PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linea 1.3 duologic kullanımı

taipen71
19/11/2009, 19:03
:busted_b:Arkadaşlar 2009 1.3 duologic 12000 km de araç aldım buğün aracı bi 100 km sürdüm vites değiştirmeler 2500-3000 devir arasında idi buda yığılmalara sebep oluyordu gerek forum gerekse internette biraz araştırma yaptım.ilginçtir arabanın kendi kitapçığında duologic vites ile ilgili tek kelime bulamadım.Araçta hillholder asr esp vb bir çok özellik var benim merak ettiğim en konsolda eco ve asr tuşu var aracı sürerken asr yi devre dışı bırakmalımıyım çünki aracı her çalıştırdığında otomatik devreye giriyor asr birde eco tuşunda hangi konumu seçmeliyim şimdiden teşekkürler

blackhawk
19/11/2009, 20:03
Aracınızdaki asr anti patinaj sistemidir araç patinaja kaldığı zaman yanarak sizi uyarır ve patinajı engeller. Ani kalkışlarda yanması normaldir. Eco eccınomik kullanım demektir. özellikle şehir içi kullanımda düşük devirde vites değiştirerek yakıt ekonomisi sağlar.
Saygılar.

taipen71
19/11/2009, 20:55
Aracınızdaki asr anti patinaj sistemidir araç patinaja kaldığı zaman yanarak sizi uyarır ve patinajı engeller. Ani kalkışlarda yanması normaldir. Eco eccınomik kullanım demektir. özellikle şehir içi kullanımda düşük devirde vites değiştirerek yakıt ekonomisi sağlar.
Saygılar.
Yanma yok zaten sadece ön konsoldadüğme var devre dışı bırakınca led yanıyor birde aracı stop ettiğimde n ye getiriyorum daha sonra arabaya bineceğim zaman kontağı çevirdiğimde 1.vites olarak gözüküyor böyle çalıştırabiliyormuyum ben yeniden n ye alıp öyle çalıştırıyorum doğrumudur yardımcı olursanız sevinirim

ABNEW
19/11/2009, 22:34
Bazı Linealarda performans kaybı yaşandığını duymuştum, ecuya serviste yeni bir yazılım yüklenerek sorun halloluyordu sanırım...

taipen71
20/11/2009, 07:01
Çok yığılma oluyorsa bu turbo gecikmesi mi onu bir inceleyin. Eğer öyleyse sorun turbodandır. Wg açık kalıyor veya sistem bir şekilde hava kaçırıyor olabilir.
Bu çok çok bir yığılma şeklinde değil birde eco düğmesi açıkken oluyorduki 2500 devirde araç vites değişiyor daha toparlamadan kendini eco suz deneyeyim cevap için teşekkürler

Moosty
20/11/2009, 14:56
Aynı özellik Dualogic GP lerde de var, Eco tuşu açıkken yakıt tasarrufu sağlamak için 2000 devirde vites yükseltiyor, saatte 50 km lik hıza ulaştığında 5.vitese geçmiş oluyor, bu normal bir şey. Eco kapalıysa ve gaza çok yüklenmiyorsanız 2500 devirde vites yükseltiyor. Bir süre sonra alışıyorsunuz; araba yığılmasın diye vites yükseltmek istemediğinizde gaza biraz daha fazla basın, tamam yeter vites yükseltebilirim dediğinizde de gaz pedalına uyguladığınız baskıyı azaltın.

Eğer arabada tek başınaysanız Eco açık olması çok problem değil ama yokuşlarda ve dolu arabada problem, bir de yazın klima açıksa Eco yine yığılmaya neden oluyor.

Dualogic için ayrı bir kitapçık var, bir ara ingilizcesini internetten indirmiştim, forumda da olması lazım.

ASR nin açık olması sürüş güvenliği açısından gerekli, sürekli açık kalması iyidir. "Madem sürekli açık kalacak niye kapanması için düğme koymuşlar o zaman" diye düşünmüştüm ilk öğrendiğimde, kışın araca zincir takılırsa ASR yanlış alarm veriyormuş zincir takılınca kapatılabilsin diyeymiş.

Araç vitesdeyken çalıştırılabiliyor, Dualogic Türkçe kitapçığı çok detaylı değil, inglizcesinden aklımda kaldığı kadarıyla anlatayım.

Bizim dualogiclerde diğer otomatik viteslerde olduğu gibi park vitesi yok. Tecrübeli sürücüler bilir, kışın el freni çekilmez, araç viteste bırakılır. Çünkü aşırı soğukta el freni çekili kalıp araca zarar verebilir. Bu nedenle olacak ki kitapçıkta da dualogic aracı viteste bırakmayı tavsiye ediyor, (el freni ile ilgili bir tavsiye vermemiş) yokuşun durumuna göre 1. vites ya da geri vites.

Zaten araç boş vitesteyken motoru durdurursanız sesli uyarı veriyor ve ekranda 'N' harfi yanıp sönüyor neden beni boş viteste bıraktın ey sahip diye. Araç viteste olsa da ilk çalıştırma anında o kendini boş vitese alıyor.

Zaten anladığım kadarıyla vites kolu da mekanik olarak bir yere bağlı değil, direk sensörlere bağlı, vitese taksanız bile araç gerekli durumlarda kendini boşa alabiliyor.

Geçenlerde başıma şöyle bir şey geldi, hava soğuktu el frenini çekmeyeyim dedim. Aracı viteste bıraktım, Yokuş yukarı durdum hillholder devreye girdi. Motoru durdurmayı unutmuşum zaten motor sessiz çalışıyor bir de gürültülü ortam.
Kapıyı açıp adımımı dışarı attım; kapıyı açmamla beraber vites boşa attı ve araba geri geri gitmeye başladı az kalsın kırıyordum bacağımı. Siz bunu evde denemeyin ben profesyonel salağım.

Umarım yardımcı olmuştur forumu bir arayın dualogic ile ilgili kitapçığın linki olacak, bulamazsanız ben göndermeye çalışayım.

taipen71
20/11/2009, 18:22
Aynı özellik Dualogic GP lerde de var, Eco tuşu açıkken yakıt tasarrufu sağlamak için 2000 devirde vites yükseltiyor, saatte 50 km lik hıza ulaştığında 5.vitese geçmiş oluyor, bu normal bir şey. Eco kapalıysa ve gaza çok yüklenmiyorsanız 2500 devirde vites yükseltiyor. Bir süre sonra alışıyorsunuz; araba yığılmasın diye vites yükseltmek istemediğinizde gaza biraz daha fazla basın, tamam yeter vites yükseltebilirim dediğinizde de gaz pedalına uyguladığınız baskıyı azaltın.

Eğer arabada tek başınaysanız Eco açık olması çok problem değil ama yokuşlarda ve dolu arabada problem, bir de yazın klima açıksa Eco yine yığılmaya neden oluyor.

Dualogic için ayrı bir kitapçık var, bir ara ingilizcesini internetten indirmiştim, forumda da olması lazım.

ASR nin açık olması sürüş güvenliği açısından gerekli, sürekli açık kalması iyidir. "Madem sürekli açık kalacak niye kapanması için düğme koymuşlar o zaman" diye düşünmüştüm ilk öğrendiğimde, kışın araca zincir takılırsa ASR yanlış alarm veriyormuş zincir takılınca kapatılabilsin diyeymiş.

Araç vitesdeyken çalıştırılabiliyor, Dualogic Türkçe kitapçığı çok detaylı değil, inglizcesinden aklımda kaldığı kadarıyla anlatayım.

Bizim dualogiclerde diğer otomatik viteslerde olduğu gibi park vitesi yok. Tecrübeli sürücüler bilir, kışın el freni çekilmez, araç viteste bırakılır. Çünkü aşırı soğukta el freni çekili kalıp araca zarar verebilir. Bu nedenle olacak ki kitapçıkta da dualogic aracı viteste bırakmayı tavsiye ediyor, (el freni ile ilgili bir tavsiye vermemiş) yokuşun durumuna göre 1. vites ya da geri vites.

Zaten araç boş vitesteyken motoru durdurursanız sesli uyarı veriyor ve ekranda 'N' harfi yanıp sönüyor neden beni boş viteste bıraktın ey sahip diye. Araç viteste olsa da ilk çalıştırma anında o kendini boş vitese alıyor.

Zaten anladığım kadarıyla vites kolu da mekanik olarak bir yere bağlı değil, direk sensörlere bağlı, vitese taksanız bile araç gerekli durumlarda kendini boşa alabiliyor.

Geçenlerde başıma şöyle bir şey geldi, hava soğuktu el frenini çekmeyeyim dedim. Aracı viteste bıraktım, Yokuş yukarı durdum hillholder devreye girdi. Motoru durdurmayı unutmuşum zaten motor sessiz çalışıyor bir de gürültülü ortam.
Kapıyı açıp adımımı dışarı attım; kapıyı açmamla beraber vites boşa attı ve araba geri geri gitmeye başladı az kalsın kırıyordum bacağımı. Siz bunu evde denemeyin ben profesyonel salağım.

Umarım yardımcı olmuştur forumu bir arayın dualogic ile ilgili kitapçığın linki olacak, bulamazsanız ben göndermeye çalışayım.
Arkadaşım süpersin cevap için teşekkür ediyorum forumda bi arayayım bulamaz isem rica ediyorum senden yollarsan sevinirim

smartmavi
21/11/2009, 15:02
Eco'da yığılma normal, bunu arabaya binen herkes farkediyor.

ecoyu şehiriçinde kullanmamak daha mantıklı geliyor bana. Sadece şehirlerarası ve çok şeritli yollarda kullanıyorum.

Moosty
23/11/2009, 13:45
Dualogic vitesli aracı park etme ile ilgili bölümü çeviriyorum.

Aracın Park Edilmesi
Aracı güvenli bir şekilde park edebilmek için frene basarak mutlaka 1.vitese ya da geri (R) vitese takınız, ayrıca aracı eğimli bir yerde park ediyorsanız mutlaka el frenini de çekiniz. Ayağınızı frenden çekmeden önce yol bilgisayarı ekranından aracın viteste olduğuna mutlaka emin olunuz.
ÖNEMLİ ASLA araç boş vitesteyken (N) aracı terk etmeyiniz.
---
Bir de önemli notlar var:
- Araba ile vitesteyken durduğunuzda ayağınız mutlaka frende olsun. Hareket edeceğiniz zaman ayağınızı frenden çekip gaza basınız.
- Yokuşlarda aracı duraklatırken mutlaka frene basınız. Gaza basarak durmak debriyajı aşırı derecede ısıtarak zarar verebilir.
- Sadece çok hassas manevralar yaparken veya yol tutuşunun az olduğu yerlerde 2. vitesle kalkınız.
- İhtiyaç durumunda motor kapalıyken vites değiştirebilirsiniz. Bunun için kontak anahtarı MAR konumundayken frene basınız. Vitesin değişmesi ve hidrolik sistemin uygun konumu alması için en az 5 saniye bekleyiniz.
- Gaz pedalını hızlıca ezerek ve varsa ASR yi kapatarak kalkış yapmak "Gösterişli" bir kalkış yapmanızı sağlayacaktır (??? Brilliant = Gösterişli diye kullandım ama zeki, yetenekli gibi anlamları da var. Bana sanki burada 'Pavyon kalkışı nasıl yapılır' onu anlatmış gibi geldi, o nedenle 'gösterişli' anlamı daha uygun sanki)
- Yokuş yukarı kalkış yaparken kademeli olarak gaza basmak, el freni veya freni bıraktıktan hemen sonra da tamamen gaza basmak daha yüksek bir motor devri ile kalkmanızı sağlar.

Kitapçık içerisinde gözüme çarpan başka önemli şeyler yok, bir kere benim de başıma gelen bir şey var. 'Çalışma geciktirilmesi'. Eğer olurda debriyaj balataları çok ısınırsa bir kenara çekip bekleyin, motoru durdurun. biraz bekledikten sonra tekrar deneyin diyor. Böyle bir şey olursa ekranda 'Araç çalışması geciktiriliyor' gibi bir mesaj görüntüleniyor.