PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Idea 1.3 Multijet Yakıt filtresi, Hidrolik direksiyon yağı, Aku ve Egsoz

lacinalper
30/09/2009, 15:36
FIAT IDEA 1.3 MULTIJET YAKIT FILTRESI&HIDROLIK DIREKSIYON YAGI&AKU&EGSOZ
arkadaslar merhaba,

otomobil konusu ile ilgili benzer alt forumlar gorunce sitede, sorumun cevabini bilen ve bilhassa fiat idea sahiplerini yakalamak adina oratk bir alan bulamadigimdan birkac yerde sorumu sormak isterim

2006 fiat idea 1.3 multijet (dizel) active aracim su an itibariyle 32000km dedir. 4yasini dolduran aracimin garanti suresi bittiginden dolayi bakimini ve eksiklerini bizzat takip etmeye calismaktayim. aracimin kullanim kitapciginda ve hicbir internet sitesinde bulamadigim yakıt filtresinin yerini ve hidrolik direksiyon yagi haznesini neresinde bulabilirim? fiat grande puntolarin ve chevrolet lacettilerin kitapciginda acikca belirtilerek cam suyu haznesi yaninda hidrolik direksiyon yagi haznesi ve gene kaputun altinda yakit filtresi gosterilmis. aracimda kendi arayisimla fazla kurcalamadan hava filtresi ve polen filtresini sokup temizleyebildim ama yakıt filtresi ve direksiyon yagi konusunda yardiminizi rica etmekteyim. ekteki resimde fiat ide multijetin tamamini gostermese de arabam.comsitesinden alinmis motor kisminin resmi vardir. yakıt filtesi degisimi,ideanin yag filtesi degisimi kadar kolay mıdır? yaf filtresi degisimi somun ve alyan vidalari sokmek disinda zorluk gerektirmiyor cunku.

aracimda uzerinde 51760193 50ah 300A yazan fiamm markali italyan mali bir aku hizmet etmektedir. sarj sorunu olustumamis olan akum 4 yildir gorevini yerini getiriyor. aracta orijinal muzik sitemi disinda aksesuar yoktur. pek muzik de dinlenmez zaten. babam kullandigi onceki araclarinda 3senede bir aku degismisken bu akuyle gelmis oldugumuz 4yilda her an sıkıntıya dusurecek kuskusundayim ama fiat tarafindan fiamm firmasina uretilen bu aku cok kaliteli ve pahali bir aku olarak belirilmekte. fiamm markali akulerin 10yil omru oldugu yazilmakta ama fiat idea veya fiat aracinda bu akuyu kullanana rakadaslarin onerisine ihtiyacım var.

diger husus da disaridan paslanma curume belirtisi olmayan egsoz. karter koruma veya arac altini koruyucu bir kaplama yoktur. gene babam onceki araclarin 2 yil kadar egsozun dayandigini belirtmekte. bu egsozun omru ne olabilir? mayıs ayında egsoz pulunu 2yil gecerli olmak uzere sorunsuzca aldık. nisanayında da 2yıl gecerli arac muayenesinde sorunsuzca gecirdik tuv de. egsozun servis de orijinaliyle degismesinin gerektigini soyluyor babam. disarida kaliteli yapilamaz mi? kaynakla tutturmaktan ibaret degil mi iscilik?

ilginize tesekkkur eder, fiat idea kullanicilari ile tecrube paylasimi yapmak isterim.

fatihhhh
30/09/2009, 16:36
donanimhaberdede okudum yazını,
umarımm derdine çare bulursun.
ben çok severim idea yı.
alacaktım hatta, son anda vazgeçtim.
çok güzel araç die düşünüyorum.
umarım bundan başka problemler vermez.
hoşkalın.

lacinalper
30/09/2009, 17:43
selamlar,

ideayı yollarda bile nadiren gorurken webde kullananının ban rasgelip de sorulrımı cevaplama ihtimali dusuk olunca webe yaymam gerekti konuyu.

ideaya gelirsem; ben de bayılmaktayım bu sınıfa. gozum mpv, suv, yeni cıkan crossover da olsa da; vergi,arac degeri,yakıt tuketimi,3 kisilik bir aile olmamız nedeniyle mini mpv olan ideayı tercih ettik.diger seceneklerimiz grande punto, skoda fabia,opel meriva, polo,kia rio,getz di. aracla ilgili hicbir sıkıntımız olmadı. aksine cok iyi bir secim diye dusunduk.ancak tek dezavantajı bu tip araclara avrupada daha cok raslamakta oldugumuzdan nedense turk halkı ısınamıyor bu sınıfa. 2006 yılında bizim arac liste fiyatı 32000 iken grande punto 26000 lerdeydi. su an bizim aracın kasko degeri 15900,grande punto 21500.bu ne sacmalıktır ki bu aracların kasko degerleri yıpranma payı goz onunde bulundurularak degerlendirilmekte derken sigorta sirketleri; bizim aracı punto yerin dibine soktu. sunun bir gercek oldugunu acıkca gorduk ki , sadece bizim degil türk milletinin de aklından geceni ongormeliyiz. ideayı begendiyseniz bir de suna bakın derim. ideanın temeline oturtulan lancia nuovamusa. kolay gelsin

mekakrom
16/10/2009, 12:20
merhabalar.benimde 2005 model ideam var multijet dynamic.Eklediğiniz fotoğrafın üstünde işaretlemeye çalıştım yerini.Ancak motor kapağını (plastik kapaktan bahsediyorum,yani hava filtresinin gömülü olduğu) çıkarmadan göremezsiniz mazot filtresinin yerini.İşaretlediğim yerin iç kısmında,su giderinin hemen altında, vidalı bir kapağı var çıkarması çok sorunlu ve güç.Filtre bu haznenin içinde.Pompanın hemen ucunda.Direksiyon hidroliği yağı kutusuda sol tarafta aşağıda,soldan kastım motora önden baktığınızda kendi solunuz.İkisinide kapağı çıkartmadan göremezsiniz.Umarım yardımcı olmuşumdur.

Bende Varta akü var aracım 72000 km de hiç bi sıkıntısı yok.Orjinal aküsü.Amperajı katalog değerindeki ile aynı olduğu sürece alternatif marka deneyebilirsiniz ki kanımca akünüzü değiştirmek için henüz erken.

lacinalper
03/11/2009, 17:06
tesekkur ederim, haftasonu incelemeye koyulayim. filtreyle ugrasmasam iyi olacak. bakım kitapcıgında 2 senede bir degisim gorunse de 1er yıl aralıkla gittigimiz 2 ayrı bakımda da degistirmisler bakıma bırakıyoruz dedikten sonra sunları yapın sunları yapmayın seklinde mudahalemiz olmadı. ama her sene degismesi gerekse belirtilirdi. sizin aracın orjinalinde nie varta var anlamadim. fiamm italyan urunu bir akü. ayni markayi kullanmadiklarina gore, bizimkini urettikleri 2006 senesinde degisiklige gitmeyi tercih etmisler demek ki. hic degistirmemis olmaniz da beni rahatlatti. gule gule kullanin siz de.

poyraz_o
03/11/2009, 19:48
babamda 2005 idea var.. (annem zamanında yüksek olduğu için aldırdı)(babam hala kızar)
onun aküsüde hala orjinal akü..
ayrıca eksozuda hala ilk eksoz..
İdealar bana aile arabası olarak geliyor fakat anlayamadığım birşey var.
arabanın üst yarısının %90ı cam fakat dönüşlerde köşe görüşleri neredeyse sıfıra yakın..
Bu konuda fiat mühendistlerini kutlamak gerekiyor..

lacinalper
04/11/2009, 15:44
babamda 2005 idea var.. (annem zamanında yüksek olduğu için aldırdı)(babam hala kızar)
onun aküsüde hala orjinal akü..
ayrıca eksozuda hala ilk eksoz..
İdealar bana aile arabası olarak geliyor fakat anlayamadığım birşey var.
arabanın üst yarısının %90ı cam fakat dönüşlerde köşe görüşleri neredeyse sıfıra yakın..
Bu konuda fiat mühendistlerini kutlamak gerekiyor..

idea mini mpv sınıfı dolayısıyla aile arabası platformundadır dogru. ama 3,93 metrelik uzunlugu mini sınıfındaki corsa,polo dan biraz daha uzun hatırladıgım kadarıyla. bi ara metre ile tum acıları ve uzunluk,genislik gibi olculerini almıstım. idea ve onun türündeki araclara ayrı bir sempatim var. 3 senedir ehliyetim var ve ehliyeti aldıgım getzden sonra encok idea kullandım. onun dısında test suruslerinde ve tanıdıkların aracların surdum ama gerek yolcu olarak gerekse de surucunun uzun sure yorulmaksızın kullanabilecegi ve seyahat edebilecegi arac olduguna ikna oldum. arkada oturdugum bircok sedan aracta ik buklum oldum ortada oturunca ayakları ve bacakları konumlandırmak sıkıntı yarattı. ideanın yuksek koltukları dizin bukulmesi sorununu ortadan kaldırdıgından olsa gerek diz mesafesi problemi ne onde ne de arkada var. surucuyken sadece sola donuslerde yan camın bitisiginde bulunan kelebek camın diregi yanılmıyorsam A sütunu deniliyor, gorusu kestiginden one dogrulup bakmak gerekiyor maalesef. bunu aracın testlerinde de okudugumu hatırlar gibiyim. aracın yuksek olması da sadece tavanın yuksek olup basın yukarı degmiyor olması degil ayrıca tum koltukların yerden epeyce yuksek olması (galiba arka koltuklar 70cm, on koltuk 65cm;cok olcmustum bunları ama unuturum hep) ve aracın yerden yuksek olması(bunu bile olctum 23cm ve kesin bu) avantajı bence. zaten viraja aracın kaldırabilecegi hızda dalarım. tabelalardaki hız sınırı da benim hızımla es gudumludur. yoldaki performansı beni tatmin ediyor. ortalama hızım 34km/saat ve 4.6lt ortalama tuketimim sehirici ve sehirdısı karma. bunun benden dolayı boyle oldugunu zannediyorum. multijet motor kullanan diger tanıdıklar benim kadar sabırlı ve vites degisime otomatik vites degisir duyarlı degiller (babam dahil). sehirlerarası deneyimim ehliyet yılım dusuk gibi gorunse de fazlacadır. hic durmaksızın arkama yaslanıp 5saat arac surebilmekteyim. babam gecmezse de direksiyona yakıt tuketimim 3.5-4 lt arasında kalabilmekte. babam karsı olsa da anlık yakıt tuketimi ben yalnız surerken hep acıktır. bazen dogru vites konusunda da fikir verebiliyor o anlık tuketim. ideadan sonra grande punto,albea,chevrolet lacetti sursem de alcakta olmanın,direksiyonun ve koltukların rahatsızlıgı beni aile arabaları veya suv segmentinden (yuksek vergi ve yakıta katlanacagımı sanmasamda) vazgeciremeyecek gibi. cumleten kazasız belasız hayırlı surus deneyimi dilerim

puntobeyaz
01/06/2013, 20:48
2005 eski kasa punto da direksiyon yağı de değişim kutusunun yerini bilen var mi

Ziyaretci046
01/06/2013, 21:36
direksiyon yağı yok o araçta mazot filtresini de değiştirmek baya zahmetlidir palio albeayla aynıdır