PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracı ilk çalıştırma

attserkan
02/12/2009, 16:35
arkadaşlar aracım 2009 fire active 77bg.arabamı ne zaman ilk defa çalıştırsam şöyle bir durum oluyor;arabayı çalıştırıyorum 30 sn falan bekledikten sonra hareket ediyorum ama araba kendi kendine hızlanıyor gaza hiç basmadan diyelim ki önünde dik bir yokuş var hiç gaza basmadan orayı tırmanıyor yaklaşık bi 1_2 km gidiyor sonra sanırım motor ısınıp hararet azıcık yükselince bu durum hemen düzeliyor.aldığımdan beri var.merak ettiğim bu herkesde var mı?bu bir arıza göstergesi mi?yoksa benim punto otomatik şöföre mi bağlıyor:)

GP COSKUN
02/12/2009, 16:39
hayır serkan
soğuk havalarda ilk çalıştırdığında otomatik jikle devreye girermotor ısınana kadar yüksek devirle çalışır ve motor ısındıktan sonra
jikle devreden çıkar bu gayet normal bir durum
meraklanacak bir şey yok
yola devam

savrun
02/12/2009, 16:39
bu tür motorlar bildiğim kadrıyla otomatik jikle sistemine sahip. ısınana kadar belirli bir devrin üzerinde çalışırlar. ısındıktan sonra normal devrine düşer buda genelde 800 dv/Dk dır.

ABNEW
02/12/2009, 16:45
Serkan, denildiği gibi soğuk motoru sistem biraz daha yüksek devirde çalıştırır.Bu ise gaza basmadan da gidilebilmesini sağlar.Özellikle soğuk havalarda ısınana kadar motor yüksek devirde bir süre çalışır.Daha sonra ise 800-900 lü rolanti devirlerine düşer motor..

M@GIC
03/12/2009, 19:17
diğer arkadaşların dediği gibi otomatik jikleden dolayı aracın rolanti devri yükselecektir. Buda gaza basmadan yokuş çıkabilmektedir. 1-2 km gidikten sonra motor ideal ısısına gelir. motorda normal çalışma devirine düşer.

emrequzel
03/12/2009, 19:25
walla bu benım aracımda dewamlı var motor sıcak olsa bile mesela trafikte ayagımı gazdan cekip arac hayatta durmaz 1000 devire filan gelir ama 10km hızda olsa yawas yaws kendı kendıne gider.Diesel olmasındanmı kaynaklanıyor bilmiorum