PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt masrafı ve lastik basıncı

spongebob
10/10/2009, 10:25
selam arkadaşlar. 2-3 ay kadar önde triptronik bir g.punto satın aldım. ortalama 28-29 krş.civarı yakıyor. normalmidir merak ettim. birde araçta 215/45 R17 lastik var. bu lastiğin basıncı ne olmalıdır. fikir ve yardımlarınızı bekliyorum. herkese saygılar.

ABNEW
10/10/2009, 10:40
Hoşgeldin Alim, aracın hayırlı olsun,

Tüketim miktarı trafik ve kullanıma bağlı olarak değişmekte.Ortalama 8-9lt. tüketimin var.Bence normal sayılır şehir içi trafik şartlarına göre,

215 45 17'' lik ebatlar orijinal olmadığı için yorumda bulunmak zor..

serdar2362
10/10/2009, 10:54
Buradan bakabilirsin. Sanırım 33ön 33arka.

https://www.hankookabdulkadirozcan.com/uploadimg/hava_basinc_tablolari/fiat.html

GP COSKUN
10/10/2009, 11:05
1,4 77 BG lik motora göre çok tüketiyosun
bendede aynı araç var ne kadar basarsam basayım 22 kuruşu geçmiyor
çok aşırı bir tüketim 30kuruş
ama bunda altındaki lastiklerin önemi büyük bu yüzden çok yakıyosun
kaldıki senin araban şu anda yerinden zor kalkıyodur
araba tahminlerime göre o lastikleri çevirmek için canı çıkıyodur
sana tavsiyem bi tane 1,4 77 bglik lastrikleri ve jantları orjinal ebatlarda olan bir puntoyu durdur ve kullan
aradaki farka şaşıracaksın
sana tavsiyem orjinale dönmen

serdar2362
10/10/2009, 11:36
1,4 77 BG lik motora göre çok tüketiyosun
bendede aynı araç var ne kadar basarsam basayım 22 kuruşu geçmiyor
çok aşırı bir tüketim 30kuruş
ama bunda altındaki lastiklerin önemi büyük bu yüzden çok yakıyosun
kaldıki senin araban şu anda yerinden zor kalkıyodur
araba tahminlerime göre o lastikleri çevirmek için canı çıkıyodur
sana tavsiyem bi tane 1,4 77 bglik lastrikleri ve jantları orjinal ebatlarda olan bir puntoyu durdur ve kullan
aradaki farka şaşıracaksın
sana tavsiyem orjinale dönmen

+1

spongebob
10/10/2009, 11:47
lastikçi bana yakıt tüketimini fazla etkilemeyeceğini söylemişti. bide benim araç otomatik vites sanırım düz vites için yaptın yorumunu.

ABNEW
11/10/2009, 00:10
Alim, lastik-jant ağırlığı dönüş çapı, sürtünme katsayısı tüketimi etkilemekte.17'' den 15'' e geçince tüketimde bir miktar azalma olur ama bu azalma en fazla 1lt kadar olur...

GP COSKUN
11/10/2009, 23:57
lastikçi bana yakıt tüketimini fazla etkilemeyeceğini söylemişti. bide benim araç otomatik vites sanırım düz vites için yaptın yorumunu.

o lastikçi kim bilmiyorum ama
ona lastik ve jant ebatlarının yakıt tüketimine ve performansa olan etkileri hakkında bir seminer vermek lazım
bir aracın jant ebatlarını 2inç yükselteceksin yetmiycek lastik tabanınıda neredeyse yarım karış genişleteceksin ve bu aracın motoruda 77 bg lik
gücü sınırlı olucak ve lastikçide kalkıcak bana yakıt tüketimini pek etkilemez diyecek
hadi canım ben o lastikçiye bijon bile sıktırtmam

serdar2362
12/10/2009, 11:28
o lastikçi kim bilmiyorum ama
ona lastik ve jant ebatlarının yakıt tüketimine ve performansa olan etkileri hakkında bir seminer vermek lazım
bir aracın jant ebatlarını 2inç yükselteceksin yetmiycek lastik tabanınıda neredeyse yarım karış genişleteceksin ve bu aracın motoruda 77 bg lik
gücü sınırlı olucak ve lastikçide kalkıcak bana yakıt tüketimini pek etkilemez diyecek
hadi canım ben o lastikçiye bijon bile sıktırtmam

O lastikçi değil ki lassssssstikçi..:siritma: