PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön taraftan tıkırtı geliyor

mustafaatak
03/11/2009, 19:28
iki kere ustaya gitti araba ön takımdan dediler . amörtisör başları ve tablalar degişti anı ses gene geliyor. direksiyon kutusu diyorlar. başına gelen varmı yardım

onurcan
03/11/2009, 19:39
araç kaç model?
tıkırt burcu olabilirmi sordunmu?
servise mi gittin? yoksa özel servise mi ?

mustafaatak
03/11/2009, 20:18
servise gitmedim tıkırtı burcunun ne oldugunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim

2006

cann
03/11/2009, 21:36
iki kere ustaya gitti araba ön takımdan dediler . amörtisör başları ve tablalar degişti anı ses gene geliyor. direksiyon kutusu diyorlar. başına gelen varmı yardım

tıkırtıdan kastın nedir bilmiyorum ama bende kısa süre öncesine kadar arabamı çok güvendiğim özel servise götürüyordum hatta bütün bakımlarınıda ona yaptırıyodum,1,2 aya kadar önce direksiyonu sola çevirirken bir yere deyiyormuş gibi ses geliyodu,her zamanki ustama götürdüm "önemli bişey diil bütün arabalarda bi süre sonra olur,direksiyonda plastik bi conta var yaz kış sıcak ve soğuktan sertleşiyor ses yapıyor,hallederiz" dediler.pimpirikli bi adam olduğum için "bu ses beni rahatsız ediyor halledin o zaman " dedim.sabahtan arabamı verdim,akşam geldiğinde "ne yaptınız?" dedim,"HİÇBİRŞEY" DEDİ:) meğerse bizim direksiyonlarda conta diil "city motor" varmış:) o da tamamen elektronik olduğu için hiçbişey yapamamış,hatta o da sorunun ne olduğunu öğrenmek için arabayı servise götürüp göstermiş:) yani arkadaşım doğru adres yetkili servis,diğerlerinin dediğini kaale alma.ama eğer arıza city arızası ise "city motor arızası" başlığı altında yazdığım mesajı okumanı tavsiye ederim,kafadan 2000 tl vermeye razı olma,

onurcan
03/11/2009, 22:58
2006 model çıkan ilk gp lerde hidrolik direksiyonda bulunan tıkırtı burcu yumsak malzemeden yapıldığı için ses yapmakta idi benim araçtada vardı bu hatayı servisler garantisi olduğu için hemen halletmişlerdi.. çok önemli bir sorun değil
birde sağa sola dönüşlerde ses gelmesi amartisör takozları ve amartisör uç bağlantılarına bulunan bilyalardan gelir yağlanmayla sorun kalkar genelde bu sorun su gitme sonucu oluşur benim araçta 2006 model ama ön düzen kolay kolay bozulan bir araç değil
city motor arızası, bizim araçlarda normal hidrolik direksiyona ilave olarak keskin manevra ve park yapmak için kullanılan direksiyon miline manyetik olarak elektrik veren sistemdir buda gp lerde sorunlu çıktı benim araçta gayet iyi sorun yok genelde sorun var garantiden varsa servis değiştirir garanti yoksa 1500 tl civarıymış bunları servise giderek değerlendirmen olacaktır

smartmavi
04/11/2009, 13:06
dostum aynı şey benim başıma geldi. kesinlikle direksiyon kutusu. Benim garantiden değişti geçen hafta sanki şimdi sıfır arabaya biniyorum.

Daha önce iki kez başkabir yetkili servise gittim, rot balans, amortisör takozuyla uğraştılar, ama asıl mesele direksiyon kutusuymuş.

Benimki garantiden değişti. Garantin yoksa, kutu komple değil de tıkırtı burçlarını değiştirmeyi araştır. Bunlar kutunun bir parçası, lastiklerin ön takıma ilettiği darbeyi emiyormuş...

cengizhan01
11/11/2009, 12:09
merhaba arkadaşlar , aracı ilk çalıştırıp direksiyonu sola yada saga ilk 2-3cm çevirmemde bir gıcırtı sesi direksiyonda hissettim , benim sorunum böyle başladı, ben ön düzen rot balans ayarından olabilir diye dışarıda baktırdım , ama sorun çözülmedi , servisle görüşecez sanırım, ama bu sorun 2006 model araçlarda oluyormuş forumda ve internette yaptıgım araştırmalarda onu gözlemledim , bu sorunu FİAT'ın 2006 model kullanıcılarını servise çagırıp bu kronik sorunu çözmesi gerekir , sonuçta aracı üreten onlar ve bu araç satışlarından para kazanalarda onlar , FİAT'ın kullanıcılarını memnun etmesi gerek diye düşünüyorum , çünkü en iyi reklamın kullanıcı yorumları oldugu bir gerçek