PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Depoyu doldurma ve benzin göstergesi...

ka
11/03/2007, 21:40
2-3 seferdir depoyu tam doldurarak benzin alıyorum. Yaklaşık 40 lt civarları alıyorum. Fakat benzin göstergesi nedense en üst çizgiye gelmiyor. Üst çizginin 2-3mm daha altında oluyor. 2 sefer OPET'ten aldım. 1inde o şekilde oldu. Birinde tam çizgiye geldi. Bugünde SHELL'den doldurdum. Yine çizgiye bile gelmedi. Farklı benzincilerde farklı görüntüler oluyor? Bu normalmidir yoksa bir bit yeniğimi var bu işte? :s19:

canberkkilic
11/03/2007, 21:44
ne zaman shell den benzın alsam. benzin ibresi sonradan yükselıyor. opette bı sorun yok.

BGRAYS
11/03/2007, 21:49
ewet bu bnm de dıkkatımı cok cekıyo bazen ıbre fullnde yuksegıne cıkıyo bazen teget bıle durmuyo ıbre full e ..

ABNEW
11/03/2007, 21:49
Bende de hep aynı şekilde oluyor.Opetten alıyorum hep.Sanırım pompanın hassasiyetiyle ilgili.Bu yüzden tabanca durduktan sonra 2lt daha ekletiyorum hep...

the_Algn
11/03/2007, 22:00
arkdaşlar 99 yılıydı sanırım bir otomobil dergisi ki autoshow yada otohaberdir sanırım..test etmeden önce depoyu dolduruyorlar yarım saat bekleyip tekrar dolduruyorlardı ...sanırım çok hızlı dolunca kabarcık olayından felan bekleyip tekrar doldurma yapıyorlardı..belki bunla alakalı olabilir...

KeOpS
11/03/2007, 23:59
arkadaslar aynı sey bendede oluyor pompacıya cattım bende ama 2. kezde olunca ki ben hep opetten alıyorum asla baska yerden almadım almamda en yakın zamanda servıse gıdıcem tabıkı:D

CAGLARKA
12/03/2007, 09:22
ben genelde ağzına kadar dolduruyorum kapak zor kapanıyo ( :) malum dizel aldık depoyu artık doldurabiliyoruz) hiç öyle bir sorun yaşamadım po dan alıyorum

Lewent
12/03/2007, 09:31
Ewet, bende de oluyo bu we şu sonuca wardım...
...Pompa kendiliğinden attığı zaman bıraktığımda full göstermiyo fakat 2-3 litre daha eklediğimde çizgi yukarı dayanıyo, defalarca denedim, şamandıranın ayarıyla alakalı sanırım.

CAGLARKA
12/03/2007, 09:33
Ewet, bende de oluyo bu we şu sonuca wardım...
...Pompa kendiliğinden attığı zaman bıraktığımda full göstermiyo fakat 2-3 litre daha eklediğimde çizgi yukarı dayanıyo, defalarca denedim, şamandıranın ayarıyla alakalı sanırım.

pompa attığı zaman boşluk kalıyo onun nedeni de pompanın etrafındaki borular, o borular benzin buharını algılayıp doldu diye pompayı durduruyo ve benzinin buharından dolmuş gibi algılıyo ama boşluk kalıyo birkaç litre ondan sonra tekrar doldurmaya devam ederseniz bir problem olmaz

the_Algn
12/03/2007, 12:30
pompa attığı zaman boşluk kalıyo onun nedeni de pompanın etrafındaki borular, o borular benzin buharını algılayıp doldu diye pompayı durduruyo ve benzinin buharından dolmuş gibi algılıyo ama boşluk kalıyo birkaç litre ondan sonra tekrar doldurmaya devam ederseniz bir problem olmaz
abi yalnız pejo 307 kılavuzunda yazan ifade depo doldu ondan sonra tekrar doldurun onun dışaında doldurmayın diye...yani 2 defa atacak pompa ...dikkat edin derim..

CAGLARKA
12/03/2007, 13:22
ne gibi sakıncası olur acaba. önemli birşey yaratırsa yapmıyım bi dahaki sefere

the_Algn
12/03/2007, 13:46
ne gibi sakıncası olur acaba. önemli birşey yaratırsa yapmıyım bi dahaki sefere
kardeş sakıncası nedir tam olarak bilmiyorum...belki havalndırması felan vardır taşma yapar oraya....ben tedbir olarak ilk atışta biititroyum işi ama genede servise soralım bi ara

CAGLARKA
12/03/2007, 13:52
kardeş sakıncası nedir tam olarak bilmiyorum...belki havalndırması felan vardır taşma yapar oraya....ben tedbir olarak ilk atışta biititroyum işi ama genede servise soralım bi ara

gerçi ay sonları full yapamıyoz 30-40 ytl falan atıyoruz :) Allah tan dizel de bayağı idare ediyor

nasrettinhoca
12/03/2007, 16:03
Ben bu sorunla hiç karşılaşmadım...:D 50 tyl den daha fazla benzin aldığım olmadı...Pompacıya en son fulle dediğime yıllar oldu...:bawling:

Ziyaretçi047
12/03/2007, 19:35
evet arkadaşlar o olay mevcut. depoyu ağzına kadar doldurun. yani poma attıktan sonra 2.5 lt felan daha alıyor.

Gajiin
15/03/2007, 16:06
bi tavsiye de benden olsun.
pompaıya söyleyin yavaş hız kademesinde doldursun depoyu. böylece hava yapma oranı azalır. ve tabanca attıktan sonra arabayı biraz çalkalayın tekrar doldurun. yakıt ibresi gösterge tablosundan bile dışarı çıkacaktır. ama depo kapagını kapatırken azıcık yakıt taşmasını da göze alacaksınız tabi...

femoli
15/03/2007, 16:30
ben full lediğim zaman ibre cizginin dışına taşıyor ben de kızıyorum hep fazla doldurup taşırmış diye cizgide hiç durmuyor hep yüksek..

dejavu
15/03/2007, 17:05
bende hep fulle dedim pompacıya.. boşalmadan da doldurmuyorum..
şimdiye kadar 82 ila 87 ytl arasında oldu hep..
ve tabanca atınca bıraktırıyorum pompacıya ve tam full çizgisinin üstünde kalıyor.. ve son zamanlarda orta hızda doldur diyorumpompacıya.... ama kullandığımda erken çizgiden düşemeye başlıyor full çizgisinden ibre.. oda normaldıir diyedüşünüyorum..

Linos
15/03/2007, 17:30
Ben de hep tam doldurtuyorum ama çizgiye gelmiyordu! Dün alırken, pompa attıktan sonra "biraz daha doldur" dedim! 3 litreye yakın (8 YTL'lik) daha aldı ve ağzından benzini göremiyordum! Böylece tam çizgi üzerine geldi... ;)

CAGLARKA
15/03/2007, 17:42
bende hep fulle dedim pompacıya.. boşalmadan da doldurmuyorum..
şimdiye kadar 82 ila 87 ytl arasında oldu hep..
ve tabanca atınca bıraktırıyorum pompacıya ve tam full çizgisinin üstünde kalıyor.. ve son zamanlarda orta hızda doldur diyorumpompacıya.... ama kullandığımda erken çizgiden düşemeye başlıyor full çizgisinden ibre.. oda normaldıir diyedüşünüyorum..

valla dejavu sen bayağı boşaltıyosun o zaman ben ışık yandığı zaman dolduruyorum 76-77 ytl falan alıyo. senin yaptığın biraz sakıncalı ama bence ışık yanınca doldur depoyu deponun dibinde biriken tortu bir süre sonra masraf çıkarır. zaten ışık yandığı zaman max 6-7 litre kalıyo depoda bunun 4 litresini de yemiş oluyosun senin aldığın benzine göre depoda çok az kalıyo sağlam masraf çıkmasın sonra

femoli
15/03/2007, 17:50
arkadaşlar lamba yanmadan alın derim ben benzini çünkü nolur ne olmaz ilerde sorun yaşamaktan sa

alpcak
15/03/2007, 18:32
ben son iki depo dolumumda 53,4 ve 54,5 lt benzin alan biri olarak bu konuda epey araştırma / kavga yaptım.

Depolarımız 45 lt artı 5/7 rezerv litreymiş..zaten benim son iki dolumum bunu gösteriyor. artı servis, ışık yandığında al ve eğer uzun yola çıkmayacaksan kesinlikle ağzına kadar doldurma depoyu, artı dibine kadar da indirme ibreyi dedi. teknik olarak bi takım açıklamalar yaptılar ama neydi hatırlamıyorum bile..bişilere zarar geliyomuş ama o kadar teknik ismi hafızaya kaydetmek için uğraşmadım açıkçası..benim derdim opetin bana fazladan benzin çakıp çakmadığı idi..şimdi kafam rahat..

depo 45 artı rezervdir. ışık yanınca depo doldur, tetik atınca pompa çek..zaten 40 lt filan doluyor o durumda. çok zorda değilsen dibe kadar indirme, 100 km testi filan yapmayacaksan ya da uzun yola çıkmayacaksan ağzına kadar doldurma.

ABNEW
15/03/2007, 20:25
ben son iki depo dolumumda 53,4 ve 54,5 lt benzin alan biri olarak bu konuda epey araştırma / kavga yaptım.

Depolarımız 45 lt artı 5/7 rezerv litreymiş..zaten benim son iki dolumum bunu gösteriyor. artı servis, ışık yandığında al ve eğer uzun yola çıkmayacaksan kesinlikle ağzına kadar doldurma depoyu, artı dibine kadar da indirme ibreyi dedi. teknik olarak bi takım açıklamalar yaptılar ama neydi hatırlamıyorum bile..bişilere zarar geliyomuş ama o kadar teknik ismi hafızaya kaydetmek için uğraşmadım açıkçası..benim derdim opetin bana fazladan benzin çakıp çakmadığı idi..şimdi kafam rahat..

depo 45 artı rezervdir. ışık yanınca depo doldur, tetik atınca pompa çek..zaten 40 lt filan doluyor o durumda. çok zorda değilsen dibe kadar indirme, 100 km testi filan yapmayacaksan ya da uzun yola çıkmayacaksan ağzına kadar doldurma.

45lt ye rezerv dahil olmalıydı.Bilgide bir yanlışlık olmasın?

the_Algn
15/03/2007, 20:30

nasıl oluyormuş o..bi yanlışlık var bence , 45litre depo sonuna kadar kullanıyorum ama full leyince 52 litre almıyor...aracı bayiden aldığınız günü hatırlayın araçta 2litre benzin vardı gittim depo fullenince 43litre almıştı...

memat
15/03/2007, 21:19
benzin alırken aklınızda bulunsun tabancalar 3 kademeli ayarlı adamlar hızlı dolsun diye 3. seviyeye getiriyo siz 1. seviyede doldurtun ki hava yapmasın depoda yani ben tecrübeli biri olarak söylemek istedim.:ok: :sofeer:

alpcak
15/03/2007, 21:29
herkes bunu söylüyor...ben de rezerv dahil 45 olduğuna inanmak, hatta opet'in 53,4 lt benzin bastığında kalibrasyon sorunu olduğunu ya da hava bastığını kanıtlamak için 2. kez denedim..hatta ilkinde opet müşteri hizmetlerine kadar yazdım. dediler bizde sorun yok, araç 45 lt değildir.
aracı aldığım yerin servisine sordum, normal şartlar altında zaten 47-48 lt alacağını söylediler.. opet, 2.de gözümün önünde kalbirasyon testi yapabileceklerini söyledi..sonra da 2. servise teyit için sordum.

ben bu benzinleri nasıl aldığımı söyliyeyim..ışık yandıktan sonra ben epey bi km yaptım..ibre dibine kadar vurdu, baya bi dip ama. sonra gidip ağzına kadar dolum yaptırdım, yani benzin pompa ağzından akar durumda idi..hatta ibre oyle bi tavan yapıyo ki 100 km filan gittikten sonra inmeye başlıyor :)

valla eğer benim punto ekstra büyük depoya sahip değilse ve servisler yalan söylemiyor ise 45+rezerv..çünkü 45 olsa o kadar hava basmaları vs. mümkün değil gibi zaten..ve bunu şikayet edilme aşamasında olup aklı olan bir istasyon yapmaz..

memat
15/03/2007, 21:40
walla yapan yapıyo adamlar hiç kimseyi takmıyo zaten onun hava yaptırmasından başka bi sorunu olmuyo depo fazla benzin almaz o kadar
yani biz yapıyozda ondan heheheheheheh

the_Algn
15/03/2007, 23:34
herkes bunu söylüyor...ben de rezerv dahil 45 olduğuna inanmak, hatta opet'in 53,4 lt benzin bastığında kalibrasyon sorunu olduğunu ya da hava bastığını kanıtlamak için 2. kez denedim..hatta ilkinde opet müşteri hizmetlerine kadar yazdım. dediler bizde sorun yok, araç 45 lt değildir.
aracı aldığım yerin servisine sordum, normal şartlar altında zaten 47-48 lt alacağını söylediler.. opet, 2.de gözümün önünde kalbirasyon testi yapabileceklerini söyledi..sonra da 2. servise teyit için sordum.

ben bu benzinleri nasıl aldığımı söyliyeyim..ışık yandıktan sonra ben epey bi km yaptım..ibre dibine kadar vurdu, baya bi dip ama. sonra gidip ağzına kadar dolum yaptırdım, yani benzin pompa ağzından akar durumda idi..hatta ibre oyle bi tavan yapıyo ki 100 km filan gittikten sonra inmeye başlıyor :)

valla eğer benim punto ekstra büyük depoya sahip değilse ve servisler yalan söylemiyor ise 45+rezerv..çünkü 45 olsa o kadar hava basmaları vs. mümkün değil gibi zaten..ve bunu şikayet edilme aşamasında olup aklı olan bir istasyon yapmaz..

abi bu işte bişeler var kimse 45litreden fazla benzin alamadı şimdiye kadar..yerinde olsam o benzin istasyonunu mahkemeye verrrim...fiat değişik bir depoda kullanmıyor ki sana büyük depo gelsin...tekrar deponu boşalt sonra doldur kaç litre alacak bir kontrol et...senin olay bayaadır var...yanlış hatırlamıyorsam diğer forumda konuşmuştuk.. geçen zaman zarfında aracın hep 53 litremi aldıı ..

grandekerim
16/03/2007, 02:58
Teşekkür

alpcak
16/03/2007, 08:56
abi bu işte bişeler var kimse 45litreden fazla benzin alamadı şimdiye kadar..yerinde olsam o benzin istasyonunu mahkemeye verrrim...fiat değişik bir depoda kullanmıyor ki sana büyük depo gelsin...tekrar deponu boşalt sonra doldur kaç litre alacak bir kontrol et...senin olay bayaadır var...yanlış hatırlamıyorsam diğer forumda konuşmuştuk.. geçen zaman zarfında aracın hep 53 litremi aldıı ..

ben 2 kez denedim zaten..artı benzin aldığım yer altunizadenin göbeğindeki OPET. cidden kafam karışıyor bu kouya girince. bana servisten gönderilen cevabı aynen iletiyorum. bir de rezerv dahil 45 demek anlamsız gelmeye başladı. 45 se 45 tir. rezerv depo olağan dışı durumlar için değil midir zaten?

"Sormuş olduğunuz soruya açıklık getireyim hemen; aracınızın deposu 45lt. fakat eğer depo boşsa, yani ışık yanıyorsa rezervde 5 yada 7lt. arasında yakıtınız depolanıyor ve siz oradan kullanarak 30-35km civarında daha yol yapabiliyorsunuz ortalama olarak. Deponuz boş ise, yaşamış olduğunuz gibi 52-53lt kadar yakıt alabilirsiniz. Fakat azda olsa yakıtınız varsa yakıt alırken maksimum 45lt lik doldurabilirsiniz. Açıklayabilmişimdir umarım, takıldığınız bir nokta varsa eğer arayabilirimde sizi. "

CAGLARKA
16/03/2007, 09:25
be ışık yandığı zaman alıyorum kırmızı bölgeye gelince alıyorum 35 lt civarı alıyor. nasıl 50 lt lerden bahsediyorsunuz anlamadım valla

the_Algn
16/03/2007, 11:55
"Sormuş olduğunuz soruya açıklık getireyim hemen; aracınızın deposu 45lt. fakat eğer depo boşsa, yani ışık yanıyorsa rezervde 5 yada 7lt. arasında yakıtınız depolanıyor ve siz oradan kullanarak 30-35km civarında daha yol yapabiliyorsunuz ortalama olarak. Deponuz boş ise, yaşamış olduğunuz gibi 52-53lt kadar yakıt alabilirsiniz. Fakat azda olsa yakıtınız varsa yakıt alırken maksimum 45lt lik doldurabilirsiniz. Açıklayabilmişimdir umarım, takıldığınız bir nokta varsa eğer arayabilirimde sizi. "
kardeş benim depo azaldı zati yakında ışık yanar depoyu tamamen bitirecem yani gösterge en alta gelene kadar binecem..zati aracı aldığımızda da gösterge en alttaydı sonra fulleyecem depoyu o zaman tekrar yazarım...

ABNEW
16/03/2007, 22:04
Bir de yarım depo doluyken mazot doldurulunca en fazla 20lt alıyor?Hala deponun toplam 45lt olduğunu düşünüyorum...

Auto engineeR
17/03/2007, 02:27
allala ilk defa duyuyorum böle bi olayı..
ben ne zaman fulletsem en üst çizginin üstüne çıkıyor

iljas
29/03/2007, 20:37
arkadaşlar benmde başıma bu gösterge olayı geldi ama bi 15dkka sonra normale çizginn tam üstüne geldi. neden bilmiorm ama 1mm aşağıda duruodu önceden ama snradan alıştım;)

cantekin
19/01/2009, 11:21
Arkadaşlar geçen gün 30 liralık benzin aldım.benzin göstergesi yükseldi.sonra aniden eski seviyesine düştü.bir kaç gün bekledim yine baktım hala eski seviyesinde neden böyle olmuş olabilir?

femoli
19/01/2009, 12:44
Hava yapmıştır diyeceğm ama komik olur şamandıradanda olabilir göstergedende belkide anlık bişidir sorun yoktur servisinize göstermeniz gerekir

ekorkut
19/01/2009, 13:12
Yokuş aşağı yokuş yukarı duruşlarda benzin göstergesi 1/8 depo gibi bir miktarda yukarı aşağı oynayabiliyor. Böyle birşey olmuş olabilir mi acaba?

makeles
20/01/2009, 15:19
sağ taraf düşük banket park edince ibre yükseliyor sol taraf düşük banket park olunca düşüyor ibre.. :)

Ziyaretçi047
21/01/2009, 03:29
Depoyu sıfıra kadar boşaltmıştım. Yolda bile kaldım. 2-3 litre ekleyip benzinciye ulaştım. Azim yaptık. 48-49 felan aldı. Yani zorlamayla 50lt nin üzerine çıkacağını sanmıyorum. Sürekli içinde 1-2 lt varken alıyorum. 46 47 lt koyuyorum ama kapaktan akarcasına yani... Depo sıfırsa arabayı salla malla naparsan yap max 50 olur. O da olur mu bilmem.

punt0
23/01/2012, 23:59
merhabalar benimde bir sorunum var arkadaslar.. mesela yakıt göstergesi yarım depoyu gösteriyor aksam stop ediyorum sabah baktıgımda yakıt göstergesi biraz assagı inmis oluyor sebebi nedir bilen yada böyle birsey yasayan varmıdır yada normalmidir??

halils2
24/01/2012, 20:05
bıraktığınız yer eğimli ise ve aracınızı par ederken arkası eğime geliyorsa yapması normal. ben aracın önü aşağı gelcek şekilde bırakıyorum depo bıraktığımın üzerinde duruyor :)

Evren_c
10/05/2014, 17:14
Konuyu hortlatiyorum ama bugün benim de basıma ilginç bir sey geldi. Her zaman aynı Bp istasyonundaki ayni pompadan yakıt alıyorum. Goz kararı baktığımda 2-3 litre kadar yakıtım kalmıştı. Pompa atana kadar doldurttum. Normalde ibre tam gösterirdi ama bu sefer 2-3 litre kadar eksik gösteriyor. Aracı da salladım ama fayda etmedi. Pompa hızlı mı doldurdu yavaş mı dikkat etmedim. Acaba neden olabilir? Sensor arızası falan olmasın?

Bu arada menzil normal gösteriyor, sanki depo tam dolu gibi (aslında dolu da ibre eksik gösteriyor).

Evren_c
11/05/2014, 11:11
Up'layayim konuyu :)