PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hız göstergesi hatalı gösteriyor

Moosty
27/10/2009, 11:58
Hafta sonu Ankara-Eskişehir-Ankara yaptım. GPS açıktı, arabanın hızını GPS ile karşılaştırdığımda araba hız göstergesinin yaklaşık %8 gibi bir oranda daha yüksek gösterdiğini fark ettim. Bu karşılaştırmayı önce arabanın hız göstergesi 100 km/sa olacak şekilde 5-6 saniye sabit hızla gittikten sonra yaptım, GPS bu sırada 92 falan gösteriyordu.
Sonra GPS de 100 km/sa olacak şekilde hızlandım ve yine 5-6 saniye boyunca sabit hızla gittikten sonra aracın kilometre saatine baktım, 110 dan biraz az, 109 civarı bir şey gösteriyordu.
Sonra bir deneme daha yapmak için bir yolcu otobüsünün arkasına takıldım ve mesafeyi korudum. Genellikle 98 km/sa hıza sabitlediklerini biliyorum çünkü. GPS
beklediğim gibi 97-99 km/sa arası gösterdi ama araç göstergesi 105-106 falan gösteriyordu.
Motoru durdurunca kendine gelir belki dedim ama aynı orandaki fark ertesi günü de vardı.
3-4 ay kadar önce yine GPS ile şehirler arası yolculuk yapıyordum ama böyle belirgin bir fark dikkatimi çekmemişti.
Aracım tamamen orijinal, her şey fabrika çıkışı, lastik havalarını da bir kaç hafta önce 32 PSI yapmıştım (aracı teslim aldığımda da 32 PSI dı) ve muhtemelen hala öyledir.
%8 ciddi bir oran, muhtemelen hız göstergesi yüksek gösteriyor ise araç kilometre sayacı da aynı oranda yüksek gösteriyordur, aracım şu an 5200 km civarında ama %8 fark varsa 400 km gibi bir hata payı var demektir.

Benzer bir problemi GPS ile karşılaştırarak fark eden oldu mu?

GP COSKUN
27/10/2009, 12:07
mustafa normalde zaten gps hız ölçümünü araçların km göstergesine göre düşük gösterir
birde yoldaki eğimleri falan uydular dünyaya dik bir açıyla baktıkları için hata oayı var ama bu düz bir yolda olmuyor
bizde bunu farkettiğimizde bizim araçların ekip takip sistemini kuran satkoyla temasa geçtik ve bu durumu sorduk onlarda tüm araçların km gps ye göre yüksek gösterir
diye açıklamada bulunmuşlardı
ancak hata payını %3-2 olabileceğini söylediler
istersen telefon vereyim kendin ara daha detaylı bilgi alabilirsin

Moosty
27/10/2009, 12:26
serdar abi normalde zaten gps hız ölçümünü araçların km göstergesine göre düşük gösterir
birde yoldaki eğimleri falan uydular dünyaya dik bir açıyla baktıkları için hata oayı var ama bu düz bir yolda olmuyor
bizde bunu farkettiğimizde bizim araçların ekip takip sistemini kuran satkoyla temasa geçtik ve bu durumu sorduk onlarda tüm araçların km gps ye göre yüksek gösterir
diye açıklamada bulunmuşlardı
ancak hata payını %3-2 olabileceğini söylediler
istersen telefon vereyim kendin ara daha detaylı bilgi alabilirsin

Mantıklı, evet olabilir; bu hiç aklıma gelmemişti. GPS dikeyde 10 metrelik bir çözünürlük ile çalışıyor, bu nedenle aradaki yükselti farkı 10 metreyi geçmediği sürece tamamen düz yolda gittiğini varsayarak hesap yapıyorsa GPS kesinlikle hata yapar.
Kısaca bir hesap yaptım %8 hatayı vermesi için %41 lik bir eğim olması gerekiyor (22.5 derece). %10 eğim dersek 5.7 derecelik bir eğim yapar, bu derecedeki eğimde de hata payı % 0.5 den az yapıyor, kesinlikle başka bir problem olmalı.

murti82
27/10/2009, 14:02
Paniğe kapılmayın bu olay birçok araçta var. Hız göstergesi gerçek hızın bir miktar altını gösteriyor. Fiesta ve accent kullanırken de fark ettim. Hatta fiesta ile 130 ile radara girdim (radarı görmeme rağmen hızımı azaltmamıştım), radarın okuduğu rakam ise 120 idi (ankara-eskişehir yolu:dumbo:).
VW ve Honda nın hız göstergelerinin gerçeğe çok yakın gösterdiğini duymuştum.

makeles
27/10/2009, 16:51
bende de sapma mevcut yalnız fark %8 değil.. 100km/h ile giderken 95-96km/h gösteriyor..

OzzY
27/10/2009, 17:17
Bendede var sapma. Bunun biraz ozellikle yapıldığını düşünüyorum çünkü cmaxte gercek hız gorulebilyo test menüsünden. Puntoda yok ama cmaxte söyle bir yol izliyorum hızı sabitledikten sonra ortalama hızı sifirlayinca olması gereken degeri veriyo. İsterseniz bı deneyin

ocean_1919
27/10/2009, 18:42
175/65/15 ile 185/65/15 arasındada %2,1 fark ediyor lastik ölçüm hesaplamada aracın hızı. Acaba fabrika araçlarımnızın hız göstergesinde bu farkı dikkate alarak ince ayar yapıyormudur buda merak konusu.

Serdar Acel
27/10/2009, 20:24
lastik ve jant ebatlarıda yapar...

h k
27/10/2009, 21:11
çoğu araç böyledir fazla gösterir.

Ah-MeT
27/10/2009, 21:15
Aynı durumu bende farkettim ve yan yana cift seritli yolda 2 aracla denedik yanımdaki aracla aramda %8 fark vardı gps lede %8 fark ama yanımda giden aracın hızı gpsi ile aynı idi bu durumda dedim lastik ebatlarından cunku yanımdaki aracta 20" jant 45-50 yanak lastik vardı, GPS ile uydu su arasındaki farkta olabilir... sanırım GPS ler az gosteriyor:)

usermm1
27/10/2009, 21:36
jantın 15" veya 17" olmasıda farkettirir. aynı turda 17" jant daha çok yol alır. o yüzden gösterge hikaye. gps doğrusu bence.

ABNEW
28/10/2009, 05:10
jantın 15" veya 17" olmasıda farkettirir. aynı turda 17" jant daha çok yol alır. o yüzden gösterge hikaye. gps doğrusu bence.

Serdar, yuvarlanma uzunlukları aynı ise farkettirmez ama...

femoli
28/10/2009, 08:47
Ben gps bir çok araçta denedim kendi aracımda 4 ila 7 arasında bir farkla sürüşe devam ettim diğer araçlarla mesela bora ile 10 km fark etti yani muhtemelen gps den fark ediyor ama bizim araçlardada ufakta olsa biraz sorun vardır...

usermm1
28/10/2009, 12:52
Serdar, yuvarlanma uzunlukları aynı ise farkettirmez ama...

haklısın Arda. 17" tekerler ince yanaklı olduğundan teker yüksekliği hemen hemen aynı gibi. o zaman ihtiyat payı olarak gösterge fazla gösteriyor :)

makineman
29/10/2009, 13:36
Arkadaşlar GPS cihazlarının ölçtüğü değerler %100 e yakın doğrulukta gerçek değerlerdir. Navigasyon yazılımları araç hızını birim zamanda katedilen yola göre belirlerler. Bu nedenle hesapladıkları hız gerçek hızdır. Ancak araç hızı 10 km/s in altına düşerse, konum belirleme hassasiyeti düşük olan GPS cihazlarında hız ya hesaplanmaz ya da 0 olarak gösterilir. Aracın markası ve modeli ne olursa olsun GPS'in gösterdiği hız doğrudur. Bunu test edebilmek için bazı şehir geçişlerinde aracın hızını gösteren ışıklı uyarı levhalarından yararlanabilirsiniz. Levhada okuduğunuz değer GPS ile aynı olmaktadır. Ayrıca trafik ekipleri araç göstergesindeki hıza göre değil sizin GPS ekranında gördüğünüz hıza göre ceza yazarlar. Bu konu ile daha fazla bilgi için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

Aracın hızı. - TurkeyForum Community (https://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=522248&highlight=h%FDz+fark%FD)

siromar
29/10/2009, 13:52
Benim de dikkatimi çekmişti bu olay. Yol egiminin hemen hemen olmadıgı bir şehirdir konya ve GPS her zaman %7-8 az gosteriyor bende de. Aynı sekilde "Hızınız 140 yavaşşş" şeklindeki gösterge panolarında da punto'nun hız ibresine göre %5-10 daha az gosteriyor hızımı.
Ama anlamadıgım basit bir hesapdır. tekerin yuvarlanma uzunluğu kac tur attıgı gecen zaman arasındaki hesapda Fiat bu kadar hata yapabilecegini tahmin de etmiyorum.

velespit1988
29/10/2009, 19:46
Grande Punto`ya ya da sizin araciniza has bir durum degil bu. Neredeyse piyasadaki tum araclarin hiz gostergeleri daha fazla gosterir. Nedenini bilmiyorum ama bir nevi guvenlik onlemi olarak da dusunulebilir. Auto Motor&Sport, OtoHaber ya da AutoShow gibi dergileri takip ediyorsaniz oradaki arac testlerinde de karsilasabilirsiniz. Her testin icinde Hiz Gostergesi Hatalari diye bir bolum vardir ve hemen her aracin hiz gostergesi daha yuksek hiz gosterir.

GP COSKUN
29/10/2009, 20:05
Grande Punto`ya ya da sizin araciniza has bir durum degil bu. Neredeyse piyasadaki tum araclarin hiz gostergeleri daha fazla gosterir. Nedenini bilmiyorum ama bir nevi guvenlik onlemi olarak da dusunulebilir. Auto Motor&Sport, OtoHaber ya da AutoShow gibi dergileri takip ediyorsaniz oradaki arac testlerinde de karsilasabilirsiniz. Her testin icinde Hiz Gostergesi Hatalari diye bir bolum vardir ve hemen her aracin hiz gostergesi daha yuksek hiz gosterir.

+10
işte işin aslı burada yatıyor
bana sistemi kurmaya gelen elemanlarda aynı yorumda bulunmuştu
her aracın km saati 5-10 km arası fazla gösterir demişlerdi