PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : == Chip Tuning ==

Bülent A.
09/03/2007, 23:55
CHİP TUNİNG
Chip tuning yeni nesil enjektörlü araçlarda bulunan elektronik kontrol ünitesindeki yazılımın araçta istenilen özelliklere göre değiştirilip aracın performansının arttırılma işlemidir.
Atmosferik araçlarda %6 ile %10 arasında, turbo, benzinli ve turbo dizel araçlarda %15 ile %30 arasında güç artışı elde edilmektedir.Normal kullanımda %4 ile %8 arasında yakıt ekonomisi sağlanabilmekte.Chip tuning işlemi elektronik kontrol ünitesinde yazılımı bulunduran parçanın değiştirilmesi veya yeni baştan programlanması ile gerçekleştirilmektedir.
Çoğu otomobilde geçerli, eski chip'in yerine yeni bir chip takmanın yanında Ford'larda farklı bir modül, BMW , Fiat ve yeni Opel gibi otomobillerde seri programlama ve çoğu japon otomobilinde de Icon Race gibi yöntemlerle chip tuning yapılabilmektedir.
Chip Tuning iki ana şekilde yapılır:
1. Aracın beynindeki chip sökülerek Firma tarafından özel olarak programlanmış yeni bir chip takılması
2. Eğer aracın orjinal chipi yeniden programlanabilir ise orjinal program yerine firmanın modifiyeli programının aktarılması.
1 nci yöntemn uygulamasından ne kadar kazanç elde edilir?
Firma bir chip programı yazarken o aracı özel bir dinamometreye bağlar ve o aracın tüm ince ayarlarını yapar. Yani tüm ateşleme avansı ve yakıt püskürtme stratejilerini, yakıt tasarrufunu günlük kullanımda çok etkilemeden maksimum performans öncelikli hale getirir. Bu sayede atmosferik araçlarda yaklaşık %10 beygir gücü ve tork artışı elde edilir. Bu güç artışı aracın tam gaz kullanımında aracın genel performansını arttırırken, günlük kullanım koşullarında çok daha canlı ve hızlı tepki verir hale getirir.

ECU nedir?
ECU (Motor Kontrol Ünitesi) otomobilin motor bölümünde veya yolcu kabini içinde bir yere monte edilmiştir. Boyutları bir oto teybinden daha küçüktür. Bu küçük cihaz birden fazla microbilgisayar içermekte ve motorun değişen koşullarda en verimli şekilde yönetimini sağlamaktadir. Bu microbilgisayarlar, EPROM bir chip içerisinde bulunan bir programı çalıştırmaktadır. ECU, tüm motor yönetimi ve kontröllerden sorumludur, ve motorun çalışma şartlarını sürekli olarak denetler, parametreleri hesaplar ve sürekli olarak değişkenleri ayarlar. Tüm bu ayarlamalar, motorun yükü, devri, çevre değişkenleri (hava sıcaklığı, hava yoğunluğu, motor sıcaklığı, barometrik basınç vs…) göz önüne alınarak bir saniye içerisinde yüzlerce kez gerçekleşir…Tüm bu ölçümler, basınç, sıcaklık, devir, hız, hava yoğunluğu vs…gibi değişkenlerin, milyarda bir sapma ile, motor içinde bulunan yüzlerce sensör tarafından yapılması ile mümkün olmaktadır…ECU bu değerleri algılar, ardından EPROM içerisinde bulunan haritadan ilgili değerleri bulur, ve de ateşleme zamanlaması, optimum yakıt miktarı, turbo basıncı, emisyon değerleri gibi değişkenleri hesaplayıp uygulamaya geçirir…Tüm bu işlemler saniyenin binde biri cinsinden sürelerde gerçekleşmektedir.

Ziyaretçi047
09/03/2007, 23:57
Bülent girme kanıma girmeeeeeeeee :D

Linos
10/03/2007, 00:35
Teşekkürler Bülent, güzel bilgiler... Forumda bu tarz açıklamaların eksikliğini sayende dolduruyoruz ;)

the_Algn
10/03/2007, 01:15
Teşekkürler öğreniyoruzz iyi oluyor

femoli
10/03/2007, 10:03
teşekkürlr bilgilerini bizimle paylaştığın için...

padawantr
10/03/2007, 11:21
Peki Bülent Abi,
Bizim dizellere uygulanan en iyi yöntem nedir? Bizim chipler değişebiliyo mu? yoksa yeniden mi programlanıyo?
Bu konuda da bir bilgi verirsen çok sevinirim.

ABNEW
10/03/2007, 16:37
Teşekkürler bilgiler için...

HIGH FIDELITY
10/03/2007, 18:02
Sabahları işe erken gidiyorum. Çevre yolundan gittiğim için de biraz hızlı gidiyorum. Arabamızın torku oldukça iyi olduğundan dolayı 0-100km/s hızlanması gayet iyi. Fakat bazen işe geç kalacak gibi olduğumda biraz daha hızlı gitmem gerekiyor. Hafif rampa olan bu yolda en fazla 150 yi görebildim. Daha hızlı gidemedim. Yani 90 beygir yetmiyor. Bişiler gerekiyor. Sizce ne yapılmalı Bülent Bey?

vedat73
10/03/2007, 22:14
selam lar cümleden arkadaslar ben gecen hafta power box diye bir chip taktim ve inanilmas bir performans elde etim size söyle anlatayim 5 inci vites de 100 den 140 kadar 20 saniyede ciktim powere box u actimda ayni yani 100 den 140 15 saniye de cikdim denedim yol hafif bayir yukari di ikisini de ayni yerden basladim ve 5 saniye yada 6 saniye kadar bi zamman farki elde etim son sürat 180 den 195 cikdi ve basam da rahat 200 bulacakti ilgisi olan arkadaslar yadimci olabilirim anlatmam biras sor dedim gibi 35 senedir yurt disinda idim türkce yasim ondan biras sayif ama umarim anlamisdirsiniz selamlar özel mesaj göndereni kesin cevaplarim selamlar

mavi-punto
10/03/2007, 22:30
kaç liraya malettin.garantiyi etkiliyormu,yakıt etkisi nasıl

SANtO
10/03/2007, 22:56
bu sistem açılıp kapatılabiliyormu?

Misafir2
11/03/2007, 00:29
emeğine ve yüreğıne sağlık aynen valla goırme kanıma dur zaten metaliğe kurşun atıyoruz bu araba işiyüzünden hanım çatmışkaşlarını bakıyor vallayınemı araba dıye:):):):)

vedat73
11/03/2007, 00:50
evet acilip kapatiliyor uzaktan komandosu var yakit deyince üstünde 0 dan 10 kadar ayarlama sekli var 1 alirsan yakit düsüyor araba ayni yani 90 ps ayarina göre tabi ki yakit artiyor nasil kulanmak istersen ona göre ayarliya biliyorsun yani 1 ve 2 yakit düsürüyor 3 den 6 kadar ayni yakita ama basinc yükseklinden 10 12 ps güc artiyor 7 den 10 kadar yakit yükseliyor ama 20 ps artiyor 110 ps cikiyor bana göndermesiyle beraber 350 euro geldi ama cok memun um

Bülent A.
11/03/2007, 03:18
Arkadaşlar elimden geldiğnce yardımcı olmaya çalışıyorum.
Şimdi konuya dönecek olursak.

1-90 Ps lik olanlarda 2 yöntem var.Ya beyne yeni yazılım yüklenecek yada box takılacak(ki kesinlile tavsiye etmem) çünki chip değişimi olmuyor.Aracınızın beynindei yazılım okunup ilgili firmanın merkezine yollanıyor ve ona uygun yeni yazılım gelip beyne yükleniyor.Bununla birlikte eski orjinal yazılım hem kendi bilgisayarlarında yedekleniyor hemde bir cd ye aktarılıp size veriliyor.

2- Güç arttırımı neticesinde hem tork hem beygir artacağı için ivmelenmeniz , son sürattiniz artacak hemde eski kullanım şeklinizi sürdürdüğünüz durumda yakıt sarfiyatıda sağlayacaktır.

3- Box takıldığında beyne yanlış sinyal gönderiliyor ve beyin buna göre çalışıyor.Bununla beraber zengin karışım dediğimiz fazla yakıt az hava şeklinde çalışıyor arkadan siyah duman atma sorunu ile veya soğuk havalarda damlama diye nitelendirdiğimiz işlem sonucu motorun kendini koruma amacı ile kesme yapması durumu ile karşılaşılıyor ve hoş sonuçlar olmuyor.
Bunun yerine beyne yeni yazılım yüklenmesi ile beynin verdiği komutların datalarını değiştirmek daha güvenli olmakla beraber daha fazla güç sunmakta.

padawantr
11/03/2007, 08:33
Arkadaşlar elimden geldiğnce yardımcı olmaya çalışıyorum.
Şimdi konuya dönecek olursak.

1-90 Ps lik olanlarda 2 yöntem var.Ya beyne yeni yazılım yüklenecek yada box takılacak(ki kesinlile tavsiye etmem) çünki chip değişimi olmuyor.Aracınızın beynindei yazılım okunup ilgili firmanın merkezine yollanıyor ve ona uygun yeni yazılım gelip beyne yükleniyor.Bununla birlikte eski orjinal yazılım hem kendi bilgisayarlarında yedekleniyor hemde bir cd ye aktarılıp size veriliyor.

2- Güç arttırımı neticesinde hem tork hem beygir artacağı için ivmelenmeniz , son sürattiniz artacak hemde eski kullanım şeklinizi sürdürdüğünüz durumda yakıt sarfiyatıda sağlayacaktır.

3- Box takıldığında beyne yanlış sinyal gönderiliyor ve beyin buna göre çalışıyor.Bununla beraber zengin karışım dediğimiz fazla yakıt az hava şeklinde çalışıyor arkadan siyah duman atma sorunu ile veya soğuk havalarda damlama diye nitelendirdiğimiz işlem sonucu motorun kendini koruma amacı ile kesme yapması durumu ile karşılaşılıyor ve hoş sonuçlar olmuyor.
Bunun yerine beyne yeni yazılım yüklenmesi ile beynin verdiği komutların datalarını değiştirmek daha güvenli olmakla beraber daha fazla güç sunmakta.

Buradan da şu sonucu çıkarıyoruz, chip yeniden programlanacak :D

Saol abi ağzına bilgine sağlık...

vedat73
11/03/2007, 14:01
bülent arkadas ben senin düsüncene katil miyorum cünkü garanti olayi aradan kalkiyor aracin üstündeki beyne yeni yazilim yükleyince bendeki aksam rail borusunun üstüne takiliyor takip sökmesi 10 dakika bille sürmüyor yani cikartiniz zamman önceki hale geliyor ve fiat bunun farkina varamiyor ben kendim taktim ve cok memunum arabayi original dan boz mamak cok önemli birsey oldugunda original a getirmek ve 5 dakika gibi ve hic birsey lasim olmadan bence cok önemli arac garanti disina cikmamasi lasim

Bülent A.
11/03/2007, 14:07
bülent arkadas ben senin düsüncene katil miyorum cünkü garanti olayi aradan kalkiyor aracin üstündeki beyne yeni yazilim yükleyince bendeki aksam rail borusunun üstüne takiliyor takip sökmesi 10 dakika bille sürmüyor yani cikartiniz zamman önceki hale geliyor ve fiat bunun farkina varamiyor ben kendim taktim ve cok memunum arabayi original dan boz mamak cok önemli birsey oldugunda original a getirmek ve 5 dakika gibi ve hic birsey lasim olmadan bence cok önemli arac garanti disina cikmamasi lasim
Sevgili Vedat.Ben box ta kullandım.Beyne yazılımda yüklettim daha önceki aracım Palio da.Box dediğin gibi söküp takması kolay bir olay.Onun dışında bir artısı yok.Artık beyindeki yazılımıda çok detaylı incelemediği taktirde anlayamıyorlar.Zaten incelense box ın sökülüp takıldığıda anlaşılırki bir çok kullanıcı box la servise gittikleri halde garanti dışı kalmıyor.Çoğunlukla bu ksım incelenmiyor.Dolayısı ile beyin yazılımının da garanti için eksi bir yönü yok.
Artı dediimn arkasındayım.Beyne giden sinyalleri yanıltmak yerine beyne yeni yazılım yüklenmesi motor için daha sağlıklı

vedat73
11/03/2007, 14:10
araca yazilim yüklemesi 50 euro ama bunu acip kapatma gibi bir chance niz yok hep ayni ayrda kulanmaniz lazim benim aldim power box 1 den 10 kadar ayarlama sekli var ister yakit düsür ister güc artir 178 newton dan 220 newton yani türkcesi tork artisi var ve uzaktan komandolu acip ve kapatmak istediniz zammann gercektirebilirsiniz

DeXign3R
15/03/2007, 09:30
Anlattığın özellik çok güzelmiş.Güç yada yakıt seçeneği olması güzel birşey..Bide bu anlattıklarınızın tümünü uygulamaya kalksak ne kadara patlar acaba?

vedat73
16/03/2007, 02:21
arkadaslar bana tam 350 euroya mahl oldu cok memunum isteyen ve merak eden arkadaslar yardimci olurum ben bursa dayim en az haftdada 1 kere istanbul dayim eskisehir ve afyona da yolum düsüyor ay da bir iki kere isteyenle bulusmaya ve göstermeye hazirim selamlar

Ziyaretçi047
16/03/2007, 02:39
valla iyi bir sisteme benziyor. yolun adanaya da düşerse beklerim :D

Misafır
06/04/2007, 19:34
bülentin tavsiyesine uyun arkadaşlar.
bülent yılların tecrübesine sahip.

şöyle bir düşünüldüğünde de en mantıklısı da chip tuning .

araç için en sağlıklısı da.

Mısafır
17/04/2007, 11:45
Dun akşam easy Chip Power box ve Upsolute Chip Tuning'i Test ettik.
Bülent-A ve
Bülent-A : Easy-Chip Power box - Kat iptali 215-40-18" jant lastik
: Upsolute-Chip Tuning - 205-45-17"jant lastik + 1 yolcu 95 kg
3 ve 4. viteslerde rolling yaptık net bir şekilde 2 - 3 boy fark yakaladım.
0-100 km hızlanma videosu cektim. 11.9 araclarımızın standar hızlanması 15" jant ıcın 17" jantlarımla 10 sn nin altında bir performans gosterdi... en kısa zamanda daha duzgun bır video cekip yayınlıyacagım... yakıt konusunda olumsuz birşeyle karşılaşmadım...
Saygılar.
dip not: Bulent le yaptıgımız bir araba yarısı değil sadece box ve chip testiydi.
sonra demeyin adam chip tuning i oneriyor ama box takıyor diye ;)
Vadi

zaferel
18/06/2007, 21:34
Arkadaşlar 75 HP dizel motorda ne kadar bi artış elde ederim bilgisi olan var mı?

BGRAYS
18/06/2007, 22:26
75'lerden dynoya sokan oldu mu bilmiyorum ama 90lıkların 110a cıktıgı soylenmişti zamanında sitede ..

ABNEW
19/06/2007, 02:10
Arkadaşlar 75 HP dizel motorda ne kadar bi artış elde ederim bilgisi olan var mı?

Yaklaşık olarak 20bg elde edilebilir sanırım.Tabi kullananlar daha iyi bilirler...

civcivx
19/06/2007, 09:38
Bu sitede 90 HP'lik dizele chip tuning yaptıran ve 800 YTL civarında ücret ödeyen bazı eski üyelerin, araçlar dynoya girdikten sonra hüsranla ve beklenenin altında değerlerle karşılaştıklarını duymuştum. Yanlış hatırlamıyorsam, 8-10 HP artış sağlamışlardı.

aliyyun
04/07/2012, 01:24
selam lar cümleden arkadaslar ben gecen hafta power box diye bir chip taktim ve inanilmas bir performans elde etim size söyle anlatayim 5 inci vites de 100 den 140 kadar 20 saniyede ciktim powere box u actimda ayni yani 100 den 140 15 saniye de cikdim denedim yol hafif bayir yukari di ikisini de ayni yerden basladim ve 5 saniye yada 6 saniye kadar bi zamman farki elde etim son sürat 180 den 195 cikdi ve basam da rahat 200 bulacakti ilgisi olan arkadaslar yadimci olabilirim anlatmam biras sor dedim gibi 35 senedir yurt disinda idim türkce yasim ondan biras sayif ama umarim anlamisdirsiniz selamlar özel mesaj göndereni kesin cevaplarim selamlar

StrawBeeRy
04/07/2012, 01:33
hort kort