PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buz tutan cam nasıl temizlenir?

taygunm
01/12/2009, 10:31
Arkadaşlar merhaba malum kışa girdik Ankarada sabahları camlar buz tutar oldu, benim gibi acemi arkadaşlara sabahları buz tutan camları nasıl temizleme tavsiye ediyorsunuz?

serdar2362
01/12/2009, 11:32
Piyasada satılan sprey halinde buz çözücüler var oldukça ucuz da üstelik, bir sıkma ile anında buzları eritiyor. Eskiden bu tür şeyler yoktu buz tutmaması için camlara çok ince şekilde fren yağı sürerdik. Şimdi teknoloji gelişti içerden sıcak hava verip beş dk da buz ve buğu açılıyor.

GP COSKUN
01/12/2009, 12:23
gerek sabahları gerekse seyahat halinde camlarınız buz tutarsa bir adet elma yı ikiye kesip camınıza dıştan sürün buz hemen çözülecektir ve etkisi geçene kadar da camlarınız bir daha buzlanmayacaktır buzlanma tekrar başladığında bir daha sürüp yolunuza devam edebilirsiniz
tecrübeyle sabittir

femoli
01/12/2009, 12:41
Kesinlikle arka camın buzunu sökmek için arka cam reistansını çalıştırmayın cam reistansı pek fazla bilinmesede buğu çözmek içindir aşırı soğuklarda buzu çözmek için bastığınızda camınız ani bir şeilde patlayabilir..

Buz çözmek için bu çözücü sprey kullanmanızı ve buzlu yüzeyde sileceğinizi çalıştırmamanızı öneririm..

FoR_ReaL
01/12/2009, 13:33
buz tutmamasını sağlacak bir çözümünüz varmı :) bende Erzurumdayım da :)

serdar2362
01/12/2009, 13:40
buz tutmamasını sağlacak bir çözümünüz varmı :) bende Erzurumdayım da :)

Fren yağı sürmeyi tavsiye ederim, çok ince film şeklinde.

GP COSKUN
01/12/2009, 13:42
Fren yağı sürmeyi tavsiye ederim, çok ince film şeklinde.

arkadaş espri anlamın da sordu serdar abi buz tutmasını sağlamak için diye soruyor
:busted_b:

taygunm
01/12/2009, 13:51
Femoli söylediğin iyi oldu bende sabah arka ısıtıcıyı çalıştırmıştım:) neyse sayende öğrenmiş oldum teşekkür ederim...

ABNEW
01/12/2009, 14:30
Bir de sanırım geceden gazete koyuluyor ön cama buzdan korunmak için:)

femoli
01/12/2009, 14:32
Camı 120 saat buz tutmamasını sağlayan spreylerde var tabiki ve yumuşak aliminyum folyolar...

GP COSKUN
01/12/2009, 14:37
Bir de sanırım geceden gazete koyuluyor ön cama buzdan korunmak için:)

evet arda camları geceden gazete kağıdıyla örtersen buz tutmuyor ve silecek süpürgeleri de korunup cama yapışmıyor

BSK
01/12/2009, 14:58
Kapalı otopark kesin çözüm :) Allah hepimize nasip etsin inşallah...

muratokay
01/12/2009, 15:36
Bugün Carrefour'a gidip bakıcam bu spreylerden var mı diye.
Bir de buzu kazımak için plastik aletler var, bunlar camı çizmez mi sizce?

sezat
01/12/2009, 15:46
kettle ile su ısıtıp dökün anında çözüm buz falan kalmıyor :) 1 kettle ile bütün camları çözebilirsiniz.

pilotender
01/12/2009, 15:48
Bugün Carrefour'a gidip bakıcam bu spreylerden var mı diye.
Bir de buzu kazımak için plastik aletler var, bunlar camı çizmez mi sizce?

spreyler 5 TL'ye satılıyor yaklaşık 15 gün işinizi görür diye düşünüyorum... Camdaki buzu kazımak için olan plastik aletler cama zarar vermiyor. Zaten önce spreyi sıkıp, daha sonra umuşamış buzu o aletle sıyırmak gerekiyor. Ama benden size tavsiye herhangi bir döşemeciden en ucuzundan halıflex kestirip akşamdan camın üzerine koarsanız sabah camınızı tertemiz bulursunuz. Biz Tokat'ta böyle bir yöntem uyguluyoruz arkadaşlarla. Sprey dahi almıyoruz.

serdar2362
01/12/2009, 16:03
kettle ile su ısıtıp dökün anında çözüm buz falan kalmıyor :) 1 kettle ile bütün camları çözebilirsiniz.

Anında cam poff ::)

pilotender
01/12/2009, 16:06
Anında cam poff ::)

Kettle ile su döküp buz çözen arkadaş bugune kadar nasıl oldu da buzlarla birlikte camı da çözüp indirmedi aşağıya çok merak ettim doğrusu :ohmy0000:

serdar2362
01/12/2009, 17:18
Risk'e girmemek için buz çözücü yanında kuvvetli soğuklarda kapı menteşeleri yağlanmalı, araba yıkanmamalı (çünkü kapılar yapışır), bence araba hareket ettirilmeden birkaç dk. motor ısıtılmalı ve silecekler kalkık bırakılmalı. Herşeyden önce de antifiriz bonesi ölçtürülmeli, akü enerji değerleri kontrol ettirilmelidir.

imdesign
01/12/2009, 17:22
kolonya :)

serdar2362
01/12/2009, 17:29
kolonya :)

Aman diyim sakın denemeyin. Hem camın dağılmaması için içinde bulunan kimyasal elementi, hem de cam fitillerini alkol vasıtasıyla eritip rengini değiştiriyor. Hemen belli olmuyor fakat yaz gelipte sıcaklar başladımı boz renkte bir cam ve fitiller göze deyiyor.

GP COSKUN
01/12/2009, 17:33
Aman diyim sakın denemeyin. Hem camın dağılmaması için içinde bulunan kimyasal elementi, hem de cam fitillerini alkol vasıtasıyla eritip rengini değiştiriyor. Hemen belli olmuyor fakat yaz gelipte sıcaklar başladımı boz renkte bir cam ve fitiller göze deyiyor.

+1000 SERDAR ABİ BRAVO:busted_b:

KaMiKaZe
01/12/2009, 21:48
Kapalı otopark kesin çözüm :) Allah hepimize nasip etsin inşallah...

+10000

yaz kış 7-15 derece arası.

FoR_ReaL
01/12/2009, 21:49
anlaşılan sileceği antifirizli su ile doldurup camı yıkamaya devam edicem :)

Cnyt01
01/12/2009, 22:29
ic taraftaki bugulanmaya karsı pratik bi cozum var mı? malum bızım buralarda buzu anca buzlukta gorururz..

pilotender
01/12/2009, 22:34
ic taraftaki bugulanmaya karsı pratik bi cozum var mı? malum bızım buralarda buzu anca buzlukta gorururz..

iç taraftaki buğulanma fanı çalıştırınca hemen kayboluyor..sizin aracın fanı yeterince üflemiyor mu? bunun dışında birşey yapmak gerekir mi ki ?

GP COSKUN
01/12/2009, 22:44
buğuyu önlemek için bir beze biraz pril döküp veya herhangi bir sıvı sabun silerseniz uzun süre buğu yapmayacaktır
sirkeli bez kullanırdık kamyonlarda ama takside malum sirkeli bez sürerseniz
güzelim grande puntonuz işkembeci gibi kokar

JASMINE
01/12/2009, 22:47
Buğu oluştuğunda çok daha çabuk yok etmek isterseniz fan ile birlikte klimayı da açın. 1 dakika bile sürmeden camda buğudan eser kalmıyor.

pilotender
01/12/2009, 23:39
Buğu oluştuğunda çok daha çabuk yok etmek isterseniz fan ile birlikte klimayı da açın. 1 dakika bile sürmeden camda buğudan eser kalmıyor.

Memleketim canım EGE'de olsam klimayı da açalım ama, Tokat'ta sabahleyin bir de klima acarsam herhalde donar kalırım koltukta :busted_b:

Cnyt01
01/12/2009, 23:48
maX a basınca dırek butun buguyu alıor. anında. ama sora 10 dk sora gerı gelmesını istemiorm. zaten bezle fln girismıorm ole. pril olayını denicem daha burda soguk havalar yok tshirtle dolasıorz hala :D ılk yamurda bellı olur...

buğuyu önlemek için bir beze biraz pril döküp veya herhangi bir sıvı sabun silerseniz uzun süre buğu yapmayacaktır
sirkeli bez kullanırdık kamyonlarda ama takside malum sirkeli bez sürerseniz
güzelim grande puntonuz işkembeci gibi kokar

ole seyler surmem ben gp'me acıkırım ben .Pp .D

ablacım soguk havayı mı acacaz klima derken? o hic olmaz bizim burda .D ozellıkle ben çöl havasına programlanmısım .D sıcaga katlabılıorm ama soguktan sıddetle nefret edıorm .D kaza yaparız valla .)

Firatb
01/12/2009, 23:56
Merhaba,

Buğu giderme tuşuna bastığınızda klima ve kalorifer aynı anda devreye gidiyor. Böylece hem kabin içindeki nem düşer hem de cama sıcak hava üflenir.

Buzlanma için de buralarda en sık gördüğüm yöntem camlara büyük bir bez (ya da çarşaf) koymak. Kapılara sıkıştırdığınızda bez rüzgardan uçmuyor. :)

Buz kazıyıcıyı eski arabamda kullanıyordum ama açıkçası puntoya kıyamıyorum :(

JASMINE
02/12/2009, 00:01
ablacım soguk havayı mı acacaz klima derken? o hic olmaz bizim burda .D ozellıkle ben çöl havasına programlanmısım .D sıcaga katlabılıorm ama soguktan sıddetle nefret edıorm .D kaza yaparız valla .)

Sadece fan kullanırken sıcağa ayarlamıyormusun ısıtmak için. Bu şekilde çalışırken klima düğmesine de bas. 1 dk sonra buğu yok. Sonra klimayı yine kapatırsın fan ile ısınmaya devam :) :)

pilotender
02/12/2009, 00:10
Sadece fan kullanırken sıcağa ayarlamıyormusun ısıtmak için. Bu şekilde çalışırken klima düğmesine de bas. 1 dk sonra buğu yok. Sonra klimayı yine kapatırsın fan ile ısınmaya devam :) :)

Hep merak ettiğim birşey var...Klima, soğutma işlemini içindeki klima gazı vasıtasıyla yapıyor. Kalorifer ise motorda ısınan havayı içeri üflemek suretiyle çalışıyor. En azından ben bunların böyle oldugunu düşünüyorum. Yanlış ise düzeltin lütfen. Peki, gelelim asıl soruya araclardaki bu klimaların ısıtma fonksiyonu da var mı? Yani bir şekilde, klima gazını ters yönde basıp ısıtma da yapıyor mu?

Cnyt01
02/12/2009, 00:49
tabıkı yapıordur bence ewdekı klıma ısıtmıor mu ? ısıtıor? gercı benım odadaki fazla ısıtmıor :D

pilotender
02/12/2009, 01:02
Evlerde kullandıgımız klimalar ısıtma işlemini klima gazından tamamen bağımsız çalışan bir rezistans sistemiyle gercekleştiriyor. Araç klimalarının farklı olduğunu düşünüyorum. O yüzden buradan sormak istedim... Ben hiç zannetmiyorum ısıtma yaptığını. Ya da yapıyorsa bile benimki mi ısıtmıyor acaba

Cnyt01
02/12/2009, 01:05
bende ısıtıyor dıe hatırlıorm. kusura bakma hocam walla en az kullandıgım sey zaten ısıtma sıstemı bızde 6 ay klıma soguk calısıyor :D 20 de hep :D

pilotender
02/12/2009, 01:08
Hocam benim de aslen memleket Söke/AYDIN. Bakma sen Tokat'ta çalışıyorum ama aslında sıcak memleketin çocuğuyum ;) Sen yine de bir ara motor henüz soğukken klima yı açıp denermisin sıcak tarafından... Başka arkadaşlar da konuya yorum yapmadı hiç merak ettim eğer ısıtıyorsa klima, acaba benimkinde mi sorun var dedim kendime.

Cnyt01
02/12/2009, 01:20
sabah yaparlar yorumları. o klimayı 4 kere sokup takanlar vardır forumda .D neler neler .D

OzzY
02/12/2009, 03:06
araç klimaları ısıtma yapmaz.(enazından standart araçlar :))

Fuzuli
02/12/2009, 03:29
araç klimaları ısıtma yapmaz.(enazından standart araçlar :))
Evet ben de bu şekilde biliyorum..
Yeni nesil bazı araçlar ile lüks araçlar daki klimalar farlklı olabilir ancak normal şartlarda araç klimaları sadece soğutmaya yönelik yapılır diye okumuştum Otohaber/Otoshow'daki tüketici metupları köşesinde..

imdesign
02/12/2009, 08:45
serdar abi zamanında deneyen biri vardır demiştim bak çıktı :D

femoli
02/12/2009, 10:11
Buzlanma @ bknz 1 sayafaya :)

Buğulanma araçlarda buğu çözmek için @

Digital: sağ üstte reistansın hemen yanındaki düğme buğu içindir basıldığı anda klimayı birlikte iç ısının norm seviyesine ani bir şekilde getirip buğuyu çözmeye yarar.. Buğunun tekrar oluşmaması için silkülasyon düğmesinin ışığı yanmaması gerekiyor yani dışarı silküle etmesi gerekiyor ,içeriye silkü edersee buğulanma tekrardan meydana gelecektir :)

Analog: Fanı sona açıp düğmeyi yukarı kaldırın . silküle dışarıda olmasına gayret edin iç silküle tekrardan buğu yapmasına ve oluşan buğunun geç dağılmasına sebep olacaktır..

Klima@ klima sadece soğutma görevi görür .ısıtma işlemi radyatör den gelen suyun içeerideki kalorifer peteğini ısıtması ile meydana gelir fanlar yordamıylada o sısı içeriye verilir ..(bir rivayete göre klimanında sabahları az biraz ısı verdiğine inanılır ama ben buna katılmıyorum :) )

cino hoşgeldin ;)

gurik
02/12/2009, 10:34
gp lerde kullanılan klima yaz tipi klimadır ısıtma yapmaz(bakınız kullanma klavuzu). buğu çözme olayında klimanın görevi içerideki nem düzeyini ani olarak normal seviyeye indirmektir.
bunun dışında buz olayı kişisel tercihe kalmış olsa da en pratik olanı aracı çalıştırır çalıştırmaz sadece ön cama hava üfletmektir. en fazla 2 dkda silecekler buzu alır götürür.diğer uygulamalar tercihe kalmıştır.

sezat
02/12/2009, 11:01
Kettle ile su döküp buz çözen arkadaş bugune kadar nasıl oldu da buzlarla birlikte camı da çözüp indirmedi aşağıya çok merak ettim doğrusu :ohmy0000:

kettledaki su siz evden çıkıp arabanın yanına gidene kadar zaten sıcaklığından bayağı bir kaybediyor ayrıca suyu döktüğünüz şey çay bardağı değilki araba camı :) aradaki direncide hesaba katın, ayrıca su direkt cama değil üstündeki buz katmanına ve kara uygulandığı için ilk şoku kar ve buz alıyor ;)

ayrıca bir arkadaş "camın dağılmasını engelleyen kimyasallar" diye bir şey söylemiş, ben otocam fabrikasında üretim mühendisliği yapmıştım daha önce öyle bir kimyasala rastlamadım :) araç camları normal olarak bildiğiniz iki düz cam parçasından oluşur arasına özel bir polimer madde konur ve bu maddenin kalınlığı rengi vs. aracın markasına modeline göre değişir. mesela kurşun geçirmez cam istenirse bu madde çok kalın olur, camda herhangi bir değişiklik olmaz. kurşun geçirmez cam ile puntoda kullanılan cam arasındaki tek fark arasındaki polimer maddenin özellikleridir. sözün özü camın kendisinde dağılmayı engelleyen kimyasal diye birşey yoktur,kazada taş geldiğinde falan camın dağılmasını engelleyen ve halk arasında "mikalı cam" denen şey iki cam katmanı arasındaki maddedir. buz çözücektik nerden nereye geldi laf:uhm00000:

taygunm
02/12/2009, 11:39
Arkadaşlar konu nerelere gitti taksi tuttum gene yetişemedim:))) olan bana oldu sabah gene buzu cözmeye çalıştım, şuana kadar okuduklarımda buz çözücü sprey birde cama hava üflemesi var, bir yerde okudum bakkaldan alınan ispirto mavi olanı diyor oda çzöüyormuş diye yazılıydı, bu ne kadar doğrudur? ben bu sabah antifrizli cam suyunu fısfısla camlara sıktım buzu kısa sürede eritti, başka yöntemi olanlar var mı acaba?

GP COSKUN
02/12/2009, 13:03
Arkadaşlar konu nerelere gitti taksi tuttum gene yetişemedim:))) olan bana oldu sabah gene buzu cözmeye çalıştım, şuana kadar okuduklarımda buz çözücü sprey birde cama hava üflemesi var, bir yerde okudum bakkaldan alınan ispirto mavi olanı diyor oda çzöüyormuş diye yazılıydı, bu ne kadar doğrudur? ben bu sabah antifrizli cam suyunu fısfısla camlara sıktım buzu kısa sürede eritti, başka yöntemi olanlar var mı acaba?

yahu bu kadar uğraşmayın arkadaşlar
1 adet elma herşeye kadir

femoli
02/12/2009, 14:06
Sen camı kır camı :D

xcruelx
02/12/2009, 15:04
Ulem bende klima neden ısıtmıyor diyordum. İlk klimalı arabam. kılavuzu okumazsak böyle olur işte. :)

Benim konu dan biraz kayma olacak ama yukarda lafı geçti diye soruyorum. Bizim buralarada sis bugu cok oluyor. Bugu için resistans yanı bugu çözme ile hallediyorum. Lakin sonradan fan devreye giriyor. Isıtma için fan kullanıyoruz. Bir süre sonra bugu yapmaya tekrar başlıyor. fan devrede iken onu nasıl halledicez?

femoli
02/12/2009, 15:08
Uğur yukarıda yazdım okumuyormusun :)

Digital: sağ üstte reistansın hemen yanındaki düğme buğu içindir basıldığı anda klimayı birlikte iç ısının norm seviyesine ani bir şekilde getirip buğuyu çözmeye yarar.. Buğunun tekrar oluşmaması için silkülasyon düğmesinin ışığı yanmaması gerekiyor yani dışarı silküle etmesi gerekiyor ,içeriye silkü edersee buğulanma tekrardan meydana gelecektir :)

Analog: Fanı sona açıp düğmeyi yukarı kaldırın . silküle dışarıda olmasına gayret edin iç silküle tekrardan buğu yapmasına ve oluşan buğunun geç dağılmasına sebep olacaktır..

xcruelx
02/12/2009, 15:28
Uğur yukarıda yazdım okumuyormusun :)

Okudum. hemen arkasından olan bir şeyden bahsetmiyorum. şöyle diyim. bugu çözeyi işlemini yaptık. Fan da acık sıcak sıcak yol alıyoruz. (sirkülasyon açık yani dışarı veren hal ,lamba sönük) bir süre sonra bugu lanma yaptıgı oluyor. (bazen ) Bu durum için konuştum.

femoli
02/12/2009, 16:26
Uğur eğer araçta bir kişi isen bu durum pek gerçekleşmez oluyorsada artık o kadarını bilmeme ama araçta birden fazla kişi varsa içerideki nem miktarı artacağı için buğulanma çok daha çabuk meydana gelecektir bunun içinde silküledışta havalandırma camda tam hız devam etmen gerek :)

xcruelx
02/12/2009, 16:35
Uğur eğer araçta bir kişi isen bu durum pek gerçekleşmez oluyorsada artık o kadarını bilmeme ama araçta birden fazla kişi varsa içerideki nem miktarı artacağı için buğulanma çok daha çabuk meydana gelecektir bunun içinde silküledışta havalandırma camda tam hız devam etmen gerek :)
Evet gerçektende 2 kişi ve fazlası durumunda oluyor. o durumda klimayı açıyorum. ısıtmasada nemi dengelediği için buguyu kesiyor. ama bir süre ıstmadıgı için içerisi soguyor. Kapatıyorum sonra tekrar bugu yapıyor. yani kilima ısıtsa sorunum çözlecek aslında. :) yada klimanın sadece nem için fanı da ıstma için çalıştıracagımız bir kombinasyon olsa. :)

femoli
02/12/2009, 16:52
bu gibi durumlarda ısıyı fazlasıyla yükselt ve az biraz sabret önce buğulanma olacaktır ama sonra kendiliğinden geçecektir sen bir klimayı açıp bir kaparsan ne içerisi ısınız nede buğun tam anlamıyla gider sadece anlık çözersin sonra yine olur.. Sıcağı aç biraz buğulanır sonra kendiliğiinden gideer silküle ye dikkat et sadece klimayı kapadıktan sonra otomatik kendini açar çünkü ;)

gurik
07/12/2009, 11:52
Uğur sen en iyisi eski düzen camı aralık bırak kardeşim.:poster_s:

serdar2362
07/12/2009, 12:48
Arkadaşlar. Ne yaparsanız yapın araba içinde gerekli şartlar (ısı, nem oranı vs.) oluşmadıkça buğu yapmasını engelleyemezsiniz. Tek yapılacak sabırla bekleyip içeriyi ısıtmak ve nemi gidermektir.

bpunto
16/12/2009, 16:08
amannn dikkat!!!!!!!! cam patlayabilir.

Moosty
18/12/2009, 20:18
Kettle çok sıcak olabilir, ben pet şişeye şofbenden su dolduruyorum. Eğer pet şişeyi eritmiyorsa camı da patlatmaz diye düşünüyorum. (Daha önce kettle ve anında eriyen pet şişe deneyimim olmuştu). Zaten hava çok soğuk olduğu için şişenin içindeki su hemen soğuyor, arabanın yanına gidene kadar ılık su oluyor,elimi bile yakmıyor. Bir de hemen dökmüyorum, damla damla ve mümkün olduğu farklı yerlere serpiyorum. Sadece ön camı temizliyorum, 2 litre kadar su gidiyor. GP nin ön camı büyük, hiç tecrubem omadı ama heralde ona da 2 - 2.5 litre ılık su yeter.

Antifrizli su (ÇBS Belco cam suyu karışımı) doldurmuştum geçenlerde, yarardan çok zararı oldu. İçindeki alkol buharlaşınca su camın üzerinde donup kaldı. Cama alkol püskürtmenin zarar verebileceği doğru olabilir, çocukluğumdan beri gözlük kullanırım gözlüklerimden birini kolonya ile sürekli silerek matlaştırmıştım. Ama cam suyunun da donmasını nasıl engelleyebileceğimi bilmiyorum. Eğer alkol içermeyen cam suları varsa bunu da öğrenmek isterim.

Bir problem daha var, botlardan damlayan sular yolculuk sırasında arabanın içinde buharlaşıp nem yapıyor. Yolculuk sırasında fan ve kalorifer sürekli çalıştığı için cam buğulanmıyor ama Eskişehir soğuk yer, gece boyunca camın içeriden buz tutmasına neden oluyor. Bunu engellemek için de eğer aklıma gelirse ve yağmur yoksa park edeceğim yere son 250 - 300 metre kala camı açıp bir süre içerideki nemli havanın dışarı çıkması için açık cam ile gidiyorum.

Camın buğulanmaması için bu yıl aklıma gelirse bir şey daha deneyeceğim. Tüplü dalıştan önce maske camlarının buğulanmaması için diş macunu sürülür. (daha kolay başka şeyler de yapılır ama bunu GP nin ön camına yapabilecek kadar kapasitem yok :P ) Engellemesinin nedeni de nişastaymış, buğu önleyici spreylerin içerisinde de nişasta oluyormuş. Cama içeriden patates sürmeyi deneyeceğim.

muratokay
18/12/2009, 22:10
Ben Carpex'in buz çözücü spreyini aldım ve hiç memnun kalmadım. Akşamdan küçük bi bölgeye püskürttüm ilk, sabah baktım hiç bi yararı olmamış, sadece püskürttüğüm yerde şekil olmuş kol hareketlerime göre. Oluşan buzu da öyle çabucak çözmedi zaten, bi de üstüne üstlük çamur gibi yaptı camı. Kutunun tek kullanımda bitmesi de sadece benim sinirlerimdeki buzları çözdürdü >:(

Romeo_er2
18/12/2009, 23:28
abi motor soğuk olunca iyice bombok oluyo..dıştan buz çözücü spreyi sıkıyorum basıp gidiyorum:D içerdende buhu önleyici bezi sürüyorum..

serkan_gazi
18/12/2009, 23:40
bu konu baya profosyonel bi uzmanlık alanı olmalı bence üniversitede tez hazırlanabilir:)

Ah-MeT
19/12/2009, 00:24
Ben Carpex'in buz çözücü spreyini aldım ve hiç memnun kalmadım. Akşamdan küçük bi bölgeye püskürttüm ilk, sabah baktım hiç bi yararı olmamış, sadece püskürttüğüm yerde şekil olmuş kol hareketlerime göre. Oluşan buzu da öyle çabucak çözmedi zaten, bi de üstüne üstlük çamur gibi yaptı camı. Kutunun tek kullanımda bitmesi de sadece benim sinirlerimdeki buzları çözdürdü >:(
Carpex in ürünleri çok dandik oluyor birtek bu buz çözücü değil yani...

camda buz nasıl oluyor? hiç başıma gelmedi merak ediyorum yaw:)

GPS2
19/12/2009, 00:38
Fren yağı sürmeyi tavsiye ederim, çok ince film şeklinde.:ohmy0000: fren yağı boyaya*da iyi gelir dostum..azıcık bulaştırırsan onuda çözer emin ol...:)

berkeraaa
19/12/2009, 01:00
Garajda tutulan arabanın verdiği mutluluğu yaşıyorum şu anda :D:D benim öneri olarak verebileceğim şey ise birçok kişi tarafından bilinen gazete kağıdı koymak....kalıphalinde çıkıyor sabah :D

femoli
19/12/2009, 10:24
Berker fazla yer varmı kapalıda :D

ZAK1980
09/01/2010, 00:43
Kolonya dokuyorum cama sonra camsuyu ve silecek sorun kalmiyor

genjuro
09/01/2010, 00:57
söylendi mi bilmiyorum ama akşam nihai parktan sonra, cama bildiğiniz limonu sürünce de buz tutmuyor...

ms777
09/01/2010, 11:00
GP, sadece çift bölgeli otomatik klimaya sahip modellerinde mi vardır bilmiyorum ama çok güzel bir özelliği var. Buğu çözücüye bastığınız zaman, araç soğuk olsa bile hafif sıcak bir hava veriyor. Buda klimasının çift yönlü çalışabilme özelliğinden kaynaklanıyor. Isıtma-soğutma sistemi gerçekten iyi çalışıyor. Biraz bekleyince kendi kendine çözüyor :)

KaGaN
09/01/2010, 11:16
Ya niye bukadar kasıyosunuzki alın bi sprey iki fısfıs tamamdır 4 lirayamı ne satılıyor piyasada.Hergün sıksanız tahmini 30-35 gün gidiyo o spreyler...

sancak26
20/01/2010, 17:32
gazete kağıdı koyun diyen arkadaşlar. dün akşam zar zor koydum rüzgarda sabah kalktığımda cama japonla yapıştırmışcasına yapışmıştı. yarı yamalak kazıdım ancak işyerine vardığımda cam ısınınca tam olarak çıktı. en iyisi karton koymak.

tolga&emine ORAL
24/02/2010, 22:45
Bende alüminyum güneşliğimi koyuyorum akşamdan sabah kalktiğimda cam buz tutmamaiş oluyor tavsiye ederim.arka cami da kürekle yavaşça kaziyorum.saygilar

burhankutlu
24/02/2010, 22:52
kazıma işi her nekadar çizikler şuan görünmesede aracın camını çiziyor arkadaşlar güneşe çıkınca bakın isterseniz fark edersiniz bence pek ii deil kürek filan :)

k0d3r
26/11/2012, 13:26
Bu sabah mevsimin ilk buzlu camı ile karşılaştığımdan konuyu tekrar gündeme getirmek isterim?

Şu ana kadar en pratik öneri cama karton ya da eski bi güneşlik filan koyma önerisi geldi.

Ankara'dan bu yöntemle kışları geçiren var mıdır?

Ziyaretçi034
26/11/2012, 13:37
ben bir kaç ay önce böyle bişey aldım;

CAR VAN WINDSCREEN COVER FOR ICE SNOW FROST SHIELD WINTER WINDOW PROTECTOR | eBay (https://www.ebay.co.uk/itm/CAR-VAN-WINDSCREEN-COVER-FOR-ICE-SNOW-FROST-SHIELD-WINTER-WINDOW-PROTECTOR-/280998112003?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item416ccaeb03)

henüz deneme şansım olmadı, bakalım nasıl sonuç verecek

k0d3r
26/11/2012, 13:42

CAR VAN WINDSCREEN COVER FOR ICE SNOW FROST SHIELD WINTER WINDOW PROTECTOR | eBay (https://www.ebay.co.uk/itm/CAR-VAN-WINDSCREEN-COVER-FOR-ICE-SNOW-FROST-SHIELD-WINTER-WINDOW-PROTECTOR-/280998112003?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item416ccaeb03)

vayy süpermiş bu. türkiyede nerede bulabiliriz?

k0d3r
26/11/2012, 13:45

Bu arada verdiğiniz linkte, Punto EVO'lara uyumlu olmadığını söylüyor.

https://img703.imageshack.us/img703/3781/puntoj.png

Misafir047
26/11/2012, 13:51
5 sterlin vermeye değer mi 5 kuruşluk şeye yazık paranıza

bu akşam coşkunun dediğini yapacam elmayı cama sürücem bakalım yarın sabah buzlanma olacak mı :)

Ziyaretçi034
26/11/2012, 14:40
vayy süpermiş bu. türkiyede nerede bulabiliriz?

kemal oto belki getirtip satabilir :) ankarada çok ihtiyaç olur

Bu arada verdiğiniz linkte, Punto EVO'lara uyumlu olmadığını söylüyor.

https://img703.imageshack.us/img703/3781/puntoj.png

benim aldığım yerin linkini bulamadığımdan rastgele bir link gönderdim. zaten uyumla ilgili bi durum yok, sonuçta camı kapatıyor, dışarı taşan dilleride kapıya sıkıştırılıyor. silecek değilki aparatı uymuyor diyelim :)

blackhawk
27/11/2012, 12:21
Eczaneden alacağınız saf alkolü camsil kutusuna koyun buzlanma olduğunda iki fıs fıs yapın alkol buzu eritir uçak kanatları donmaya karşı saf alkolle yıkanır. Yalnız çok solumayın kafayı bulabilirsiniz:):) işin şakası

Semih Kurtulmus
27/11/2012, 15:15
işin şaka kısmı güzelmiş :P

k0d3r
27/11/2012, 16:32
5 sterlin vermeye değer mi 5 kuruşluk şeye yazık paranıza

bu akşam coşkunun dediğini yapacam elmayı cama sürücem bakalım yarın sabah buzlanma olacak mı :)

Denediniz mi elmayı? :)