PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soru (Yakıt tasarruf aparatı hakkında)

61TS61
18/11/2009, 13:13
Arabama yakıt tasarruf aparatı aldım.Bunu motorun benzin giriş hortumunun üzerine klepsledim.Aracımı biraz kullandıktan sonra çekişinde gözle görülür bir yükseliş hissettim.Hem yakıt tasarrufu yapıyor hemde çekişinde artma oluyormuş.Bakalım zamanla deniyeceğim.Bu aparattan aracına takıpta deneyen arkadaşların yorumlarını alabilirmiyim veya bilgisi olan varsa cevaplandırırsa sevinirim.İyi günler.:poster_s:

batuhann80
18/11/2009, 13:15
aldıgınız cihaz nedir acaba??
eko66 mı?yoksa mıknatıs gibi birsey mi?

61TS61
18/11/2009, 13:29
Mıknatıstan ibaret 2 parçalı ve birbirine klepsleniyor.

agabey3838
18/11/2009, 14:39
bu konu hakkında adam gibi bilgisi olan varsa bi açıklama yapsın
benim aklım almıyor bi türlü... hortuma taktığın bişey nasıl aracın terformansını etkiliyor? üstelik bide tasarruf sağlıyor!

GP COSKUN
18/11/2009, 15:16
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/6210-eko66-nedir.html

bu linkte detaylı şekilde yorumları bulabilirsin

61TS61
18/11/2009, 16:28
Bunu üreten firmalar Sanayi Bakanlığından onaylı olarak üretilip satılıyormuş.Acaba bu böyleyse niye tanıtımını daha iyi yapıp vatandaşın kullanmasını sağlamıyorlar burada bana düşündürücü geliyor.

alicanveliy
21/11/2009, 00:15
Bu aparatlar iki adet neodmiyum mıknatısından oluşuyor. Aşağıdaki linkte bu ürünlerin çalışma mantığı anlatılıyor.
Ekoyak (https://www.ekoyak.com/ekoyak.html)

eko66 denilen alet de arcın elektiriğini kullanarak bu işi sağlıyor. bir elektromıknatıs. Mantık ve işlev aynı ama fiyat farkı çok.
İşe yarıyor mu?
Enjektörlü araçlarda etkisi daha az. yüzde 5-10 civarında. iyi ölçüm yapılırsa anlaşılıyor fakat yüzde 5'i ölçmek kolay değil çünkü şartlar değişken.
En güzel şekilde karbüratörlü eski arabalarda anlaşılıyor, doğan, şahin, kartal vs... yüzde 20 tasarruf sağlayabiliyor.
Denemek isteyen mıknatısçıdan 2 adet 10x10x30mm boyutlarında neodmiyum mıknatısı alıp birbirine çekecek şekilde enjektör veya karbüratöre giden yakıt borusunun üzerine yerleştirsin, ısıdan etkilenmemesi için sarıp bantlayabilirsiniz. kolay bir işlem. dikkat etmeniz gerekenler: 1- doğru yakıt borusu seçimi, çünkü iki veya üç tane yakıt borusu vadır, motora gidene takmalısınız. yanmayan yakıt depoya geri döner ona takarsanız işe yaramaz. 2-yakıt borusu mıknatısın çektiği bir metaldan yapılmış olmamalı 3- araç lpg li ise benzin ve lpg nin birleştiği çatala takılmalı.

bu mıknatısları 10 liraya alıp bu aparatı kendiniz yapabilirsiniz. işe yarayıp yaramadığını doğan, şahin vs üzerinde denerseniz daha iyi anlarsınız. biz denedik işe yarıyor bu mıknatıslar.

erdiyilmaz
21/11/2009, 02:24
ilginc bir teknoloji, miknatis yardimiyla yakit tasarrufu... miknatislarin omurleri ne kadar acaba, yarilanma omurleri tahminimce cok uzun yillar degildir

alicanveliy
21/11/2009, 12:00
Bu mıknatıslar 100 yıl kadar ömürlüymüş. 70-80 santigrad dereceye ısıtıldığında da mıknatıslık özelliğini kaybediyormuş. mıknatısçıların sitelerinde böyle yazıyor.