PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gp hakkında bir kaç soru (Kabinden duyulan ses ve motorun geç çalışması)

Can_SOLEY
08/12/2009, 20:07
Öncelikle selamlar , yeni bir Gp aldım aracı bir süre kullandıktan sonra araç çalışırken kabin içinden rahatlıkla duyulabilen bir ses geliyor kontağı çevirip enjeksiyon devreye girdiğinde çıkan sesle hemen hemen aynı ve kesintisiz şekilde geliyor mesela cam kumandasına basınca sesin tonunda bir değişim oluyor veya 4 lüler yanıp sönerken aynı ritmde sesde değişiyor kısaca elektrik sistemiyle alakalı kumanda vs devreye girince bu sesin tonuda değişiyor elektrik sistemiyle alakalı sanki , araç içinden gelen sesler konusunda biraz hassasım galiba bu yüzdende fazla titizleniyorda olabilirim , birde motor biraz geç çalışıyor gibi geldi bana daha önce dizel bir fiat kullanmadım bu motorun karakteride olabilir ama kullandığım dizel focus ile kıyaslayınca bariz şekilde geç çalışıyor motor ,2 , 2.5 sn falan kontağı çevirmem gerekiyor focus da tık diye çalışıyor motor yadırgadım ''0'' km bir araç için açıkcası . Bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum .

GP COSKUN
08/12/2009, 20:11
geç çalışmayla ilgili olarak araç sıfırsa belli bir zaman biraz motorun gecikerek çalışması normal
birde soğuk havalarda kontağı çevirip bir kaç saniye bekledikten sonra kızdırma bujisinin ışığı söndükten sonra marşa basın

gelen sesle ilgili olarakta anlattıklarınıza bakılırsa elektrik sisteminden kaynaklı
olabilir muhtemel bir kısa devre var gibi servise göstermenizde yarar var

CaGRi
08/12/2009, 20:13
valla sesi duymadan kesin birşey söyleyemem ama dediğiniz gibi cam açma kapamayla, dörtlüyle sesin ritmi değişiyorsa, tahminen akü zayıflamış olabilir.

geç çalışması da kış koşullarıyla alakalıdır %90. bizim araçlarımızda aynı şekilde çünkü. malumunuz ankaranın ayazı sağlamdır :)

Can_SOLEY
08/12/2009, 20:33
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler sesle ilgili servis yolu gözüktü sanırım ama bu tip arızalarıda; kısa devre vs servisin kolay kolay tespit edebileceğini sanmıyorum umarım yanılıyorumdur ama muhtemelen normal diyecekler o sese ta ki yolda kalana kadar .

ABNEW
08/12/2009, 21:17
Can, elektrik sistemiyle ilgili problem var anlaşılan, belki müzik sistemi kaynaklıdır.Kablo yalıtımıyla ilgili de olabilir,

Motorun ise hemen çalışması gerekiyor.Benim, dizel benzinli kullandığım tüm araçlarımda (punto) motor anında çalışmıştır.Kışın -15, 20 lerde bile sorun yaşamadım.Denildiği gibi kızdırma bujisi ışığı söner sönmez çalıştırmak lazım aracı,

Sonuçta servise göstermek gerekiyor aracı,
Keyifli forumlar, kazasız sürüşler...

Erdem Bozdağ
08/12/2009, 22:11
Çağrıya katılıyorum bence geç çalışması kışla alakalı bir durum.Kışın benim aracım da 2sn filan sora çalışıyor dışarda kalmışsa.Otoparkta ise hemen çalışıyor.

xcruelx
09/12/2009, 09:21
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler sesle ilgili servis yolu gözüktü sanırım ama bu tip arızalarıda; kısa devre vs servisin kolay kolay tespit edebileceğini sanmıyorum umarım yanılıyorumdur ama muhtemelen normal diyecekler o sese ta ki yolda kalana kadar .

Benimde aracı aldıgımın 2 haftası iç ışıklar sönmüştü. sigortayı atırıyordu. Servis şase yapan yeri buldu. olmayan arka tavan aydınlatması kablosu ezik halde koymuşlar. İtalya fab.sında montajını yapan adam bakmamış hiç kabloya. Genelse saşe yapan yeri bulmak zor oluyor. ama halledilmicek problem değildir.

punto elx2001
09/12/2009, 10:26
Öncelikle selamlar , yeni bir Gp aldım aracı bir süre kullandıktan sonra araç çalışırken kabin içinden rahatlıkla duyulabilen bir ses geliyor kontağı çevirip enjeksiyon devreye girdiğinde çıkan sesle hemen hemen aynı ve kesintisiz şekilde geliyor mesela cam kumandasına basınca sesin tonunda bir değişim oluyor veya 4 lüler yanıp sönerken aynı ritmde sesde değişiyor kısaca elektrik sistemiyle alakalı kumanda vs devreye girince bu sesin tonuda değişiyor elektrik sistemiyle alakalı sanki , araç içinden gelen sesler konusunda biraz hassasım galiba bu yüzdende fazla titizleniyorda olabilirim , birde motor biraz geç çalışıyor gibi geldi bana daha önce dizel bir fiat kullanmadım bu motorun karakteride olabilir ama kullandığım dizel focus ile kıyaslayınca bariz şekilde geç çalışıyor motor ,2 , 2.5 sn falan kontağı çevirmem gerekiyor focus da tık diye çalışıyor motor yadırgadım ''0'' km bir araç için açıkcası . Bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum .
O duydugunuz ses benzin pompasina ait olup endiseleneck hic bir sey yoktur

KaMiKaZe
09/12/2009, 10:32
cengiz bey mazot pompasını kast etmek istese gerek.

ama sesin flaşörler yandığında azalıp artıyor olmasıda elektriksel bir sıkıntı olduğunu gösteriyor.

Can_SOLEY
09/12/2009, 16:41
Cengiz bey eğer mazot pompasıysa gaza bastığım zaman sesin ritmi değişmesi gerekirdi diye düşünüyorum o ihtimal aklıma gelmişti ve denemiştim ama gaza basınca sesin ritminde bir fark olmuyor .

Müsait bir zamanda servise gidicem , birde aracı alırken park sensörü takılmıştı acaba montaj esnasında bir sıkıntı mı oldu bir gözden geçirmek gerek sanırım

ABNEW
09/12/2009, 18:32
Can, bu park sensörü üzerinde durmalısın o zaman.Servise bunu belirtmelisin bence.Elektrik sistemindeki sorun montajdan kaynaklanmıştır muhtemelen..

Can_SOLEY
09/12/2009, 20:41
Can, bu park sensörü üzerinde durmalısın o zaman.Servise bunu belirtmelisin bence.Elektrik sistemindeki sorun montajdan kaynaklanmıştır muhtemelen..

Belirticem , gerçi parksensörünü de aracı teslim almadan önce servis taktı ama belki gözden kaçan birşey olmuştur .

By_Static
09/12/2009, 20:53
motorun geç çalışma nedeni ısıtma bujisinden de kaynaklanabilir bendede oldu değiştiler ama ses hakkında yorumum yok??

ABNEW
09/12/2009, 23:54
Sonucu bekliyoruz Can...

ik77
10/12/2009, 10:43
benzer bi ses bende de var arkadan bi yerden geliyor 2 tane servise götürdüm ikiside normal dedi.ses mazot çeken motordan geliyormuş.açıkcası daha öncede dizel araç kullandım ve hiç böyle bi ses duymamıştım.frene basınca ve ayağını çekince uğultunun şekli değişiyor yani fren pedalıyla uyumluluk gösteriyor.araç daha 6500km de.ilk başlarda bu ses ya yoktu.yada ben duyamadım.3500 km falan olmaya başladı.açıkcası yapılan bu açıklama beni tam anlamıyla tatmin etmedi ama yapacak çok bi şey yokmuş gibi.ankara da olan ve yeni aracı olan dizel sahibi bi kaç kişi bi yerde buluşsak birde işi bilen bi arkadaş bizimle olsa ve arabaları karşılaştırıp baksak.hem tanışmış oluruz hem de sorunlarımızı tartışırız.aynı fikirde olan arkadaşlarımız varsa yazsınlar lütfen ve buluşalım.

punto elx2001
10/12/2009, 15:20
arkadaslar benim aracim benzinli ama ayni ses bendede var, siyal yada dortluleri yaktigimda yanma ritmi ile beraber ses te ayni ritme giriyor, yada uzun farlari rolantide yakarsam, yada fani en son seviyeye getirirsem sen faklilasiyor, ama gaza basinca bir degisim olmuyor o yuzden benzin pompasi (sizin araciniz dizel oldugundan mazot pompasi )dedim.
Ben burda o yuzden kac defa servise gittim en sonunda arkadasim olan tamirci bana akun 40 amperlik, 60 amperlik aku koyarsan susar dedi ve bu aciklama bana tatmin edici geldi, o yuzden sizinlede paylasayim dedim

Can_SOLEY
11/12/2009, 14:09
O duydugunuz ses benzin pompasina ait olup endiseleneck hic bir sey yoktur

Dün servise gösterdim aracı Cengiz bey haklıymış ses mazot pompasından geliyormuş aslında hoş bir durum değil mazot pompasının bu şekilde ses yapması ama yapacak birşey yok , sanırım çözüm Cengiz beyin dediği gibi aküyü değişmekte olabilir bir süre kullanayım böyle Focusa düşünüyorum ama Punto yada tesisat yapabilirm o zaman aküye takviye gerekicek zaten.

Bu arada Kavaklıdere servis müdürü Müslüm abiye çok teşekkürler çok ilgilendi ayrıca dikkat ettim ayrım yapmadan her gelen müşteri ile bizzat ilgileniyor ( zaten bende siteden bahsetmemiştim ) aslında müşteri den ziyade misafir muamelesi görüyorsunuz . Tekrar teşekkür ediyorum.