PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City Fonksiyonu

x-troy
23/12/2006, 21:25
arkadaşlar merhaba şu city fonksiyonunu genelde açık tutuyorum acaba bir zararı olur mu? feci de alıştım yani.. kapattığım zaman sanki direksiyon kazık gibi oluyor.. açık durmasının var mıdır sizce bir zararı??? saygılar

h k
23/12/2006, 21:31
hizlaninca zaten devreden cikiyor.

ben aldigim gün actim bir dahada kapatmadim. sükür 19.000 olduk bir problem cikarmadi :)

yanliz hakkaten baska arabalara binince acaip zor geliyor direksiyonlarini cevirmek , cok fena aliskanlik yapti city olayi :D

nasrettinhoca
23/12/2006, 21:34
Aracı alalı 6 ay oldu....Uno dan sonra GP nin direksiyonu bana zaten hafif gelmişti...

Cıty fonksiyonunu açmıyorum...Malum alışkanlık yapmasın diye:D :D :D

mTk
23/12/2006, 21:35
valla bana nerdeyse hiç lazım olmuyor. Ara sıra dar yerlere park ettiğim zamanlar kullanıyorum.

BGRAYS
23/12/2006, 21:42
ya aslında olay lazımlık veya gereksinim diilde kullanım rahatlıgı

yogun traifkte de cok etkili bence ..

x-troy
23/12/2006, 21:46
hizlaninca zaten devreden cikiyor.

ben aldigim gün actim bir dahada kapatmadim. sükür 19.000 olduk bir problem cikarmadi :)

yanliz hakkaten baska arabalara binince acaip zor geliyor direksiyonlarini cevirmek , cok fena aliskanlik yapti city olayi :D

ya benimki devre dışı kalmıyo 100 -120 ile falan gitsem de city ışığı yanmaya devam ediyor.. sizinkilerde işik sönüyor mu hızlanınca yoksa ışık yanmaya devam edip city devre dışı mı kalıyor??

Misafir2
23/12/2006, 21:48
benımde süreklı açık başka araba kullandığım zaman sankı araba dıreksıyonunu çevirmeye 2 adam daha lazım oluyo benı fena rahatlığa alıştırdı bu punto direksıyon konusunda:))))):))))

h k
23/12/2006, 21:53
devreden ciksada city lambasi sönmüyor merak etmeyin.

x-troy
23/12/2006, 22:41
devreden ciksada city lambasi sönmüyor merak etmeyin.

eyvallah:)

Gianfranco
24/12/2006, 00:16
Acayip guzel bir fonksiyon. Gecenlerde Jetta kullandim, direksiyonu park ederken beya bir zorladi. Hic bir arabada bu kadar yumusak direksiyon yok herhalde...

pdr42
24/12/2006, 02:05
valla city de kullanmak kotu bi alıskanlık ediyo ben kaza yaptıgımda ford fiesta kullanıdmkazık gibi geldi bana oyuzden arada normal fonkiyonda kullanmak lazım ama yineede ben bu arabanın direksiyonuna guvenmiyorum

Sezgintr
24/12/2006, 02:55
Çok feci alışkanlık yapıyo. Direksiyonuydu freniydi derken insana kendini acayip alıştırıyo. Başka arabaya binincede aratıyo kendini namuzsuz.

AWD
24/12/2006, 10:07
ben sadece park ederken yoğun trafikte bide ara sokaklarda açıyorum gerçekten şu ana kadarkullandığım bindiğim hiç bi arbanın dreksiyonu city den hafif dii ;)

Muhendis06
24/12/2006, 11:38
Araci ilk kullanmaya basladigimda direksiyonu normal modda hayli hafif gelmisti. Hatta city moduna gecirdigimde sanki direksiyon bosta donuyor hissi veriyordu. Araci son 4000 km city modunda kullandim. Gecen hafta city modunu kapattim ve direksiyonun hantallasmasi sonucu bir sorun oldugunu dusunmeye basladim. Sanki ilk basta aracin direksiyonu city modu kapaliyken bu kadar agir degilmis gibi geldi. Ancak bu bir algi yanilmasi da olabilir. City gerçekten aliskanlik yapiyor, itiraf ediyorum. :)

shoparr_
24/12/2006, 13:10
bnde ilk aldığımda city aşırı yumuşak geldi normal halide gayet iyiydi ancak hep city le kullandım aşırı rahat ve dolayısıyla artık normal mod la 1 km gitmek istemiyorum süper bu city olayı;)

dejavu
24/12/2006, 15:18
valla ben aracı alalı 3 ay oldu ve 6200 kilometre yol yaptım ve hep city modunu kullanıyorum ilk 4000 kilometreye kadar ara sıra donuşlerde direksiyon bayağı bir şertleşiyordu aman diyordum ne oldu buna.. ama şimdilerde pek olmuyor herhalde yavaş yavaş açılıyor araç.. eski kasa punto da kullandım ondan biliyorum city fonksiyonunu ne yapim ben çoktan alışmıştım city moduna

Linos
24/12/2006, 16:49
Walla insan lükse kolay alışıyor! ASR, City fonksiyonu, hillholder, ESP...
Bunların varlığına o kadar alıştım ki yeni araba olayına girsek bunların olmadığı bir araç alamam artık :D

Gianfranco
24/12/2006, 17:09
Walla insan lükse kolay alışıyor! ASR, City fonksiyonu, hillholder, ESP...
Bunların varlığına o kadar alıştım ki yeni araba olayına girsek bunların olmadığı bir araç alamam artık :D

Bende cok fena bir sekilde alistim. ESP siz be Hillholdersiz bir araba bir daha zor alirim :cool:

pdr42
24/12/2006, 17:59
abi hilholdere bilmem ama asr ve heleki esp siz arac olmamalı bence cunku videosundan izledim cok manyak bişey

mavigitar
22/02/2007, 11:39
:icon_smile_kisses: Açıkçası ben de hiç city fonksiyonunu kapatmadım . Arabamı alalı 2-2,5 ay oldu ve hiç kapatmak aklıma gelmedi. o kadar rahat ki kullanım.

Bu arada gerçekten gp den başka bi araba direksiyonuna geçince sanki kamyon sürüyomuş gibi oluyo insan. İnanılmaz bağımlılık yapıyo:)

İYİ Kİ VARSIN GRANDE PUNTOMMM.....:icon_smile_kisses:

Auto engineeR
22/02/2007, 13:00
aldığım andan itibaren açıktır city fonksiyonu. hiç kapanmadı

kızılbüyü
22/02/2007, 13:08
bosuna vermedıler altın dıreksıyon oduluydu sanırım.

jagar
22/02/2007, 13:17
aynen yavv bende çok alıştım yumuşak direksiyona yeni araçların hidrolikleri bile ağır geliyo gp bağımıllık yapıyo :D

Gajiin
22/02/2007, 13:41
city modu vazgeçilmez oldu hakikaten ama acaba yakıt tüketimine etkisi nedir onu merak ediyorum.
sonuçta hidrolik direksiyon bile biraz arttırıy. elektrik destekli olunca sonuç ne olur acaba ?

Mısafir
22/02/2007, 14:02
Aracı İlk teslim aldığımda "Bu ne yaa boşta dönüyo gibi" diye düşünüp açmamıştım City yi. Gereksiz gelmişti. E tabi Spor direksiyon bi 106 dan inince öyle oluyo. Sonra bi ara açık bıraktım ve alıştım. Geçenlerde servise bırakmıştım arabamı aldım tam ervisten çıkıyodum direksiyon sıkıştı kilitlendi falan diye panik oldum çevirirken. Çok sert geldi birden. Tam dönüyodum geri servise City lambasının yanmadığına uyandım. Serviste kapamışlar . Yok abi büyük bağımlılık yapıyo. Sırf bu direksiyon işi için bile tercih edilebilir bence bu araba. Fiesta kullanan abime verdim bi gün adam feci mutlu gezdi arabada. Bende geçenlerde Fabrikada Transit kullanmak zorunda kaldım. Resmen iki elle çevirmek zorunda kaldım dönüşlerde. Vel hasılı kelam; bu araba sırf bu direksiyon için alınır.

Gajiin
22/02/2007, 14:10
katılıyorum ama city fomksiyonu pandada var ama düşünce gücüyle dönen direksiyonu da olsa ben panda almam :)

Ziyaretçi047
22/02/2007, 14:59
Genelde kapalı kullanıyorum alışmak kötü oluyor bir de oyuncak araba kullanıyormuşum gibi hissediyorum. Direksiyon dediğin biraz sert olmalı bence. Ama bazen de açıyorum ruhsal duruma bağlı. Park ederken çok işe yarıyor.

h k
22/02/2007, 22:38
acaip yumusak ayarlamis Fiat bu olayi . gecen elektrikli direksiyonlu opel meriva kullandim tamam yumusak ama bizimkiler gibi degildi yinede.

cok büyük rahatlik gercekten , baska arabaya binince insan anliyor degerini :)

BGRAYS
22/02/2007, 22:40
city fonksiyonunda sola dogru yatma eğilimi yapma sorununu hallettiren oldu mu ben rastlayamadım

the_Algn
22/02/2007, 22:49
city fonksiyonunda sola dogru yatma eğilimi yapma sorununu hallettiren oldu mu ben rastlayamadım

Bir arakadaş onun ayarı olduğunu söylemişti servis ayarlıyormuşş..çok yumşak oluncada sanırım düşme yapıyodu biraz sertleştimek gerekiyor sanırım..

BGRAYS
22/02/2007, 22:59
Bir arakadaş onun ayarı olduğunu söylemişti servis ayarlıyormuşş..çok yumşak oluncada sanırım düşme yapıyodu biraz sertleştimek gerekiyor sanırım..

hmmm anladım saol galıba ole duzelecek bakım gelıyo dıye arabaya dokunmuyorum herseyi tek seferde yaptırıcam 19.200kmlerde 1000km snr giderimm artık

ümit yanardağ
22/02/2007, 22:59
dağ başını duman almış arkadaşlar grande punto almış yürüyün arkadaşlar sizi kim tutar......

nejatb
02/04/2007, 22:15
city fonksiyonu gerçekten müthiş, insan vazgeçemiyor ondan.

ZaMBroTTa_1903
02/04/2007, 23:22
city fonksiyonu gercekten mukemmelde hızlı donuslerde ve virajlarda arabayı cok savuruyo aman dikkat edelim!!!:poster_oops:

the_Algn
02/04/2007, 23:26
city fonksiyonu gercekten mukemmelde hızlı donuslerde ve virajlarda arabayı cok savuruyo aman dikkat edelim!!!:poster_oops:

city fonksiyonu ile araç savrulamsı arasındaki ilişkiyi açıklayabilrimisin?

SANtO
02/04/2007, 23:35
Direksiyon yumuşak geldiği için haddinden fazla çevirebilirsin virajda. arkadaş heralde ondan bahsediyor. yoksa direksiyon nasıl savursun aracı :)

tempesty
02/04/2007, 23:43
öyle bişey yok aracın city yumuşaklığı yüzünden savrulacağını sanmıyorum herşeyin sonucu sürücüdür etki-tepki olayıdır...

the_Algn
02/04/2007, 23:44
Direksiyon yumuşak geldiği için haddinden fazla çevirebilirsin virajda. arkadaş heralde ondan bahsediyor. yoksa direksiyon nasıl savursun aracı :)
yanlış hatırlamıyorsam 20 yada 40 da iptal olur city modu...ee o hızda savrulmak..

ufuk61
03/04/2007, 09:31
bencede araç hızlandığı zaman zaten otomatik kendni iptal ediyor

CAGLARKA
03/04/2007, 10:16
city nin tek kötü yanı rahatlığa alıştırması başka bir arabaya binince direksiyon çok ağır geliyor bunun dışında süper bence

zeynepc
03/04/2007, 10:40
60 dan sonra iptal oluo arkadaşlar ben öle biliorum..

CAGLARKA
03/04/2007, 10:46
60 a kalmıyo bence 30 km den sonra devreden çıkması lazım

canberkkilic
03/04/2007, 10:59
60 a kalmıyo bence 30 km den sonra devreden çıkması lazım

bence 45 den sonra...

Linos
03/04/2007, 11:12
Benim bildiğim de 60 km/h arkadaşlar!
20 km/h kapıların otomatik kilitlenme olayından aklınıza takılmış olmasın?

the_Algn
03/04/2007, 11:18
60km hızdan sonra diyen arakdaşlar birşeyi merak ettim , o hıza kadar direksiyonunuz durma anındaki gibi yumşak mı sizin...benim direksiyon hemen sertleşiyor ...

Linos
03/04/2007, 11:25
Sanırım yanlış anlaşılma var! Benim hatırladığım 60 km/h. Ancak o hıza kadar sürekli bir sertleşme durumunda ve o noktadan sonra da artık tamamen devreden çıkıyor diye biliyorum!
Aracın ilk kalkışındaki yumuşaklığıyla 59 km/h deki yumuşaklığı aynı değil yani!

Gerekli kaynaklara ulaşamadım, yanlış biliyor da olabilirim!

the_Algn
03/04/2007, 11:36
Sanırım yanlış anlaşılma var! Benim hatırladığım 60 km/h. Ancak o hıza kadar sürekli bir sertleşme durumunda ve o noktadan sonra da artık tamamen devreden çıkıyor diye biliyorum!
Aracın ilk kalkışındaki yumuşaklığıyla 59 km/h deki yumuşaklığı aynı değil yani!

Gerekli kaynaklara ulaşamadım, yanlış biliyor da olabilirim!

evet sonuçta araç hareket ettikten sonra normal bir elektro-hidrolik direksiyon sertliğinde ki bu durumda aracın savrulmasıyla city modu arasında uzaktan yakından alakalı bir durum yok..kaldı ki normal kullanım şartlarında bu araç kolay kolay yoldan çıkmaz

Linos
03/04/2007, 11:41
evet sonuçta araç hareket ettikten sonra normal bir elektro-hidrolik direksiyon sertliğinde ki bu durumda aracın savrulmasıyla city modu arasında uzaktan yakından alakalı bir durum yok..kaldı ki normal kullanım şartlarında bu araç kolay kolay yoldan çıkmaz

Tabii canım, savrulmayla alakası yok, o konuda hem fikiriz kesinlikle! Sadece tam olarak hangi hızda devreden çıkıyor, orası muallakta kaldı biraz ;)

the_Algn
03/04/2007, 11:44
Tabii canım, savrulmayla alakası yok, o konuda hem fikiriz kesinlikle! Sadece tam olarak hangi hızda devreden çıkıyor, orası muallakta kaldı biraz ;)

https://www.motoring.co.za/index.php?fSectionId=853&fArticleId=3407237

it then becomes automatic below 30km/h

Ziyaretçi047
03/04/2007, 12:07
yavaş yavaş sertleşmiyor anında sertleşiyor ben hissedebiliyorum elim üstündeyken. ama eski punto daha iyiydi. baya bir yumuşak kalıyordu :D

MOZDİ
03/04/2007, 12:10
hafta içi bende şirket arabasını kullanıyorum, fark çok hissediliyor, çağlarka nın fikrine aynen katılıyorum :)

yerolan
03/04/2007, 16:03
arkadaşlar ben arabayı alırken servise sormuştum araç uzun süre city pozisyonunda kullanılınca bir zararı olurmu diye.servistekiler city sisteminin 30 km hızı geçtikten sonra devre dışı kaldığını ve sürekli açık kalmasının araca hiçbir zararı olmayacağını söylediler.gerçekten çok güzel bişey.benim arabam 8800km de ve ben city yi hiç kapatmadım.gönül rahatlığıyla kullanın....

ABNEW
03/04/2007, 17:09
servistekiler city sisteminin 30 km hızı geçtikten sonra devre dışı kaldığını ve sürekli açık kalmasının araca hiçbir zararı olmayacağını söylediler.

Haklısın, zaten 20-30km/s ten sonra hemen farkediliyor.Eski puntolarda city modunun kapanması çok daha geç idi...

mugurk
03/04/2007, 18:41
hoş bir alışkanlık ......
geçende arabayı yıkattıgım yerdeki adam kullandı ve ilk dikkatini çeken city fonksiyonu oldu... durumu da fiat ın yaptığı en iyi araba olarak yorumladıı....

the_Algn
03/04/2007, 23:08
hoş bir alışkanlık ......
geçende arabayı yıkattıgım yerdeki adam kullandı ve ilk dikkatini çeken city fonksiyonu oldu... durumu da fiat ın yaptığı en iyi araba olarak yorumladıı....

bende yıkamacılara soruyorum(adamlar yeni S-serisine kadar kullanmadıkları araba yok) bundan daha yumşak direksiyon var mı diye ..cevap Hayır..

Auto engineeR
03/04/2007, 23:13
arabam 20.000 olmak üzere we 19.000 km sinde city açık kalmıştır we hiç bir sorun yok :)

fatihhhh
04/04/2007, 23:47
city fonksiyonu süpper bişi kimsenin itirazı yok amaaaaa,
şehirler arası yolda direksiyon (80 km de felan) o kadar sertleşiyorki anlatamam. (benim eskisi broadway dı ve sertti ama şehirler arasında rahattı) punto ile bu sert direksiyon meselesi yüzünden şehirler arası yolculuk konforsuz oluyo, ya belkide ben çok güçsüzüm diyecem ama hiç sanmıyom, çok sert gerçekten (hani benim yaptığım doğru bişi diil ama broadway ın direksiyonunu sol elimle saat 07,00 hizasında 2 parmağımla tutarak çook rahat bi çekilde yol alıyordum. punto da gücüm yetmiyo walla, mecburen ve kurallara uygun bi şekilde, saat 10;00 ve 02;00 sevyelerinde çift elle tutuyorum, en rahatı bu gibi şimdilik,)

tempesty
05/04/2007, 00:49
city fonksiyonu süpper bişi kimsenin itirazı yok amaaaaa,
şehirler arası yolda direksiyon (80 km de felan) o kadar sertleşiyorki anlatamam. (benim eskisi broadway dı ve sertti ama şehirler arasında rahattı) punto ile bu sert direksiyon meselesi yüzünden şehirler arası yolculuk konforsuz oluyo, ya belkide ben çok güçsüzüm diyecem ama hiç sanmıyom, çok sert gerçekten (hani benim yaptığım doğru bişi diil ama broadway ın direksiyonunu sol elimle saat 07,00 hizasında 2 parmağımla tutarak çook rahat bi çekilde yol alıyordum. punto da gücüm yetmiyo walla, mecburen ve kurallara uygun bi şekilde, saat 10;00 ve 02;00 sevyelerinde çift elle tutuyorum, en rahatı bu gibi şimdilik,)

arkadaşım ben nerdeyse kıyı şeridi gezisi yaptım arabayla toplam belkide 1700 km fakat hiç böyle çok sertlik sorunuyla karşılaşmadım 2 parmağımla gayet rahat tutuyorum :poke:

ABNEW
05/04/2007, 00:51
Bence de yüksek süratlerde rahatsız edici bir sertlik yok...

SANtO
05/04/2007, 01:10
bencede o kadar sert değil. zaten sert olsa nolacak ki? o süratte direksiyonu en fazla 2 cm çevirirsin. e 2 cm içinde güce gerek yok..

pascal
05/04/2007, 01:49
city'im de açık yolumda :)

TEZEL PUNTO 45
05/04/2007, 19:47
City Fonksiyonunun Bir Zarari Yok Benim Annem Gp Yi Aldiginda City Fonksiyonunun Denedi Cok Rahat Ama City Yi Kapattigindada Cok Rahat Allaha Cok Sukur Bir Sorun Yok Insallah Olmaz Da

Ziyaretçi047
05/04/2007, 21:25
bu gün elim ağrıyodu. city çok yardımcı oldu sağolsun.

BGRAYS
05/04/2007, 21:31
cıty fonksıyonunda sorun vardı sola dogru egılım vardı bahsetmıstım onu yaptırdım garantıden dıreksıyon motoru degıstı 1.500 ytl imiş fiyatı ..

uzman
05/04/2007, 21:32
vay be,garanti bitince de aynı sorun olursa yandık desene.

BGRAYS
05/04/2007, 21:34
ewet uzman abı zaten dırek aklıma bu geldı garantıyı mı uzatsak sımdıden dusunmeye basladım ..

uzman
05/04/2007, 21:34
isabet olur,mükemmel olur.

Muhendis06
05/04/2007, 21:43
"direksiyon sert" diye sikayet ettigimiz kavram direksiyon eforu olarak adlandirilir. Direksiyon eforunun yuksek olmasinin ve direksiyonun uzun sureli kullanimda surucuyu yormasinin en temel sebeplerinden birisi rot ayaridir. Servisler ne yazik ki rot ayarlarini araci teslim ederken her zaman kotrol etmiyorlar. Bu durum ayni zamanda on lastiklerin duzensiz asinmasina da sebep oluyor. Araclarin toe in ayarlarini mutlaka kontrol ettirmek faydamiza olacaktir. Iyi surusler.

fatihhhh
11/04/2007, 17:50
4 yıldızlı bi otel de kalmıştım 2 gün,
otoparkçı eleman güm boyu kaliteli ve modern arabaları felan park ediyo, ben arabamı almak istediğimde, "--hani şu direkksiyonu çok yumşak olan mı?" dedi çok hoşuma gitti,
düşünün gün boyu konforlu ve pahalı ve en ii arabaları sürüyo ama benim arabamın direksiyonunu en yumuşak olarak niteliyo, demekki gerçekten çok yumuşak.
kullanan herkes zaten ilk olarak direksiyon un yumşaklığını farkediyo bence çok konforlu bişi.
inş kolay bozulmaz.

the_Algn
11/04/2007, 18:32
otoparkçı eleman güm boyu kaliteli ve modern arabaları felan park ediyo, ben arabamı almak istediğimde, "--hani şu direkksiyonu çok yumşak olan mı?" dedi çok hoşuma gitti,
düşünün gün boyu konforlu ve pahalı ve en ii arabaları sürüyo ama benim arabamın direksiyonunu en yumuşak olarak niteliyo, demekki gerçekten çok yumuşak.
kullanan herkes zaten ilk olarak direksiyon un yumşaklığını farkediyo bence çok konforlu bişi.
inş kolay bozulmaz.

bozulmaz hocamm ...

ABNEW
11/04/2007, 19:37
inş kolay bozulmaz.

İyi bir özellik tabi ama bazıları da direksiyon bozulmuş boşa dönüyor da diyor:D:D:D

NesT
12/04/2007, 15:17
Aracı almadan önce 2 fiat bayisinde bana söylenen 30 Km hızı geçtikten sonra direksiyon hıza orantılı olarak sertleşecek. Aracı aldığım yerdeki arkdaşın söylediği city açık iken 30 KM. hıza kadar park olayını düşünüyor o nedenle city sürekli açık dursun 30 dan sonra kademeli olarak direksiyon sertleşecektir. demişti. Bence aracın doğallı ve olamsı gereken ne ise o şekilde kullanmaya alışmak lazım. Çünkü testler doğal haliyle yapılıyor 5 yıldızıda bunun için almış.
Herkese hayırlı yolculuklar. Saygılar.

Lordrivendel
12/04/2007, 23:34
Arkadaşlar,merhabalar yeni üyelerinizdenim. Kısmetse cumartesi sabahı bende GP'me kavuşuyorum :) City fonk. ile ilgili bir şey soracağım, manevra sırasında direksiyonun çok rahat donmesi lastiklerde normalden fazla sürtünmeye yada aşınmaya neden olur mu?

dejavu
12/04/2007, 23:44
Arkadaşlar,merhabalar yeni üyelerinizdenim. Kısmetse cumartesi sabahı bende GP'me kavuşuyorum :) City fonk. ile ilgili bir şey soracağım, manevra sırasında direksiyonun çok rahat donmesi lastiklerde normalden fazla sürtünmeye yada aşınmaya neden olur mu?

bence bu olaya takılı kalma.. ve pek zannetmem bence fark olmaz olsada bunu zaten pek anlamazsın gibi geliyor bana

ABNEW
12/04/2007, 23:53

Lastikleri aynı derecede döndürdükten sonra city nin açık ya da kapalı olmasının aşınmada bir etkisi yok .Sonuçta direksiyon turuna göre lastiklerde dönüyor city olmuş ya da olmamış.Yalnız araç duruyorken direksiyonu çevirmek lastiklerin daha fazla aşınmasına sebep olabilir city açık ya da kapalı.

Lordrivendel
13/04/2007, 15:12
Araç tanıtımında bana da 40km/s hıza ulaşınca city fonk. otomatik çıkar demişlerdi.

ABNEW
13/04/2007, 22:59
Benim gözlemlediğim 20km/s ten sonra direksiyonun sertleştiği...

Qubee
14/04/2007, 13:09
valla ben ilk aldığımda paso açıktı. bizim focus c-max var bide onun direksiyonu puntonun city modsuz halinden yumuşak olmasına rağmen, garajdan çıkarken omzum ağrıyodu :D city mod hoş bişey de ara sokaklardan ana yola hızlı çıkarken direksiyon çok yumuşak olduğu için avcumun içinde dönmüyo takılıyo ondan sadece ara sokaklarda bide park ederken açıyorum :)

venomtigris
16/04/2007, 22:34
city modu bağımlılık yapıyor. bir kaç gün city on GP kullandıktan sonra, Palio ile park manevrası yapmam gerekti. yanımda arkadaş vardı. Palionun direksiyonu çevirmemle, arkadaşa bakmam bir oldu. o da şaşırdı bir sorun mu var diye. Palio nun direksiyonu o kadar sert geldi ki kesin bir arıza var bu arabada diye ikimiz de indik lastikleri vs kontrol ettik... gerçi palionun lastikleri oldukça inikti ama, sorunun benim city e alışmış olmamdan kaynaklandığı bir gerçekti...
city kesinlikle bağımlılık yapıyor....

celoo
24/04/2007, 11:43
arkadaslar benim gp 16000 km de city modu da kullanıyorum surekli ama son 2 haftadır bi sertlik war. neden anlamdımm.bilgisi olan warsa .sewinirim aktif forumlar

canberkkilic
24/04/2007, 22:46
@celoo
yumuşak olunca şehir modu (City) , sert olunca köy modumu (Village) deniyormuş ... bunuda öğrenmiş olduk :S

omurkuru08
25/04/2007, 11:46
arabayı alalı 2 ay oldu ben hiç bu kadar park yapmamıştım mükemmel bişey tek sorun alışkanlık yapıyo başka araçlarda zorlanıyorum:)

zetalpzet
31/03/2009, 09:15
arkadaşlar forumda okuduğum ve duyduğum kadarıyla çoğu gp'da city modu arıza veriyormuş.ben aracı sürekli city modunda kullanıyorum.bunun araç için bi sakıncası var mı? yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

djtalip
31/03/2009, 09:30
Sakıncası yoktur die biliyorum ama bundan birkaç ay önce benim başıma geldi o arıza. Servis garanti kapsamına almamak için binbir türlü çamura yattı bunların arasında city modunda çok kullanmuşsınız ondan dediler. Tabiki bende dururmuyum... Fiat çağrı merkezini arayarak dava açacağımı dile getirdim, madem city modunda kullanılmayacak nie o düğmeyi koymuşsunuz diyince, tutuştular tabi, garanti kapsamında yaptılar... Neticede city modunda kullanmanın sakıncası yok olsa zaten koymazlardı o düğmeyi. Ama uzun yolda kullanmamanı tavsiye ederim. Kazasız keyifli şürüşler!!!

imdesign
31/03/2009, 10:01
bencede sakıncası yok 2 senedir city de kuLLanırım uzun yoLLar hariç bir probLem gormedim (cok sukur)
zaten arac maximum 20 km hız iLe o mod aktif 20 km gectikten sonra otomatik oLarak devre dısı kaLıyor
sunu duydum geneLde servis bu özeLLigi garanti kapsamı dısında sayıyor vede 1,500 tL ücret taLep ediyor biLginize.

OzzY
31/03/2009, 10:05
bencede sakıncası yok 2 senedir city de kuLLanırım uzun yoLLar hariç bir probLem gormedim (cok sukur)
ama sunu duydum geneLde servis bu özeLLigi garanti kapsamı dısında sayıyor vede 1,500 tL ücret taLep ediyor biLginize.
Böyle bişey yok !!!

ben garantisi devam ederken city motoru garanti dışı denilen kimseyi görmedim duymadım.

femoli
31/03/2009, 10:07
Ben 2006 da aldım aracımı hiç daha city kapamadım :) Maaşallah tık yok ;)

Servislerinde garanti kapsamında iken böyle bir kelime kullanmaları imkansız hatta garanti bittiken sonra bile yapmış olsa müşteri memnuniyeti kapsamında yapmaları olanak dahilindedir ..

djtalip
31/03/2009, 10:08
Bana dediler, cityde fazla kullanmışsın ve birde 17 '' jant taktırdığım için garantiye dahil olmuyor dediler.

imdesign
31/03/2009, 10:17
Böyle bişey yok !!!

ben garantisi devam ederken city motoru garanti dışı denilen kimseyi görmedim duymadım.
bende duydum dedim!
kesin yorum yapmadım...

JASMINE
31/03/2009, 10:18
Bende 2006 yılında aldım aracımı city hep açık. Geçen yaz bozuldu ve garanti kapsamında değiştirildi.

Erdem Bozdağ
31/03/2009, 10:30
benim aracı aldıktan 1 yıl sonra city arızası verdi hiç bir soru sormadan hatalarını kabul ederek özür dileyerek değiştirdiler

memox
31/03/2009, 11:52
City motoru bozulunca ne oluyor arkadaşlar? Direksion ağırlaşıyormu? dönmüyormu? kendini sağa solamı atıyor :) yani nasıl bir arıza oluyor?

makeles
31/03/2009, 12:11
geçenlerde servis city motorunuzda problem var değiştircez dediler.. sadece sağa sola dönüşte nadiren lok sesi yapıyordu.. amortisör takozları değişti ama city değişimi bence gereksizdi.. madem garanti karşılıyor değişsin mantığı ile değiştirilmesine onay verdim.. sadece direksiyon sertleşmesi, sağa sola çekmelerde problem varsa değiştirilmesi daha uygun olur..
bu arada aldım alalı city hep açık gezdim.. (tek tuşla %10 tasarruf başlığındaki olaydan sonra 2-3 gün kapattım o kadar :]

JASMINE
31/03/2009, 13:15
City motoru bozulunca ne oluyor arkadaşlar? Direksion ağırlaşıyormu? dönmüyormu? kendini sağa solamı atıyor :) yani nasıl bir arıza oluyor?

Aynen öyle oluyor. Benimkinde kırmızı ışıkta beklerken direksiyon kendi kendine bir sağa bir sola dönüyordu. :)

OzzY
31/03/2009, 15:00
benimki pek dönme eğilimi göstermiyodu yani kendi kendine :) bi ağırlaşmada olmadı. ancak vuuuuuu şeklinde ses yapıyo gerek çevirirken gerek kırmızı ışıkta vs beklerken.

ocean_1919
31/03/2009, 15:34
Peki garantiden parçayı değiştirenlere gerekçe olarak ne diyor servisler üretim hatası mı? (Üretim hatasıysa nasıl bir hatadır ki hala devam ediyor?) Birde bu city motoru aksamıyla ilgili herhangibir periyodik bakım gerekiyormu?

Ogulcan.Öğüt
31/03/2009, 16:02
Ben hep city de kullanıyorum.Hiçbir sorun yok şimdilik.

memox
31/03/2009, 16:32
Burada oldukça açıklayıcı bilgiler buldum arkadaşlar, Grande Puntolarımızdaki sistem birebir aynımıdır bilmiyorum ama oldukça benzer olduğunu düşünüyorum.
Electric Power Steering (https://www.aa1car.com/library/steering_power_electric.htm)

Sizin için biraz çevirmeye çalışacağım, her ne kadar titiz davranmaya çalıştıysamda birebir doğruluğunu garanti edemiyorum, ingilizce bilenlerin yinede orijinal sayfayı okumasını tavsiye ederim.
EPS - Electric Power Steering (Elektrik Güçlü Direksiyon)

Günümüzde elektrik güçlü direksiyonlar (EPS) hidrolik direksiyon sistemlerinin yerini almaya başladı. Elektrik güçlü direksiyonların en önemli avantajı hidrolik direksiyon pompasını elimine ederek, en kötü durumlarda 8-10hp 'ye kadar güç tasarrufu sağlaması. (Fiat araçlarında bu 5hp civarında) Bu durum benzin ekonomisi sağlaması yanında ağırlık avantajı getiriyor ve hidrolik direksiyon pompası ve hidrolik borularının karmaşasını ortadan kaldırarak daha sade bir sistem sunmakta. Akışkandan kurtulmak demek aynı zamanda hidrolik kaçağı problemlerini ortadan kaldırıyor. Elektirik destekli direkson aynı zamanda hidrolik sistemden daha sessiz çalışıyor çünkü pompa ve borulardan ve valflerden akan hidrolik sıvı sesi ortadan kalkıyor. Fakat en büyük farklılık diresiyonun davranış şekli ve hissinde oluşuyor.

Elektrik destekli direksiyon, hidrolik sistem ile yapılması güç olan ince ayarlara olanak sağlıyor. Sürücünün direksiyon hareketlerini, araç hızını ve diğer süspansiyon hareketlerini izleyerek sistem tam gerektiği kadar hareket tepkisi verilmesini sağlayabilir. Ve bu tepkileri hızlı değişen dinamik sistem içinde sürekli ayarlayabilir. EPS gerektiğinde direksiyonu ağırlaştırıp, hafifletebilir. Hatta motor kapalıyken bile direksiyon desteğini sürdürebilir.

Daha da güzeli, direksiyon tepki profili gerektiğinde yazılım aracılığı ile güncellenebilir.

SISTEM NASIL ÇALIŞIR?

Bazı eski sistemler aslında elektro-hidrolik olarak çalışıyorlardı. Bu sistemlerde hidrolik pompanın çalışması için elektrik motoru kullanılmakta idi. Fakat güncel sistemler artık tamamen elektrik/elektronik olarak çalışmaktalar. Direksiyon mili üzerine monte edilmiş bir elektrik motoru sürekli olarak destek sağlamakta.

Bir sensör sürekli olarak direksiyonun konumunu ve dönme oranını izler. Başka bir sensör direksiyon şarftına etki eden tork miktarını izler. Bu iki sensörün bilgileri EPS kontrol modülüne gönderilir. Ayrıca aracın hızı, çekiş gücü veya stabilite kontrol sisteminden gelen bilgiler birleştirilerek direksiyonun en ağırlıkta ve ne kadar döndürüleceğine karar verilir.
https://www.aa1car.com/library/electric_steering_toyota_prius.gif
Toyota Prius electrtic steering system

General Motors'un EPS sistemi bir kaç operasyon moduna sahiptir:

* Normal Mod: Direksiyon konumuna ve araç hızına göre sağ ve sol hareket sağlanır.

* Toplama Modu: Dönüş tamamlandıktan sonra direksiyonun toplanma durumudur. Direksiyon pozisyon alıcısı EPS sisteminin direksiyonun tekrar orta konumu bulmasına yardımcı olur.

* Damper Kontrol Modu: Yol hissinin arttırılmasını ve darbelerin hissedilmesini sağlar. Bu mod araç hızlı seyir halindeyken devreye girer.

* Koruma Modu: Direksiyonun tam çevrili konumda uzun süre durması halinde elektrik motorunun üzerinden çok akım geçmesini ve çok ısınmasını engeller.

Direksiyonun tam çevrili konumda uzun süre tutulması Elektrikli Direksiyon Kontol Modülünün (Power Steering Control Module, PSCM) EPS motoruna tam yükte akım göndermesine neden olur. Eğer direksiyon bu konumda uzun süre tutulursa sistem kendini korumaya alarak motorun aşırı ısınmasını engelleyecektir. Koruma modunda iken PSCM motora giden akımı belli bir değerde sınırlandırarak direksiyon yardımını azaltacaktır.

PSCM 'nin aşırı ısınma tespit etmesi ve koruma haline geçmesi durumunda sistem aşırı ısınma arızası alacaktır. (bu arıza herhangi bir ışığın yanması anlamına gelmiyor olacakir, sadece bir iç arıza sinyalidir büyük ihtimalle) Bu konumda direksiyon daha ağır olacaktır ama işlevini görmeye devam edecektir.

Ogulcan.Öğüt
31/03/2009, 16:36
Valla saol abi ama hiçbişey anlayamadım ben.Daha sade yalın sekilde acıkayabilcek olan varmı ? Çünkü bende hep city de kullanıyorum ve telaslandım.

ABNEW
31/03/2009, 17:31
Valla saol abi ama hiçbişey anlayamadım ben.Daha sade yalın sekilde acıkayabilcek olan varmı ? Çünkü bende hep city de kullanıyorum ve telaslandım.

Oğulcan, kısaca ve yalın olarak şu şekilde belirteyim:

-Eski araçlarda motor gücünü kullanan hidrolik sistem yerine şimdi bağımsız bir elektrik motoru direksiyona yardımcı olmakta.Yani direksiyonu senin ellerin dışında bu elektrik motoru da iki elini kullanıp sana yardımcı oluyor:) Bu şekilde direksiyona sürücünün uygulaması gereken güç oldukça azalmakta.Sistem, elektrik motoru ile çalıştığı için ve modern araçlarda elektronik kontroller olduğundan beyin bu city moduna kolaylıkla müdahale edebiliyor.Yani yukarıda da belirtildiği gibi yüksek hızda direksiyonu sertleştirmek, dönemeçlerde aksine yumuşatmak ya da farklı yazılım yüklenerek farklı modlar yaratmak mümkün, umarım anlatabilmişimdir:)

memox
31/03/2009, 17:55

Arda'nın yazdıklarına ek olarak.. Direksiyon motorunu (nam-ı değer city motoru) korumak için dikkat edilmesi gerek:

* Direksiyonu tam çevrili vaziyette fazla bekletmemeye özen göstermeli
* Daha önce burada yazılmış olduğu gibi, kaldırıma çıkarken yada parkederken tekerleğe yandan darbe almamaya özen göstermeli.

demon
10/04/2009, 14:51
Baya güzel yumuşak ama aracın bazı kasislerde ön taraftan gelen sesler yüzündne bugün tamirci arkadaşa gösterdim. Direksiyon kutusunda sorun olduğunu tespit ettiler. Değişimide masraflı iş. Bakalım artık nasıl halledicez.

ik77
17/04/2009, 08:43
Arkadaşlar dün akşam babamın arabasına çıkma çelik jant almak için ankara yıldız sanayi sitesindeki hurdacılara gittim.Girdiğim ilk 4 hurdacıda 3 tane hurdaya çıkmış grande punto araç vardı.Ben grande punto alacağımı söylediğimde "aman abi dikkat et bu 3 araçta city motor arızasından dolayı kaza yaptı ve hurdaya çıktı " dedi.Açıkçası benim biraz gözüm korktu.umarım gelecek yeni araçlarımızda bu sorunla karşılaşmayız

memox
17/04/2009, 09:03
Arkadaşlar dün akşam babamın arabasına çıkma çelik jant almak için ankara yıldız sanayi sitesindeki hurdacılara gittim.Girdiğim ilk 4 hurdacıda 3 tane hurdaya çıkmış grande punto araç vardı.Ben grande punto alacağımı söylediğimde "aman abi dikkat et bu 3 araçta city motor arızasından dolayı kaza yaptı ve hurdaya çıktı " dedi.Açıkçası benim biraz gözüm korktu.umarım gelecek yeni araçlarımızda bu sorunla karşılaşmayız
Arkadaşlar bu tür laflara kulak asmayın lütfen. Böyle bir tehlike ihtimali olsa fabrika araçların hepsini geri çağırtır, avrupada bu araçlar trafiğe bile çıkartılmaz. Bir aracın trafiğe çıkabilmesi için sayısız test ve sertifikasyondan geçmesi gerekiyor. Asılsız iddialar ile kendinize kuruntu yapmayın ve tamircilerin laflarına fazla kulak asmayın derim. Millet olarakta şehir efsanelerini ne kadar sevdiğimizi bilirsiniz.

narkoz30
17/04/2009, 09:16
Evet aynen öyle katılyorum sana dostum zaten millet olarak doğru haber değil de uydurma asparagas haberler inanmayı daha çok seviyoruz böyle haberler adamı ipe bile götürür dikkat etmek lazım.

ABNEW
17/04/2009, 11:08
Benim anlamadığım hurdacı nereden biliyor o araçların nasıl kaza yaptığını,
Araç sahipleriyle mi görüştu, eksper mi yolladı, bizzat kendisi mi inceledi :)

GP larda servo motor arızası çıkma ihtimali var.Bunu zaten biliyoruz ama her pert araca da direksiyon motoru arızası nedeniyle bu hale geldi demek sadece bizim millette vardır...

ik77
17/04/2009, 11:49
Benim anlamadığım hurdacı nereden biliyor o araçların nasıl kaza yaptığını,
Araç sahipleriyle mi görüştu, eksper mi yolladı, bizzat kendisi mi inceledi :)

GP larda servo motor arızası çıkma ihtimali var.Bunu zaten biliyoruz ama her pert araca da direksiyon motoru arızası nedeniyle bu hale geldi demek sadece bizim millette vardır...
Ben nereden bildiğini sormadım.Araçlara bakarken" inşallah ölen olmamıştır "dedim ,ondan sonra kazanın sebebini anlattı.kendi dükkanında 2 araç üst dükkanda da 1 araç vardı bu sebepten kazaya uğradığını söylediği.Umarım sebep o değildir ama ben tedirgin oldum.Uzun yolda bu donanımı kullanmamamı tavsiye etti.

narkoz30
17/04/2009, 12:53
Diğer araçların neleri var önce onlara bir bakmak lazım buna benzemez binbir türlü şikayeti olan clio3 mü dersin ford fiesta mı dersin polo mu dersin opel corsa mı dersin de diyebildiğin kadarı ile onu bırakın mercedes te bile az olmak kaydıyla bu tip fabrikasyon hatalar mevcut 2040 yılında üretilen araçlara binersek onlarda sanırım daha az nüksedecek ve hayatı etkilemeyecek kronik sorun olacaktır :)

memox
17/04/2009, 14:07
Ben nereden bildiğini sormadım.Araçlara bakarken" inşallah ölen olmamıştır "dedim ,ondan sonra kazanın sebebini anlattı.kendi dükkanında 2 araç üst dükkanda da 1 araç vardı bu sebepten kazaya uğradığını söylediği.Umarım sebep o değildir ama ben tedirgin oldum.Uzun yolda bu donanımı kullanmamamı tavsiye etti.
Siz City düğmesine bassanızda basmasanızda aracın direksiyonunu aynı motor döndürüyor. Yani City fonsiyonunu kullanmasanızda o servo motor size kaza yaptırabilir.. tabi tamircinin söylediği doğru ise.. Bu devirde hidrolik direksiyonlu araç sayısıda git gide azalıyordur tahminim.

ABNEW
17/04/2009, 14:26
Mehmetin de belirttiği gibi elektrikli direksiyondan anlasa kapalıyken de bozulabileceğini belirtirdi zaten...

ik77
17/04/2009, 14:35
mehmetin de belirttiği gibi elektrikli direksiyondan anlasa kapalıyken de bozulabileceğini belirtirdi zaten...
söylediklerinizin birçoğuna katiliyorum. Benim bir önceki arabam 2005 model corsa idi.ondada kronik direksiyon kutusu arizasi vardi ama ben karşilaşmadim.umarim yeni partide gelecek araçlarda bu sorun dahada asgariye iner.

ABNEW
17/04/2009, 15:31
Temennimiz bu tabiki İlker, kaza olmasa bile yine de servo motor arızasıyla karşılaşmayız umarım...

gendarme35
19/04/2009, 01:07
Merhaba Arkadaşlar
Ben dh'den gendarme
dh'de Fiat bölümüne giren arkadaşlar bilirler..
2005 Stilo sahibiyim..
City modunu aldığım günden beri açık kullanırım..
60 km'den sonra tamamen devreden çıktığını çok rahat hissederim..
Aslında ülkemiz yol şartlarında sürekli açık kullanmak arıza ihtimalini çok yükseltiyor..aşağıda verdiğim alıntı bilgisine çok güvendiğim fiat aşığı sayın Hüseyin Avni Tekin Bey (@havnitekin) tarafından yazılmıştır..
sizlerle paylaşmak istedim..

-----------------------------------------------------------------------
elektrohidrolik direksiyonun çok önemli özelliklerine karşın, sürekli kullanmak zorunda bulunduğu ve sisteme tam entegre bir elektrik motoru vardır..

sonsuz ömürlü olmayan bu motor,

1 - tam entegre ve doğru penetrasyonlu olmayan asfalt ve asfalt olmayan(ülkemizde son yıllarda yapılan bölünmüş yollar ile çoğu şehir içi yollar asfalt değildir.rot miks tabir edilen zift üstüne serilen agrega ile yapılan aslında gerçek adıyla stabilize yoldur.) yollarda hangi marka ve model olursa olsun sarsıntı limitlerini kat ve kat geçtiği için arıza vermektedir..

2 - Tamiri kesinlikle mümkün olmadığından yenisi ile değiştirme zorunluluğu vardır..üstelik ülkemizdeki vahim yol koşulları ile kısa sürede etkinliği azalan süspansiyon sistemindeki vibrasyonlar ,bu arızaları sıklaştırmaktadır..

bir şey daha eklemek istiyorum...
elektro hidrolik direksiyon sistemi ,hidrolik basınçla yani atf yağlı sistemle çalışsa da motor arızası verdiğinde tamamen devre dışı kalmaktadır..zaten çalışma prensibi de budur..aracın direksiyonuna komut gelmedikçe sertleşerek güvenli bir sürüş sağlamaktadır,city modu ise belli bir hızın altında (genellikle 60 km dir) basıncı arttırarak direksiyona uygulanan kuvveti düşürmekte ,kullanıcı da direksiyonu hafiflemiş ya da yumuşamış hissiyle kullanmaktadır. yoksa tur ve devir sayısında bir değişiklik olmamaktadır...
-----------------------------------------------------------------------

Aşağıda kullanıldığı Fiat modellerinde araç kullanmayı çok keyifli bir hale
dönüştüren City modlu direksiyon sisteminin Stilo'daki yerleşimini görüyorsunuz..

OzzY
19/04/2009, 02:16
Naci abi hoşgeldin, bi ara gp kullanmışmıydın veya almayımı düşünmüştün? dhdeki başlıktan öyle kalmış sanki aklımda.

gendarme35
19/04/2009, 02:34
Hoşbuldum Ozan
ilk çıktığında düşünmüştüm (hala 1,4 t-jet için şeytan dürtüyor ama
hem Stil'den ayrılmak zor geliyor - bilirsin Stilo donanım olarak çok zengin- hem de şartlar uygun olursa yeni Bravo'yu düşünüyorum artık..)
hatta siz burayı kurarken katkı yapmak istemiştim
ama o dönem bir süre nete giremediğim için geç kalmıştım..

ABNEW
19/04/2009, 14:41
Sanıyorum Fiat ın ilk modellerinde elektrohidrolik sistem vardı(Punto mk2-Stilo) Ancak son modellerde sadece servo motor bu işi yapmakta...

poyraz_o
19/04/2009, 14:47
city fonksiyonu hakkında birde servisle konuşmuştum. bana yakıt sarfiyatını bir miktar arttıracağını sölemişti...

h k
19/04/2009, 15:52
fiat aşığı sayın Hüseyin Avni Tekin Bey (@havnitekin) tarafından yazılmıştır..

2 - Tamiri kesinlikle mümkün olmadığından yenisi ile değiştirme zorunluluğu vardır..

bu tofaş ustalarına hastayım.

googlede aratın bu servo motorun nasıl tamir edildiğini resimleri fotoğrafları ile bulursunuz , ingiliz italyan tamir eder ama tofaş serviscileri tamir edemez. birde kesinlikle tamir olmaz diye ahlam keserler :thumbdown:

gendarme35
19/04/2009, 17:20
bu tofaş ustalarına hastayım.

googlede aratın bu servo motorun nasıl tamir edildiğini resimleri fotoğrafları ile bulursunuz , ingiliz italyan tamir eder ama tofaş serviscileri tamir edemez. birde kesinlikle tamir olmaz diye ahlam keserler :thumbdown:

Haklısınız,tamiri mümkün olabilir..
ama servis sahiplerinin genelde tamirden yana olmadıklarını
daha çok kazanmak için sök,at,yenisini tak zihniyeti ile ustaları da
bu yönde yönlendirip tembelliğe alıştırdıklarını biliyorsunuz...
maalesef ülkemizdeki yetkili servislerde tamir zihniyeti pek yok..
daha çok değiştirerek sorun çözme yolunu tercih ediyorlar..

svs
22/04/2009, 02:53
valla city de kullanmak kotu bi alıskanlık ediyo ben kaza yaptıgımda ford fiesta kullanıdmkazık gibi geldi bana oyuzden arada normal fonkiyonda kullanmak lazım ama yineede ben bu arabanın direksiyonuna guvenmiyorum

*
*
*
güvenme abi haklısın 30.000 oldu benim arabam direksiyon motoru diyolarmış bozulmuş ve liste parça fiyatı 1900 tl

1 sene geçti garantisi de müşteri hizmetleriyle boğuştum biraz %75 indirim aldım

buraktii
22/04/2009, 10:04
arada bir kapıyorum ama genelde açık duruyor onu da dinlensin diye kapatıyorum açıncada çok havalı oluyor canım dar alanda kısa paslaşmalar gibi

unforgiven980
23/04/2009, 11:43
Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

2006 yılı Temmuz ayında satın aldığım Grande Punto 1,3 Multijet Dynamic aracımın 2 yıllık garanti süresi sona ermiştir. Bu süreç içinde bütün periyodik bakımları yetkili servis tarafından yapılmıştır.

Aracımı aldığım ilk günden beri üyesi olduğum www.grandepuntotr.com (https://www.grandepuntotr.com/) forum sitesine üye olan bütün punto sahipleriyle çeşitli organisazyonlara imza attık. Yüzlerce punto sahibi bu platformda araçlarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunmaktalar.

Aracımda geçen hafta bir direksiyon sorunu yaşamaya başladım. Araç stop halindeyken direksiyon sola doğru dönüyor, ayrıca direksiyondan sesler geliyordu. Konuyu araştırdığımda bu araca sahip olan çoğu kişide bu şikayetler yükselmeye başladı. Aracımı servise götürdüğümde sorunun direksiyonla ilgili olduğunu ve benim gibi bir çok araç sahibinin bu servise bu şikayetle uğradığının da altını çizdiler. Maliyetinin 1.950 TL olduğunu ilettiler. Benim bu fiyata itirazım neticesinde ise Tofaş ile görüştüklerini Tofaş’ın 1000 TL gibi bir kısmını kendilerinin karşılayacağını benim ise 950 TL vermem gerektiğini söylediler ancak bu şekilde yapabileceklerini söylediler.

Şimdi şunu sormak istiyorum! Tofaş bu şekilde masrafın yarısını karşılama lüksünü nereden buluyor. Masrafın yarısını karşılıyor ise bu araçla ilgili üretim hatasını kabul ediyor mu demek oluyor bu ?

Bu arıza görüştüğüm bir çok araç sahibinin karşılaştığı genel bir sorundur. Fabrika hatası olan bu durumun firmanız tarafından karşılanması gerekirken üstüne ayrıca para talep ediliyor. Kaldıki aracın kullanımı ile ilgili olarak bu şekilde bir arızanın oluşacağı bile bildirilmediği gibi kullanım kitabında da bundan bahsedilmemektedir. Herkesin aynı sorunu yaşadığı servisleriniz ve özellikle sizler tarafından açıkça bilinirken araçların geri çağrılmamasını anlamak mümkün değildir.

Sayın Yetkili,

Yukarıda kısaca bahsettiğim konu ile ilgili gereğinin acilen yapılmasını, serviste bulunan aracımın bir an önce ayıplı hatasının giderilmesini talep ediyorum.
Aksi halde konu ile ilgili başta Bursa Cumhuriyet Savcılığına, Tüketiciyi Koruma Derneğine, Tüketici Hakları Derneğine, Türk Standartları Ensititüsüne ve gerekli görülen her platforma, her internet mecrasına şikayetlerimi yazılı olarak yapacağımı bildiririm.

Sorunumun çözülmemesi halinde, aynı sorundan muzdarip olan ve bu konuda mutabakata vardığımız arkadaşlarla birlikte, alenen basına bilgi verilmesini de sağlayacağız.

xcruelx
24/04/2009, 14:36
Yalnız bir şeyi merak ediyorum. %10 yakıt tasarrufu harbiden de yapıyormu teknik olarak alakayı anlayamadım.

Birde şu aklıma gelmişti. Bu elektirikli direksiyonu ilk geliştirenler biride Toyota dır. İlk kullandıkları araçlarda servo motoru arızası veryordu. Bildiğim kadarı ile araçları hemen geri toplatılardı. Bu konu ile alakası varmıdır sizce.?

Birde ben bunu buldım konu ile ilgili olarak resmen ders konusu.
Burda bütün direksiyon sistemleri akkında bilgi var.

https://www.obitet.gazi.edu.tr/MEGEP_files/DIREKSIYON%20SISTEMLERI.pdf

mustafa_saburlu
02/06/2009, 22:31
Merhaba Arkadaşlar,

Bende hanıma bi g.p. almak üzereyim ama bu city motor olayı öncelikle güvenlik kaygıları ile çoook korkuttu beni? Lütfen, bilen yada yaşamış olanlar anlatabilir mi, direksiyon tamamen kilitleniyor mu (yada bi bayan için o anlama gelecek bi durum mu oluyor), bu aniden hiç bir ikaz vermeden olabiliyor mu, hızlı giderken olabiliyor mu?

Teşekkürler arkadaşlar..

xcruelx
03/06/2009, 09:51
Aynı konu ile ilgili diğer başlıklara bkarsan bu konudan bahsedildi. Sorunun cevabını orda bulabilirsin.

tenten77
27/09/2009, 19:29
Ben de 85000de 2006 GP 1.3 Multijet 90Bg Dynamic aldım kazasız boyasız gayet de memnunum ama bu konuyu okuyunca karnım ağrıdı desem yeridir. Ben hiç Cityle kullanmayı düşünmüyorum ama benden önceki 2 sahibi nasıl kullandı bilemeyeceğim.

Son durumda bu motoru kaça değiştiiyorlar. Yüksek hızlarda ( 90-100 Km/h )başımız gelme olasılığı nedir? Ölmcül olabilir, tekrardan başka bir araca mı yönelsem?

Saygılar

Erdem Bozdağ
27/09/2009, 20:05
ya öncelikle öyle ölümcül şeylerden korkmayınız

arıza durumunda yol bılgısayarından bilgi alırsınız ya da park ederken vs hıssedersınız bu sorunu

öyle 100 km ustu pat dıe dıreksyıona bısey olmaz merak etmeyın

city zaten 20km ye kadar aktif olan bişey 20km ustu city ozellıgı kayboluyor

ayrıca her punto city arızası vercek diye de bişey yok.Genel olarak başımıza geldi ama size gelmeyebılır

GP COSKUN
27/09/2009, 21:55
Ben de 85000de 2006 GP 1.3 Multijet 90Bg Dynamic aldım kazasız boyasız gayet de memnunum ama bu konuyu okuyunca karnım ağrıdı desem yeridir. Ben hiç Cityle kullanmayı düşünmüyorum ama benden önceki 2 sahibi nasıl kullandı bilemeyeceğim.

Son durumda bu motoru kaça değiştiiyorlar. Yüksek hızlarda ( 90-100 Km/h )başımız gelme olasılığı nedir? Ölmcül olabilir, tekrardan başka bir araca mı yönelsem?

Saygılar

öncelikle size belirtmeliyimki siz cıty fonksiyonunu aktif hale getirsenizde getirmesenizde cıty motoru her zaman devrede çalışıyor
yüksek hızlarda falan bir şey olmaz cıty arızalanınca direksiyonunuz falan kitlenmiyor korkmayın sadece ağırlaşıyor
ayrıca cıty motoru 20 km den sonra kaybolmuyor sadece bir derece ağırlaşıyor kademe kademe hıza göre direksiyon ağırlaşıyor hıza göre yumuşuyor çok yüksek süratlerde aracınızı şeridin içinde tutmak daha kolay hale geliyor

SerhanOz
10/10/2009, 09:57
bu city direksiyon yüzünden baska arac begenmiyorum. punto yu degistirmek istiyorum test drive yapıyorum direksiyonlar kazık gibi. sadece yeni fiesta koymus city direksiyon oda cok ufak arac.

serdar2362
10/10/2009, 10:42
Sadece park durumlarında city açıyorum. Zaten araba 20 km hızı geçince devreden çıkıyor. İş yerinde biryerlere gitmek için şirket arabalarını kullanıyorum akşam arabama oturunca kıymetini daha iyi anlıyorum. City açmasamda direksiyon zaten tüy gibi. Arabamı çok seviyorum.

cengizhan01
11/11/2009, 12:22
arkadaşlar merhaba, aracı ilk kullandıgınız zaman çok güzel ama ilerki yıllarda sorun çıkarırsa o zaman kötü , ben şimdi kara kara düşünüyorum , satsammı acaba diye ,araç 2006 mj 75 hp 40000km de daha, city mod üzdü beni

serdar2362
11/11/2009, 13:51
arkadaşlar merhaba, aracı ilk kullandıgınız zaman çok güzel ama ilerki yıllarda sorun çıkarırsa o zaman kötü , ben şimdi kara kara düşünüyorum , satsammı acaba diye ,araç 2006 mj 75 hp 40000km de daha, city mod üzdü beni

2006 dan sonra çıkan modellerde city arızası pek gözükmüyor. Olsa bile münferit. Çok rahatsız ediyorsa arabanızın modelini yükseltmeniz sanırım sizi daha rahatlatacaktır.

cengizhan01
11/11/2009, 14:29
zafer dindar bey
tofaş'a yaptıgınız bu şikayetin sonucunda sorun çözüldümü , yoksa devam mı ediyor

aynı sorun benim araba'da mevcut

model yükseltecek olsam , FİAT almayı iyi bir düşünürüm, her sorun beraberinde çözümüde getirir ,evimize 500 tl ye çamaşır mk. sı alıyoruz adamlar 7 yıl garanti veriyor,bu arabalara az para vermiyoruz , tamam güzel araba kullanışlı rahat ama FİAT tüketicisine destek olmalı, ortada bir yanlış varsa düzeltme yoluna gitmeli , sonuçta bu işten onlar para kazanıyor , her aracında sorun olan kişi aracını üst modelle degiştirecek olsa memleket araba çöplüğüne döner yetkili serviste çalışanlarda işsiz kalır , kullanıp atılacak makinalar degil bunlar

pilyeri
12/11/2009, 17:56
City modu şikayeti ve ya diğer şikayetler, diğer markalarda da başımıza gelebilecek mevzular. Aynı şekilde muhatap bulamama veya kısa sürede sorunları çözme şansımız diğer markalarda da olmayacak. Ne zaman ki yerli bir otomobil üretilir, o zaman "kafa"larına vurulur, şikayetler duyurulur. Tabi böyle oluncada "yerli marka" uzun süre yaşamaz, bir tek o sorunlar onda varmış gibi görülüp, fabrikasına baskınlar düzenlenir, yerle bir edilir...
Sonuç olarak, Toyota, Opel, Honda, Renault veya Fransızlar (P. ve C.), hepsinde değişik fabrikasyon htaları var, özellikle TR'de montajlanan araçlarında. Çözüm hiçbir markada yok.
siemens ilk yaptığı süpürgelerde (ki herkes hatırlar , kırmızı yuvarlak süpürgeler...) o kadar büyük bir başarıya ulaşmıştır ki, servislere 10-15 yıl sonra düşmüştür. Bu da siemens'in servis-yedek parça zincirini etkilediği için, bu dikkate alınarak ürünlerine ömür biçmesine neden olmuştur. Artık herhangi bir elektrikli ( hatta elektronik) aletin ömrü var maalesef, otomobiller içinde arızalar ve ömür olayı aslında bu konularla da direkt alakalı.

Saygılar,

xcruelx
13/11/2009, 14:03
City modu şikayeti ve ya diğer şikayetler, diğer markalarda da başımıza gelebilecek mevzular. Aynı şekilde muhatap bulamama veya kısa sürede sorunları çözme şansımız diğer markalarda da olmayacak. Ne zaman ki yerli bir otomobil üretilir, o zaman "kafa"larına vurulur, şikayetler duyurulur. Tabi böyle oluncada "yerli marka" uzun süre yaşamaz, bir tek o sorunlar onda varmış gibi görülüp, fabrikasına baskınlar düzenlenir, yerle bir edilir...
Sonuç olarak, Toyota, Opel, Honda, Renault veya Fransızlar (P. ve C.), hepsinde değişik fabrikasyon htaları var, özellikle TR'de montajlanan araçlarında. Çözüm hiçbir markada yok.
siemens ilk yaptığı süpürgelerde (ki herkes hatırlar , kırmızı yuvarlak süpürgeler...) o kadar büyük bir başarıya ulaşmıştır ki, servislere 10-15 yıl sonra düşmüştür. Bu da siemens'in servis-yedek parça zincirini etkilediği için, bu dikkate alınarak ürünlerine ömür biçmesine neden olmuştur. Artık herhangi bir elektrikli ( hatta elektronik) aletin ömrü var maalesef, otomobiller içinde arızalar ve ömür olayı aslında bu konularla da direkt alakalı.

Saygılar,

Doğru bir çok elektronik ve ya beyaz eşyada garanti ve kitapcıgına bakarsanız ortalama kullanma ömrü yazıyorlar artık.