PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor arıza lamba sorununun bir tanesini buldum

cpeloo
02/01/2010, 01:54
Selam arkadaşlar gecen gün benimde motor uyarı lambam yandı...panikle açıp kaputun altına baktım sorunun elektrik ve sensör problemi oldugunu düşündüm internette yaptığım uzun araştırmalar sonucu yabancı bir siteden motor elektronik bağlantıları sensor kablolarının listesini elime alıp daldım araca.....

yakıt filtresinin altında bulunan ufacık bir sensörün bu soruna yol açtığını buldum sensörün görevi bir nevi termometre...motora giden yağ-su sıcakklığını ölçmesi..sensörün çok ince bir teli var ve telin değmemezlik yapmasından dolayı uyarı lambası yanıyor biraz dokununca lamba sonuyor...

hemen servise koştum bana problemin yakıt filtresinde oldugunu soylediler ve değiştirmemiz gerekecek dediler (bu arada aracımın 40000 bakımında hepsi değişti ve su anda 45000 de) ayrıca ışığın sonmesi için de, içine 210 tl para sıkışmış deyip onu alacaklarınıda belirttiler...sadece sensör ne kadar dediğimde de 110 lira falan dediler ama bence 110 tl lik değerinde bi sensor değil...

Bu motor arızası olayından sadece 1 tanesi eğer ışıgınız yandıgında bi oraya yoklayın derim ben...tabi servise gitmeniz en iyisi...

Bu konu hakkında daha net bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşsınlar derim..... teşekkürler...

gurik
02/01/2010, 21:26
yani ışık sönüyorsa sorun yok demek. servis neden yoluyor o zaman gp cileri?

pilotender
03/01/2010, 12:53
bahsettiğiniz sensörün yerini bir foto ekleyip göstermeniz mümkünmüdür? Öyle çok fazla motor bilgisi olmayan arkadaşlar kolaylıkla sensörü bulabilecekler mi? mesela ben?

cpeloo
03/01/2010, 16:44
tabiiki ender, en kısa zamanda eklerim...

memocan95
03/02/2010, 00:10
tşk arkadaşım bu bilgi çok iyi oldu aynı arıza bendede oldu iki gün önce hemde uzun yolda panikledik ama sonra söndü henüz servise gitmedik ama öğrendiğimiz çok iyi oldu çoksağolun

kucukm
03/02/2010, 01:10
selam cpeloo,
sensor ve baglantı kablo bilgilerini paylasabilir misin? bende merak ettim bizim araclarda hangi sensorler var.
tesekkur