PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni teknoloji zararlı mı? Yararlı mı?

xcruelx
01/10/2009, 10:19
Arkadaşlar konu teknik bilgilerde içerdiğinden buraya koymayı uygun buldum ama modaratör arkadaslar uygun bulmazsa lütfen taşısınlar.

Benim merakım yada sorguladıklarım var. Mesela örnek vermek gerekirse yeni seri 2 gp lerde 4 cam otomatik. çogumuz hala 2009 model aracta cam kolumu olur diyoruz. Ama düşününce mesela allah korusun denize yada göle derin bir suya düştünüz. araç kısa devre yapacagı için camları açma şansınız yok diye düşünüyorum. ama kollu olsa cevirir acarsınız. Kapıları acmak zaten çok zor. iç kabin suyla dolana kadar kapıları acmak çok büyük bir güç gerektirir. nefesi tutup iç ve dış basınc dengelene kadar beklemek zorudansınız. Oysaki kollu cam olsa cevirip açmak kolay. Bu bir örnekti. Böyle bir durumda allah korusun ne yapabiliriz?

Bunun gibi bazı şeyler var sonradan fark edilip düzeltliyor. mesela air bag ilk kullanımında acıldıktan sonra şişik kalıyordu. fakat şöförün acil aractan cıkması gerektiğinde ona güçlük çıkartıgını fark ettiler. Şimdi air baglar acıkdıktan sonra sönecek şekilde değiştrildi diye biliyorum. Başka bir örnekte otomatik kapı kilitleri. kaza anında dışardan müdeliyi engellediği için sonrdan değiştirildi.

Mesela akılma takılan bir konu daha var. Biliyorsunuz ki araclarımızda kaza anında acil durum yangın sistemi var. aractaki elektigi kesiyor. budurumda dışardan kapılar acıla biliyor diye biliyorum ? (sanırım elektiriği kesmeden once kapıları acıp sonra elektirigi kesiyor diye biliyorum) Benim takıldığım nokta allah korusun arkadan büyük darbe alıp arac savruldu tehlikeli bir yerde durdu. tabi darbe şiddetinden elektiriği kesti koruma. ama çok tehlikeli noktadasınız ve kaza şekline göre motorda bir darbe yok. aracı da acil hareket ettirmeniz gerekli ozman ne olacak? kapıları acıp cıkabileceğiniz bir imkanda yok diyelim. Belki biraz farazi oldu diyelim ama merak işte.

batuhann80
01/10/2009, 10:30
her artının bir eksisi,,,her eksinin bir artısı vardır..
hayattaki hersey insanların yasam standartını yükseltmek içindir..
burda önemli soru bence yararlımı zararlımı degil,,,nasıl kullanmamız gerektigini biliyormuyuz?

mustafaf
01/10/2009, 10:43
hayatta herseyın rıskı var.bence bu tarz dusuncelere kapılıp teknolojıden gerı kalmanın bır anlamı yok.neyı nasıl kullanmamız gerektıgı konusunda yeterınce bılgıye sahıp olursak, bu tarz sıkıntıları yasamayız...

ABNEW
01/10/2009, 12:41
Sana katılıyorum Uğur,

Ancak, kaza anında olası yangını önlemek için elektriği değil de yakıt akışını kesen sistem var araçlarımızda...

OzzY
01/10/2009, 15:06
Sana katılıyorum Uğur,

Ancak, kaza anında olası yangını önlemek için elektriği değil de yakıt akışını kesen sistem var araçlarımızda...
emin değilim ancak kontak tekrar açıldığında bu sistem devreden çıkıyo olmalı

cam olayınıda uzun uzun konuşmuştuk bi başlıkta :)

ABNEW
01/10/2009, 19:05
emin değilim ancak kontak tekrar açıldığında bu sistem devreden çıkıyo olmalı

cam olayınıda uzun uzun konuşmuştuk bi başlıkta :)

Ozan, bazı (eski) modellerde torpido altındaki bir tuş yardımıyla yakıt akışı tekrar sağlanmaktaydı ama bizim araçlarımızda nerede acaba? :) Kılavuza bir bakmak gerekli...

clax22
01/10/2009, 20:34
arkadaşım sende tam senarist ruhu var ne teoriler üretmişsin 2 dakikada :) şaka biyana allah korusun yazdığın şeyler kimsenin başına gelmesin

HasanAliz
01/10/2009, 21:38
camın otomatik değilde kollu olmasının suya batma esnasından hiçbir yararı yoktur. ben bunu bir TV kanalında izlemiştim. araç suya batarken oluşan basınç nedeniyle camlara müdahale edemiyorsun, kollu olması farketmez. aynı zamanda iç kabinin suyla dolması uzun bir süreç değil. hani o arada kol yardımıyla camı açarım diye düşünüyorsan yanlışın var. büyük bir su kütlesine düştüğün an araç kabini suyla doluyor.

ABNEW
01/10/2009, 21:45
camın otomatik değilde kollu olmasının suya batma esnasından hiçbir yararı yoktur. ben bunu bir TV kanalında izlemiştim. araç suya batarken oluşan basınç nedeniyle camlara müdahale edemiyorsun, kollu olması farketmez. aynı zamanda iç kabinin suyla dolması uzun bir süreç değil. hani o arada kol yardımıyla camı açarım diye düşünüyorsan yanlışın var. büyük bir su kütlesine düştüğün an araç kabini suyla doluyor.

Hasan, bence camlara müdahale edilebilir.Basıncın kapılara etkisi olur ama aşağı yukarı hareket eden camlara etkisinin pek olmaması lazım...

HasanAliz
01/10/2009, 22:06
batış şeklinede bağlı aslında. yani direkt olarak aracın bütünüyle birlikte bir suya batmadan bahsediyorum ben.

TV programında anlatılmıştı. Belediye çukurlarına düşen araçlarla ilgili bir belgesel tarzı programda izlemiştim. araç bütün olarak su çukuruna girdiğinde camları ve kapıları kullanmak mümkün değil diye konunun uzmanları açıklama yapmıştı.

ha yarısı suya batar sonra sürüklenir falan ( mesela akışkan suda, sel,nehir vs) tabi bu şekilde camlara müdahale edip kurtulabiliriz diye düşünüyorum bende.

smartmavi
01/10/2009, 22:45
evet, kılavuzun tamamını okumuştum ama şimdi hatırlayamadım; kazadan sonra elektrik ve yakıt pompasını devreye manuel olarak sokabileceğiniz bir düğme aracın içinde var.

Buremir
01/10/2009, 23:30
puntolarda sağ ön kısımda torpido kapağının alt tarafında sağ ön kapı direğinin içinde :) sadece yakıtı keser elektiriği değil

erhan0677
02/10/2009, 03:45
puntolarda sağ ön kısımda torpido kapağının alt tarafında sağ ön kapı direğinin içinde :) sadece yakıtı keser elektiriği değil

debriyaj pedalının üst kısmında biliyorum.palıo albea doblolarda burada

xcruelx
02/10/2009, 10:30
Sana katılıyorum Uğur,

Kılavuzda benim okudugum kadarı ile kontagı cevirip belli hareketler yapılması gerekiyormuş. yanlış hatılamıyorsam. Hatırladıgım sunu gibi bir şeydi. Kontagı mar getir sağ sinyal sol sinyal sonra ..... şeklinde bir şeydi. kolayca yapılmıyor. Düğme varsa iyi ama ben okumadım hakketten tam yerini göstere bilecek kimse varmı?

Sanırım bgun gördüğüm video benim soruma cevap verdi. linki aşagıda veriyorum. Eski arabalar daha sağlam derdik hep. 50 yıl da arac teknolojinin ne hale geldiğini gösteriyor. Chevrolet'in eski ve yeni modelleri çarpıştı sürücülerden biri öldü, biri dizinden yaralandı. izleyin derim.

https://www.haber7.com/video-galeri.php?cID=2175

arkadaşım sende tam senarist ruhu var ne teoriler üretmişsin 2 dakikada :) şaka biyana allah korusun yazdığın şeyler kimsenin başına gelmesin

:) valla yazar olacak adamısımda son anda mühendisliğe dönmüşmüz.

Eskiden güzel hikayeler yazardım. Frp oyunlarında az oyun yazıp DM lik yapmadım. hata bir ara gaza gelip kitap cıkartmayı kafaya koymustum ama hayat işte hep bir şeyler girdi hayata. . Ahh eskiler. Ahhh.