PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bunlar da benim Led'ler + Video

smartmavi
21/10/2009, 20:39
Yaklaşık 2 saatlik bir çalışmadan sonra bu görüntüleri elde ettim arkadaşlar.

halilim
21/10/2009, 20:44
Biraz anlatırmısınız Sertaç bey,

Bu hali hoş gözüküyor ama bazı zamanlar ciddiyeti bozabilir araçın içindeki fazla ışıklar.

Parklaramı bagladınız led leri ?

OzzY
21/10/2009, 20:45
hoş olmuş. tavana bağlandız sanırım

smartmavi
21/10/2009, 20:57
evet ozan tavan ışıklarından aldım.

@Halilim, ledler sabit değil. kapılar açılınca yanıyor, tıpkı tavan lambasında olduğu gibi, kısa süre sonra yavaşça kararıyor.

Vaktim olursa bu akşam videosunu da koyacağım.

kara kız
21/10/2009, 21:15
biraz daha loş olsaymış daha bi güzel olurmuş diye düşünüyorum

halilim
21/10/2009, 21:23
Güzel olmuş, ben anfinin kablosuna baglamıştım aynı yerelere beyaz led pek aydınlatmıyordu sanırım led ler kalitesizdi ve kapatmak gerektiginde anfide kapanıyordu o yüzden hoşuma gitmemişti sökmek zorunda kalmıştım.

smartmavi
21/10/2009, 23:57
vidyomuz da hazır...

https://www.youtube.com/watch?v=MZIwBnp3b1U

agabey3838
22/10/2009, 00:41
hocam çok hoş olmuş. nerede ve nasıl yaptığını anlatabilirmisin
maliyeti nedir?
herhangi bi elektirikçiye göstersek yapabilirmi acaba:agri:

smartmavi
22/10/2009, 00:47
yapar, sen de yaparsın. Maliyet çok düşük aslında, ama işin içine elektrikçi girerse fiyat artacak tabiiki. Artı herkes uğraşmaz bunlarla, tunningçilere yaptırırsın belki.

Ben üç metre led şerit aldım metresi 10 liradan ve yarısı arttı bile. Geri kalan evdeki malzeme-tabi lehimle ilgileniyor olman lazım. Yapılması gerekenleri de forumda buldum zaten.

OzzY
22/10/2009, 03:15
bende şeritle yapsaydım keşke :D:D bi fırsatta değiştireyim bari

tavsiyem arkadakileri ön koltukların altına sabitleyin daha hoş bi görüntü olur.

femoli
22/10/2009, 09:17
Zevk meselesi tabiki güle güle kullanın :)

batuhann80
22/10/2009, 11:54
sertac bey hayırlı olsun el emegi daha bir tatlı oluyor...güzel olmus..siz begendiyseniz sorun yok zaten..
bir sorum olacak elektirigi tavandanki lambadan mı?aldınız yoksa direksiyon altındaki kablolardan mı?
kablodan aldıysanız hangi kablodan aldıgınızın resmini koyarmısınız..

ArcA
22/10/2009, 12:55
bende yapıcam diye uğraşıyorum bi türlü fırsat bulup bitiremedim.. bunu yapmak için önce tavan lambasını öne doğru ittirerek arasına bi tornivada sokup çıkarın.. korkmayın çok hassas bişi değil..
arkasında 3tane kablo var.. siyah olanda sürekli elektrik var.. kapılarla birlikte hareket etmesini istiyorsanız diğer ikisini kullanabilirsiniz..
tavana çıkan kablo sol taraftan çıkıyor..
ben alta inecek kabloyu sağdan geçirdim.. kablo olarak 3lü telefon teli kablosu kullanabilirsiniz.. kabloyu bağladıktan sonra ucunu camın önünden çıkarıp sağa çektiğinizde görünmeyecek şekilde durabiliyor.. sağ direkte lastiği hafif aralayıp airbag yazan yerin tepesinden o direğin plastiğini hafifçe aralayın ve kabloyu aşağıya doğru ittirin..
bu arada kapının eşiklerini sökmeniz gerek.. onunda 2tane yanda iç kısımda 2 tanede arka koltuğun altında vidaları var onu söktükten sonra ön tarafındaki L şeklindeki parçanında biri üstte biri altta 2vidası var.. bunları sökünce kabloyu rahat bi şekilde aşağıya indirip arka tarafa doğru çekebilirsiniz..
en mantıklısı kabloyu ön koltuğun önüne kadar çekip ordaki kabloları takip etmeniz.. koltuğun altında orta kısımda büyük plastik bir parça var çıkarmak için üzerindeki 2 tane kare parçayı tornivadayla çekin çıkarın, plastik parçayıda öne doğru çekin çıkarın.. sonra çektiğiniz kabloyu halının altından geçirip o delikten çıkarabilirsiniz..
kablolama işi bu kadar gerisi size kalmış..

smartmavi
22/10/2009, 13:20
sigorta kutusunu ellemedim, çok karmaşık göründü. Tavan ışığından aldım elektriği. Evet, üç kablo var. Ben kırmızı ve sarı(?) kullandım-siyahı ellemedim. Böylece kararma effektli geçici süreli aydınlatma elde ettim. Yani tavan lambasıyla senkronize; kilidi açınca, kapıyı açınca, veyahut motoru durdurunca ışıklar yanıyor ve karararak sönüyor. Diğer zamanlarda hiç ışık yok. Tavan lambası da herzamanki gibi çalışmaya devam ediyor.

OzzY
22/10/2009, 13:56
ledlerin linki filan varmı?

emrahcelik
22/10/2009, 14:49
Sertaç Almısın Ledleri herlde hayırlı olsn güzel calısma tebrikler ;)

smartmavi
22/10/2009, 17:14
bende şeritle yapsaydım keşke :D:D bi fırsatta değiştireyim bari

tavsiyem arkadakileri ön koltukların altına sabitleyin daha hoş bi görüntü olur.

evet Ozan, birsonraki işim bu olacak; emniyet kemeri uyarı sisteminin kabloları alttan geliyor, onların yanından geçirerek şeritleri koltuk altına bağlamyı düşünüyorum :cool0000:

smartmavi
22/10/2009, 17:19
Sertaç Almısın Ledleri herlde hayırlı olsn güzel calısma tebrikler ;)

eyvallah, teşekkür ederim. Senin de hakkın var, saol!

Ozan, link (emrahcelik buldu);

Erkas Led - online led satışı, led fiyatları, led çeşitleri, cree led, mr16 led, led spot, floresan led, tüp led, tube led, mağaza aydınlatma, fabrika aydınlatma, wallwasher, led sürücü, led driver, market aydınlatma, 1w led, 3w led, rgb sürücü, kont (https://www.erkasled.com/)

Kargoyla çalışıyorlar.

Emrah beyazın metresini 5'ten, ben kırmızının metresini 10 tl'den aldım.
(Yani ben biraz kazıklandım) :)

Sakın daha fazla ödemeyin. Ürün silikonsuz olan, yani iç kullanım için. Silikonlusu daha pahalı...

ArcA
22/10/2009, 17:33
ucuzmuş yaa.. ben hepsiburadadan linktekini almıştım bakalım gece nasıl görünecek..
Hepsiburada.com : AUTOTEKNICA BEYAZ 30 CM ELASTİK LEDLİ NEON LAMBA 2 Lİ 371179 | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?Categoryid=266780&Productid=otm371179)

bu arada yapmak isteyen arkadaşlar kabloyu çekmeden önce sigortayı yerinden çıkarın bence.. yoksa benim gibi 2 kere sigortayı patlatabilirsiniz :)
sigortası direksiyonun yanındaki kutuda en üst sağdaki 10amperlik olan..

OzzY
22/10/2009, 17:52
eyvallah, teşekkür ederim. Senin de hakkın var, saol!

Ozan, link (emrahcelik buldu);

Erkas Led - online led satışı, led fiyatları, led çeşitleri, cree led, mr16 led, led spot, floresan led, tüp led, tube led, mağaza aydınlatma, fabrika aydınlatma, wallwasher, led sürücü, led driver, market aydınlatma, 1w led, 3w led, rgb sürücü, kont (https://www.erkasled.com/)

Kargoyla çalışıyorlar.

Emrah beyazın metresini 5'ten, ben kırmızının metresini 10 tl'den aldım.
(Yani ben biraz kazıklandım) :)

Sakın daha fazla ödemeyin. Ürün silikonsuz olan, yani iç kullanım için. Silikonlusu daha pahalı...

Ürün Kodu : ERL-DA-BE Ürün Adı : BEYAZ Fiyatı : 13.00-USD + KDV / Mt.
yazıyo telefonla filanmı halletmek lazım

smartmavi
22/10/2009, 18:08
o silikon kaplı olanın metre fiyatı (sanırım) telefonda görüş.

Bana da metresi 16 dolar dedi, arkadaş 2 metresi 10 liraya almış diyeceğime metresi 10 liraya almış dedim, evet silikonsuz o fiyat diye cevap verildi.

Maksimum vereceğin metre/1o tl.

Evet Arca, bizim ürün oldukça ucuza gelmiş oldu. Montaj esnasında senin kablolar metal aksamlara yada birbirine değmiştir kesin.

taneli
22/10/2009, 18:34
elinize sağlık çok hoş olmuş. ben de istiyorum aynısından ama eşim disko gibi o ne diyor :) bu arada bunu ben yapamam. elektrikçi ne kadar işçilik alır sizce?

smartmavi
22/10/2009, 18:39
Kocaelinde İst'a göre daha ucuza olacağı kesin ama net bişey söyliyemem.

Aslında yapılacak işte pek bişey yok. Alt tarafı lehim ve tesisat işi.

emrahcelik
23/10/2009, 10:37
hayır arkdaslar metresi 16 dolar degil 5 metresi yani bir topu 16$+kdv dir ona göre ürün alın, siparis verin.
IŞIMA AÇISI:GENİŞ AÇIÇALIŞMA VOLTAJI:12 V DCGÜÇ:4.8 W/METREEBATLARI:1x0,3CMEBAT KESİMİ:5CM (HER 3 LED'DE BİR KESİLİP EKLENEBİLİR)LED TİPİ:SMDLED SAYISI:60 LED/METREAMBALAJ ŞEKLİ:5 MT'LİK RULO

adabeyi
23/10/2009, 19:07
silikonlu ile silikonsuz arasındaki fark ne???

OzzY
23/10/2009, 19:28
suya dayanıklılık

ERDİ
23/10/2009, 19:42
bu tesisata sigota bağlamaya gerek varmı

OzzY
23/10/2009, 20:14
tavan lambasından hat çekerseniz hayır. oraya gelen hat sigortalı zaten, ledlerde yük bindirmediği için sorun olmaz. (benim kısa devre yapmıştı sigortayı değiştirdim sorun yok)

emrahcelik
25/10/2009, 02:05
Ledlerin hic birisine sigorta baglmaya gerk yok yada birsey kullanmaya zaten 12 VOLT DC akım ile calısıor aracın zaten kendi gerilimidir bu...

smartmavi
07/11/2009, 23:16
Arkadaşlar koltukların altına özel bir üretim yaptım bugün.

CD kapağını ikiye böldüm, silikon tabancasıyla şeritleri şeffaf kapaklara döşedim, tesisatını hazırladım. Sonra puntişin kapı eşikleri söktüm ve emniyet kemeri uyarı sisteminin kablolarının geldiği yerden elektrik altyapısını hazırladım. >Biraz zaman aldı ama çok temiz ve profesyonel bir iş oldu...

smartmavi
07/11/2009, 23:21
Daha sonra bunları yine silikon tabancası yardımıyla asetatla (A4 boyutunda ince ve şeffaf plastik, genelde okullarda ders/sunum için kullanılır) kapladım.

Ve yine silikon tabancası yardımıyla koltukların altına monte ettim.
(İstenirse iz bırakmadan yeniden çıkarılabilir)

12346574523
11/06/2014, 01:45
Sertaç bey aracınız manuel vites ama neden 2 pedal var