PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren problemi

atalayx
26/12/2009, 19:11
merhaba arkadaşlar punto mu yeni alsam da aklıma takılan bir soru var.trafikte giderken ani bi durumda frene bastığımda sanki araba kayıyor arada lastik vıyaklaması oluyor.fren pedalı da ayağınım altında ileri geri oynuyor.sizlerden ricam arabamda bu durumun olması normal mi(anormal gibi geldi)?ABS ile ilgili bir sıkıntı mı yaşıyorum? Sadece aniden birazda sert basınca. yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

ABNEW
26/12/2009, 20:07
Kemal, pedal titrediğine göre abs devreye giriyor demektir.Lastiklerin durumu iyiyse sen frene çok sert basıyor olabilirsin.Tekerlekler kilitlendiği anda abs devreye girerek bu kilitlenmeyi bitirir.Bu esnada pedalda abs kaynaklı titremeler olur normal olarak.Eğerki abs nin hemen devreye girdiğini düşünüyorsan lastikleri bir kontrol et derim.Belki de abs sensörlerinde bir problem vardır...

ERDİ
26/12/2009, 20:19
zaten o viyaklama seside firenleme şiddetine bağlı birşey firene nekadar fazla yüklenirsen ses te o kadar artıyor

GP COSKUN
26/12/2009, 20:38
arda da belirtmiş
o duyduğunuz ses ve hissetiğiniz pedaldaki vibrasyon abs sisteminin devreye girmesinden dolayı meydana geliyor
siz sert frenleme yaptığınızda tekerlekleriniz kayma eğilimi gösterdiği sırada abs sisteminin beyni devreye giriyor ve kayma olan blokaj olan tekerlekteki fren basıncını azaltıp blokajı ortadan kaldırıyor tabi bu anlattığım olay saniyede balatanın disk yüzeyine pompalama gibi defalarca vurmasından kaynaklanıyor
siizde bunu kesik kesik bir lastik sesi ve hırıltı sesi ve pedalda meydana gelen vibrasyonla hissediyordunuz
size tavsiyem daha yumuşak frenleme yapmayı tercih etmeniz eğer sorun hala devam ediyorsa abs sensörlerini ve abs beynini incelettirmenizdir
iyiakşamlar

atalayx
27/12/2009, 18:18
bugün bir daha bilinçli olarak denedim ve abs nin çalıştığını gördüm hızlı ve açıklayıcı yorumlarınız için teşekkür ederim.iyi akşamlar