PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP' ye LPG montajında simit depo kullanılır mı?

pilotender
03/12/2009, 16:46
Merhaba arkadaşlar...
Benim arabaya lpg taktırıyorum ya hani muhabbeti geçmişti forumda sizlere danışmıştım birçok şeyi.
Montaj için gitmiş bugun babam ancak bu arabaya simit depo takılamayacağını söylemişler. 1 ay kadar önce bir yönetmelik cıkmış bununla ilgili simit depo ile bagajın arka ucu arası en az 10 cm olması gerekiyormuş...benim stepnenin yerine simit lpg tankı takılması mümkün olmuyormuş bu sebeple..ee nolcak dedim? silindirik tüplerden takcaz istersen dedi...ama onlardan takınca da zaten ufak olan bagajda bavul koycak yer kalmayacak :(

Tüp taktıran arkadaşlar nasıl yaptılar onlar nasıl kullanıyorlar silindirik mi yoksa simit mi paylaşırsanız sevinirim. 20 gün öncesine kadar montajını yaptırıp ruhsata işletenler bu yasadan muaf oluyorlarmış duyduğuma göre. Ancak yeni montaj yaptıracak olanlarda, bizim araclara simit tüp takılınca muayeneden gecmeyeceğini söylediler bana... Konu hakkında bilgisi olan ve son 1 ay içerisinde LPG taktırıp muayene ve ruhsat işlerini halletmiş arkadaşlar varsa lütfen paylaşabilir mi... Saygılar.

femoli
03/12/2009, 16:59
Valla muhtemelen takılabilir ama sızdırmazlıkta sorun çıkabileceği için bağlamayabilirlerde bizim bagajla uc arası 10 cm vardır sanırsam yinede bir bilene danış .. buraya gelen lpg tanklı puntoların bagajın sağ tafında ufak 30 luk bir tüp oluyor genellikle oraya takııyorlar..

opn21
05/12/2009, 12:36
bence başka bir yere daha sor arkadaşım , benim araçtaki simit depo ,
yeğenime yeni takdırdık oda simit depo onun araçta punto , muhakkak takılır diyorum başkada bişey demiyorum.atiker taktıracaksan yardımcı da olabilirim.

pilotender
05/12/2009, 13:53
ben bun daha yeni sordum üstadım...bu perşembeye de randevu aldık söke/Aydın'da. araca lpg bağlanacak. ancak simit depo olayını kesinlikle muayeneden gecmez yeni kanuna göre dediler... atiker için 900 e anlaştık. adamlar tanıdık oldugu için dilediğiniz kadar ayda dilediğiniz gibi ödeyin şeklinde bir kolaylık da yaptılar. ilgin için teşekkür ederim. ancak simit depoyla muayeneye girme işi sizin tam olarak hangi tarihte oldu onunla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

opn21
12/12/2009, 17:27
ben ruhsata işleteli 2 ay olmadı ama yeğenim yeni işletti montajdan hemen sonra. Ne zaman çıkmış yasa kesin bilgi varmı ?
çarşamba günü ben lpg ayar yaptırmaya gittim orada simit depo montajı yapıyorlardı yine ,

pilotender
17/12/2009, 02:24
Arkadaşlar soruyu ben sordum cevabı da kesin bir şekilde ben vereyim de merak edenler de aydınlanmış olsun. Arabama geçen hafta içinde lpg takıldı. Simit depo olurdu olmazdı filan derken, taktık simit depoyu. Sonra sızdırmazlık raporu alındı ve TÜV'e gidildi muayene için... Sorunsuz bir şekilde aracım muayeneden cıktı ve işlem halloldu. Demekki, yok yasa değiştiydi, bagaj kapağından en az 10 cm geride olcak lpg tankı gibi lafların hepsi asparagasmış :) Taktık simit depoyu bal gibi de oldu. Hiçbir yerde de sorun cıkmadan işlettik ruhsata. Saygılar

KaGaN
17/12/2009, 17:43
Bende birçok kişiden simit tankın yasak olduğunu artık kullanılmaycağını duymuştum.Ama resmi bi yerde görmemiştim.Demekki asparagas bir habermiş.İşini sorunsuz şekilde hallettiğine sevindim.Bu arada stepne arabanın bence en önemli parçalarından biridir bir şekilde uzun yola falan gidersen muhakkak arabanın bir yerine koymaya çalış.Tabi koca lastiği nere sığdırcan orası muamma :)

serkan_gazi
17/12/2009, 19:57
valla çok rahatlattın beni sıfsimit tüp olmuyo die vazgeçmiştim tüp takmaktan çünkü tüpü takarsam arabayı 100bine kadar satmam binerim

61TS61
17/12/2009, 21:25
Adaş hangi marka lpg taktırdın ve kaça mal oldu, bide lpg dolum yerini(pompa ağzı yeri)kamufle edebiliyorlarmış duyduğuma göre çünkü onu gördükleri an alışveriş merkezlerine direk almıyorlar çoğu otoparkta almıyor, yakıt yönünden ilk izlenimlerin nasıl iyi akşamlar sana.

pilotender
18/12/2009, 02:03
Adaş hangi marka lpg taktırdın ve kaça mal oldu, bide lpg dolum yerini(pompa ağzı yeri)kamufle edebiliyorlarmış duyduğuma göre çünkü onu gördükleri an alışveriş merkezlerine direk almıyorlar çoğu otoparkta almıyor, yakıt yönünden ilk izlenimlerin nasıl iyi akşamlar sana.

Adaşım, merhaba! Ben haftalar süren araştırmalardan ve kullanıcıların yorumlarını dinledikten sonra, Atiker taktırmaya karar verdim ve taktırdım. Aracımda en ufak bir sorun yok. En ufak bir performans kaybı yok.Şimdilik herşey yolunda. LPG'de ikinci depo bitti. İkinci depo tamamen şehiriçi kullandım 367 km yol gitti 28 litre gaz ile.şehirlerarası tabiki çok farkediyor. ilk depo şehirlerarası kullandım test amaçlı neredeyse 430 gidiyor uzun yolda.Atiker marka sistemi 900 liraya taktırdım.Ödeme seçeneği olarak da bize dilediğiniz gibi ödeyin hocam dediler.Çünkü adamlarla babamın iş ilişkisi var. Ondan kaynaklı olarak ödemede bir şart koşmadılar. Ama, tanımadıkları bir müşteriye nasıl bir fiyat verirler bilmem. Bu arada tabi ki iş lpg taktırmakla bitmiyor. Araca lpg taktırınca bir daha muayeneye giriyorsunuz, muayene harcı bayılıyorsunuz. Ruhsata işletmek için trafikte biraz daha bayılıyorsunuz. Onlar zaten mecburi oldugundan söylemeye bile gerek yok.Ben arabayı yeni aldım zaten. Ruhsatı,plakayı üstüme almadan önce LPG taktırdıgım için çifte masraf olmadı ruhsat olayında. O yuzden, sen taktırınca ruhsat değişimi kaça mal olur bilemem. LPG dolum ağzını senin de dediğin sebeplerden dolayı gizli yaptırdım. Sen de düşünüyorsan eğer kesinlikle tamponu filan deldirme.Onlar uğraşmak istemezler ama eger sen özellikle istersen bal gibi de gizliyorlar tamponun altına bir yere. Benzinliğe gaz almaya gittiğinde, abi nereden doluyor diye soruyor pompacılar :) Bir diğer husus da şu: İçerideki LPG-Benzin Anahtarı var ya, ben onu da gizledim. Arabayya binen birisi de arabanın LPG li oldugunu anlayamıyor bende. Çünkü görünürrde bir yerde switch yok. Montaj yapanlardan özellikle istedim (onunla da uğraşmayıp kolay bir yere monte etmek istiyorlar eger özellikle söylemezsen) sol önde kaput açma kolunun ilerisine monte ettirdim Benzin-lpg düğmesini. Abi hiç orada olur mu, nasıl göreceksin ne kadar gaz kaldıgını filan dediler :) Sen ne yapcan oğlum dediğim yere tak onu dedim. Sonucta bu arabanın bir depo gaz ile aşağı yukarı ne kadar gideceği birkaç kullanımdan sonra ortaya cıkacak. Gaz aldıktan sonra ne zaman biteceğini illaki bileceğim ben. Gösterge şartmı sanki? Ben görmek istemiyorum dedim. Hem sonucta gaz biterse benzine gecicek nasıl olsa yolda kalmıcaz ya :)