PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar arabam geç calısıyor

_SnooP_
23/12/2006, 21:36
arkadaşlarım yardımcı olursanız sevinirim. bende 1,3 multijet 75bg aktiv modeli var. arabam gec calısıyor marş dinamosu 2 yada 3 üncü turunda calışıyor. acaba sizinkilerdemi ole bi yardımcı oluverin pls

x-troy
23/12/2006, 21:51
valla hiç öyle bir sorunla karşılaşmadım.. benzinli gerçi benimki.. tık deyincee çalışıyo hemen.. dizeller biraz geç ısınır. bu sorun sabahları mı yapıyor?

h k
23/12/2006, 21:55
kizdirma bujilerinin isiginin sönmesini bekliyor musunuz ? yoksa anahtari takar takmaz marsa mi basiyorsunuz ?

Misafir2
23/12/2006, 21:57
valla kardeşim bende lpg olduğu halde senın dediğin olay olmuyor ve tek seferde maşalahı var aman nazar değmesın sana da tavsıyem en kısa sürede servıse gıt ve değişmelerını söyle kontağı vs. çünkü ne eskı sıtede ne forumda nede burda ilk sende duyuyorum bu sorunu sanırım kımsenın böyle bır sorunu yok buyuk geçmış olsun kardeşim

_SnooP_
23/12/2006, 22:09
lambanın söndükten sonra basıyorum sabah aksama motor soğuk sıcak farketmiyor hep aynı vulas senin dediğin gibi bi servise götüreyim. valla bilmiyorum zararı olurmu ama dedigim gibi 2,3 trdan sonra calısıyor...

h k
23/12/2006, 22:15
marşa fazla basmak marş motoruna uzun vadede zarar verir . çok fazla basmak ise kısa vadede zarar verir tecrübe ile sabittir :) , siz bir servise gösterin en iyisi.

_SnooP_
23/12/2006, 22:21
arkadaşlar ben araba konusunda acemi degilim. kullanıcıdan kaynaklanan bir hata veya eksik yok. kızdırma bujilerinin lambası söndükten sonra kontağı cevirdiğimde 2 turdan sonra calışıyor araba cokta geç değil ama ama diğer yeni arabalar gibi basar basmaz almıyo benim takıldığım konu bu zaten servisi ilk gittiğim zaman bunu soracam diğer dizellerinde böyle olup olmadığını merak ettim sadece...

h k
23/12/2006, 22:52
tamam anlasilmistir , multijet motorlarda bu tip bir sorun yok emin olabilirsiniz . ama sizinkisi normal degil yani serviste bir çözüm bulurlar insallah.

Misafır
23/12/2006, 22:56
bendekinde de son bir iki haftadır marş basma süresi biraz uzadı.
acaba akü azalmaya mı başladı diye düşünmeye başladım.
6 ay oldu arabayı alalı.
son iki haftadır böyle birşey yaşıyorum.

_SnooP_
23/12/2006, 23:03
ilginize tesekkurler arkadaslar yalnız soyle bır tespıtım var burda bır arkadasımın 1.3 dablosu var aynı motor oda benımkı gıbı 2 tur dondukten sonra allıyo ( arkadaslar sunu belırtmeden gecemıycem ben mengenliyim ve burda ilk ve tek punto benimkisi arada çıkıyorum ilçede bir tur atıyorum bütün gözler bende harika bir duygu punto sahibi olmak :)

Misafır
23/12/2006, 23:14
eee gp sahibi olmak ayrıcalıktır snoop.
sen de anlamışsın bunu.
ne güzel.
yaaa.

Sezgintr
24/12/2006, 03:01
Hava sıcaklığına göre değişebilir veya aynısı babamda da oluyo benim arabayı babama verdiğim zaman nekadar da desem kontağı çevirirken gaza basma diye dinlemiyo. Sonra bana senin araba geç alıyo diyo. Oysaki hiç öyle değil kaç kere gösterim babama bak gaza basma tık diye alıyo. Ama belki seninki farklı bi problem olabiir. Benimkinde kontağı çevirirken gaza basınca 2. turda alıyo.

Muhendis06
24/12/2006, 10:39
snoop,

sana bazi sorular sormak ve boylelikle aracini farkli kosullarda test edebilmene imkan yaratmak istiyorum,

1-aracini hep fazla egimli bir zeminde mi ilk calistiriyorsun? Bir de araci duz bir zemine birakip ertesi sabah deneme yapabilirsin.

2-Ilk calistirirken gaz pedalina basili mi tutuyorsun? Gaz pedalina basmadan deneyebilirsin.

3-Debriyaj pedalina basmadan mi ilk calistiriyorsun? Debriyaja basarak deneyebilirsin.

4-Hangi marka yakitla aracini calistiriyorsun? Bu kismi lutfen reklam olarak algilamayiniz, otomotiv sektorunde calisan biri olarak sizlere tavsiyem PO Eurodiesel yakitidir. Pompada mavi Motorin 50 etiketiyle satiliyor. Bu yakita hava sicakliginin dustugu kis aylarinda -27 C a kadar kristallesmeyi onleyici katki ilave ediliyor. Eger kullandiginiz yakit henuz kis katkisi ilave edilmemis bir tanka aitse, yakit kilcal kanallarda kristallesiyor olabilir. Belki Bolu'da dusuk sicakliklara maruz kaliyor olabilirsiniz. Gerci havalar henuz cok da soguk degil...

5-Aracinizi stop etmeden once 15-30 saniye kadar rölanti devrinde bekleyin ve bosta gaz vererek stop ettirmeyin.

Saydiklarimi kontrol ediverin, belki bir ipucu yakalayabilirsiniz. :)

dejavu
24/12/2006, 15:27
arkadaşlar disel araçları çalıştırırken
1.ayak gaz pedalında kesinlikle olmayacak
2.debriyaj pedalına başılacak
3. diesel turbosu 1/2 sn sonra devreye geçtiği için motorun çalışması bir iki saniye sürmesi normal
bizim dieselde motoru pek şıkıştırmak iyi değildir motorun 1-2 saniye nefes alması turbonun nefes almasına kendini toparlamasına izin verin arkadaşlar..

microab
24/12/2006, 19:31
Dün Niğde--sabah 04 de -11 derece sıcaklıkda-marş bir basmada aldı...

Sezgintr
24/12/2006, 23:55
microab abi arabalarımızın çalışması çok güzel. Ben asla bu konuda şikayet edemem. Hatta aynı motordan astralarda da var şikayet sitelerinde hep geç çalışıyo çalışmıyo diye yazmışlardı. Alırken çok kuşkuluydum ama şimdi hiç pişman değilim. Hatta 1 gün bile pişman olmadım. Tek pişmanlığım turuncu renginin skydomlusundan almamış olmam.

breakerman
25/12/2006, 09:05
Bununla ilgili birşey anlatayım size arkadaşlar.Astraların geç çalışmasıyla ilgili söylenenler hakkında.Bizim otoparkda bir tane siyah astra cdti var.10 gün kadar önce aynı anda otoparka indik.Hava 3-4 derece civarlarıydı.Aynı motora sahip iki araç benim arabam buji ışığından sonra ilk denemede hemen çalıştı ve üstelik hemen aldı.Astra 3. uzun denemesinin sonunda çalışabildi.Kullanan kişi doktor kullanım hatası asla değil.Opel kalitesi deriz ama Fiat artık gerçekten birçok şeyi iyi yapmaya başladı..

bahcelili_ali
27/12/2006, 02:15
arkadaşlar ben uzun zaman dizel palio da kullandım arabanın marşı 2. yada 3. turda yemesinin tek sebebi yakıt kalitesi puntoda da aynı olayı yaşadım hatta ev arkadaşımın da sıfır corsa cdti var tamamen aynı yolda ras gele bi yerden almış araba geç alıyo. ben istasyonumu buldum kontağı gorur gormez alıyo araba.

Korhan
27/12/2006, 16:04
Arkadaşta Corsa CDTI var aynı motor. Shellden aldığı zaman tek seferde çalışmıyor ama BPden alınca çalışıyor. tabii bayii ile de alakalı Bp daha iyidir demiyorum.

breakerman
27/12/2006, 16:11
Benim arkadaşta focus benzinli var, o da bp den aldığı zaman çevirdiği anda alıyor shell den almışsa 1-2 saniye kadar sürüyor ateşleme.Etkiliyor gerçekten yakıtların içindeki katkı maddeleri..

ORACLE
27/12/2006, 16:12
Sabahları soğukta benimkide iki kere döndükten sonra çalışıyor.
Motor sıcakkende 1 kerede alıyor.
Motor soğuk iken 2 kerede alması bence çok normal.

Misafır
27/12/2006, 16:55
abi şimdi çözdüm olayı.
ben shell den alırken tek tıkta alıyordu.
son 3 depodur opetten alıyorum.
yakıt daha az gidiyor ama şimdi de 2 saniye falan sürüyor alması.

sağolun abi ya.
bu hiç aklıma gelmemişti doğrusu.