PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frene basınca aracım titreme yapıyor

Alperbey
18/11/2009, 11:34
Mrb arkadaşlar benim bir sorum var. frene yavaşca dokunduğum zaman araç titreme yapıyor, sert basınca titreme kesiliyor.bilgisi olan arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilirler mi. Şimdiden teşekkür ediyorum.

anvil
18/11/2009, 12:20
Forumumuza hoşgeldiniz.

Aynı durum bende de olmuştu. Fren disklerinden dolayıymış. Mecbur değiştirdim.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/11894-aracta-titreme.html

batuhann80
18/11/2009, 12:23
+1000

ABNEW
18/11/2009, 12:28
Fatihin de belirttiği gibi disklerdeki yüzey bozuklukları titremeye sebebiyet verir.Balatalara da baktırmakta fayda var...

GP COSKUN
18/11/2009, 12:39
sorunun kaynağı disklerdendir
eğer yağışlı havada frenler sıcak iken su birikintilerinden hızlı geçip sıcak disk ıslanmasından dolayı bu sorun meydana geliyor
disklerde problem çok değilse tornacıda biraz yüzey taşlatıp sorunu çözebilirisin

Alperbey
18/11/2009, 13:01
cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. foruma yeni katıldım. problemlerimizde birbirimize yardımcı olacağımız ilerki günlerde görüşmek üzere.

plastro
19/11/2009, 22:19
Aynı sorun bendede var servis disklerin balatalarla beraber değiştiğini söyledi 400 tl civarıymış

makineman
20/11/2009, 13:22
Aynı sorun bendede var servis disklerin balatalarla beraber değiştiğini söyledi 400 tl civarıymış
Disklerdeki eğilmeler tornalama ile rahatlıkla düzeltilebiliyor aslında. Kemal bey siz bu yolu denediniz mi?. Frencide 40TL ye Avensis'in 4 tekerini de tornalatmıştım ben 2 yıl önce. Yeni balata seti ile mükemmel oldular. Diskleri eğilenler hemen değişim yapmasınlar bence. Yazıktır 400TL çok para.

xcruelx
20/11/2009, 14:16
Disklerdeki eğilmeler tornalama ile rahatlıkla düzeltilebiliyor aslında. Kemal bey siz bu yolu denediniz mi?. Frencide 40TL ye Avensis'in 4 tekerini de tornalatmıştım ben 2 yıl önce. Yeni balata seti ile mükemmel oldular. Diskleri eğilenler hemen değişim yapmasınlar bence. Yazıktır 400TL çok para.
Katılıyorum aslında ama grantisi olunca cogu kişi aracını servise götürüyor serviscilerde bunu yaptırmıyor.

plastro
20/11/2009, 20:36

Bugün sanayide araç üzerinde disk tornası yaptırdım ve balataları değiştirdim toplam 100 tl. verdim çok güzel oldu

GP COSKUN
20/11/2009, 21:16
işte bu kadar neymiş hemen diskler değişecekmiş halt yemiş onlar
güle güle kullan aracını

Emre9110
02/03/2016, 00:33
Arkadaşlar merhaba,

Konu kirliliği olmaması açısından burdan yazayım istedim.

Bende de aynı sorun mevcut. Frene basınca (özellikle hafif rampa aşağı) direksiyonda bir titireme oluyor ciddi şekilde farkediliyor. Bugün boğaziçi köprüsünden beşiktaşa gidiyordum barboros caddesine girdiğim yerde bir ses duydum. Sanki bir metal şey yere sürtüyor gibi geldi, hemen sağa çektim lastiklere baktım aracın altına filan baktım yere sürten bişey yoktu. Yavaş yavaş devam ettim ses kesildi. Daha sonra devamında anlatacağım şekilde hızımı 150 ye kadar çıkarttım ama herhangi bir ses duymadım.

Bundan 1 ay önce yeni 4 lastik takıldı rot balans yapıldı jant eğrilikleri düzeltildi. Acaba dedim yine rot balans mı bozuk, 150 ye kadar hızlandım ama araç hızlanırken titreme olmuyor yanlızca frene basınca titreme oluyor. 40-50 gibi hızlarda çok çok hafif hissedilirken hız 100 e yaklaştıkça titreme epey artıyor. 150 de iken çok ciddi titreme oluyor direksiyonda. Neden olmuş olabilir anlamadım sudan filan da geçmedim yakın zamanda. Bunu 2-3 gündür yapıyor sadece.

Bu sizce ciddi bir sorun mu ? İlerde frenlerin tutmaması gibi bir duruma yol açabilir mi ? Uygun bir çözüm ile nasıl halledebiliriz ? Fren disklerini tornalatayım mı ?

ecuadorm
02/03/2016, 07:55
Arkadaşlar merhaba,

Konu kirliliği olmaması açısından burdan yazayım istedim.

Bende de aynı sorun mevcut. Frene basınca (özellikle hafif rampa aşağı) direksiyonda bir titireme oluyor ciddi şekilde farkediliyor. Bugün boğaziçi köprüsünden beşiktaşa gidiyordum barboros caddesine girdiğim yerde bir ses duydum. Sanki bir metal şey yere sürtüyor gibi geldi, hemen sağa çektim lastiklere baktım aracın altına filan baktım yere sürten bişey yoktu. Yavaş yavaş devam ettim ses kesildi. Daha sonra devamında anlatacağım şekilde hızımı 150 ye kadar çıkarttım ama herhangi bir ses duymadım.

Bundan 1 ay önce yeni 4 lastik takıldı rot balans yapıldı jant eğrilikleri düzeltildi. Acaba dedim yine rot balans mı bozuk, 150 ye kadar hızlandım ama araç hızlanırken titreme olmuyor yanlızca frene basınca titreme oluyor. 40-50 gibi hızlarda çok çok hafif hissedilirken hız 100 e yaklaştıkça titreme epey artıyor. 150 de iken çok ciddi titreme oluyor direksiyonda. Neden olmuş olabilir anlamadım sudan filan da geçmedim yakın zamanda. Bunu 2-3 gündür yapıyor sadece.

Bu sizce ciddi bir sorun mu ? İlerde frenlerin tutmaması gibi bir duruma yol açabilir mi ? Uygun bir çözüm ile nasıl halledebiliriz ? Fren disklerini tornalatayım mı ?
Diskleriniz eğilmiş. Duzeltilebiliyormu bilmiyorum ama en sagliklisi yenisini almak.

CanGo48
02/03/2016, 09:54
geçen ay aynısı başıma geldi disklerde çaplaşma olmuş. çok sıcakken su birikintisi yada su tutulunca oluyormuş.140la falan giderken frene basınca direksiyonu çok fena sallamıştı, kaza sebebi resmen. ben tornayla falan uğraşmadım 200tlye takımı değiştirdim kafam rahat.

Emre9110
03/03/2016, 10:10
geçen ay aynısı başıma geldi disklerde çaplaşma olmuş. çok sıcakken su birikintisi yada su tutulunca oluyormuş.140la falan giderken frene basınca direksiyonu çok fena sallamıştı, kaza sebebi resmen. ben tornayla falan uğraşmadım 200tlye takımı değiştirdim kafam rahat.

200 TL kapsamı nedir hocam tam olarak ? Sadece 2 disk + işçilik mi ? Birde yetkili servis fiyatı mı bu ?

CanGo48
03/03/2016, 11:04
bende yanı sorunla gittim ama servise değil 4 senedir servise uğramam. 200tlye orjinal ön disk takımını aldılar parçacıdanve şanzıman yağı, balatalar motor ve alt takım temizleme toplam 350 tl ye patladı. bunları serviste 500den aşağı yaptıramazsın.