PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Orjinal yaylar ile ilgili sorum olcak

toyata
31/10/2009, 12:05
arkadaşlar yaklaşık 5 aydır GP kullanıyorum fakat virajlarda araba çok yatıyor yaylar orjinal , araba 1.3 multijet. eski arabamda 160 ile aldığım virajlara 130 ile girince sanki uçucak gidicek gibi hissediyorum tek sıkıntım bu onun dışında canavarcık :) .yayları deiştirsem diye düşündüm fakat kule gergisine takıldım sizce ne yapmalıyım ??

ABNEW
31/10/2009, 13:53
Berk, önceki aracını bilmiyorum ama GP sınıfında virajlarda en az yatan araçlardan birtanesi.Lastik ölçülerini ve basınçlarını kontrol etmeni öneririm.Bunun dışında yayla yere biraz daha yaklaştırarak yol tutuşu iyileştirebilirsin,

Bildiğim kadarıyla GP için üretilmiş bir kule gergisi yok.Özel olarak yaptırmak gerekir tabi eğer yapılabilirse...

toyata
15/11/2009, 22:52
geç cevap yazmış oldum kusura bakma . teker ebatlarım 175/65/r15 hava basınçları da yerinde kitapçıkta yazandan farklı değil fakat az direksiyon sallamakla araba yaylanıyor ve güvenimi eksiltiyor bir miktar. bir şey daha sormak isterim, orjinal yaylar kullanarak yere yaklaşması yada sertleşmesi mümkün müdür?? bir de tekerlek ile çamurluk arasın yumruğum çok rahat giriyor sizce normal bi yükseklik midir bu ??? ( arabada hiç bi eklendti yok direk fabrikasyon çıkışlı en boş + 1-2 paket ekli gp )

KaMiKaZe
15/11/2009, 23:01
ben arda beye katılmıyorum, bir fiesta sürdükten sonra gp nin çok oynak olduğunu fark edeceksinizdir.
Benim aracım orjinal yaylarla gerçekten direksiyon hareketlerime tepki vermekte zorlanıyordu, eibachlar konforumu alsada yol tutuşumu kesinlikle değiştirdi.

GP COSKUN
15/11/2009, 23:04
geç cevap yazmış oldum kusura bakma . teker ebatlarım 175/65/r15 hava basınçları da yerinde kitapçıkta yazandan farklı değil fakat az direksiyon sallamakla araba yaylanıyor ve güvenimi eksiltiyor bir miktar. bir şey daha sormak isterim, orjinal yaylar kullanarak yere yaklaşması yada sertleşmesi mümkün müdür?? bir de tekerlek ile çamurluk arasın yumruğum çok rahat giriyor sizce normal bi yükseklik midir bu ??? ( arabada hiç bi eklendti yok direk fabrikasyon çıkışlı en boş + 1-2 paket ekli gp )

orjinal yayları kullanarak yere yakınlaştırmak için yayları bir miktar kestirmen lazım ancak tavsiye etmem onun yerine spor yaylar var 3,5 veya 5 lik
onlardan takabilirsin
süspansiyonu sertleştirmek için ise sert amortisör takabilirisin
ayrıca gp nin viraj mukavemeti gayet iyi çeşitli otomobil dergilerinde yapılan testler sonucundada başarılı geçer not aldı

toyata
15/11/2009, 23:08
orjinal yayları kullanarak yere yakınlaştırmak için yayları bir miktar kestirmen lazım ancak tavsiye etmem onun yerine spor yaylar var 3,5 veya 5 lik
onlardan takabilirsin
süspansiyonu sertleştirmek için ise sert amortisör takabilirisin
ayrıca gp nin viraj mukavemeti gayet iyi çeşitli otomobil dergilerinde yapılan testler sonucundada başarılı geçer not aldı

orjinal yaylar ile viraj alırken hiç yatma hissettin mi ?? çünkü düşündürüo beni siz böle diince acaba bnimkinde sorun mu var ?? ben resmen hissediyorum ve bu yüzden içim biraz rahatsız oluyor .. bir de dediğin yayların tam adı çeşidi bana bi söyleyebilir misin?

Erdem Bozdağ
15/11/2009, 23:12
benim şimdiye kadar hiç şikayetim olmadı açıkcası
birçok araca göre yere iyi yapışıyor bence
ama bir çözüm arıyorsunuz kesinlikle spor süspansiyonla yol tutuşunuzu arttırırsınız

KaMiKaZe
15/11/2009, 23:13
orjinal yaylar ile viraj alırken hiç yatma hissettin mi ?? çünkü düşündürüo beni siz böle diince acaba bnimkinde sorun mu var ?? ben resmen hissediyorum ve bu yüzden içim biraz rahatsız oluyor .. bir de dediğin yayların tam adı çeşidi bana bi söyleyebilir misin?

eibach pro-kit 35mm
eibach sportline 50mm
h&r 40mm

GP COSKUN
15/11/2009, 23:14
ben arda beye katılmıyorum, bir fiesta sürdükten sonra gp nin çok oynak olduğunu fark edeceksinizdir.
Benim aracım orjinal yaylarla gerçekten direksiyon hareketlerime tepki vermekte zorlanıyordu, eibachlar konforumu alsada yol tutuşumu kesinlikle değiştirdi.

fiestanın daha iyiviraj performansı olduğu doğrudur
nedeni fiesta daha kısa bir şasi ve ön arka teker mesafesine sahiptir puntoya göre
buda dolayısıyla virajlarda daha iyi performans sergilemesine olanak sağlar

ABNEW
15/11/2009, 23:17

Orhan, eski fiestalar yol tutuşta sınıfının referans aracıydı zaten.Yeni Fiesta ise 195 45 16'' jantlarıyla GP ile aynı performansta bence,

207,Corsa ve GP arasında bir seçim yaparsak yol tutuş olarak GP ve 207 nin daha iyi olduğunu söyleyebilirim.Yeni Polo ve İbizayı bilemiyorum...

GP COSKUN
15/11/2009, 23:18

şimdi bu kullanıcıdan dolayıda değişiklik gösterir
senin sürüş tarzınlada alakalı
viraja giriş çizginden tut apexi ayarlamana fren kullanmana kadar
ama bana sorarsan
fizikkurallarına aykırı olmıycak şekilde istediğim viraja istediğim hızda giriyorum hatta çoğu arabaya karşıda puntoyla virajlarda oynarım
ama sen kendi tarzında sorun yaşıyorsan yay ve süspansiyonda yapacağın modifiye ile beraber daha iyi bir yol tutuş alırsın
marka olarak en bilinen eibach takabilirsin yayları

KaMiKaZe
15/11/2009, 23:22
fiesta iyi bir örnek değil aslında ki karşılaştırma için örneğe gerek yok, gp den beklentilerimiz biraz üst düzeyde yol tutuşuda benim kanımca bu üst düzey beklentileri karşılayacak düzeyde değil, fiestanın dışında bahsi geçen araçlarda bu beklentileri karşılayacak düzeyde değil. Normal standartlarda bir kullanıcı için tehlike teşkil etmesede, agresif direksiyon hamleleri yapanlar için gerçekten çok zayıf.

toyata
15/11/2009, 23:30
şimdi bu kullanıcıdan dolayıda değişiklik gösterir
senin sürüş tarzınlada alakalı
viraja giriş çizginden tut apexi ayarlamana fren kullanmana kadar
ama bana sorarsan
fizikkurallarına aykırı olmıycak şekilde istediğim viraja istediğim hızda giriyorum hatta çoğu arabaya karşıda puntoyla virajlarda oynarım
ama sen kendi tarzında sorun yaşıyorsan yay ve süspansiyonda yapacağın modifiye ile beraber daha iyi bir yol tutuş alırsın
marka olarak en bilinen eibach takabilirsin yayları

tmm dediklerin mantıklı olabilir fakat iç dış alsamda yada şeritten hiç çıkmasam bile max 130 bana güven verdi bana corsa kullanırken aynı virajı bana mısın demeden geçiyodum. hakkaten bir gün gelip biriniz binse daha iyi anlarsınız gibi gelio bana ama dedikleriniz de doğru puntonun kabiliyeti iyi her konuda fakat bana da öyle gelio olabilir.bnim corsam yere çok yakındı ondan alışmışta olabilirim sert yaylı yere yakın arabaya. bn gp ye ilk oturduğumda jipe biner gibi hisstim sizce piskolojik mi bn anlamadım.

batuhann80
16/11/2009, 22:51
berk,,,
aaraclarımız aynı o his bendede oluyordu..corolladan inip puntoya bindimmi,ufakta olsa tedirginlik yasıyordum..
bence sana tavsiyem konfora cok takılmıyorsan 35mmsport bir yay alman olur..orjinalleri kestirirsen,hem sıfırı pahalı hemde orjinallerin demiri,sporta göre ince...
bende 35mm apex marka yay var,cok memnunum yol tutusundan,konfor % 50 düsüyor...

toyata
17/11/2009, 10:47
berk,,,
aaraclarımız aynı o his bendede oluyordu..corolladan inip puntoya bindimmi,ufakta olsa tedirginlik yasıyordum..
bence sana tavsiyem konfora cok takılmıyorsan 35mmsport bir yay alman olur..orjinalleri kestirirsen,hem sıfırı pahalı hemde orjinallerin demiri,sporta göre ince...
bende 35mm apex marka yay var,cok memnunum yol tutusundan,konfor % 50 düsüyor...

konfor o kadar önemli değil benim için. sert yay spor yay tercihim araştırcam tabiki inşallah femolinin yanına da uğramak istiorum ..

mustafaf
17/11/2009, 10:54
berk,,,

sankı orjınallerı cok konforlu ya :D bırak %50 daha azalsın :D:D

batuhann80
17/11/2009, 11:16
sankı orjınallerı cok konforlu ya :D bırak %50 daha azalsın :D:D
hee illa laf sokcan bana dimi? :D

mustafaf
17/11/2009, 11:20
hee illa laf sokcan bana dimi? :D

ne yapalım.Fıat bızı duymadıgına gore sen bana, ben sana laf sokacaz :D:D

serdar2362
17/11/2009, 11:33
arkadaşlar yaklaşık 5 aydır GP kullanıyorum fakat virajlarda araba çok yatıyor yaylar orjinal , araba 1.3 multijet. eski arabamda 160 ile aldığım virajlara 130 ile girince sanki uçucak gidicek gibi hissediyorum tek sıkıntım bu onun dışında canavarcık :) .yayları deiştirsem diye düşündüm fakat kule gergisine takıldım sizce ne yapmalıyım ??

Arabanın orjinalliği ile oynanmasına karşıyım. Şimdi sana yayları kısalttır tekerlerin basma alanını genişlet viraja daha iyigirersin desek bu sefer sen diyeceksin ki "benim eski arabamda viraja 200 km ile giriyordum bunda 180 ile giremiyorum"
Bu arabalar şehir kullanımı için yapılmış. Viraja 130 ile girme de 120 ile gir. Ben anlamıyorum yani ne olacak 130 ile girince. Varacağın yere daha çabuk mu gideceksin. Arabanın doğası ile oynamak sonradan seni daha çok üzecek durumlar yaratabilir. Demedi deme.

batuhann80
17/11/2009, 11:39
serdar abi zaten amac daha hızlı viraja girmek degil,,,
bilmedigiz yolda virajı kestiremek yada beklediginizden keskin cıkması veya ani bir reflexs gerektiren hareketlerde aracın savrulup kontrolden cıkmasını önlemek amaclı yapılmıs modifikasyonlardır..ve sakın arac kullananlar ıcın gereklı bı modıfıkasyon degıl zaten..

batuhann80
17/11/2009, 11:49
birde fren mesafenin kısaltır bir miktar daha...

toyata
17/11/2009, 12:08
arkadasim bna laf at die acmadim konuyu 200 ile viraj alcak olsam punto olmazdim . bn yardim istedim sdce arabadan ztn cok memnunum

serdar2362
17/11/2009, 12:10
serdar abi zaten amac daha hızlı viraja girmek degil,,,
bilmedigiz yolda virajı kestiremek yada beklediginizden keskin cıkması veya ani bir reflexs gerektiren hareketlerde aracın savrulup kontrolden cıkmasını önlemek amaclı yapılmıs modifikasyonlardır..ve sakın arac kullananlar ıcın gereklı bı modıfıkasyon degıl zaten..

Tamam işte bende onu diyorum. Bilmediğin yolda o hızda gitmek büyük cesaret ister. Benim söylediğim şey şu "gereksiz hız yapmayın, hız yapılacak yerler bellidir, bildiğin yol, temiz yol bahsedilen hızları yapmak için uygundur"
Bende zaman zaman hız yaparım ama görüş alanım açık olur, yol temiz olur. Aksi takdirde bahsedilen hızlarda kaza şansı çok yüksektir. Hadi kendine arabana acımıyorsun geridekilere ve olabilecek çarpışma anında karşındaki araç içindekilere çok büyük acılar verilir.
Diyorum.
Bir büyüğünüz olarak tecrübeler sabittir sizlere doğruyu göstermek bizim görevimizdir.
Genede tercih sizindir.

arkadasim bna laf at die acmadim konuyu 200 ile viraj alcak olsam punto olmazdim . bn yardim istedim sdce arabadan ztn cok memnunum

Amaç laf atmak, laf sokuşturmak veya eleştirmek değil doğru olanı göstermektir. Bizim burda yazdığımız her türlü konu ve sözler diğer şahıslara da örnek oluşturmalı.
Şahsen 1982 den beri bilfiil araç kullanıyorum. Bilmediğim yada yanlış bildiğim o kadar çok şey varmış ki forum sayesinde doğru olanları öğrendim. Pardon yani.

utku952
17/11/2009, 14:11
Yatma problemi bende 50 60 binden sonra ortaya cıktı daha önce yoktu araç 2nci el se yapar belki ..

toyata
17/11/2009, 19:41
araç daha 12000 .. serdar kardeşim ben sana bişi demedim evet haklısın fakat benim problemim her virajı max hızla almak deil sadece virajda yatması rahatsız ediyor beni yanlış anlaşılma olsun istemem.

serdar2362
18/11/2009, 10:37
Berk'cim yanlış anlama yok. Muhabbete devam.

Benim araç daha 6700 de senin söylediğin savrulma hissini ben daha 500 de iken algıladım. Ancak şöyle bir durum var. Savrulma ataletini yenebilmek için karşı direnç gerekli. Arabalarda bu direnç, lastiğin yere tutunması ile orantılı. Lastik genişliği kuru havada arttıkça sürtünme alanı fazla olduğundan daha fazla tutunma sağlayacaktır.
Şimdi gelelim yay konusuna. Arabayı yere yaklaştırmak, yay yüksekliği ile oynamak sorun çözmez. Eğer yapılacaksa lastik genişliğinin de artırılması gerekir. Bu sefer başka faktörler işin içine girer. Geniş lastik yakıt tüketimini artırır, hızlanma süresi düşer ve daha bir sürü matematiksel eksi.
Adamlar bizim arabaları tasarlarken hız limitini belirlemiş. Mesela 160km demiş. Bu şu anlama gelir düz yolda en fazla arabadan alınacak verim. Yoksa biraz zorlayınca 200 km hız yapanlar da var. Ama emniyet en azda.
Bizim arabalarda yapılacak modifiye işlemleri arabanın en fazla %15 performansını artırır. Ben bu kadar masrafın bu arabalar için deymediğine inanıyorum. Araç Subaru, Audi filan olsa neyse.

toyata
19/11/2009, 20:36
Berk'cim yanlış anlama yok. Muhabbete devam.

Benim araç daha 6700 de senin söylediğin savrulma hissini ben daha 500 de iken algıladım. Ancak şöyle bir durum var. Savrulma ataletini yenebilmek için karşı direnç gerekli. Arabalarda bu direnç, lastiğin yere tutunması ile orantılı. Lastik genişliği kuru havada arttıkça sürtünme alanı fazla olduğundan daha fazla tutunma sağlayacaktır.
Şimdi gelelim yay konusuna. Arabayı yere yaklaştırmak, yay yüksekliği ile oynamak sorun çözmez. Eğer yapılacaksa lastik genişliğinin de artırılması gerekir. Bu sefer başka faktörler işin içine girer. Geniş lastik yakıt tüketimini artırır, hızlanma süresi düşer ve daha bir sürü matematiksel eksi.
Adamlar bizim arabaları tasarlarken hız limitini belirlemiş. Mesela 160km demiş. Bu şu anlama gelir düz yolda en fazla arabadan alınacak verim. Yoksa biraz zorlayınca 200 km hız yapanlar da var. Ama emniyet en azda.
Bizim arabalarda yapılacak modifiye işlemleri arabanın en fazla %15 performansını artırır. Ben bu kadar masrafın bu arabalar için deymediğine inanıyorum. Araç Subaru, Audi filan olsa neyse.

o zmn şöyle bi sorum olcak , lastiklerim 175/65 r15 bunu yerine r16 alsam en uygun hangisi olur ? neden r16 dersen bnim kapak jant var onu deiştirmek istiyorum zaten . peki bu savrulma hissini hiçe saysam araba tehlikeye girer mi sence? yani demek istediğim yer ile bağlantısı kesilir mi ?

GP COSKUN
19/11/2009, 22:11
savrulma hissini hiçe sayarsan herhangi bir banket refüj şarampol ağaç gibi objelerle tanışma ihtimalin histen öteye geçer ve gerçek olur
kullandığımız araçlarında bizimle konuşma dilleri vardır
daima bize önceden sinyal ve haber veririler bize verdiği her tepkinin sesin garipliğin bir sebebi vardır sen bu sinyalleri zamanın da algılayıp değerlendirir ve doğru kararı verirsen ne sen onu üzersin nede o seni üzer
o virajda sana savrulma hissini veriyorsa sana muhtemelen diyorki
berk abi hızımız yüksek benim bu virajı dönme kabiliyetim bu kadar benden yapamayacağım şeyi isteme kendimi tutamıyorum şimdi bi tarafa gideriz abi çek ayağını biraz gazdan rahat rahat dönelim burayı demek ister
ama sen ona hadi len benim istediğim gibi döneceksin deyip biraz daha gaza basarsan
seninle küser aranızda diyalog kopar artık ne o kendini yönetiyordur nede sen onu
artık arabanın yönetimini fizik kuralları ele geçirir
bu fizik kurallarıda allah kahretsin çok acımasızdır
ne seni düşünür nede arabanı
umarım birşeyler anlatabilmişimdir
saygılarımla

toyata
22/11/2009, 10:48
savrulma hissini hiçe sayarsan herhangi bir banket refüj şarampol ağaç gibi objelerle tanışma ihtimalin histen öteye geçer ve gerçek olur
kullandığımız araçlarında bizimle konuşma dilleri vardır
daima bize önceden sinyal ve haber veririler bize verdiği her tepkinin sesin garipliğin bir sebebi vardır sen bu sinyalleri zamanın da algılayıp değerlendirir ve doğru kararı verirsen ne sen onu üzersin nede o seni üzer
o virajda sana savrulma hissini veriyorsa sana muhtemelen diyorki
berk abi hızımız yüksek benim bu virajı dönme kabiliyetim bu kadar benden yapamayacağım şeyi isteme kendimi tutamıyorum şimdi bi tarafa gideriz abi çek ayağını biraz gazdan rahat rahat dönelim burayı demek ister
ama sen ona hadi len benim istediğim gibi döneceksin deyip biraz daha gaza basarsan
seninle küser aranızda diyalog kopar artık ne o kendini yönetiyordur nede sen onu
artık arabanın yönetimini fizik kuralları ele geçirir
bu fizik kurallarıda allah kahretsin çok acımasızdır
ne seni düşünür nede arabanı
umarım birşeyler anlatabilmişimdir
saygılarımla

gayet acik anladim tesekkurler . arabama dun 165/55/r15eskiden kullandgim tekerleri taktim aractaki savrulma kesildi

GP COSKUN
22/11/2009, 11:19
savrulmanın kesildiğine sevindim
dediğim gibi çocuğun sesini dinle
ne demek istediğini iyi anla
saygılarımla iyi sürüşler

byjeoloji
05/12/2009, 16:29
Dün spor yaylı GP ye bindim zıp zıp zıplıyor bence hoş değil, ani viraj yada kestirilemeyen virajlarda da önü arkası oynayan bir araç değil plotaj la halledilir.
Aracım orjinal ve girdiğim viraja Getz kullanıcısı apışıp kaldı, bence virajlarda başarılı araçlarımız. Ama denildiği gibi yayla ve uygun jant la çok daha başarılı olunur. Lastiklerde çok önemli 2 seneden yaşlı lastiklerde lütfen riske girmeyin.