PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Arıza Isığı sonucu Yakıt Isı Sensörü

sisifos
31/10/2009, 20:00
Merhaba arkadaşlar. Bugünlerde arabamda motor arıza ışığı yanmaya başladı. Servise götürdüm insafsız servisci makinaya bağladı tamam sildirdim yakıt ısı sensörü arızalı tekrardan yanarsa değiştirmek gerek dedi. Servisten çıktım tekrardan yandı. Ustamı aradım 135 Tl istiyorlar değiştirmesem ne olur dedim. Kendisi arabanın daha çok yakmasına neden olur dedi. Başka bir ustayı aradım. Sadece lamba yanar. Yakıta etki etmez lambanın yanmasından rahatsız olmuyorsan değiştirme dedi. Bu arıza sizlerin başına geldi mi? Hangisinin dediğini yapmamgeektiğini bilemedim. İnternette de bu sensör hakkında bilgi yok. Gerçekten etkiler mi ki yakıtı yoksa değiştirmeyeceğim. Şimdiden teşekkürler

punto elx2001
02/11/2009, 08:22
Yakit isi sensoru dediginiz eger lambda (oksijen) sensoru ise benzin sarfiyati acisindan degistirmenizde fayda var derim, oksijen sensoru atilan eksoz gazinin icerisindeki karisimi analiz edip ECU ya az yada fazla benzin gondermesini iletir kirli yada arizali ise karisimi tam dogru okuyamadigindan(yada algilayamadigindan) daimi olarak karisimi zayif gorup daha fazla benzin gondertir, buda yakit sarfiyatinizin artmasina neden olur

Refiner
02/11/2009, 09:06
Bu yakıt ısı sensörü dediğimiz şey ilk ateşleme öncesinde ısıtma yaparak kızdırma bujisi ışığına sönme sinyali veren alet değil mi? Normal motor çalışma sıcaklığında fonksiyonu var mı?