PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kızdırma işareti

sumer
30/11/2009, 22:57
aracımda çalıştıgında bi sure sonra dalgalı tel işareti kızdırma yanıp yanıp sonuyor 30 sn sonra tamamen sönüyor neden acaba karşılaşan arkadar oldumu

GP COSKUN
30/11/2009, 23:08
soğuk havalarda dizellerde araçların rahatça çalışabilmesi için kızdırma bujisi var
anladığım kadarıyla sen kontağı açıp beklemeden aracı çalıştırıyorsun ama bu 30 saniye süre zarfında kızdırma bujisi devreye giriyor
bence kışın aracını çalıştırmadan önce kontağı açıp kızdırma buji ışığının sönmesini beklersen daha iyi olur
saygılar

sumer
30/11/2009, 23:20
bekliyorum zaten sondukten sonra çalıştırıyorum çalıştıktıktan sonra yanıp yanıp sonuo sonra sonuo kendiliğinden
acaba bujilerden birinde mi sorun var

GP COSKUN
30/11/2009, 23:26
o zaman kızdırma bujisinde sorun var demekki uyarı veriyor
muhtemel devreye girmiyor olabilir servise bir göstermen gerek

KaMiKaZe
01/12/2009, 00:58
bekliyorum zaten sondukten sonra çalıştırıyorum çalıştıktıktan sonra yanıp yanıp sonuo sonra sonuo kendiliğinden
acaba bujilerden birinde mi sorun var

telaşeye gerek yok soğuk havalarda ara sıra banada yapıyor. Her zaman tekrar etmiyor.

ABNEW
01/12/2009, 10:33
Eğer sonrasında yanıyorsa ya da yanıp sönüyorsa arızalı demektir.Serviste kolayca değişim yapılır...

sumer
01/12/2009, 23:28
teşşekkürler herkese bi servise gösterelim en iisi:)

Du Hast
29/04/2010, 18:32
arkadaşlar yeni bir konu açmak yerine bunu hortlatayım dedim :D
aynı sorun bende de var
kızdırma bujisi nin ışığı sönünce marş yapıyorum ancak motor çalıştıktan 20 30 sn kadar yanıp sönüyor sonra hiç yanmıyor.

bujilerden birisi ya da bir kaçı patlak galiba?
bu yanıp sönmenin nedeni nedir?

muratx41
29/04/2010, 20:02
bende dizel var o işareti ben hiç görmedim beklesemde ne yapsamda yok nedendir acaba

GP COSKUN
29/04/2010, 20:19
arkadaşlar yeni bir konu açmak yerine bunu hortlatayım dedim :D
aynı sorun bende de var
kızdırma bujisi nin ışığı sönünce marş yapıyorum ancak motor çalıştıktan 20 30 sn kadar yanıp sönüyor sonra hiç yanmıyor.

bujilerden birisi ya da bir kaçı patlak galiba?
bu yanıp sönmenin nedeni nedir?

tahminin doğru ısıtma bujilerinden biri çalışmıyor
yazın pek ihtiyacın olmaz ama önümüzdeki kışa değiştirmen gerekli

Du Hast
29/04/2010, 23:51
motor biraz nazlı çalışıyor havalarda sıcak ama çokta geç çalışmıyor
sizinki nasıl çalışıyor? hatta bir video koyarsanız kıyaslamam açısından süper olur. şimdi durumları iyice sıktım ısıtma bujisinede para vermeyeyim :)
değiştirmesi kolay birşeydir tahminimce hava filtresi zamazingosunu sökünce gözükür kanımca.

SpyHunter33
30/04/2010, 08:18
Bir kaç aydır benimkilerde yanıyor Mersin havası malum hep sıcak olunca herhangi bir sorun yaşatmıyor birtek çalıştırdıktan sonra 15 sn kadar yanıp sönmesi gözümü rahatsız ediyor o kadar :)

ilkersezgin
30/04/2010, 20:59
benim de yanıyordu. akü 4. yılında bitmiş. aküyü değiştirince lamba proplemi ortadan kalktı . sorun yaşayan arkadaşlar akünün voltajını ölçtürsünler. özellikle akünüz yıl olarak 3*4 yıllık ise akünüz bitiyor demektir marş sırasındaki voltaj karşılanamadığından ısıtma lambası yanıyor . saygılar...

GP COSKUN
30/04/2010, 21:14
benim de yanıyordu. akü 4. yılında bitmiş. aküyü değiştirince lamba proplemi ortadan kalktı . sorun yaşayan arkadaşlar akünün voltajını ölçtürsünler. özellikle akünüz yıl olarak 3*4 yıllık ise akünüz bitiyor demektir marş sırasındaki voltaj karşılanamadığından ısıtma lambası yanıyor . saygılar...

evet faydalı bir bilgi
buda bu konuda rol oynayan faktörlerden

interlaced
10/01/2011, 12:34
Arkadaşlar bende de yeni başladı. çalıştırmadan önce değil, çalıştırdıktan sonra yanıyor uyarı lambası. 8-10 saniye yanıp sönüyor ; sonra devreden çıkıyor. Aküm yeni. Hava 10 derece civarı, geçen yıl eksi 4-5 dereceyi gördü araç. Sanırım ısıtma yada şarj sorunu değil, bu bir arıza. Isıtma bujisi değişim ücretini bilen var mı aramızda?

ucs33
11/01/2011, 19:44
2 hafta önce birmotta değiştirttim. işçilik dahil 34,90 tuttu. yarım saatte hallettiler (biraz soğuması gerekiyomuş)

KaMiKaZe
11/01/2011, 22:41
umut bey neyi değiştirdiniz eğer aynı parça ise benimkide garantiden değişti ama gene yanıyor zaman zaman.

GPS2
11/01/2011, 23:25
% 90 probleminiz AKÜ bir arkadaşınki aynı numarayı yapmaya başladı ve bir sabah bakıyor akü meftaa...değiştirdi...buji problemide kalmadı...boşuna bujilerle uğraşmayın derim...orjinallerimiz 50 ah ikinciyi alırken 60 ah daha isabetli ve uzun ömürlü olur...

KaMiKaZe
11/01/2011, 23:28
valla aküyüde yeni değiştirdik serviste :D

ucs33
12/01/2011, 10:11
umut bey neyi değiştirdiniz eğer aynı parça ise benimkide garantiden değişti ama gene yanıyor zaman zaman.

Bilgisayara bağlayıp baktılar, ısıtma bujisi değişti. Tabi benim garanti 3 ay önce bitti

bülentcanbolat
15/01/2011, 13:32
Slm arkadaşlar.Yukarıda belirtilen sorun 3-4 gündür bendede başladı fakat aküm daha çok yeni ve buji lambası uyarı verip sönüyor.Bazı arkadaşlar akünün zayıflıgından olur demiş.Harici bağlanan ledler akünün zayıflamasına nedenmidir.Ledlerim farları çalıştırdığımda yolculuk boyunca yanıyor bu karşılayamayacagı extra bir yük verirmi aküye...

perdoono
15/01/2011, 18:39
arkadaşlar ben geçen hafta arabamı elektrikçiye götürdum gögüste klimanın oldugu düğmeler yanmıyordu birde arka siz lambası yanmadıgından dolayı arıza ışığıda yanıyordu hallettık.ama saolsun benım elektrıkçı benım gibi arabamı itinalı çalıştırmadığı için beklemeden marşa bastı, bi kaç kez.sonradan yanmaya başladı kızdırmalar.aynı sorundan bende müzdaribim.ilk çalıştırmada yanıp sönuyo 20 sn.napcaz şimdi

tasova
03/02/2011, 21:54
bendede aynı sorun var bujileri değiştirmem gerekiyor galiba

juke
03/02/2011, 22:13
arkadaşlar benim araçtada vardı o sorun dün değiştirttim bende 1,3 multijet gp aracımın kızdırma bujilerinden biri arızalıymış çok önemli birşey değil ama değiştirmekte fayda var dediler değiştirin arabam 40 liradan daha değerli dedim :D değiştirttim 39 lira tuttu...

acRep
03/02/2011, 22:23
Bak bu sorun bende de vardı kızdırma rolesi , bujiler hepsini kontrol ettik tek tek sağlam çıktı sorun kızdırma rolesinin sigortasıymış onu değiştirdik sorun halloldu..

Büyük sandıgımız sıkıntılar bazen gerçekten çok çıtır arızalardan oluyo özellikle elektriksel donanımda..

aydintap
05/02/2011, 02:57
evolarda bu simge yok mu? ya da çok çabuk mu sönüyor?

34 BU 2694
05/02/2011, 12:56
arkadaslar soguk havalarda en az 6 kere falan kontagı acıp ısıkların sonmesını bekleyın 6 7 kere falan sonra calıstırın dızellerde boyle bı sıkıntı var...

Du Hast
05/02/2011, 15:09
arkadaslar soguk havalarda en az 6 kere falan kontagı acıp ısıkların sonmesını bekleyın 6 7 kere falan sonra calıstırın dızellerde boyle bı sıkıntı var...
6 kere ısıtmaya gerek yok. üst üste 2 kere ısıttığınızda 2 3 sn içinde motor çalışır

GP COSKUN
05/02/2011, 15:10
6 kere ısıtmaya gerek yok. üst üste 2 kere ısıttığınızda 2 3 sn içinde motor çalışır

+1000:surfing:

Serbay
05/02/2011, 15:56
Evoda soğuğa göre çalışıyo kızdırma bujisi çok soğuklarda kendince 5sn fln yandı.

SpyHunter33
05/02/2011, 16:30
hadi benden de bir soru ozaman şimdi geçen günlerde benim aracın arıza lambası yandı şu motor arıza lambası. bende yetkili servise !!! değilde özel bir servis var fiat servisi oraya götürdüm. durumu izah ettim dedi ki mazot aldın mı yeni ? dedm evet aldım. Bekle bakalım dediler aracı PC ye bağlamak için aleti taktılar kontağı çevirdiler. Ve usta daha bakmadan dedi ki senin kızdırma bujileri gitmiş bu motor arızasını bundan da yapar. cihaza bağladıklarında sadece kızdırma bujileri ve EGR yi okuyabildim dedi ki bi ara gel kızdırmalara bakalım, birde egr valfinin sensörü mü yoksa direk kendimi bilmiyorum sökelim temizleyelim başka bişi yok. Araban çiğ yakmış yada yakıyor gibisinden bişi söyledi. Birde arabanın egzosundan çiğ gibi bir koku da geliyor. stop edip dışarı çıkınca fark ediyorum. Nedersiniz ?

Du Hast
05/02/2011, 18:36
hadi benden de bir soru ozaman şimdi geçen günlerde benim aracın arıza lambası yandı şu motor arıza lambası. bende yetkili servise !!! değilde özel bir servis var fiat servisi oraya götürdüm. durumu izah ettim dedi ki mazot aldın mı yeni ? dedm evet aldım. Bekle bakalım dediler aracı PC ye bağlamak için aleti taktılar kontağı çevirdiler. Ve usta daha bakmadan dedi ki senin kızdırma bujileri gitmiş bu motor arızasını bundan da yapar. cihaza bağladıklarında sadece kızdırma bujileri ve EGR yi okuyabildim dedi ki bi ara gel kızdırmalara bakalım, birde egr valfinin sensörü mü yoksa direk kendimi bilmiyorum sökelim temizleyelim başka bişi yok. Araban çiğ yakmış yada yakıyor gibisinden bişi söyledi. Birde arabanın egzosundan çiğ gibi bir koku da geliyor. stop edip dışarı çıkınca fark ediyorum. Nedersiniz ?
kizdirma (isitma) bujilerinin birinde yada birden fazla ariza oldugunda motor ariza lambasi yanmaz sadece kizdirma isareti arac calistiktan sonra 30 sn boyunca yanip sonerek ikaz eder.
(ORN: https://www.youtube.com/watch?v=LARVYhnmU-U 8.snden sonra gorebilirsiniz)
body computer bilgisayara baglandiginda hata listesinde egr valfi arizasi mevcutsa, ariza lambasini o yakmistir muhtemelen.

utku952
05/02/2011, 22:57
Bugun bende de başladı kızdırma bujisi hata verdi "check ... plugs" diyor bilgiler fayadalı oldu teşekkurler..kaç tane buji var dizellerde kızdırma bujisi?

ysariusta
06/02/2011, 08:53
bende dizel var o işareti ben hiç görmedim beklesemde ne yapsamda yok nedendir acaba
Bu tanıma göre araç benzinli hocam. Tüm dizellerde var. Benim araçta da çalıştıktan bir süre sonra tekrar devreye girme durumu var. Fakat bişeye engel olmuyor.

Du Hast
06/02/2011, 12:00
Bugun bende de başladı kızdırma bujisi hata verdi "check ... plugs" diyor bilgiler fayadalı oldu teşekkurler..kaç tane buji var dizellerde kızdırma bujisi?
4 adet var
silindir başına bir tane olmak suretiyle..

SpyHunter33
06/02/2011, 12:05
kizdirma (isitma) bujilerinin birinde yada birden fazla ariza oldugunda motor ariza lambasi yanmaz sadece kizdirma isareti arac calistiktan sonra 30 sn boyunca yanip sonerek ikaz eder.
(ORN: YouTube - 1.3 Multijet 75 HP Yağ Lambası (https://www.youtube.com/watch?v=LARVYhnmU-U) 8.snden sonra gorebilirsiniz)
body computer bilgisayara baglandiginda hata listesinde egr valfi arizasi mevcutsa, ariza lambasini o yakmistir muhtemelen.

Ozaman şöyle diyeblirmiyiz. Ustam beni kazıklamaya çalışıyor :)
Peki bu egr valfi sökülüp temizlenmesi zahmetli bi iş mi ? neye mal olur ?

musisi
04/03/2011, 11:44
bendede aynı sorun var şimdi servisi aradım oradaki arkadaşım çok önemli olmadığını ama değiştirirsen 4 ünüde değiştir kısa süre sonra diğerleride yapabilir dedi tanesi 22 liraymış yani yaklaşık 100 tl yapar.4 ünüde değiştirmek bana pek mantıklı gelmedi (yada tuzlu geldi diyelim)karasız kaldım şimdi napsam acaba.havalarda yakında ısınır zaten yazınki bakımamı bıraksam acaba.

tayfux
04/03/2011, 11:51
4 ü 120 liraya yeni değiştirdim serviste akü de yapabiliyor böyle sorunlar..

KaMiKaZe
04/03/2011, 16:51
arkadaşlar servise götürürseniz zaten 2 ihtimal üzerinde odaklanıyorlar. Oda 4 adet ısıtma bujisi veya kontrol ünitesi. Isıtma bujilerinin testi kolay çalışıp çalışmadığını aküden elektrik alarak test edebiliyorlar, kontrol ünitesi ise biraz sıkıntı değiştirme yoluna gidiyorlar. Zaten daha önceki sıkıntılardan yola çıkarak fiat kontrol ünitesinde bir güncellemeye gitmiş.

tayfux
04/03/2011, 18:12
arkadaşlar ben servisteyken araç radyatör arızası verdi bilgisayar takıldı tanınmayan hata dedi aküyü değiştirdik hata gitti yani demem o ki akü zayıfken saçma sapan hatalar verebiliyor araçlarımız..ki bilgisayarda tanınmayan hata yazdığında genelde aküden kaynaklanıyor..