PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj Balatası

abitto
29/09/2009, 23:28
Merhaba, Debriyaj balatasını yedik sanırım.. en küçük engelden kütür kütür geçiyorum.. Debriyaj balatasını dışardan alıp sanayide ustaya taktırmak istiyorum.. Fiyat listesine nasıl ulaşabilirim??

GP COSKUN
29/09/2009, 23:32
servis harici sanayide işçilik dahil baskı balata ve bilyadan oluşan debriyaj setini
220-300 tl arası takıyorlar
pendik sanayii gelebilirsen yardımcı olurum

sull
01/10/2009, 23:42
Bahsettiğin işi 2 hafta önce ben yaptım. Debriyaj seti 155 tl, işçilikte tamamen sen ve usta arasında. ben debriyaj değişimi + 120000 bakımı işçiliği olarak 120 tl ye anlaşmıştım.

zetalpzet
02/10/2009, 09:26
balatan bittiyse ya da azaldıysa aracın yakıt tüketimi artar.bahsettiğin sorun ile debriyaj balatasının bi ilgisi yok.lastiklerine bi baktır derim eğer parçadan kaynaklı bi sorun yoksa (amortisör vs.) sertleşen lastikden kaynaklanıyordur

tatanga
02/10/2009, 15:42
valla bizim buralarada baskı balata işçilik dahil 400 450 tl diyorlar ama senin anlatmana göre sorunun baskı balata olmaması lazım debrıyaj olsa arabanın son hızı azalır çekişi düşer kalkışlarda gaza fazla bastıgında boşa bagarma yapar araç oda bence..

byjeoloji
20/11/2009, 16:06
Arkadaşlar fazladan konuç açmak gereksiz şöyle bir durum var aracımda yardımcı olursanız sevinirim,

Debriyaj pedalı artık sona doğru kavrama yapıyor, bunu ayarlatmam mümkünmü yoksa debriyaj setinimi değiştirmem gerekiyor. Çekişte düşüklük fazla yakıt tüketimi mevcut ufak bir yokuş gördüğünde hemen yığılma oluyor.
Geçen bir arkadaşın puntosuna bindim debriyajı kaldırır kaldırmaz haraket ediyor arabası benimkinde bu mümkün değil sonlara doğru hareket başlıyor ve sonrasında pedal bitiyor.
6 ileri debriyaj seti fiyatını net bilen varmı yan sanayi olabilir.
Servis 480 lira istiyor :D

GP COSKUN
20/11/2009, 16:16
arabalarımızın debriyaj sistemi otomatik ayarlı
senin balatanın bitip bitmediğini şu yöntemle rahatça anlarsın
arabanı 4.vitese tak el frenini çek sonra hafif gaz vererek debriyajdan ayağını kaldırmaya başla eğer kendini ileri atmaya çalışıp stop ediyorsa balatan sağlam
ama yok stop etmiyor ve boşa gaz veriyorsa balatan bitmiş demektir
genelde bu yöntemle rahatça balatanın durumunu tespit edersin

byjeoloji
20/11/2009, 16:23
arabanı 4.vitese tak el frenini çek sonra hafif gaz vererek debriyajdan ayağını kaldırmaya başla eğer kendini ileri atmaya çalışıp stop ediyorsa balatan sağlam

Teşekkürler GP COSKUN

Debriyajın sona doğru kavraması bitik olduğu anlamına gelmiyor anladığım kadarıyla mesajınızı. Debriyaj pedalının aldığı yolu 5 e bölersek benimki son 5/4 lük kısımda harekete başlıyor ama dediğini yapıcam sağolun.

GP COSKUN
20/11/2009, 16:28
bu anlattığında balatanın bittiğini gösteren bir işaret ama
en sağlıklı anlattığım şekilde anlarsın
bunu tamircilerde böyle anlıyorlar
taktik bu şekilde yani

byjeoloji
20/11/2009, 16:59
Bizim debriyaj balatalarımız hidrolikmi? 2008 model..

GP COSKUN
20/11/2009, 17:10
ewt hidrolik sistem

byjeoloji
20/11/2009, 17:13
Femoli başka bir konuda zamanında şunları söylemiş
kaynak : https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/3880-debriyaj.html

o zaman göster bir servise bizim debriyajlar hidrolik kendi ayarlıyor yüksekliğini bir arıza olmuş olabilir

Debriyaj yüksekliğ ayarlanıyormu ???

GP COSKUN
20/11/2009, 17:15
femolide doğru söylemiş işte otomatik ayarlı sistem hidrolik
farklı bir şey dememişki

byjeoloji
20/11/2009, 17:17
Tamam ben yalnış anlamışım sanki ayarlanabiliyor gibi..
Özür..

GP COSKUN
20/11/2009, 17:20
ne demek kardeşim benim önemli değil
önemli olan senin sorununun çözülmesi
sen benim anlattığım şekilde taktiği uygula
sonucu buradan yaz daha net karar veririz

byjeoloji
20/11/2009, 17:27
Tamam bu akşam 8 gibi sonucu buraya yazacam çok teşekkürler.

byjeoloji
20/11/2009, 20:06

Dediğiniz yöntemi yaptım,

ilk denememde gazı hafif bas dediğiniz için hiç bir atılım olmadı ve motor devri debriyajı çekerken düştü en sonunda da stop etti
ikinci denememde gaza yüklenip denedim yine hiç bir kıpırdama yok ve gazı köklememe rağmen debriyajı çekerken motor devri yine orantılı olarak düştü bir ara tam debriyaj kaldırdım ama hareket olmadı akabinde yine stop etti
sanırım hareket olmadığı için debriyaj bitmiş sizin yorumunuz nedir??

GP COSKUN
20/11/2009, 20:14
Dediğiniz yöntemi yaptım,

ilk denememde gazı hafif bas dediğiniz için hiç bir atılım olmadı ve motor devri debriyajı çekerken düştü en sonunda da stop etti
ikinci denememde gaza yüklenip denedim yine hiç bir kıpırdama yok ve gazı köklememe rağmen debriyajı çekerken motor devri yine orantılı olarak düştü bir ara tam debriyaj kaldırdım ama hareket olmadı akabinde yine stop etti
sanırım hareket olmadığı için debriyaj bitmiş sizin yorumunuz nedir??

tamam
şimdi öncelikle arabanın stop etmesi iyi
bu demek oluyorki debriyaj balatası bitmemiş
şayet balata bitik olsa araban stop etmez boşa gaz verirdi
stop etmesine sevindim
ancak çok yukarda kavramasına başka bir şey neden olabiliyor
bunda bi kaç etken var
baskının ayaklarında sorun olabilir
yada ayar yapmıyo olabilir
bence servise gidip bi göster

byjeoloji
20/11/2009, 20:49
Çok teşekkürler yorumunuz için ancak servisin dediği bana şu 20.000 bakımında debriyajın yukarda kavrıyor değiştirelim ücret 480 :D
ya tabi şimdi bende doğal olarak belki ayar yapılabilir diye düşündüm oda mümkün değilse dediğiniz ayarlara baktıracam çok teşekkürler
bir sorum olacak bu uygulamada ileri bir atılım yapmadı ve gazı yüklenerek denememde bir ara dediğiniz gibi hareket yok, ama bir süre devir düşüp sttop edene kadar öylece kaldı normal mi bu
ayrıca sevindim baskının yitik olmamasına
bu dediğiniz ayarların olmaması durumunda çekişte performansta ve yakıtta negatif etkiler olurmu
şimdiden çok teşekkürler...

GP COSKUN
20/11/2009, 21:07
bir kere devamlı ayağını debriyajın üzerinde tutarak araç kullanmıyorsan ve yarım debriyaj kullanmıyorsan kalkışlarda gereğinden fazla ayağını debriyajda tutmuyorsan
20 binde debriyaj balatası bitmez
benim aracım 47000 km de şu anda hiç bir sorunu yok
yaptığın uygulamayı sana biraz daha açarak anlatayım
el freni çekik konumda sen 4. vitesle kalkmaya çalışırken ayağını debriyajdan çekmeye başladığında balata baskının yüzeyine yapışır. balata bitikse baskının yüzeyine tutunamadan boşa döner bu durumda da motorda bir zorlanma olmayacağından araç
çalışmaya devam eder
ama eğer balatan iyiyse baskının yüzeyine tutunur ve vites büyük olduğu ve araba frende olduğu için motor kalkış yapmakta zorlanır ve motor fren gücünü yenemeyeceği için stop eder
eğer sen aynı işlemi 1. vitesle deneseydin araç ileri doğru yürüyecektir
anlattıklarına göre senin balatan kesinlikle sağlam
servislerin her dediğine inanma
şimdi yarın git bi ayarlattır ve bi baktır sonucu buradan yaz
istersen sana özelden telefonumu vereyim tamircinin yanından beni ara ben bir görüşeyim
bir de bu anlattığım şeyi devamlı kontrol için uygulama bu sefer sağlam balatayı harbiden yersin
saygılarımla iyi akşamlar

byjeoloji
20/11/2009, 22:17
Çok çok teşekkürler haklısınız açıklamalarınızla olayı anladım.
Doğru tutunduğu ve hareket edemediği için stop ediyor balata bitmiş olsa devirde de değişim olmaz tutunma olmadığı için ben özel telefonunuz yakın ortak bir dostumuzdan alacam büyük ihtimalle bayram sonu gibi sizi rahatsız ederiz.
Zaten ortak arkadaşın kim olduğunu tahmin edemiyceksiniz ama duyduğunuzda eminimki güleceksiniz, yardımlarınız için çok teşekkürler sormadam bu balat bitik diye yenisini takdıracaktım ayarlarında umarım sorun olmaz iyi geceler...

GP COSKUN
20/11/2009, 22:35
bak şimdi
kimmiş bu çok merak ettim

byjeoloji
20/11/2009, 22:54
Deşifre etmiyim özelden...

plastro
21/11/2009, 23:41
Geri vitese bazen geçerken önce birinci vitese sonra geri vitese takmak zorunda kalıyorum bende acaba debriyaj balatasımı bitiyor diye düşünüyordum servis sorun yok dedi bende bugün iki sefer 4.vites testini denedim hemen stop ediyor

byjeoloji
22/11/2009, 22:41
bi sitede okudum hidrolik yağının az olduğu durumlarda fren ve debriyaj için yeterli olmaması durumunda da debriyajın üstten kavradığını yazıyordu bi bilgisi olan varmı??

GP COSKUN
22/11/2009, 22:47
bi sitede okudum hidrolik yağının az olduğu durumlarda fren ve debriyaj için yeterli olmaması durumunda da debriyajın üstten kavradığını yazıyordu bi bilgisi olan varmı??

yanlış
hidrolik azaldığında debriyaj ayırma görevini yerine getiremez vites geçişleri
zorlaşır cartlama diye tabir edilen dişli sesi gelir
eğer hidrolik çok eksildiyse pedal yumuşar bom boş hissi verir sistem hava yapmıştır hidroliği tamamlasanız dahi sistemin havasını almanız gerekir
kavramanın aşağıda veya yukarıda olmasının azalan hidrolikle bir alakası yoktur

pilotender
29/11/2009, 02:43
Bizim debriyaj balatalarımız hidrolikmi? 2008 model..

Peki 2006 model 1.4 Fire Active debriyaj balatası hidrolik mi?

GP COSKUN
29/11/2009, 02:49
Peki 2006 model 1.4 Fire Active debriyaj balatası hidrolik mi?

evet ender tüm grande puntoların debriyaj sistemi hidrolik

boss
29/11/2009, 12:59
bende honda vtec den sonra hem 6 ileri hem kavrama ve geçme olarak baya zorlandım ama alışınca gayet zevkli geldi ayrıca bu araçlarda kesinlikle yarım debriyaj yapmayın ayak debriyajda gitmeyin temelinde amacı performans olmadığından aracın ona göre yapılmış çok dayanıklı değil ama normal kullanımda 50000 km rahat yapmalı bence

senergurbuz
28/04/2011, 10:11
merhaba arkadaşlar 90hb 2007 model grande punto kullanıcısıyım.geçenlerde arkadaşın punto suna bindim adam nerdeyse 2.vitesle kalkıyor.benim aracımda tümsek için yavaşladığımda dahi 2.vitese aldığımda araba stop edecekmiş gibi bayılıyor.sizce debriyajdan kaynaklanan bidurum olabilirmi.

Du Hast
28/04/2011, 13:50
merhaba arkadaşlar 90hb 2007 model grande punto kullanıcısıyım.geçenlerde arkadaşın punto suna bindim adam nerdeyse 2.vitesle kalkıyor.benim aracımda tümsek için yavaşladığımda dahi 2.vitese aldığımda araba stop edecekmiş gibi bayılıyor.sizce debriyajdan kaynaklanan bidurum olabilirmi.
2. vites ile kalkış için yarım debriyaj ile bir süre gitmek gerekir. bende arada sırada çok yavaşlayınca 1. e atmak yerine 2. vitesten kısa süreli yarım debriyaj ile ilerleyip gidiyorum. balata ile alakası yok yani sizin durumunuzun. tümseklerde yavaşlayınca ya 1. vitese atın yada 2. vites ile sürati fazla düşürmeden yarım debriyaj ile aracı kaldırın.

75 hp lerde hız 20 km nin hafif altında iken 2. viteste devir 1000 rpm civarı oluyor. 90 lıklarda devir biraz daha aşağıda olabilir

ilbilge_11
28/04/2011, 23:15
benim aracımda arkadaşlar her zaman olmamakla beraber çoğu zaman 1den 2ye geçerken debr. ayağımı çekerken (benim hızlı veya yavaş çekmemden de olabilir ) araç silkeliyor diğer yüksek viteslerde olmuyor dbriyajdan ayağı hızlı mı yavşmı çekmeliyim beraberinde servise 60 bin bakımına gittim debryj yukarıda kavradığını söyledim baktılar sorun yok dediler ama aracı aldığımda debr biraz daha altta kavrıyordu

ilbilge_11
28/04/2011, 23:16
opel kia hyundai vs araç kullandım onların debriyajları hızlı çeksemde silkelemiyor ve altta kavrıyor

cucuko
07/04/2013, 22:29
servis harici sanayide işçilik dahil baskı balata ve bilyadan oluşan debriyaj setini
220-300 tl arası takıyorlar
pendik sanayii gelebilirsen yardımcı olurum

Slm, konu eski ama debriyaj seti + fren on disk ve balata degistirmek icin hesapli bir usta ariyorum kadikoy yakasinda