PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni bir ses olayı.. Fıısss..

makeles
14/11/2009, 23:25
Selam arkdaşlar,
Yeni fark ettiğim bir ses olayı ilgili görüşlerinizi almak için yazıyorum..

Frenin oralardan gelen fıısss şeklinde bir ses..
hani eski müzik setlerinde sesi çok açarsınız hoparlörlerde fııss yada tıınnn die bir ses gelir.. parça çalmaya başlayınca kaybolur..
benzer bir durum frenlerin oradan geliyor frene basınca ses kayboluyor..
hoparlör zannettim ama frene basınca koybolunca kaygılanmaya başladım..
fren hidroliği ilişkili olabilir mi? sıvı seviyesi normaldi..
benzer bir durumla karşılaşan oldu mu acaba?
görüşlerinizi bekliyorum..

GP COSKUN
14/11/2009, 23:31
fren merkezinde sorun olabilir
yada westinghouse dan kaçak olabilir
incelemek lazım
birde yanlış bilmiyorsam puntolarda pedala bağlı bir merkez yok ama net olarak bilmiyorum bunu yarın sabah kendi aracımdada inceleyip seninle paylaşırım şayet pedalda merkez var ise sorun buradan kaynaklı olmalı

Stalker
15/11/2009, 00:20
Üstat o ses bence olmaması gerekse de servis tarafından normal olarak görülüyor. Balataların ısınıp şişerek fern diskini sıyararak değiyor olabilir, çözümü yok, olursa bana da haber ver :)

makeles
15/11/2009, 01:29
Üstat o ses bence olmaması gerekse de servis tarafından normal olarak görülüyor. Balataların ısınıp şişerek fern diskini sıyararak değiyor olabilir, çözümü yok, olursa bana da haber ver :)

sadece hareket halinde olmuyor ki.. motor çalıştığında fısslama başlıyor ve daha hareket etmeye gerek yok sadece frene basınca kayboluyor.. frenlerin sürtünme vs. gibi bir olay değil..

xcruelx
16/11/2009, 08:37
Ozaman frenlerden değil. motor calısıyorken ama hareket etmiyorken yapıyorsa.

keykavus
16/11/2009, 09:08
Saygıdeğer arkadaşım ben de aynı şikayetle servise gittiğimde orada bulunan bütün puntolarda sıfırlar dahil aynı ses vardı. Açıklama da yaptılar dı ama hatırlamıyorum. Yani o ses puntolarda var diyebiliyorum. Saygı ve selamlarımla.

GP COSKUN
16/11/2009, 09:41
:frusty00: VAYY BEEE
yaşasın demekki benim punto seri üretim değil
özel yapım AMG galiba
çünki bende o ses yok

makeles
16/11/2009, 10:49
Saygıdeğer arkadaşım ben de aynı şikayetle servise gittiğimde orada bulunan bütün puntolarda sıfırlar dahil aynı ses vardı. Açıklama da yaptılar dı ama hatırlamıyorum. Yani o ses puntolarda var diyebiliyorum. Saygı ve selamlarımla.

sıfır araçlarda olduğunu zannetmiyorum kulaklarım tiz sese çok hassastır daha önce olsaydı çoktan farkederdim..
tüp kaçağı varmış gibi fıssslaması hoşuma gitmiyor.. frene basınca da neden ses kesiliyor anlamış değilim.. debriyaj yada gazdan etkilenmiyor.. klima açık kapalı farketmiyor.. çalışır çalışmaz hafif bir tısss fııss başlıyor ne kadar sürersem süreyim geçmiyor..
frenle ne alakası olabilir ki?
acaba yalıtımda bir sorun mu oldu da frene basınca delik kapanıyor ses kesiliyor.. çözemedim..

makeles
29/11/2009, 15:15
servise gittim wast...use gibi bişiler söylediler ordan geliyormuş.. çok önemli değilmiş vaktiniz olursa bakalım dediler.. direksiyon sistemi ile ilişkili sanırm

GP COSKUN
29/11/2009, 23:41
fren merkezinde sorun olabilir
yada westinghouse dan kaçak olabilir
incelemek lazım
birde yanlış bilmiyorsam puntolarda pedala bağlı bir merkez yok ama net olarak bilmiyorum bunu yarın sabah kendi aracımdada inceleyip seninle paylaşırım şayet pedalda merkez var ise sorun buradan kaynaklı olmalı

yukarıda yorumda bulunmuştum
tamir takımı mevcuttur değiştirirsen ses kesilir

Romeo_er2
30/11/2009, 04:19
keşke sadece fıss olsa..bizim t-jet cemiyetinde komple 4 fren ötüyo :D diskler balatalar değişiyo yine ötüyo..şansımı brembo ve ebc ikilisinde deniycem :D

mustafaf
30/11/2009, 09:31
oyle bır ses bızım Fıorıno'dan gelıyor.motor calıstıgı andan ıtıbaren, aracın on tarafından fısss dıye bır ses gelıyor.ılk aldıgım gunden berı oyle.bır keresınde servıse goturdum, alternator kayısının arasına pıslık kactıgı ıcın o sesın geldıgını soyledı.artık nasıl bır pıslıkse 1,5 yıldır temızlenemedı :)

makeles
01/12/2009, 17:42
yukarıda yorumda bulunmuştum
tamir takımı mevcuttur değiştirirsen ses kesilir

evet sonradan farkettim.. westinghouse denilen şey fısslıyor..

westinghouse hakkında daha ayrıntılı bilgilendirebilir misiniz?
nerededir? ne işe yarar?

GP COSKUN
01/12/2009, 17:53
evet sonradan farkettim.. westinghouse denilen şey fısslıyor..

westinghouse hakkında daha ayrıntılı bilgilendirebilir misiniz?
nerededir? ne işe yarar?

westinghause türkçe olarak bir nevii hidrolik vakum pompası diyebiliriz
fren sistemindeki hidroliğin tekerleklere basınçlı basılmasını westinghaus sağlar fren merkezine bağlı bulunur yuvarlak şekildedir
siz her frene bastığınızda westinghause sisteme motordan aldığı havayı tazikle hidrolik basar sizdeki sesin sorunuda içindeki conta lastiklerinin aşınmasından kaynaklıdır

makeles
01/12/2009, 18:07
Coşkun bey ilginiz içn teşşekür ederim.. forumun en hızlı cevabını aldım.. :)

Erdem Bozdağ
01/12/2009, 18:12
Çoşkun abi gerçekten her mesajında başka birşey öğreniyorum arabalarla ilgili
Bukadar araba bilginin olması bizim için gerçekten büyük şans...

GP COSKUN
01/12/2009, 20:22
Çoşkun abi gerçekten her mesajında başka birşey öğreniyorum arabalarla ilgili
Bukadar araba bilginin olması bizim için gerçekten büyük şans...

erdem benim içinde sizin gibi arkadaşlarımın arasında olmak büyük şans
eğer bir şeyler paylaşarak etrafımıza yardımcı olabiliyorsak o zaman bildiklerimiz önem kazanıyor
sonuna kadar paylaşmaya devam :cool0000:

makeles
22/04/2010, 22:56
sesin şiddeti arttı servise gitmeye fırsatım da yok.. acaba frenleme konusunda sürpriz bir arıza çıkartır mı? ocak ayında yapacaklardı aracı bırakamadım..

Coşkun bey westinghouse anlatırken bahsettiğiniz conta lastiğinin işi biterse frenleme devam eder mi? bilgilendirirseniz sevinirim.. :)

GP COSKUN
22/04/2010, 23:02
sesin şiddeti arttı servise gitmeye fırsatım da yok.. acaba frenleme konusunda sürpriz bir arıza çıkartır mı? ocak ayında yapacaklardı aracı bırakamadım..

Coşkun bey westinghouse anlatırken bahsettiğiniz conta lastiğinin işi biterse frenleme devam eder mi? bilgilendirirseniz sevinirim.. :)

mehmet ali
conta lastiği tamamen aşınır ve artık westinghause vakumu gerekli tazzikle pompayalamaz ise frenler yine tutar ama uzun süreli frenlemelerde rampa inişlerde
sorun yaşamaya başlarsın fren pedalı ayağının altında sertleşir frene basarsın ama
vakum ve tazzik az olduğu için balatalar sıkmamaya başlar dolayısıylada frenleme gücü oldukça düşer
daha fazla ihmal etmeden tamir takımını değiştir bir an önce

operatormurat
22/04/2010, 23:19
burhan yandık buses bizim arabalardada var.....

makeles
23/04/2010, 13:35
mayısta 3000km lik uzun yol yapıcam.. servise gitme vakti gelmiş.. :S

GP COSKUN
23/04/2010, 13:43
mayısta 3000km lik uzun yol yapıcam.. servise gitme vakti gelmiş.. :S

kesinlikle :busted_b:

burhankutlu
24/04/2010, 16:18
burhan yandık buses bizim arabalardada var.....
abi geldiği yerde bırakırız parasıyla deilmi verir paşa paşa yaptırırız :)

metehancorlu
01/05/2010, 22:54
benimde aracı calıştırmadan önce sürücü kapısını açınca fıssss diye bi ses geliyo (kontak açık/kapalı farketmiyor) 3-5 saniye boyunca sonra kesiliyor, sanki biyerlere bişiiler pompalıyomuş gibi.. neden kaynaklanır acaba?? tesekkürler

GP COSKUN
01/05/2010, 23:00
benimde aracı calıştırmadan önce sürücü kapısını açınca fıssss diye bi ses geliyo (kontak açık/kapalı farketmiyor) 3-5 saniye boyunca sonra kesiliyor, sanki biyerlere bişiiler pompalıyomuş gibi.. neden kaynaklanır acaba?? tesekkürler

mete aracın duologic vitesmi?

metehancorlu
01/05/2010, 23:04
mete aracın duologic vitesmi?
evet :)

GP COSKUN
01/05/2010, 23:07
bu ses dualogiclerde mevcut
sebebi ise
sen kapıyı açtığında araç kendini hareket ettireceğini algılayıp
dualogic şanzuman kendiliğinden yağlama yapıyor
ne kadar akıllı bir araba dimi
8C

SpyHunter33
01/05/2010, 23:08
Ben severim öyle fısss pıss seslerini :D otobüs tutkumdan olsa gerek :D

metehancorlu
01/05/2010, 23:11
bu ses dualogiclerde mevcut
sebebi ise
sen kapıyı açtığında araç kendini hareket ettireceğini algılayıp
dualogic şanzuman kendiliğinden yağlama yapıyor
ne kadar akıllı bir araba dimi
8C
yaa kafayı yiicem kac gündür yaaa
tırsıyodum valla arızalı marızalı diye, biliyosun abi kelin kelliği yetmez bide başında çıban çıkarmış :)
teşekkürler abi yardımın için, içim ferahladı gerçekten :D

metehancorlu
01/05/2010, 23:12
Ben severim öyle fısss pıss seslerini :D otobüs tutkumdan olsa gerek :D
artık bende seviyorum :D

Korhan
04/11/2010, 14:41
40.000 km deki dizel Bravo'mda da aynı ses geliyor. Demek ki bundanmış. Frenlerin tutmasında sıkıntı yok. Olmazsa 60.000 bakımında yaptırırım.

GP Coşkun çok teşekkürler.