PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Farların çeşitleri ve özellikleri

GP COSKUN
20/11/2009, 12:43
Parabolic (desenli camlı) : Otomobil farlarının atası olan bu tip farlar artık kullanılmamaktadır.

Ampulün ürettiği ışık parabolic reflektörden ileriye yansıtılır. Farın önündeki desenli ön cam ışığı kırarak istenen yönlerde (üst karanlık-alt aydınlık, asimetrik desen) düzgün dağılımını sağlar.

Optik mesafe 15-40 mm. arasında değişmektedir. Bu uzaklık azaldıkça üretilen ışık genişler. Far reflektörü ne kadar büyük olursa verdiği ışık ta o kadar fazla olur.
iki reflektörlü versiyonda genellikle H7 veya H1, tek reflektörlü versiyonda H4 ampul kısa ve uzun far ışığı elde edilir.

Free form (şeffaf camlı) : 1990'lı yılların sonlarından itibaren kullanılmaya başlanan bu tip farlar günümüzde üretilen otomobillerin yaklaşık hepsinde bulunmaktadır.

Güçlü bilgisayarlar ve özel optik yazılımları ile reflektör üzerinde optik mesafeden bağımsız onbinlerce farklı yansıma noktası oluşturulur. Işığın dağılımı bu yansıma noktalarında şekillendiğinden şeffaf ön cam kullanılabilmektedir.

Bu sayede performans %50 kadar artırılmış, farklı far dizaynları geliştirilebilmesine olanak tanınmıştır.

iki reflektörlü versiyonda genellikle H7 veya H1, bir reflektörlü versiyonda H4 ampul kısa ve uzun far ışığı elde edilir.

Elipsoidal (mercekli) : Bu tip farların kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmakta, teknolojinin gelişmesine paralel olarak farklı alanlarda kullanılabilmesi için (bi-xenon far, dönen far vb.) sürekli geliştirilmektedir.

Güçlü bilgisayarlar ve özel optik yazılımları ile reflektör üzerinde eliptik bir yansıma yüzeyi oluşturulur. Reflektörün önündeki siper üretilen ışığın istenmeyen kısmını keser. ündeki mercek te kalan ışığı toplayarak ileri yansıtır.

Bu sayede daha küçük ve etkili yansıma yüzeyleri oluşturulabilmekte, farklı desenlerde ışık dağılımı elde edilebilmektedir. Genellikle 60-70 mm. çapında mercekler kullanılmaktadır. Merceğin çapı büyüdükçe ışık deseni genişler.
Genellikle kısa far elipsoidal projektörlü, uzun far ise free from reflektörlü olarak tasarlanır. Elipsoidal projektörde H7 veya Xenon, free form reflektörde H7 veya H1 ampul kısa ve uzun far ışığı elde edilir.

serdar2362
20/11/2009, 15:38
Elipsoidal (mercekli) far taktırdım şimdilik çok memnunum.

ABNEW
20/11/2009, 16:08
Elipsoidal (mercekli) far taktırdım şimdilik çok memnunum.

Serdar Abi, sizinkisinin sınıfı farklı: mercekli+angel far grubuna girmekte sizdeki :):):)

GP COSKUN
20/11/2009, 16:11
ardacım sen yoksa sen şimdi serdar abinin farlara çakma mı demek istiyosun:ohmy0000::ohmy0000::ohmy0000:

serdar2362
20/11/2009, 17:23
Öyleyse benim far "ortaya karışık" gibi bi şey. Çakmadan ziyade giydirme olmuş.

GP COSKUN
20/11/2009, 17:25
yok be abi
şaka takılıyorum
alınma sakın