PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gaz yememe sorunu yardım

beyzade
12/12/2009, 22:03
Arkadaşlar bilindiği üzere bende grandepunto yok kuzenimde var,ama ocak sonu gıbı fiestamı kardeşime bırakıp gp almayı kesin düşünüyorum.Yanlız boş bulduğumda kuzenimin aracı ile gezerken cok kotu bırsey fark ettım.Aracı bırıncı vıtese atıp gaz verdıgımde ıkıncı vıtesı ıstedıgınde atmadım ayagımı debrıyajdan cekdım arac tıtreyene kadar giderek bekledım tıtreyınce once gaza yuklendım kalkısına bakayım dıye fakat gaz ve yemedıi şaşırdım debrıyaj ıle kaldırdım,sonra gene aynı haraketı yaptım bu sefer gaza yavasca basdım gene yemedı ve debrıyaja basıp oyle yola devam ettım.Kuzenıme sordugumda hep ole o dedı.Bana bıraz enteresan geldı 5 yıldır ılk defa bır aracda boyle bır sorun yada emnıyet sıstemıyle karsılasdım.Sizin gp larda da aynı sey varmıdır.Varsa bırı bana acıklama yapabılırmı.Bu nedir?:ohmy0000::ohmy0000::ohmy0000:

GP COSKUN
12/12/2009, 22:17
anlatımınızda bir eksiklik veya ifade edememe gibi bir sorun var
3 defa dikkatlice okudum ama bir şey anlayamadım

Sean_Constantine
12/12/2009, 22:30
Aynen yardım etmek istiyorum ama soru'yu anlayamadım.....buna ek olarak bu sorunun cevaplana bilmesi için motor tipi dizel mi benzinli mi ?

clax22
12/12/2009, 23:54
bende anlayamadım araba vitesteyken gaza basınca şahlanması lazım gerçi gaz pedalı 1 sn gecikmeli alıyor tepkiyi ama onu demek istemiyorsunuz heralde değilmi?

beyzade
13/12/2009, 02:49
:=) işteyken yazdım karıstırmıs olabılırım.
Araç dizel dir

Araçla kalkışımı yaptım arac devirini aldı ikiye atmak yerine gazdan ayağımı çekdim tiyreyene kadar bekledim stop etmesine yakın gaza yüklendim şahlanmadı titreme devam etti gazı yemedi,stop etmesin diye debriyaja tekrardan basıp kaldırdım.Bir kaç kere daha denedim farklı şekillrde gaza basdım aynısı oldu :(yanlız önemli bir husus şu vites aralıklarında devir almasında şahlanmasında bir sıkıntı yok.Ama nedense 1. vitese alıp bekleyip titretip kaldırırken aynı şeyi yapıyor.Yani kısacası stop etmeye yakın gaza yavaşda bassam yüklensemde araç kalkmıyor.Gerçi nasıl anlatabilirim ki yanımda olmanız lazım.Şimdi diyeceksiniz titrerken tabi debriyaja basman lazım off off umarım anlarsınız.Bu benim baya miğdemi bulandırdı :(

makeles
13/12/2009, 04:52
kastettiğin olay aracın toparlanması.. tolerans, avans vs. diyenlerde duydum ayrıntısını bilmiyorum yalnız dizellerde bahsettiğin devirlerde toparlanma zordur zaten ve gereksizdir.. mazot pompasına boşuna yük bindirmiş olursun.. ancak bahsettiğin olayı chiptuning yaptırarak oldukça azaltabilirsin..

bu arada motora laka laka yaptırarak "vitesteyken rölanti devrinde sürmek" diyelim yanlış.. o şekilde eski tabirle motoru boğuyorsun.. öyle yaparak motoru test etmek de anlamsız.. tork eğrisine dikkat etmelisin.. uygun devirlerde kullanmanı tavsiye ederim..

Sean_Constantine
13/12/2009, 05:15
Araç dizel dir

Araçla kalkışımı yaptım arac devirini aldı ikiye atmak yerine gazdan ayağımı çekdim tiyreyene kadar bekledim stop etmesine yakın gaza yüklendim şahlanmadı titreme devam etti gazı yemedi,stop etmesin diye debriyaja tekrardan basıp kaldırdım.Bir kaç kere daha denedim farklı şekillrde gaza basdım aynısı oldu :(yanlız önemli bir husus şu vites aralıklarında devir almasında şahlanmasında bir sıkıntı yok.Ama nedense 1. vitese alıp bekleyip titretip kaldırırken aynı şeyi yapıyor.Yani kısacası stop etmeye yakın gaza yavaşda bassam yüklensemde araç kalkmıyor.Gerçi nasıl anlatabilirim ki yanımda olmanız lazım.Şimdi diyeceksiniz titrerken tabi debriyaja basman lazım off off umarım anlarsınız.Bu benim baya miğdemi bulandırdı :(

Aracı çalıştırıp ilk kalkışı yaptıktan sonra deneme safhasında 2.vitese atmadan 1.viteste durmaya yakın tekrar gaza bastığınızda devir saatin'deki oyanamanın drurumu nasıl gazı verdiğinizde yemediği halde kaç devire çıkıyor.....bu sorulardan kasıt yanma odasına yakıt gönderiği halde aracın ivmelenmemesi'nin sebebi'ni bulmak..

serdar2362
13/12/2009, 09:56
Dizellerde 1500 ile 2250 devir arasında turbo devreye giriyor. Turbo devreye girmeden yüklenirsen boğulma yapabilir. Yada turbo devreye girmeden geri vites düşürürsen gene yığılma ve gaz yememe oluşabilir. Bizim arabalar devirli arabalar acele etmemek lazım. Benzinliler gibi hoppala gidelim diyemiyoruz. Birkaç sn. beklemek gerekiyor devirlendirmek için.

GP COSKUN
13/12/2009, 17:00
Araç dizel dir

bu açıklaman ilkinden daha anlaşılır
öncelikle sen araca işkence yapıyorsun ondan sonrada yürümüyor diyorsun
zavallım daha ne yapsın
dizel araçlar benzinliler gibi devir düşükken gaza sonuna kadar bassanda
ivmelenemez yığılıp kalır toparlamaz
tabiki ayağını debriyaja basıp devri yükselttikten sonra ayağını dabriyajdan çekince normal hızlanmasına devam eder
bazı arkadaşlarım boğulma tabirini kullanmış dizel araba boğulmaz boğulma olayı sadece benzinli arabalar için geçerlidir
bu olay yığılma ve toparlamama olarak adlandırılır
bu şekilde dizel aracı zorlarsanız kısa zamanda ya subab kesecektir yada grank kesecektir dizel motorların baş düşamanı bu yaptığınız hareketlerden biridir benzinlimotorda bunu yaparsanız motor avans vurur benzinin yüksek ve hızlı yanmasıyla bir şekilde ivmelenme kazanır ancak dizel motorda yeterli devir olmayacağından turboda yardım etmeyeceği gibi avans olayıda olmadığı için tüm yük granka ve subab lara biner
aracınızı olması gerektiği gibi uygın vites ve devir aralıklarında kullanmanızı tavsiye ederim

Sean_Constantine
13/12/2009, 21:21
Dizel motorlarında benzinli motorlara nazaran parlama sıcaklığı yüksek sıccaklıklarda olduğu için her silindirde bundan dolayı üst ölü notkataya belli bir derece kala yanma gecikmesini engellemek için yakıt erken püskürtülür clarence atılır dizel motorlarda düşük'devirlerde şahlanmama diye bir durum yoktur ama benzinli motora nazaran anlattığım neden'lerden dolayı gaza geç tepki verme vardır buda kimyasal yanmanın gecikmesinden dolayıdır yani bu durudum çok normaldir ama arkadaşın dediği'ne göre araca 1.vitesteyken gaz verdiğinde hiç bir şekilde tepki vermemesi şaşırtıcı....

Araçlarımız'da ki turbo charge'ler zaten 1750-2000 arası devre'ye girmek'te kalkışta olan bir araç için bunun bir önemi kalmıyor..

GP COSKUN
13/12/2009, 21:24
(dizel motorlarda düşük'devirlerde şahlanmama diye bir durum yoktur)

bu cümlenize kesinlikle katılmıyorum

Sean_Constantine
13/12/2009, 21:34
(dizel motorlarda düşük'devirlerde şahlanmama diye bir durum yoktur)

bu cümlenize kesinlikle katılmıyorum

Tabi ki ilk gaza bastığınız taktirde üzerine basarak söylüyorum her'hangi bir şahlanma olmaz ama bu anlattığım nedenlerden dolayı biraz gecikmeli
(2-3 saniyelik) yanlız tork'u yüksek bir şahlanma gözleye bilirsiniz denemesi'de aslında çok basit 1.vites'te kalktıktan sonra düşük bir devirde 2.vitese atıp ayağınızı sonuna kadar gaz pedalına basarsanız 2.viteste (gene 2-3 saniyelik bir gecikmeden sonra) düşük devirde çok fazla şekilde hissedilecek bir şahlanma görürsünüz..tabi ki yanma odasına gönderilen yakıtın miktarı artıp devrin yükselmesinden sonra turbo charger'in devreye girmesinden dolayı turbo'nun da etkisi kaçınılmaz olacak'tır zaten bu bizim araçların bu turbo sistemini seviyorum egzost salınımının en verimli olduğu devirde devreye giriyor :))

GP COSKUN
13/12/2009, 22:01
Tabi ki ilk gaza bastığınız taktirde üzerine basarak söylüyorum her'hangi bir şahlanma olmaz ama bu anlattığım nedenlerden dolayı biraz gecikmeli
(2-3 saniyelik) yanlız tork'u yüksek bir şahlanma gözleye bilirsiniz denemesi'de aslında çok basit 1.vites'te kalktıktan sonra düşük bir devirde 2.vitese atıp ayağınızı sonuna kadar gaz pedalına basarsanız 2.viteste (gene 2-3 saniyelik bir gecikmeden sonra) düşük devirde çok fazla şekilde hissedilecek bir şahlanma görürsünüz..tabi ki yanma odasına gönderilen yakıtın miktarı artıp devrin yükselmesinden sonra turbo charger'in devreye girmesinden dolayı turbo'nun da etkisi kaçınılmaz olacak'tır zaten bu bizim araçların bu turbo sistemini seviyorum egzost salınımının en verimli olduğu devirde devreye giriyor :))

örnek verdiğiniz şahlanma dizel motorun karekteristik özelliğinden dolayı değil tamamiyle turbonun marifetidir
turbolu olduğu halde bile bir dizel motor maximum torku vermeye başladığı 1750 devirlerin altında şahlanma gerçekleştiremez zaten buda sizin anlattığınız yanma nın yavaş olmasından dolayıdır
birde şöyle düşünün neden günümüzde bütün dizel motorlarda turbo var
cevabı çok açık
işte o şahlanmamayı amorti etmek için dizeller turboyla destekleniyor
turbosuz bir dizel motor amiyane tabir ile tam bir eşşek olacaktır

Sean_Constantine
13/12/2009, 22:26
örnek verdiğiniz şahlanma dizel motorun karekteristik özelliğinden dolayı değil tamamiyle turbonun marifetidir
turbolu olduğu halde bile bir dizel motor maximum torku vermeye başladığı 1750 devirlerin altında şahlanma gerçekleştiremez zaten buda sizin anlattığınız yanma nın yavaş olmasından dolayıdır
cevabı çok açık

Kastettiğim şahlanmanın dizel motorların karakteristik yapısından kaynaklandığını söylemedim dizel yakı'tının parlama sıcaklığının tolere edilmesi sonucu gecikmeden kaynaklanan gaz'ın geç tepki verdiğini kastettim Yukarıda verdiğim örnek'te dikkat ederseniz 2.vitese attığınızda devirin çok düşük olması kaydıyla dedim yani gaza yüklenip 2-3 saniye bekleyip görülen şahlanma 1750 devrin altındadır.....ancak 1750d/dk geldiği taktirde turbonun'da devreye girmesiyle mütiş bir ivmelenme hissedersiniz taki 2000d/dk gelene kadar....dedim....

ABNEW
13/12/2009, 22:50
.......
cevabı çok açık

Çok haklısın Coşkun, günümüzde bu motorların yaygınlaşmasını sağlayan baş etken turbo entegrasyonudur, turbosuz bir dizel ünite çok az devir çevirebilir, gücü ve torku da çok düşük olur,

Şahlanma denen olay gaz pedalına basılmayla alakalıdır.Ne kadar gaz o kadar yakıt demek, ne kadar yakıt o kadar şahlanma demek, ama 2000d/d lara gelirken hissedilen orantısız şahlanmanın kaynağı (hangi viteste olursa olsun) doğal olarak turbodur...

kara kız
13/12/2009, 23:18
aracım 95 lik starjet aracı 0 aldım ve 3 senedir 1.vitesim senin anlattığın sekilde..yani normall..neden boyle oldugunu bilmiyorum ama..su ana kadar bi sorun yasamadımm..kuzenin doğru demiş hep böyle bu GP lar ....

xcruelx
14/12/2009, 09:47
Araclar artık bilgisayarlı, durma eğrisine girmiş bir aracı ani gaz versenizde yemez. Bilgisayar kendini tekrar hızlanma eğrisine sokması lazım.

beyzade
15/12/2009, 22:16
yani cvp belli gaz yemez nedeni DİZEL OLMASI ama çözüm basit chip DOĞRUMUDUR?Onun dışında Drag şartlarında aracını kaldıran oldumu hiç?Ben onu denemeyi unuttum da :) deniyen var ise memnun olurum.....

Tüm yorumlarınızı okudum bayada bilgilendim hatamıda anladım hepinize ilginizden dolayı çok teşekkürler....ADAM BOYU SAYGILAR:....

batuhann80
16/12/2009, 09:41
aslında evet turbosuz diesel coskunun tabiriyle essek,bence essekten beter...
chip olayı ise sizin yaptıgınız test seklinize benzinli kadar cevap verdirecek hale getirmez..(sizin istediginiz devirlenme istegine 800den-1500 e kadardan bahsediyorum..)
ama chipten sonra artan hp gücü ve tork artısı sonucu bu alt devirlerde bir rahatlama olusur...
chip yapan arkadasların stok ve chipli dyno verilerini karsılastırırsanız zaten turbonun basışı 1600 civarlarında baslar 3750de tıkanır..chip biraz altta ve biraz üstte devirlenme istekliligini arttırır..
aklıma gelmişken aslında aynı testi birde diesel başka araclarda deneyin...(aslında benzinliyle dieseli aynı cümlede bile kıyaslamak cok hatalı bir kıyaslama olur..)
mesela bir astra dieselde...1. viteste araca gitmesi için yalvarıyordum..
gp nin devirlenme istegi bircok dieselden daha iyidir..(aynı verilerdeki motorlar)
drag seklinde kaldırırsanız stok 190 tork sizi patinaja düsürecektir..devir cevirme diesellerin cabuk tükendigi için patinajı erken kesecektir..