PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 fire ile 5.0? Zannetmiyorum!

alpimmm
29/12/2009, 00:58
slm arkadaşlar. Geçenlerde şöyle bi arabanın kullanma kılavuzunu okuyayım dedim, şehirler arası A.Ort. Tük. 5.0 yazıyor!! geçen hafta ankara'ya gelirken sordum kendi kendime bizimki kaç yakacak acaba diye. 250 km yol boyunca 90 ı geçmedim, hatta çoğu zaman 80. yol genelde düz. Öyle sıkıldım ki zor tuttum kendimi gaza basmamak için. Neyse sonuç 6.3. Ee ben vites aralıkları 3000 devir kullanıyorum, devri de çok düşürmedim. bu 5.0 ı nasıl yakalamışlar anlayamadım.gerçeği yansıtmıyor sanırım bizim modeller için bence.ne dersiniz ? eğer 1.4 fire ile 6 nın altına inen arkadaş varsa bana anlatsın nasıl kullanıyor? belki ben ayarlayamıyorum :)

Erdem Bozdağ
29/12/2009, 01:07
verilen değerlere çok aldanmamak lazım
firmaların verdiği ortalama değerler çok uygun şatlarda(düz yol,rüzgar yok vs..)
ondan onların verdiği değerleri yakalamak oldukca güç

alpimmm
29/12/2009, 01:12
bencede walla. ben gerçi 5 i geçtim,6 nın altına inmek bile başarı benim için

Erdem Bozdağ
29/12/2009, 01:17
dizel içinde şehirdışı 3.5 diyor
ben de o değeri hiç yakalayamadım
zaten yakalanması da oldukca zor

monster_89
29/12/2009, 01:32
ben manisada oturuorm, kocaelinde okuorm.. sürekli manisa-kocaeli gidip geliorm. yakıt konusunda en önemli nokta araçta yük olmaması.. motor hacmi küçük olduğu için bu çok önemli bir etken.. ben tek başıma ve yüksüz geldiğim zaman 5.2 litre ile geldim. araçta 3 kişi olduğumuz zaman ve bagaj varken 5.9du mesela. bazen 6.4ü bile buluo ki bunların hepsi sakin kullanım.. ayrıca bu tüketimlerde en önemli nokta gaza ne kadar bastığınız.. 90 la giderken bile gaza basış tarzınız etkiliyor tüketimi. bunu görmenin en kolay yolu anlık tüketimi açma olacak. ben yol boyunca anlık tüketimi açıorm, mesela düz yolda 90la giderken anlık 5 litre yada 6 litre yakmak sizin gaza basışınızla alakalı.. dediğim gibi bu şekilde denerseniz farkı göreceksiniz. ben sürekli bu şekilde gidiorm ve depodaki yakıtı fulleyip kontrol ettiğimde de yol bilgisayarındaki veriden sadece 0.2lt sapma olduğunu gördüm, yani hemen hemen sonuç doğruydu... bu arada aracım daha 12000 kmde..

erdiyilmaz
29/12/2009, 03:07
ben manisada oturuorm, kocaelinde okuorm.. sürekli manisa-kocaeli gidip geliorm. yakıt konusunda en önemli nokta araçta yük olmaması.. motor hacmi küçük olduğu için bu çok önemli bir etken.. ben tek başıma ve yüksüz geldiğim zaman 5.2 litre ile geldim. araçta 3 kişi olduğumuz zaman ve bagaj varken 5.9du mesela. bazen 6.4ü bile buluo ki bunların hepsi sakin kullanım.. ayrıca bu tüketimlerde en önemli nokta gaza ne kadar bastığınız.. 90 la giderken bile gaza basış tarzınız etkiliyor tüketimi. bunu görmenin en kolay yolu anlık tüketimi açma olacak. ben yol boyunca anlık tüketimi açıorm, mesela düz yolda 90la giderken anlık 5 litre yada 6 litre yakmak sizin gaza basışınızla alakalı.. dediğim gibi bu şekilde denerseniz farkı göreceksiniz. ben sürekli bu şekilde gidiorm ve depodaki yakıtı fulleyip kontrol ettiğimde de yol bilgisayarındaki veriden sadece 0.2lt sapma olduğunu gördüm, yani hemen hemen sonuç doğruydu... bu arada aracım daha 12000 kmde..

guzel yorum olmus, ortalama tuketimi dusurebilmek gaz pedalina dokunusla alakali, ank>ant yonunde 3.9, ant>ank yonunde 4.6 ortalama yakalamisligim var (77-95hp farkeder tabi ki) ortalama hizim da 70 civarlariydi, arac yuksuzdu. en guzeli anlik tuketim gostergesini acip gitmek, gaz pedalina ufak dokunuslar tuketimi cok farkettiriyor.

serkan_gazi
29/12/2009, 08:21
valla ben yakalıyorum ortalama tüketim 5.3 hızım 100 falan yüzü geçmem 90nın altına inmem düzlüzk diil sadece karışık genelde yük ağır olunda değişebilir tabi

GP COSKUN
29/12/2009, 08:48
arkadaşlarımda yorumda bulunmuş
fabrika verilerini yakalamak oldukça zor ve sabır isteyen bir iş
özellikle aracın yüksüz ve bakımlarının tam olması gerekli ve 2500 deviri geçmeden çok sakin kullanım yumuşak frenleme ve yumuşak gaz verme gibi faktörler rüzgar ve yağış durumu gidilen yolun özellikleri buna önemli bir etken
bende şahsen 5,2 ortalama yakalayabildim 77 bg ile

16 CSE 79
29/12/2009, 08:55
Benim şehir dışı 5.4 yakalamışlığım var ama ortalama tüketim ekranı ile pompa arasında 0.3 ile 0.5 lt arasında fark oluyor.Ekran tüketimi daha az gösteriyor.En azından benim araçta öyle.

ABNEW
29/12/2009, 09:02
Alper, yol durumu da fabrika değerlerini yakalayabilmek için önemli.Rampa çıkarken, hızlanma esnasında bu değerler katlanabilir doğal olarak,

Ben İzmire gidişte 6.2lt/100km, dönüşte 5.7lt/100km yi yakaladım.Şehir içinde de dikkatli kullanımda fabrika değeri yakalanabilir özellikle de benzinlilerde.Ancak sürekli dur-kalklarda, soğuk motorla yapılan kısa mesafelerde, agresif kullanımda fabrika değerleri kolayca aşılır...

KaGaN
29/12/2009, 09:25
Valla bende uzun yolda 6,0 nın altına inemedim bi türlü ama arkadaşlarımızında dediği gibi gaz pedalına dokunuşlar çok etkiliyo.anlık tüketimi açınca anlıyabiliyoruz.ufak bir dokunuş birden 13-14 lere çıkartıo :)

Moosty
29/12/2009, 10:46
Şehirlerarası yolda sabır gösterilirse yakalanabilir. Yol boşsa, araç yüklü değilse, anlık tüketimi sürekli izleyip gaza fazla yüklenilmezse vs. vs.

Mümkün olduğu kadar fren kullanmaya ihtiyaç duymayacak şekilde kullanmak gerekiyor, virajlara yaklaşırken çok daha erkenden ayağı gazdan çekmek, fren kullanmaktan mümkün olabildiğince kaçınmak gerekiyor. Aynı anda güvenli bir sürüşü de sağlamak için mecburen yavaş gitmek

Sanırım en büyük etken de yolun boş olması. çünkü yol dolu ise hızlanmak ve yavaşlamak gerekiyor ki en büyük yakıt kaybı da burada. Ben yokuş çıkarken anlık tüketim bilgisinin yüksek olmasına çok aldırmıyorum çünkü her yokuşun bir inişi var, ayağı gazdan çekerek yokuş aşağı inersek zaten cut off sayesinde yakıt harcamıyormuş.

Yol ve trafik çok etkili. Benim şu an şehiriçi ortalama tüketimim 8.5 litre. Çok yüksek gibi geldi bana en başta ama sonra ortalama hızıma baktım 22 km/saat

:ranting2:

Yani Eskişehirde trafik berbat. Akmıyor. Saatte 22 kilometrelik hız ortalamasına göre tüketimim 8.5 litre oldukça iyi galiba. Çünkü ortalama 22 km demek bol miktarda dur kalk, ivmelen, fren yap ve ortalama olarak da 2. - 3. viteste git anlamına geliyor.

Zaten trafik ışıklarının düzenlemesi çok kötü. Bir çok şehirde kırmızıya bir kere yakalandınız mı ortalama trafik akış hızı dahilinde oradan sonraki ışıklarda bir daha yakalanmadan geçer gidersiniz. Bu başarılı bir mühendislik örneğidir.

Kesinlikle Eskişehirdeki ışık planlaması da başarılı bir mühendislik örneği ama sanırım burada mühendisimiz biraz psikopat :) Çok başarılı bir şekilde bütün arabaları bütün kavşaklarda kırmızıda durdurmayı başarabiliyor. Yol boş olsa bile başarıyor. Bu işte benzinci lobisinin bir parmağı var mı araştırılsın diyorum :)

h k
29/12/2009, 12:27
bu mevzuda senelerdir çok yazılıyor hep de yazıyoruz.
uzun yolda uygun vitesle ve çok sakin kullanım ile yol bilgisayarına göre 5.2-5.3 yakalamak mümkün. hatta yüsek rakımdan düşük rakıma uzun yolculuklarda 5 in altı bile mümkün. ben yaptım oldu diye demiyorum :) sabredebilen herkes yapabilir. çok zor olduğuna katılıyorum.

cantekin
29/12/2009, 18:09
valla bende 5.8 in altına düşemedim.uzun yolda ve 90 km hızı geçmeden.

pilotender
29/12/2009, 18:29
benzinde ortalama 5.2 gördüm aracımla. sürekli 80-90 gitmek değil yakıtı etkileyen... önemli olan hafif yokuşlarda gaza basmamak. bırakın araba yavaşlasın istediği kadar...sonra hızlandıracağınız zaman ise gaza milim milim dokunun. ani hızlanmalar yapmayın. hafif meyilli yollarda da ayagınızı gazdan tamamen çekin. bu şekilde yolculuk gercekten insanı sıkıyor ancak en ekonomik öyle oluyor 5,2 litre gördüm.

alpimmm
29/12/2009, 19:45
tüm yorum yapan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim, sanırım anlık tük. açmam gerekiyor öncelikle :) bakalım deneyeceğim sabırla..bir de gaz pedalı olayına dikkat edeyim dediğiniz gibi. herkese iyi,problemsiz, az yakıtlı ve keyifli sürüşler..

pilotender
29/12/2009, 20:54
tüm yorum yapan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim, sanırım anlık tük. açmam gerekiyor öncelikle :) bakalım deneyeceğim sabırla..bir de gaz pedalı olayına dikkat edeyim dediğiniz gibi. herkese iyi,problemsiz, az yakıtlı ve keyifli sürüşler..

Sayın meslektaşım, çok ama çok daha ekonomik olsun istiyorsan benim gibi LPG taktır aracına. Motorsiklet gibi oluyor o zaman :) Şiddetle tavsiye ediyorum.

chngrrrrrr
29/12/2009, 21:10
bende şehiriçinde 8.5 yakıyorum
şehirdışı henüz denemedim
bakalım bursa buluşmasında ilk uzun yolumu yapıcam kısmetse
ama bence de arabamız çok yakıyo

alpimmm
30/12/2009, 00:46
Sayın meslektaşım, çok ama çok daha ekonomik olsun istiyorsan benim gibi LPG taktır aracına. Motorsiklet gibi oluyor o zaman :) Şiddetle tavsiye ediyorum.

:)) teşekkür ederim arkadaşım.. LPG düşünmüyor değilim ama öncelikle garanti süresinin bitmesini bekliyorum. Yalnız eski aracımda LPG yüzünden çook sorun yaşamıştım, bu yüzden bir daha böyle sorunlar yaşamaktan korkuyorum birazcık :)

Fuzuli
30/12/2009, 16:43
Erdek-İstanbul arası yani;
Erdek-Balıkesir-Karacabey-Bursa-Yalova-Gölcük-Kocaeli-İstanbul...
Sürat 80-90 arası çoğunlukla 80...
3 yetişkin 1 çocuk ful bagaj
göz anlık tüketimde;
yakalanan değer 5.4 ile 5.6 arası...

pilotender
30/12/2009, 16:46
göz anlık tüketimde;

Bence süper değerler yakalamışsınız. Ben 5,2 değeri aynı şekilde göz anlık tüketimde yakaladım. Ancak bir farkla; benim araçta ben ve kendim vardı:) Bir de bavulum... Sizin değerler daha iyi geliyor kulağa o kadar yükle...

GP COSKUN
30/12/2009, 16:47
göz anlık tüketimde;

emir o zaman sen şimdi pazar günki bursa buluşmasınada geliyorum dersin:cool0000:

alpimmm
30/12/2009, 20:17
göz anlık tüketimde;

walla süper ya, daha boş gittim 6.3 ten aşağı inemedim

stotinka
01/01/2010, 13:54
ist-tekirdağ arası 90-100km sabit hızda /4.4 litre benzin 1.4 starjet 95 dynamic vitesler düzde 6. vites

pdr42
01/01/2010, 21:42
arkadaslar acıklamıs bilinenin tekrarı gibi olacak ama 90 km hızla giderken anlık tuketime bakın ve ayagınızı hafifce gazdan cekin anlık tuketimi dusecektir. fakat oye bi ayarlamanız lazımki hızda bi dusus olmaması lazım. kimimiz 90 km hızla giderken 5.6 kimimz aynı hızda 5.4 gorebiliriz bu tamamıyla gazla dost olmaktan ona hafif dokunuslar yapmaktan meydana gelmektedir:)

velespit1988
03/01/2010, 20:45
Arabayi alir almaz izmitten ankaraya gelirken otobanda 5.9 ortalama tutturmustum. Ortalama hizim da 100-110 arasiydi.

somurgen
06/01/2010, 11:06
bence 5.0 dogru. istanbuldan aydına tasındık. yeni tasındıgımız içinde bol bol gidip geliyorum. yol bilgisayarını herzmn sıfırlarım. genelde arabada 3-4 kişi + bagaj dolu 5.2 ort yakıt tuketimi. tamamen ekonomık gitmek puntolar için sucusunun aracı tanımasıyla alakalı sadece.
izmır cıkısı bursa girişi mesafesi (bilinen bi yerdir diye soyluyorum) atü 4.8i geçmiyo gidistede gelistede
bilet kişi bası 70 lira ben 120-125e eve teslim gidiyorum :D :D

Fuzuli
06/01/2010, 16:55
emir o zaman sen şimdi pazar günki bursa buluşmasınada geliyorum dersin:cool0000:

Şimdi gördüm bu daveti :(
Ama bahsettiğiniz tarihte nöbet vardı şimdilerde de inanılmaz bir iş yoğunluğu var :(

GP COSKUN
06/01/2010, 17:03
Şimdi gördüm bu daveti :(
Ama bahsettiğiniz tarihte nöbet vardı şimdilerde de inanılmaz bir iş yoğunluğu var :(

neyse
bi dahaki sefere mazeret kabul etmeyiz ona göre
:cool0000:

silentscream
06/01/2010, 17:40
göz anlık tüketimde;

Geçtiğimiz yaz 4 yetişkin dolu bagaj klima arasıra kulanarak aynı yol aynı güzergahda bende aynı oranı yakaladım..

axi
06/01/2010, 20:54
arkadaşlar arabalar çok yakmıyor... benzin çok pahalı yoksa 100 km yolda 5 litre 6 litre yakıt çok değil. ben aracımı 2008 eylülde aldım su an 42000km de 42000 km demek 10000tl benzin demek.. o yüzden lpg ile kökten çözüm... aracınızı 2 senede bir değiştiriyorsanız veya çok km yapıyorsanız lpg yi şiddetle tavsiye ederim. bakımlarını zmanında yaptırdığınızda mekanik elektrik aksamında filan çıkan sorunlarda garanti dışı olmuyo zaten araç... bana gelince 42000 km de 10000tl yerine 6000 tl yakıtta giderim oldu.. aradaki fark yabana atılır gibi değil

Bülent10
07/01/2010, 12:38
Alper mrb. Geçen yaz Balıkesir İzmir-Aliağa arasını 5 lt yakaladım. Geçen hafta yine aynı yold 5,6 lt yakaladım. Kışın motorun soğuk olması ve hava şartlarınından dolayı fazla yakması gayet normaldir.Fabrika verileri tüm hava şartlarının olumlu olduğu varsayıma göre verilmiştir. Selamlar

alpimmm
07/01/2010, 16:06
bence 5.0 dogru. istanbuldan aydına tasındık. yeni tasındıgımız içinde bol bol gidip geliyorum. yol bilgisayarını herzmn sıfırlarım. genelde arabada 3-4 kişi + bagaj dolu 5.2 ort yakıt tuketimi. tamamen ekonomık gitmek puntolar için sucusunun aracı tanımasıyla alakalı sadece.
izmır cıkısı bursa girişi mesafesi (bilinen bi yerdir diye soyluyorum) atü 4.8i geçmiyo gidistede gelistede
bilet kişi bası 70 lira ben 120-125e eve teslim gidiyorum :D :D

:) ben heralde aracı daha tanıyamamışım.bu arada benim memlekete taşınmışsınız :)

alpimmm
07/01/2010, 16:08
Alper mrb. Geçen yaz Balıkesir İzmir-Aliağa arasını 5 lt yakaladım. Geçen hafta yine aynı yold 5,6 lt yakaladım. Kışın motorun soğuk olması ve hava şartlarınından dolayı fazla yakması gayet normaldir.Fabrika verileri tüm hava şartlarının olumlu olduğu varsayıma göre verilmiştir. Selamlar

valla ii yakalamışsın arkadaşım, ben bide yazın deniyeyim olmassa :) keyifli,sorunsuz sürüşler..

pilotender
07/01/2010, 16:26
valla ii yakalamışsın arkadaşım, ben bide yazın deniyeyim olmassa :) keyifli,sorunsuz sürüşler..

Şahsi fikrim benzinde mümkün değil...yol bilgisayarının gösterdiği ile, aktüel olarak yakılan benzin miktarı birbirini tutmaz. Bu arada benim de memleketim orası :) Beni unutma hocam:)

16 CSE 79
07/01/2010, 17:13
Şahsi fikrim benzinde mümkün değil...yol bilgisayarının gösterdiği ile, aktüel olarak yakılan benzin miktarı birbirini tutmaz. Bu arada benim de memleketim orası :) Beni unutma hocam:)
Kesinlikle katılıyorum.Yol bilgisayarı ile pompa arasında 0,3 ile 0,7 litre arasında fark oluyor.

BSK
07/01/2010, 17:20
Beni eşim de Aydınlı ben de Denizliliyim. Konuyu bu yönde geliştirelim gari.

ABNEW
07/01/2010, 17:26
Benim ortalamam le yol bilgisayarı ortalaması sürekli tutar .Tüm araçlarım için geçerli.Tabi arada çok küçük farklar olabiliyor ama 100km de en fazla %5-10 farkeder...

pilotender
07/01/2010, 17:26
Valla o zaman efeler karması yapalım bir ara buluşmalarda :) Yav konu dağılıyor arkadaşlar :) Moderatörler kızacak sonra bu işe :)

16 CSE 79
07/01/2010, 19:29
Kesinlikle katılıyorum.Yol bilgisayarı ile pompa arasında 0,3 ile 0,7 litre arasında fark oluyor.

Benim ortalamam le yol bilgisayarı ortalaması sürekli tutar .Tüm araçlarım için geçerli.Tabi arada çok küçük farklar olabiliyor ama 100km de en fazla %5-10 farkeder...

Arda benim yazdığım oranda o kadar..

ABNEW
08/01/2010, 18:46
Arda benim yazdığım oranda o kadar..

Anladım Cengiz ama miktar değişken olmakta.Yani 100km de 10lt de yakalanabilir 5lt de.10 litre yakalanırsa 0.3-0.7 lik miktar yaklaşık %5 e denk gelirken 5 lt lik ortalama yakalanırsa %10 un da üstüne çıkmakta,

Benim ölçümlerimde sapma, örneğin yol bilgisayarı 6.4lt gösteriyorsa benim hesabımda 6.6-6.7lt olabilmekte

Sonuçta ortalama %5 sapma olabilir diyebiliriz:)

alpimmm
08/01/2010, 19:50

:) unuturmuyum kardeş,p.m. atmıştım bu arada

Beni eşim de Aydınlı ben de Denizliliyim. Konuyu bu yönde geliştirelim gari.

:D:D:D:D:D konu dağıldı sanırım.. bu arada benim diğer taraf Denizli.

bu arada konuya dönersek, arkadaşlarn dediğini denedim, anlık tüketim ortalamasını açıyordum bu kez anlık tüketimi açtım. gaza dokunuş çok etkiliyormuş. ama yinede yokuşlarda araba bayılınca dayanamıyorum basıyorum biraz gaza. ben o değerleri zor görürüm :)

pdr42
09/01/2010, 19:27
arkadaşlar merak ettgim bir sey var ocak ayında sehiricinde ve sehirdısında ne kadar yakıyorsunuz benzinde ben epeydir lpg ile kullandıgım icin degerleri bilmiyorum acıkcası

16 CSE 79
09/01/2010, 23:25
Bu arada çok şehirdışı yapmadığım için seni yanıltmayayım.Şehiriçini 8.0 lt..

alpimmm
09/01/2010, 23:35
arkadaşlar merak ettgim bir sey var ocak ayında sehiricinde ve sehirdısında ne kadar yakıyorsunuz benzinde ben epeydir lpg ile kullandıgım icin degerleri bilmiyorum acıkcası

bulunduğum yer çok dur- kalk yapılacak yol olmadığından şehiriçi 7.2 ,şehir dışı 6.3

pdr42
11/01/2010, 00:26
benzinin litresi 3.69 dan hesapladıgımızda 7.2 le km de 265 yakıyor. şu an lpg de 200 yaktıgından sikayeticyiz. amalpgde yuzde 50 lere varan tasarruftan soz edilir. hadi benmki 40 olsun bu durumda 160 lira yakması gerekiyor benm aracın. uzun yolda 234 liraya takbul ediyor benzine gore az yakıyor ama istenilen duzeyde deil. neyse artık yinede az yakıyor diye sevincez benm lpgnin ayarı kactı arkadas ya

cantekin
11/01/2010, 21:49
son lpg sarfiyat değerlerim: tamamı şehir dışı 30 liralık gazla gazın litresi 1910 tlden 215 km yol yaptım.ortalma 100 km ye 7.3 litre lpg tüketimim olmuş.

maddogjr75
16/01/2010, 03:03
Bursa Eskişehir 5.6 eskişehir bursa 4.9 ( iniş çok tabi haliyle) 90 km yi geçmemek kaydıyla