PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yoğun benzin kokusu problemi

KaGaN
16/12/2009, 23:08
Arkadaşlar 2 gün önce dikkatimi çekti.Sabah aracımı çalıştırdığımda (saat 8:30 genelde) aracımın egzozundan çıkan benzinmidir nedir bilmiyorum kuru asfaltı aşırı derece ıslatıyor..egzozun yere bakan kısmının olduğu yer.Bir kaç kezde çalıştırmamdan sonra yoğun bir benzin kokusu duydum..Sebebleri neler olabilir ?
Birde o egzozdan çıkan ıslaklık normalmidir ?

ABNEW
16/12/2009, 23:12
Depo ya da benzin borularından kaynaklanan bir problem olabilir Kağan.Egsozdan gelen yağmur suyu olabilir.Benzin olduğuna emin misin egsozda?

Geçmiş olsun...

KaGaN
16/12/2009, 23:21
Teşekkürler Arda.Benzin olduğuna emin değilim.Koku benzin kokusu ama ona eminim :) Akan sıvı nedir onu bilemiyorum..
Yağmur suyunada pek ihtimal vermiyorum çünkü 8 saat falan kapalı bi alanda bekliyor.Yağmur yemiyor yani.Ama aracı çalıştırdığım anda arka taraf baya ıslanıyor..Çözemedim işte ne olduğunu :(

ABNEW
16/12/2009, 23:23
Benzin istasyonlarındaki tabancalar depo ağzına ve borusuna zarar verebiliyor, sorun bundan da kaynaklanabilir ama egsoz kısmını pek anlayamadım doğrusu,
Sonuçta servise gitmek gerekiyor hemen...

GP COSKUN
16/12/2009, 23:26
sabahları soğuk havalarda eksozdan benzin kokusu ve su damlacıkları gelmesi normaldir
açıklamasına gelince kaan
soğuk motor ısınıncaya kadar otomatik jikle devreye girer ve normal karışımından daha fazla benzin karışımıyla araç çalışır bu çalışma esnasında motor ısınıncaya kadar eksozdan çiğ benzin atılır
bu şu demektir yakıtın bir kısmı tam yanmadan eksozdan çıkar bu duyduğun koku da
çiğ benzin kokusudur halk dilinde ise çiğ yakma denir
eksozdan su damlacıklarının çıkması ise eksozdan gelen sıcak havanın soğuk havayla birleştiği yerde buhar oluşturmasından dolayı tıpkı doğadaki yağmurun oluşması gibi su damlacıkları oluşur hatta dikkat edersen bazen yeni çalışmış araçların arkasından yani eksozlarından beyaz bir buhar çıkar o su damlacıklarının sebebi budur
ama bu anlattıklarım araç ısınana kadar devam eder ısındıktan sonra olmaz
şayet ısındıktan sonra devam ediyorsa benzin kokusunun sebebi yine çiğ benzinden yanmamış yakıttan gelirki bunu serviste bakılıp halledilmesi gerekir
su geliyorsa şayet eksozdan ve bu su yarım çay bardağından fazlaysa ve motor ısısnıncada devam ediyorsa sebebi aracın conta yakmış olmasından kaynaklanır
conta yanık olduğu için soğutma suyu silindire karışır ve bu su eksozdan atılır
ancak senin bu anlatıkların çok normal bir durum kışın genellikle karşılaşılır
korkacak bir şey yok

ABNEW
16/12/2009, 23:30
Coşkun, ben bizim araçlarda hiç görmedim egsozdan çiğ benzin atıldığını?Eski modellerde görünüyordu tabi...

GP COSKUN
16/12/2009, 23:36
Coşkun, ben bizim araçlarda hiç görmedim egsozdan çiğ benzin atıldığını?Eski modellerde görünüyordu tabi...

arda turbolu araçlar da pek olmaz çiğ yakıt atma
ama turbosuz olanlarda soğukken çoğunda gelir bu benzin kokusu
otomatik jiklenin silindire çok yakıt göndermesinden kaynaklanan normal bir durumdur
ısınınca devam etmiyorsa şayet ki kaanın aracındada ısınınca sorun olmadığını sanıyorum
bakalım kendisi ne yazacak
eksozdan gelen su damlacıklarıda dediğim gibi su buharından dolayı sıcak buhar soğuk havayla birleştiği yer eksozun ucu burada h20 ya dönüşüyor

seysey37
16/12/2009, 23:39
arda turbolu araçlar da pek olmaz çiğ yakıt atma
ama turbosuz olanlarda soğukken çoğunda gelir bu benzin kokusu
otomatik jiklenin silindire çok yakıt göndermesinden kaynaklanan normal bir durumdur
ısınınca devam etmiyorsa şayet ki kaanın aracındada ısınınca sorun olmadığını sanıyorum
bakalım kendisi ne yazacak
eksozdan gelen su damlacıklarıda dediğim gibi su buharından dolayı sıcak buhar soğuk havayla birleştiği yer eksozun ucu burada h20 ya dönüşüyor

bndede oldu bgn benzin kokusu hatta şaşırdım konuyu görünce :) dediğin gibi başlarda oluyo sonra geçiyo ve özellikle havalandırmayı açınca daha çok geliyo..yrn bi sorcam servise yinede nedenini haber veririm sizlerede..

KaGaN
16/12/2009, 23:39
Teşekkürler arkadaşlar..Sadece sabah araç ilk çalıştığında olan bi durum. 5-7 dk sonra geçiyor koku ve ıslaklık. Anladığım kadarıyla normal bi durum bu..Benim yakıt ortalamam hep 10.5 lerde gezdiği için (nerdeyse her mesajımda dert yanarım :)) acaba dedim benzini hep yakmadanmı yani çiğ çiğmi atıyoruz.Aküyü değiştirmeye gittiğimde Müslüm abime bi baktıralım en iyisi...

GP COSKUN
16/12/2009, 23:44
Teşekkürler arkadaşlar..Sadece sabah araç ilk çalıştığında olan bi durum. 5-7 dk sonra geçiyor koku ve ıslaklık. Anladığım kadarıyla normal bi durum bu..Benim yakıt ortalamam hep 10.5 lerde gezdiği için (nerdeyse her mesajımda dert yanarım :)) acaba dedim benzini hep yakmadanmı yani çiğ çiğmi atıyoruz.Aküyü değiştirmeye gittiğimde Müslüm abime bi baktıralım en iyisi...

eğer ısınıncada benzin kokusu devam ediyorsa yakıt ortalamsının bu kadar yüksek çıkması çiğ yakmasındandır motorunun
sen yine servisede danış için rahat etsin

ABNEW
16/12/2009, 23:45
Koku, zengin karışım nedeniyle olabilir tabi ama egsozdan benzin atan modern araç hiç görmedim daha.Coşkun zaten sadece kendi aracımı kastetmedim.Bizim araçlardan da benzin çıkıyorsa egsozdan 1 yaşıma daha girmiş olurum:)

GP COSKUN
16/12/2009, 23:51
Koku, zengin karışım nedeniyle olabilir tabi ama egsozdan benzin atan modern araç hiç görmedim daha.Coşkun zaten sadece kendi aracımı kastetmedim.Bizim araçlardan da benzin çıkıyorsa egsozdan 1 yaşıma daha girmiş olurum:)

arda bu benzin atma gibi bir şey değil yani eksozdan benzin çıkmıyor
yanma odasında soğuk havada sağlıklı bir yanma oluşmadığı için patlama oluştuktan sonra yakıtın bir kısmı yanmıyor eksoz subabı tarafından dışarı atılırken eksoz borusunun ve katalizörün içinde yakıt buharına dönüşüyor ve siz bu buharı yakıt kokusu olarak duyuyorsunuz
motor ısınınca yanma odasında ki yanma sağlıklı ve tam yanma oluştuğunda
bu benzin kokusu çiğ atılan benzin olmadığı için yok oluyor
ayrıca bu her aracın motorunda da soğukken karşılaşabilecek bir durum
dediğim gibi turbolarda pek görülmez ama chıpli olanlardada görülebilir
yoruldum yahuu
:busted_b:

ABNEW
16/12/2009, 23:55
Coşkun, dediğim gibi koku olabilir ama egsozdan benzin modern ve sorunsuz araçlarda kesinlikle çıkmaz.Kağan zaten egsozun ıslandığından bahsetmiş, damla damla benzin çıkması bizim araçlarımızda imkansız.Ben onu dedim, sen boşuna yorulmuşsun yahu:)

GP COSKUN
17/12/2009, 00:00
Coşkun, dediğim gibi koku olabilir ama egsozdan benzin modern ve sorunsuz araçlarda kesinlikle çıkmaz.Kağan zaten egsozun ıslandığından bahsetmiş, damla damla benzin çıkması bizim araçlarımızda imkansız.Ben onu dedim, sen boşuna yorulmuşsun yahu:)

yaw zaten benzin çıkmıyorki eksozdan
kokusu kokusu
o damla damla gelende bildiğimiz su buharı
eksozun ağzında su damlacıklarına dönüşüyor
soğuk havayla birleştiği için
tamamen otomatik jiklenin marifeti bu olay
sende biliyosun jikle devredeyken silindirlere fazla yakıt gönderiliyor
araçta normal olarak bunun tamamını yakamıyor yaw
hadi gel pazar günü kutu kolasına iddaya girelim :busted_b:

not
bu anlattığım motor ısınıncaya kadar geçerli
ısındıktan sonra koku kesiliyorsa sorun yok
her şey normal

KaGaN
17/12/2009, 00:01
Tamam tamam kavga etmeyin :P:P Şaka bi yana benim asıl derdim ıslaklıktı yani su damlacıkları bununda buhar oluğu kanısına vardım..Sabah yine aynısı yaparsaki yapacaktır.Arabayı biraz uzağa alıp yeri koklıcam :):) :):) Bakalım benzinmi farklı birşeymi kokuyor denicez yarın :):)

KaGaN
17/12/2009, 00:02
Coşkun abi gire gire kutu kolasınamı girdin..Bari kola içicen 2.5 ltsine gir dimi yani :):)

GP COSKUN
17/12/2009, 00:10
Coşkun abi gire gire kutu kolasınamı girdin..Bari kola içicen 2.5 ltsine gir dimi yani :):)

ben latife olsun diye söyledim zaten
ardaya kutu kolada desen o 2,5 litrelik alır zaten
:cool0000:

GP COSKUN
17/12/2009, 00:12
Tamam tamam kavga etmeyin :P:P Şaka bi yana benim asıl derdim ıslaklıktı yani su damlacıkları bununda buhar oluğu kanısına vardım..Sabah yine aynısı yaparsaki yapacaktır.Arabayı biraz uzağa alıp yeri koklıcam :):) :):) Bakalım benzinmi farklı birşeymi kokuyor denicez yarın :):)

kaan sen bence arabanı çalıştırdıktan sonra biraz yürüyüp
hararet normale geldiği zaman durumu kontrol et eğer
her şey normale dönmüşse sorun yok demektir
yarın akşamda gözlemini yaz bakalım bi duruma

ABNEW
17/12/2009, 00:16
Kağan, sen bize al bence kutu kolaları:)

Alırım tabi Coşkun, ne demek:)

KaGaN
17/12/2009, 00:16
Evet senin dediğin daha mantıklı gibi.Yarın bir deniyim sonucu yazarım :)

İstediğiniz kola olsun :) bir kola kolik olaraktan koli ile alır gelirim merak etmeyin :)

KaGaN
17/12/2009, 16:31
Bugun sabah aracımı çalıştırdıktan sonra yaklaşık 3 km yol gittim.Arabamı sağa çekip baktığımda benzin kokusuda yoktu egzozdan gelen herhangi bir sıvıda yoktu.Coşkun abinin dediği gibi buhar sonucunda oluşan bir sıvı galiba o.Problem yok anladığım kadarıyla.

kara kız
17/12/2009, 17:04
her sabah caliştirdiğimda benimde oluyorr normall bi durumm

Ah-MeT
17/12/2009, 17:19
Normal normal, soğukken olur benzinli arabalarda bir süre sonra kesilir...

GP COSKUN
17/12/2009, 17:26
sorun yok kaan yola devam
ama kolaları unutma
2,5 luk pet şişe
=)))

KaGaN
17/12/2009, 17:35
sorun yok kaan yola devam
ama kolaları unutma
2,5 luk pet şişe
=)))

Tabiki abicim.Buluşmaya gelemicem büyük ihtimalde şehir dışında olucam çünkü,işallah başka biyerde ve zamanda sözümüz olsun.

ABNEW
17/12/2009, 18:26
Kağan, olmamış ama:) Aracı çalıştırdıktan hemen sonra bakacaktın egsoza benzin var mı diye:)

KaGaN
17/12/2009, 20:58
:):) Onada baktım arda koku var ama sıvıya dokunduğumda elimde benzin kokusu yok yani sıvı benzinden gelen bir sıvı değil :) buharlaşma sonucu oluşan bir sıvı..

serdar2362
17/12/2009, 21:28
Kedi'dir kediiiii....!!!

serkan_gazi
17/12/2009, 21:51
normalbidurumbence nem oluyo genelde koku da sorun edilecek durum diil yeterki sürekli olmasın:)

ABNEW
17/12/2009, 22:26
:):) Onada baktım arda koku var ama sıvıya dokunduğumda elimde benzin kokusu yok yani sıvı benzinden gelen bir sıvı değil :) buharlaşma sonucu oluşan bir sıvı..

Tamam o zaman, bun da hem fikiriz seninle ve Coşkunla :)

onurhasdogan
20/09/2011, 19:00
Benım aracımdada aynısı var ama sanırım benımkınde sureklı oluyo ole 3-5 km gıttıktek sonra kaybolması lazımsa bende kaybolmuyor yarın servıse gıdecegım bakalım ne dıcekler :(