PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baskı Balata ?

KaGaN
05/12/2009, 01:39
Arkadaşlar birkaç gündür dikkatimi çekiyor.
5.vites 2000 devirle gittiğim zaman hızım 65-70 oluyor bunun sebebi baskı balatamıdır acaba ?
Araç daha 20.000 km de.Ayağımıda debriyaj üzerinde genelde hiç tutmam bir tek yokuşlarda dur kalk çok olursa 1.viteste biraz kalır.Birde Bizim akay yokusunu bilen biler iş çıkışında çok kalabalık oluyor.
Orda Kalkarken kavrama noktasında uv uvvv diye bir uğultu geliyor araçtan..Galiba baskı balata sıyırdık..
Yorumlarınız nedir ?

Punto_Can
05/12/2009, 01:51
kağan yaklaşık 3 yıl boyunca 1,4 fire gp kullandım. baskı balatanda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum,5.vites 2000 devire göre hızın normal.
ancak forum mod.larımızdan coşkun abinin bu konuyla ilgili bir test önerisi var, bunu denersen en azından sorun olup olmadığını kendin test etmiş olursun.

arabalarımızın debriyaj sistemi otomatik ayarlı
senin balatanın bitip bitmediğini şu yöntemle rahatça anlarsın
arabanı 4.vitese tak el frenini çek sonra hafif gaz vererek debriyajdan ayağını kaldırmaya başla eğer kendini ileri atmaya çalışıp stop ediyorsa balatan sağlam
ama yok stop etmiyor ve boşa gaz veriyorsa balatan bitmiş demektir
genelde bu yöntemle rahatça balatanın durumunu tespit edersin

KaGaN
05/12/2009, 01:55
2000 devir 90 km hız diyorlar normalinede oyuzden şüphelendim acaba bi sıkıntımı var diye..
Sabah Coşkun abinin önerisini yapıcam bi deniyelim bakalım sonuç ne çıkacak..

Punto_Can
05/12/2009, 02:01
2000 devir 90 km hız diyorlar normalinede oyuzden şüphelendim acaba bi sıkıntımı var diye..
Sabah Coşkun abinin önerisini yapıcam bi deniyelim bakalım sonuç ne çıkacak..

eğer 2000 devir 90km/h ile alakalı olarak 1,3 mjtd motor için söyleseydin doğru ama 1,4 fire'da 5.vites 2000 devirde seninde belirttiğin gibi 65-70 km/h aralığnda olması gerekiyor diye hatırlıyorum.

Erdem Bozdağ
05/12/2009, 02:03
insanın hem fire ı hem multijeti olunca her 2 alanda da rahat rahat yorum yapabiliyor tabiiki:):)

KaGaN
05/12/2009, 02:06
Parayla iman kimde belli değildir demişler :P boşuna dememişler dimi :)

GP COSKUN
05/12/2009, 08:13
kağan fıre motor için 2000 devir 65-70 km sürat doğru normal bir değer
2500 devir 80km gibi böyle gidiyor
balatanın durumunu söylediğim testle bir uygula bakalım ne yapacak
ona göre yorum yapalım

KaGaN
05/12/2009, 18:31
Bugun arabam park halindeyken el frenini çekip 4.vitese taktım aracı..Ayağımı yavas yavas debriyajdan kaldırırken aynı anda gaz vermeye başladım.Araç biraz öne atmaya çalışıodu kendini.Sora motor yavas yavas boğularak stop etti...
Galiba baskı balata sağlam hızda normal dediğinize göre bi problem yok heralde

GP COSKUN
05/12/2009, 18:47
Bugun arabam park halindeyken el frenini çekip 4.vitese taktım aracı..Ayağımı yavas yavas debriyajdan kaldırırken aynı anda gaz vermeye başladım.Araç biraz öne atmaya çalışıodu kendini.Sora motor yavas yavas boğularak stop etti...
Galiba baskı balata sağlam hızda normal dediğinize göre bi problem yok heralde

baskı balatan sapasağlam
hiç bir problem yok demektir
sen boşu boşuna kuruntu yapmışsın