PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkışta Titreme

malborom
06/10/2009, 19:35
selam arkadaslar su 1-2 haftadır trafikte kopru trafiginde mesela arabayı kaldırırken araba inanılmaz derecede titriyor küt küt vuruo hatta sarsıntıdan yüksek devirdede aynı ancak debriyajdan ayagımı sert cekersem yapmıyor acaba sorun nedir ben baskı balata gibi düsündüm ama?

GP COSKUN
06/10/2009, 21:53
valla benim de ilk aklıma gelen baskı balata
sanırım balatan bitmiş değilde anlattığına göre balata baskının yüzeyine tutunamıyor yani silkeleme dediğimiz şeyi yapıyor
bunu bir kaç nedenden dolayı yapar
derin bir sudan geçersen balata ıslanır ve balata yüzeye tutunamaz
yada daha önce bir yerde zorlayıp çok kavramada kalıp balatayı yaktıysan koku geldiyse falan yine aynı şekilde balata baskıya tutunamaz ve araç silkeler
çok düşük bir ihtimalde balatanın yağlanmış olması ama ikinci anlattığım durum en sık meydana gelenidir
geriyö dönük bir düşün bakalım bide racın km sini yazarsan iii olur

h k
06/10/2009, 22:09
benim arabada bunu yapıyor hemde cok uzun zamandır yapıyor , yani 10 bindeykende yapıyordu şimdi 75 binde de yapıyor. ne zaman yapıyor , sık dur kalk yaparsam (balata ısınırsa ?) o zaman yapıyor , ayağımı sert çekersem yada çok gaz verirsem yapmıyor. araç yeniyken ilk 10 bin içinde bir kaç kez çok dik yokuşlarda balatayı kokutmuşluğum vardır.

GP COSKUN
06/10/2009, 22:16
işte bakın sonuç balatanın ısınıp baskıyı tam kavrayamamasından kaynaklanıyor
bu öyle bir ısı ki o bir tonluk aracı hareket ettirmeye çalışırken sizin ayağınız yarım debriyaj konumunda balata devamlı baskının yüzeyini ovmakta bu sürtünmeden dolayı açığa çıkan sıcaklık balatanın özelliğini kaybetmesine neden olmakta
bu fren balatalarındada aynıdır balata yanarsa frenleriniz tutmaz
aslında tutmayan frenleriniz değil balatanızdır
çok ısınmış veya yanmış olan balata diske tutunamaz ve aracın fren kabiliyeti ortadan
kalkar debriyaj balatasındada durum bundan farksızdır
saygılar

malborom
06/10/2009, 22:21
peki bunu traşlama gibi bişe yapmicaklar dimi yeni takılcak hazır acılmış ben yenisinin takılmasını tercih ederim mantıklısı bu dimi?

GP COSKUN
06/10/2009, 22:23
tabiki yenisini taktır
zaten serviste yaptırırsan set halinde değiştirirler
ama dışarda yaptıracaksanda söle set değişsin
baskı
balata
bilya
takım olarak

malborom
06/10/2009, 23:28
serviste yapılcak zatende peki ortalama maliyeti bana ne olur ?

GP COSKUN
06/10/2009, 23:44
bi 250-300 tl tutar ama servisten servise değişiyor
tam fiyat veremem

ABNEW
06/10/2009, 23:54
İnanç, benim de tahminim 300-400TL den aşağı olmayacağı yönünde...

femoli
07/10/2009, 09:10
Arkdaşlar uzun dur kalaklarda balatanın yüzeyi menevişleşir buda kalkışlarda hafiften silkelenme yapar biraz uzun mesafe giderseniz bunu keser ısınmadan dolayı meydana geliyor..

malborom
07/10/2009, 15:20
Arkdaşlar uzun dur kalaklarda balatanın yüzeyi menevişleşir buda kalkışlarda hafiften silkelenme yapar biraz uzun mesafe giderseniz bunu keser ısınmadan dolayı meydana geliyor..

hafiften titreme diil abi asırı titreme küt küt küt vuruyo hatta

ABNEW
07/10/2009, 15:25
İnanç, baskı balatanın yıpranmasına bağlı olarak bu artabilir, sonuçta sürekli aşınan bir sistem.Belki bitmesine yakın bir sürece girmişsindir...

kochuso
12/10/2009, 18:06
5,vites 3000 devirde 100 yapabiliyormusun?

usermm1
13/10/2009, 16:18
benim önceki arabam 1.6 siena idi. onda vardı titretme hastalığı. hatta çok kızıyodum 100bg araba, azda değiki gücü yetmiyo filan diceksin. arabayı farkında olmadan yarım debriyajlı kullanmakdan oluyor sanırım. şuanki punto tiptronik, istesende yarım debriyaj yapmıyor.

murat53
28/10/2009, 23:46
arkadaşlar benim arabamdada vardı bu sorun kalkarken titreme ayağımı debriyaja basılı tutunca titreme.garantim bitmiş olduğu için kendi tamircime gittim baskı balata ve debriyaj balatasının bittiğini söyledi sökünce bilyanın değişceğinide söyledi.hepsi değişince arabanın debriyajını tanıyamadm titremeden eser yok ve debriyajım çoook hafifledi.fiyatına gelince benim aracım 6 ileri debriyaj balatası ve baskı 250 tl bilyamız bizim hidrolik bilya pakette yok bilya ise 290 tl tornacıya 30 tl şanzıman yağı 45 tl 1 tane sprey debriyajın çevresini temizlemek için 7 tl hidrolik yağı 5 tl tamirciye 120 tl toplamda.847 tl ye geldi bana bu iş eğerki aracınız 5 vites ise bu size ortalama 500 tl ye gelir 6 viteslerin sistemi tamamen farklı 5 ilriler albealarla aynı sisteme sahip.debriyaj değişirken birde süpriz çıktı puntoların yağ soğutucusu var altta benim soğutucu damla damla su kaçırıyomuş ortalama 70000 bin kilometre gidermiş bu parça değişmesi gerektiğini söyledi tamircim bende gördüm damlattığını.değiştirelim dedim parçayı sotunca 650 tl fiyat verildi bana.değiştirmedim böyle bi süre binicem su eksitilince musluktan takviyeye devam.bu işlemler serviste olunca düşünemiyorum kaça çıkacağını.

emrequzel
29/10/2009, 08:20
Walla Benım de ara sıra şehir içi trafikte kalkışlarda titreme yapıyor.Ama bu anlatılanlara göre balatanın ısındıgından dolayı kaynaklandıgını dusunuorum.. Cunku aracım 37500 km de.Bi baskı balatanın minimum ve maximum kullanım km nedir sizde? ne kadar daha götürür benı

clax22
29/10/2009, 08:59
trafikte balatalar ısınınca arac garipleşiyor gercekten aksam eve dönüşte trafikte takılı kalınca pedalın kavrama sistemi deişmiş oluyor sabah binince eski haline dönüyor.

pdr42
29/10/2009, 09:00
bu kullanımdan kullanıma degismekte. bende daha onceleri foruma yazmıstım aynı sorun bende de var diye . 40 bindi sanırım 40 binde bi yaptı 1 hafta sonra kesti sonra aradan zaman gecti tekrar aynısını yaptı simdi yine kesti boyle gidiyor bakalım yavas yavas sıyırıyoruz herhalde balatayı ama. nerede elime gelirse artık orada degistirecez . oyle acın bakın demeylede olmuyor. servise goturdugumde birsey yok dediler acctınızmı dedim hayır denedik dediler.. yani bende servis gibi deniyorum su ara:))