundan şüpelendim ama?
Yok yok :) o turbonun sesi :) gaza bastıkça çogalıyor dediğiniz gibi.
amfi kullanmıyorsunuz dimi ?

mustafa33
03/01/2010, 17:08
Yok yok :) o turbonun sesi :) gaza bastıkça çogalıyor dediğiniz gibi.
amfi kullanmıyorsunuz dimi ?
cevap için tşk. ederim.
ama bu ses önce yoktu, yeni oldu. bu arada cahilliğim için bağışla ama amfi ne ?:busted_b:

bravo_sercan
03/01/2010, 17:13
cevap için tşk. ederim.
ama bu ses önce yoktu, yeni oldu. bu arada cahilliğim için bağışla ama amfi ne ?:busted_b:
Bence bu ses ilk günden beri var fakat siz duymuyor olabilirsiniz, bu konuyu bizde çok konuşmuştuk.
amfi ye gelince. ses sitemini çaldıran bi parça amfilikator olarak geçiyor,kısa olarakta amfi yada anfi deniyor :)
bilemediğinze gore ses sitemi yok demek oluyor :)
ben ses sistemini yaptırdıkdan sonra bu duduk sesi 5 kat falan çoğalmıştı, amfi parazit yapıp motor sesini alıyormuş, parazit kesici takarak bu sorunu çözmüştük,sizde böyle bi söz konusu yok :)
Servse bu düdük sesini sorarsanız ,onlara benim gibi turbodan kaynaklandını söyliceklerdir, turbo doldukça ses çogalıyor,ama inceden böyle :)
Umarım anlatabilmişimdir..

Raistlin
03/01/2010, 17:26
arkadaşlar farklı bi konuda şu an ki sorununuzu tartışsanız daha mantıklı değil mi ? bu mesajlar yüzünden konu kirleniyor ve sorunuma çare bulamıyorum yani mesajım gözükmüyor...anlayışınız için teşekkür ederim

mustafa33
03/01/2010, 17:27
bilgiler için tşk ederim. fakat hafta sonuna kadar servise gidemem. her gün işe gitmek için 70 km yapıyorum. bu sürede herhangi bir sorun çıkarmı.

bravo_sercan
03/01/2010, 17:29
bilgiler için tşk ederim. fakat hafta sonuna kadar servise gidemem. her gün işe gitmek için 70 km yapıyorum. bu sürede herhangi bir sorun çıkarmı.
Sanmıyorum abi,ki eger o ses bizimkilerle aynıysa. dün yeni üye olan bi tamirci abi vardı,bide ona sorarsan daha iyi yardımcı olur sanırım.

mustafa33
03/01/2010, 17:35
tamam. ilgilendiğin için sağol. iyi akşamlar

Ziyaretci046
03/01/2010, 18:16

turbodan dır dediğin ısılık çalar devir yükseldikçe ses şarz dinamosunun rulmanları da ya da klima kayışında yapabilir kayışdan yapı yapmadığını anlamak için üstüne kayışın su dök ses kesiliyo kesilmiyo mu bak turbodan değildir inşallah..yada tamirciye götürdüğünde klima kayışını çıkarttır tek turboyu test etmiş olucan klima kompresörü falan yapmaz gerç ama kyışı çıkartırırsan tam emnin olursun kolay gelsin

Raistlin
03/01/2010, 18:32
arkadaşlar konum çok dağıldı ve aslında benim sorunum yerine başka bi arkadaşın konuma yorum yapmasından dolayı sıkıntıma çözüm üretilemediği için sorunumu bi daha yazıyorum ;

Dün gece arabamla giderken arabamı 3 viteste biraz zorladım deviri kesiciye kadar soktum 4 saniye fln kesicide gittim snra bir üst vitese attım fakat kötü bir koku geldi arabamdan...neyse koku geçtikten sonra farkettim ki arabam üst devirlerde eskisi kadar iyi çekmiyodu yani çekişten düştü ve üst devirlerde sesi biraz daha farklı çıkmaya başladı...Arabam henüz 6000 km'de acaba ne olmuş olabilir bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

arkadaşlar servise gitmeden bugün bi sanayiye soruyim dedim ordaki usta volanın yüzeyinin yanmış olabileceğini ve onun temizlenmesi gerektiğini söyledi...acaba böyle bir durum olmuş olabilir mi ? olmuşsada garantiden yapılırmı sonuçta araç 6000 km'de dah

Ziyaretci046
03/01/2010, 18:37
Öncelikle şunu söylemeliyim yanık kokusunun gelmesinin motor ve aktarma sistemi için konuşuyorum bu tip zorlamada aklıma gelen debriyaj balatası aşırı yüklenmeden kaydırma yapmış olablir o da aşırı ısınmadan balata koku yapar kolay kolay olmaz ama eğer balata yüzeyinde bir parçalanma ve ya aşırı aşınma olmuşsa araba çekiçten düşer çünkü balata motordan aldığı güçü şanzımana tekerlere tam iletemez yakıt tüketimi artar ikincisi de devir kesici motorlarda motorun yüksek devirde zarar görmesini engellemek için yapılmış bir modüldür girdiği anda motor olaganüstü duruma geçer benzini enjektörlere gelicek olan benzin yanmadan eksoza geri gider o da koku yapablir aklıma gelen bu ama kesin arıza tespiti için göstermelisin

Raistlin
03/01/2010, 18:42
Öncelikle şunu söylemeliyim yanık kokusunun gelmesinin motor ve aktarma sistemi için konuşuyorum bu tip zorlamada aklıma gelen debriyaj balatası aşırı yüklenmeden kaydırma yapmış olablir o da aşırı ısınmadan balata koku yapar kolay kolay olmaz ama eğer balata yüzeyinde bir parçalanma ve ya aşırı aşınma olmuşsa araba çekiçten düşer çünkü balata motordan aldığı güçü şanzımana tekerlere tam iletemez yakıt tüketimi artar ikincisi de devir kesici motorlarda motorun yüksek devirde zarar görmesini engellemek için yapılmış bir modüldür girdiği anda motor olaganüstü duruma geçer benzini enjektörlere gelicek olan benzin yanmadan eksoza geri gider o da koku yapablir aklıma gelen bu ama kesin arıza tespiti için göstermelisin

bnce bunu sorunun garantiden giderilmesi lazım...sonuçta daha araba 10000'e gelmedi dahi..yarın gidicem servise hayırlısı..

mustafa33
03/01/2010, 19:10
turbodan dır dediğin ısılık çalar devir yükseldikçe ses şarz dinamosunun rulmanları da ya da klima kayışında yapabilir kayışdan yapı yapmadığını anlamak için üstüne kayışın su dök ses kesiliyo kesilmiyo mu bak turbodan değildir inşallah..yada tamirciye götürdüğünde klima kayışını çıkarttır tek turboyu test etmiş olucan klima kompresörü falan yapmaz gerç ama kyışı çıkartırırsan tam emnin olursun kolay gelsin
ses sanki marş dinamosundan geliyor gibi. neden yapabilir. bilgi verirsen sevinirim.

lionT-JET
03/01/2010, 19:37
koku balata kokusu olmalı ama cekısten dusmesı tuhaf.en dogrusu yarın servıse gıdıp gostermenız.

Raistlin
03/01/2010, 19:43
koku balata kokusu olmalı ama cekısten dusmesı tuhaf.en dogrusu yarın servıse gıdıp gostermenız.

ya bnde inş balatadır diyorumda balatanın kokması için benim balatayı zorlamam lazım değilmi ? sonuçta dur kalk yapmadım sadece arabanın devirini motorunu zorladım...daha sonra bir üst vitese attım...korkum arabanın motoruna zarar vermiş olabileceğim

lionT-JET
03/01/2010, 19:59
bır ust vıtese atarken debrıyaja nasıl bastınız?ben evın onunde 5 km hızda les gıbı kokutmustum sebebıde yuksek devırde ıken debrıyaj ve gazı kızgınlımla dogru ayarlayamamdı.bence korkulacak bır sey cunku herkes arabasını bu sekılde ıstemesede zorluyor.

Ziyaretci046
03/01/2010, 20:28
perfomansdan düşmesinin nedeni balata kaydırıyor olabliir o zaman motor 10 tur dönüyosa atıyorum 3 5 turu kaydırmadan dolayı şanzımana iletilmez motor boşa döner şarz dinamosu konusuda elektrikçi işi ben tamirciyim içinde rulman kömür diyotlar var ses varsa rulmandan olabilir.saygılar

ABNEW
03/01/2010, 20:33
Mert, üst devirde giderken (3. viteste) debriyaja da basıyor muydun ya da 3. vitese geçerken gaza sonuna kadar basıp yarım debriyaj gitmiş miydin?Bunlar balata aşınmasına neden olabilir, gaza bastığında devir arttığı halde araç eskisi gibi hızlanmıyorsa balata kaçırıyor demektir.Ancak normal şartlarda limitörde vites değiştirilirken balata böyle etkilenmez ya da koku yapmaz.6500 lerde sabit devirle de gitmemek gerekiyor tabi:)

Bir de silindir kapağında ufak bir yanma ya da sızdırma belki olabilir,

Genel anlamda performans düşüklüğüne (motorun) neden ya yakıt sistemidir ya da ateşleme sistemi,

Mert, buradan birşey söylemek zor sonuçta, sen kısa süre içinde yetkili servise danış,
Geçmiş olsun...

Raistlin
03/01/2010, 21:23
Mert, üst devirde giderken (3. viteste) debriyaja da basıyor muydun ya da 3. vitese geçerken gaza sonuna kadar basıp yarım debriyaj gitmiş miydin?Bunlar balata aşınmasına neden olabilir, gaza bastığında devir arttığı halde araç eskisi gibi hızlanmıyorsa balata kaçırıyor demektir.Ancak normal şartlarda limitörde vites değiştirilirken balata böyle etkilenmez ya da koku yapmaz.6500 lerde sabit devirle de gitmemek gerekiyor tabi:)

Bir de silindir kapağında ufak bir yanma ya da sızdırma belki olabilir,

Genel anlamda performans düşüklüğüne (motorun) neden ya yakıt sistemidir ya da ateşleme sistemi,

Mert, buradan birşey söylemek zor sonuçta, sen kısa süre içinde yetkili servise danış,
Geçmiş olsun...

abi 6500-7000 civarında 3 saniye fln gitmişimdir en fazla sonra 4 e attım normal şekilde ama ondan sonra kısa süreli pis bi koku geldi yanık tarzı....sonra çekişinde bi anormallik hissettim.servise yarın gidicem ama yanlış bişey de dememem lazım onlara ki garanti kapsamına girebilsin...servise ne demeliyim ? tavsiyeniz ne olur ?

gurik
03/01/2010, 23:54
önemli bir sorun olsa motor arıza uyarısı yanardı. Aşırı besleme veya kesicinin yarattığı geçici bir durum olabilir. Motor kendini tekrar nominal değerlere ayarlayacaktır. Yine de yeni bir motoru kesiciyi devreye sokacak kadar zorlamayın bence.

Cnyt01
04/01/2010, 00:05
servise ne söylersen söyle onlar zaten olayın nası olup bittigini anlarlar.(tabi ustasına göre değisir). 4-5 sanıiye araba kesicide gitse ne olur. bsy olmaması lazım. bununla beraber sen bence debriyajada tam basmadın balatayı bıraz sıyırdı. baska bsy olacagını sanmıorm. ya da baska bi durum daha var. cunku sen 10 dk 6000dev/dk gitsen anca gp arıza verir/veya vermez. 3*4 sn lık is degil.

KaGaN
04/01/2010, 01:11
bnce bunu sorunun garantiden giderilmesi lazım...sonuçta daha araba 10000'e gelmedi dahi..yarın gidicem servise hayırlısı..
Garantiden halleilebilir belki ama kullanıcı hatasıda var işin içinde bu yüzden yapmayabilirler.3.vites kesiciye sokmak motorla yada parçalarıyla alakalı değil sonuçta kendi kendine gitmiyor :) siz basıyorsunuz o gidiyor.Kısacası kullanıcı hatası diip yapmabilirler servise gidip danışın bence

Raistlin
04/01/2010, 16:48
konu kapatılabilir bugün servise gittim ve araçta herhangi bir problem olmadığı ortaya çıktı çekiş dahil herşeyi eskisi gibiydi bnde farkettim sabah sürerken..

ABNEW
04/01/2010, 17:44
Gözün aydın Mert:) Bundan sonra 6500d/d da gitmezsin artık.Bu devire gelir gelmez vites büyüt;)

Raistlin
04/01/2010, 18:23
Gözün aydın Mert:) Bundan sonra 6500d/d da gitmezsin artık.Bu devire gelir gelmez vites büyüt;)

haklısın arda abi...zaten bu kesicide gitmemin sebebi arkadan gelen 90'lık dizel astraydı...hoş verdim ağzının payını ama benmde motoru yiyodum :D

ABNEW
04/01/2010, 18:30
haklısın arda abi...zaten bu kesicide gitmemin sebebi arkadan gelen 90'lık dizel astraydı...hoş verdim ağzının payını ama benmde motoru yiyodum :D

Dediğimi yapsaydın (6500lere gelirken vites büyütseydin) daha kolay kurtulurdun Mert :)

lionT-JET
04/01/2010, 22:43
bır sey cıkmamasına ve arabanın surusunde bır degısıklık olmamasına sevındım.ust devırlerı zorlamazsan bır sey olmaz..

Raistlin
04/01/2010, 23:01
bır sey cıkmamasına ve arabanın surusunde bır degısıklık olmamasına sevındım.ust devırlerı zorlamazsan bır sey olmaz..

çok saolasın dostum ilgin için....ama dediğim gibi bşka bi araç zorlayınca oluyor bu tip şeyler insanın kanına girilmesin yeterki :D

KaGaN
05/01/2010, 09:32
Geçmiş olsun bir problem çıkmadığına sevindim...

gurik
05/01/2010, 22:36
açılmış keratanın motoru...

Raistlin
06/01/2010, 00:50
açılmış keratanın motoru...

:D:D aynen =)