PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : == Egzostlar Hakkında ==

Bülent A.
10/03/2007, 00:04
Olayın Mantığı
Egzoz sistemi modifiyesinin mantığı motorun egzoz subaplarından çıkan atık gazların dışarıya daha kolay atılmasını ve pistonların artık egzoz gazlarını o küçük borulardan ve susturuculardan dışarıya postalamak için uyguladıkları direncin azaltılmasını sağlamaktır.
Standart egzoz susturucuları, adından da belli olacağı üzere motorun, egzoza yansıyan seslerini susturmak için yapılmışlardır. Ama bu susturma işlemi sırasında da egzoz gazlarının çıkışını zorlaştırırlar ve bu da arabanın performansının olabileceğinden daha düşük olmasına sebep olur. İşte bu olayda, modifiyeciler için performans tipi egzoz susturucularu üretilmiştir. Bu susturucular egzoz sesini fazla kesmezler, gaza bastuğınızda baya bir bağırırlar, ama aynı şekilde motordan çıkan gazın da dışarıya kolay bir şekilde atılmasını sağlarlar. Aslında çıkardığı ses de çok sportif bir sestir. Malum yarış motorsikletlerinin çıkardığı seslere benzer sesleri.

Olayın uygulaması
Bir egzoz sistemi üzerinde 2 tane susturucu ve enjeksiyonlu arabalarda bir de katalitik konvertör bulunur. (Egzoz gazını temizleyen bir alet). Bu 2 susturucu, orta susturucu ve arka susturucu olarak adlandırılırlar. Bir egzoz modifiyesinde, öncelikle arka susturucu değiştirilmelidir. Arka susturucuyu değiştirmek, orta susturucuya nazaran daha yüksek performans artışı sağlarlar.
Aslında en iyi performans için komple bir egzoz sistemi uygulaması yapmak gerekir. Bu uygulama, orta ve arka susturucuların, performans tipi susturucularla değiştirilmesi, egzoz borularının daha geniş borularla değiştirilmesi ve katalitik konvertörün iptali ya da performans tipi katalitik konvertörlerle değiştirilmesinden oluşmaktadır. Olayın en sonunda ise Headers denilen, egzoz manifoldu sisteminin değiştirilmesi vardır. Fakat bu olayın maliyeti diğerlerine göre daha yüksek olduğu için genelde en son olarak uygulanır.
Avantajları, dezavantajları
Ses olayına girmek uygun olmaz. Bu kimisinin rahatsız olacağı, kimisinin ise hoşlanacağı bir durumdur. Fakat ses olayıda susturucu markalarına göre değişebilmektedir. Supersprint susturucularının onaylı olduğu ve az ses çıkardığı bilinmekle beraber, Remus susturucularının da daha fazla performans verdiği fakat yüksek sesinden dolayı başınıza polisleri topladığı bilinmektedir.
Modifiye edilmiş egzoz sisteminin motor performansını etkileme konusuna gelirsek. Performans, farklı devirlerde farklı değişiklikler gösterir. Motor gücünde, yüksek devirlerde (4000 ve üstü) %10'lara kadar varan farkedilir bir artış yaşanmasına rağmen, düşük devirlerde de (3000 ve altı) bir miktar güç düşüşü görülmektedir. Yani bu modifiye sistemini ancak aracınızı devirli olarak kullanıyorsanız uygulamanız mantıklıolur. Aksi takdirde, şehir içi veya sakin kullanımlarda beklediğiniz etkiyi bu sistemden göremezsiniz... Düşük devirli kullanımlar için en uygun modifiye Chip Tuning'dir.
Maliyet
Katalitik konvertör iptali, konvertörün yerine ve şekline göre 20-50 milyon arasıbir maliyete söktürülebilmektedir.
Performans tipi Supersprint veya Remus marka arka susturucu fiyatları 400-600 euro civarlarındadır, orta susturucular ise bunlardan biraz daha pahalıdır.
Headers egzoz manifoldu sisteminin maliyeti ise 1000 eurolara kadar varabilmektedir

bardak_kola
15/03/2007, 11:41
bu bilgiler için teşekkürler ...ama bi sorum olcak? istanbulda yeri geliyo sakin kullanmak gerekiyor(malum şehir içi)..yeri geliyor yüksek devirlerde kullanmak gerekiyor...senin bu anlattıklarından sonra ne yapacağımı şaşırdım açıkçası...

AWD
15/03/2007, 11:51
istanbul için en uygunu sadece son susturucuyu değiştimek olur like me ;)

Bülent A.
15/03/2007, 11:56
Evet İstanbul için son sustrucuyu değiştirmek en uygun çözüm.Bununla beraber kat iptali bence mutlaka yaptırmalısınız.Neticede sakin kullanımda kaybettiğin güç çok fazla gerekmeyecek.
Kat iptali yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey katalitik konvertorü tamamen sökmek yerine içini kırmak olmalıdır.
Ayrıca kat ın içinden çıkan maddeyide satın alanlar var.

lithium
15/03/2007, 12:10
KAT iptali mi?!:dont: 1 2 beygir için mi??!!!

Ya küresel ısınma.. Yazıktır, günahtır..:baris:

bardak_kola
15/03/2007, 12:28
ben istanbulda bu işlemleri yaptırmaya kalksam ....kaça mal olur veya bana yardımcı olabilecek birileri varmı?

ABNEW
15/03/2007, 12:45
KAT iptali mi?!:dont: 1 2 beygir için mi??!!!

Ya küresel ısınma.. Yazıktır, günahtır..:baris:

:) Katılıyorum

femoli
15/03/2007, 12:53
vala güzel bişi son susturucu iptali kafama yatıyor....

OzzY
13/05/2007, 23:36
düşük devirlerde de (3000 ve altı) bir miktar güç düşüşü görülmektedir.
NEDEN ?

h k
13/05/2007, 23:39
1.4 firelarda orta susturucu yok. varsada ben göremedim , kattan sonra direk uzunca bir boru ile son susturucuya geliyor :)

SANtO
13/05/2007, 23:58
evet orta susturucu yok. katalitik konvertör yapıyor o görevi galiba?

grande06
15/05/2007, 17:25
Evet İstanbul için son sustrucuyu değiştirmek en uygun çözüm.Bununla beraber kat iptali bence mutlaka yaptırmalısınız.Neticede sakin kullanımda kaybettiğin güç çok fazla gerekmeyecek.
Kat iptali yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey katalitik konvertorü tamamen sökmek yerine içini kırmak olmalıdır.
Ayrıca kat ın içinden çıkan maddeyide satın alanlar var.

evet activlerde yok orta susturucu bede son susturucu var ve seste performansta gayet iyi bana göre tabi :) kat iptali için bülent abi o zaten tel gibi bişi değilmi doğru anladıysam içini söküp taktırın dedin onun yerine normal bir eksoz borusu taktırsam boş olarak fadaları ? ve zararları?

TEZEL PUNTO 45
15/05/2007, 17:39
valla ben varmı yokmu bılmıyorum ama sesız olmasını sevmıyorum ben modifiyeyı cok sevıyorum egzoz dedıgın sole bagıracak :)

Bülent A.
15/05/2007, 17:39
Sensörleri aldatma işi ile uğraşmamış olursun.Sensörler normal çalışacak ama kat olmadığını anlamayacak o zaman

grande06
15/05/2007, 17:53
abi anlayamadım bilgi senin kadar yokki sen sölüyosunda yani hangisini öneriyosun normal bir boru taksam sesde ve performansta ne gibi bi değişiklik olurzarar olurmu bide abi bişi istcem senden acık hava filitrsi için bir hortum lazım yardımcı olurdsan sevinirim

grande06
16/05/2007, 11:40
abi anlayamadım bilgi senin kadar yokki sen sölüyosunda yani hangisini öneriyosun normal bir boru taksam sesde ve performansta ne gibi bi değişiklik olurzarar olurmu bide abi bişi istcem senden acık hava filitrsi için bir hortum lazım yardımcı olurdsan sevinirim

Bülent A.
16/05/2007, 11:48
Katalitik konvertörlerin giriş ve çıkşlarında o gazı kontrol eden ve motora bilg gönderen sensörler var.
Kat iptali yaptığında bu senörleri bi şekilde aldatman gerekliki motorun doğru çalışsın.Sesörleri aldatmann en kolay yolu katalitiğin içini boşaltmaktır.Kat ı söktüğünde bu sensörleri yeni boruy monte edersin fakat yanlış sinya gönderir.

Hava filteri için hortumu Femoli ye sorabilirsin.

grande06
16/05/2007, 12:32
Katalitik konvertörlerin giriş ve çıkşlarında o gazı kontrol eden ve motora bilg gönderen sensörler var.
Kat iptali yaptığında bu senörleri bi şekilde aldatman gerekliki motorun doğru çalışsın.Sesörleri aldatmann en kolay yolu katalitiğin içini boşaltmaktır.Kat ı söktüğünde bu sensörleri yeni boruy monte edersin fakat yanlış sinya gönderir.

Hava filteri için hortumu Femoli ye sorabilirsin.

teşekkür ler abi saol peki o sensörler in bi kablo bağlantısı falan warmı söklürken bişi olmasın yapan kişi bilirmi bunu

h k
16/05/2007, 20:35
sensörlerin elbette kablolari var ve o kablolar direk aracin beynine gider. kat iptali yapanlar o ise dikkat ederler , ama yaptirmanizi tavisye etmem. sifir aracta kat iptali yaziktir günahtir , icinide bosaltsaniz yerine susturucu da taksaniz pis bir ses cikar , cig benzin kokusu da cabasi .

bu arada 1.4 fire larda active yada dinamik farketmeksizin orta susturucu yok.

Punto06
21/05/2007, 17:36
Kat iptaline hiç gerek yok sadece susturucu kesilip uzi eksoz taktırdık hem araç daha hafifledi hemde ses olarak daha iyi kat iptaline gerek yok hemde arkadaşların dediğine katılıyorum Küresel ısınma devam ederse gezemeyiz sokaklarda o zamanda GP nin bi anlamı kalmaz:)