PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bosch start & stop sistemi

GP COSKUN
06/10/2009, 17:15
Bosch tarafından geliştirilen start/stop sistemi bir binek otomobilinin yakıt tüketim rakamlarını ve CO2 çıktısını NEDC’de %4’e kadar, şehir döngüsünde ise %8’e kadar düşürebilir.

Bosch start/stop sistemi, çok dayanıklı bir marş motorundan, entegre start/stop koordinatörlü motor ECU’sundan ve akü şarjının o andaki ve ilerideki durumun hesaplamaya yönelik bir sensörden meydana gelir. Sistem bileşenlerinin klasik bileşenlerden büyük olmaması sayesinde, Bosch start/stop sistemi neredeyse her taşıta zahmetsizce entegre edilebilir.

Aracın tamamen durmasından birkaç saniye sonra motor stop eder. Durma olarak anılan bu aşama sırasında, aracın içerisindeki elektrik yüklerine enerji gitmeye devam eder ve enerji tüketimi izlenir. Araç hareket etmeye hazır olur olmaz, motoru yeniden çalıştırmak için debriyaj pedalına (işletim stratejisine bağlı olarak) basmak yeterli olur.

erhan
06/10/2009, 17:51
Sistem bileşenlerinin klasik bileşenlerden büyük olmaması sayesinde, Bosch start/stop sistemi neredeyse her taşıta zahmetsizce entegre edilebilir.

bilgi için teşekkürler, ancak tüm araçlar derken ne kasdediliyor. fabrika üretim aşaması mı, yoksa kullanımda olan tüm araçlar mı?

GP COSKUN
06/10/2009, 21:54
üretim aşamasındakiler dir sanırım
kullanımda olanlara uygulanması biraz zor gibi

makeles
07/10/2009, 00:33
klima da kapanıyor mu beraberinde acaba? bana ters bir sistem gibi geldi.. hybrid olmadan mantıksız..

ABNEW
07/10/2009, 00:38
klima da kapanıyor mu beraberinde acaba?.....

Güzel soru Mehmet :) Kompresörün motordan güç aldığı tüm start-stoplu araçlarda kapanması gerekmekte.Eğer elektrikle çalışan (motordan bağımsız) bir klima varsa ancak o kapanmaz...

batuhann80
07/10/2009, 08:45
hehe,,,bol arıza kokusu alıyorum.. :D

GP COSKUN
07/10/2009, 09:34
valla aklıma kötü kötü şeyler geliyo
grande punto çıkarken de herkes cıty motoruna seviniyodu
şimdi evo ve start stop çıkıyo yandı millet gibi geliyo bana
ama inşallah yanılıyorumdur

KaGaN
07/10/2009, 10:10
Fiat bunu yüzüne gözüne bulaştıracak gibi hissediyorum bence türkiyeye getirmesin araçları :D:D:D sonuçta yurtdışı ülkelerine baktığımızda çok nadir trafik sıkışıklıkları görüyoruz ama ülkemizde maalesef 10 km yolu 1,5-2 saatte aldığımız oluyor :S işallah sağlam bi iş çıkartırlar

ABNEW
07/10/2009, 14:36
Bu sistem için çok sağlam bir motor+marş motoru+akü+yazılım gerekmekte :)

femoli
07/10/2009, 14:47
birde ani kalkışlarda bu araç çok zman kaybettirecek bize ben tam gaza basacam araç kendini çalıştıracakta gidecekte of off :S

Yok ya bence bu start stop çok değişik bir şey olabilir bu kadar sorunlu birşey yapmazlar sanırsam . Hakikatten çok merak ettim :)

xcruelx
12/10/2009, 13:54
hehe,,,bol arıza kokusu alıyorum.. :D
aynen