PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı detaylı rapor

GP COSKUN
29/09/2009, 23:27
Yol bilgisayarı sürücünün örnek süre, yakıt tüketimi, kat edilen mesafe vb. parametrelerin gözetim etmesine olanak sağlar
Sistemin özünü bir mikrobilgisayar teşkil etmektedir. Bu bilgisayar giriş ve çıkış birim aracılığı ile bütün sistemi denetlemek üzere programlanmıştır.
Algılayıcılardan gelen elektrik sinyalleri veya sürücünün kullanmış olduğu kumanda düğmeleri sinyallerini alır. Gelen bu bilgiler yardımıyla mikro-bilgisayar, verileri hesaplayarak o anki durumu veya sürücünün isteğini sayısal ekran üzerinde görüntüler.
Yol bilgisayarını oluşturan devreler:

• Dijital ekran ve mikrobilgisayar
• Araç hız sensörü,
• Yakıt seviye sensörü,
• ECU (elektronik kontrol ünitesi),
• Buzlanma uyarıcı sensör.

Çeşitli araçlarda farklı versiyonları bulunan yol bilgisayarı genel olarak şu bilgileri içerir.

• Anlık yakıt tüketimi
• Ortalama yakıt tüketimi
• Menzil
• Saat
• Tarih
• Kronometre
• Dış sıcaklık
• Yolculuk sayacı
• Ortalama araç hızı
• Yolculuk süresi
• Motor yağı sıcaklığı
Hız denetim sistemi;
Hız sensörü, kilometre teli ile kilometre dişlisi arasına yerleştirilmiştir. Bu sensör, kilometre telinin hareketinden faydalanarak “Hall” ilkesine göre dönüş hızını elektrik akımına çevirir.
Hız sensörünün çalışması için 12 Voltluk bir akım gerekir. Sistemde bulunan üçüncü bir kablo ise yol bilgisayarına sinyal taşır. Hız sensörü, yol bilgisayarına karesel voltaj nabızları şeklinde araç hızı ile bilgileri yollar. Bunların frekansı, kilometre teli hızı ile doğru orantılıdır (yaklaşık her 1metre başına beş nabız).
Yol bilgisayarı, hız sensöründen aldığı sinyallerle şu beş unsuru hesaplar:
• Anlık yakıt tüketimi,
• Ortalama yakıt tüketimi,
• Menzil (kalan yakıtla varılabilecek mesafe),
• Katedilen yol,
• Ortalama araç hızı
Yakıt seviye sensörü;
Yakıt göstergesine, yardımcı uyarı sistemi eksik yakıt uyarı lambasına ve yol bilgisayarına akım göndermek üzere iki direnç elemanı vardır.
Bir şamandıraya bağlı olan ve hareket edebilen sürgü mekanizması, yakıt seviyesini bir ayarlı dirence iletir. Ayarlı direncin ölçtüğü “direnç" değeri, önceden kontrol ünitesi hafızasına kaydedilmiş ve her belli bir W (ohm) değerine karşılık gelen, litre cinsinden yakıt miktarını ifade eder.
Yol bilgisayarı, menzili hesaplamak için de sensörden gelen bu direnç değerini kullanır.

Elektronik kontrol ünitesi;
Gösterge tablosunun altında bulunan dijital beyin yol bilgisayarına bağlıdır.Bu bağlantı sayesinde yol bilgisayarı, motorun çalışma durumu hakkında bilgi alır. Ayrıca, yol bilgisayarı sabit programlanmış motora, özel verilere ve ECU’nin yakıt püskürtme nabızlarına göre yakıt tüketimini hesaplar. Bunlara ilaveten, ortalama yakıt tüketimini, anlık yakıt tüketimini ve menzili hesaplamak için hız sensörü ve yakıt seviye sensöründen gelen verilere ihtiyaç vardır.
Fonksiyon - anlık yakıt tüketimi
Bu fonksiyon seçildiği zaman, bilgisayar zaman başına akan yakıtı algılayan yakıt akış sensörlerinden pals frekanslarını okumaya başlar. Bu nicelik bilgisayar tarafından kilometre başına veya mil başına ne kadar yakıt tüketildiğini hesaplamakta ve anlık tüketim ekranında görüntülenmesini sağlar. Yakıt enjeksiyon sistemindeki zaman palsi, bu enjekte edilmiş yakıt miktarıyla orantılı olarak hesaplama için temel teşkil eder. Sadece bir tane enjektör zaman palsi ölçülebilir. Bu, kullanılan yakıtın toplam miktarını bulmak için silindir sayısıyla çarpılır. Bilgisayar saat başına litredeki yakıt akma oranıyla, saat başına mildeki(km 'deki) araç hızını kıyaslayarak yakıt tüketimini hesaplamaktadır. Kıyaslama ise şu şekildedir: Tüketim (mpg) = Hız(mph) / Yakıt akma oranı (gph)
Anlık yakıt tüketim her saniye olmak üzere sık, sık güncelleştirilir ve çalışma şartlarındaki değişmelere göre sonuç ekranda hızlı bir şekilde değişerek gözükür. İşlem şart çeşitleri hızlandırma pozisyonlarına bağlıdır. Bunlar; aynı hızla uzunca bir süre gitme, tırmanma veya tepelerden aşağıya inmek, veya hızlanma. Verilen her hangi bir anda kullanılan kesin yakıt miktarının bilgisi gösterildikten sonra, yol bilgisayarı ekonomik yakıt için kullanışlı kazançlara adapte olmuş sürüş tekniklerine yardım etmektedir

Fonksiyon - ortalama yakıt tüketimi
Ortalama yakıt tüketimini seçtiğimiz zaman', yol bilgisayarı, yolun başlangıcından bu yana kullanılmış olan toplam yakıtı seyahat boyunca gidilen yola böler.
Ortalama yakıt tüketimi= Gidilen Yol / Toplam Yakıt
Değerlerin ikisi de bilgisayarın normal fonksiyonlarının parçalan gibi kaydedilir. Değerlerden gidilen yol hız ölçer devresinden, kullanılan yakıt ise yakıt akış oranından elde edilir. Hesaplama başlar ve her hangi bir anda tekrar başlar, eğer kontak kapalı işe bile etki etmez. Ekran mil/galon veya kilometre/litre cinsinden gösterir

Fonksiyon - ortalama hız
Bu değer, seyahat zamanının ortalaması alınmış hız palsleri hesaplanır. Yol bilgisayarı yolculuk boyunca her hangi bir zamanda mil/saat (mph) cinsinden aracın ortalama hızını gösterir. Bu fonksiyon yolculuğun özel kısımları veya bütün yolculuk için yardımcı seyahat zaman bilgilerini sağlayarak her zaman başlatılabilir. Kontağın kapalı olduğu seyahatlerdeki aralar bunlara katılmazlar
Fonksiyon - gidilebilecek mesafe
Bu program depo içinde kalan yakıt ile arabanın ne kadar gideceğini gösterir. Hesaplama, ortalama yakıt tüketimi ve depodaki yakıtın içerikleri hesaplanmaktadır. Ekran gidilebilecek mesafeyi kilometre veya mil olarak göstermektedir

Fonksiyon - gidilen uzaklık
Gidilen uzaklık, en son resetten bu yana araç hızının ölçülmesinden elde edilen hız palslerinin toplamıyla elde edilir.

UMARIM FAYDALI OLUMUŞTUR
SAYGILAR

fire
30/09/2009, 15:16
güzel bilgiler var.

yakıt bilgileri depo şamandırası ile senkronizemi çalışıyor.
anlık tüketim fiat larda neden sıfır değil
yakıt sonuçlarının sapma yüzdesi nedir
benzinli motorlarda dış ısı sıcaklığı jikle konumunu ayarlıyormu.
yol bilgisayarında bilgiler ana beyin benzeri bir yerde ömürlük tutuluyormu

yakıt km gibi değerleri kaç saniyede bir güncelliyor.
fiat yol bilgisayarında hangi arızaları yol bilgisayarı uyarı olarak gösteriyor.

GP COSKUN
30/09/2009, 15:30
1.cisi ewt
2.cisi anlık tüketim hesaplaması yazzılımda mevcut
3.cüsü 0,5 kadar çıkabiliyor
4,cüsü ewt ayarlıyor
5.cisi hayır
6.cısı araca göre 1- 20 saniye arası gp lerde her saniye
7.cisi araçta hangi arıza sensörleri mevcutsa onlar gösterilebiliyor

fire
01/10/2009, 16:56
fiat motorlarda araç vitesdeyken ayak gazdan çekilince anlık tüketim 2 yi gösteriyor diğer araçlarda bu değer sıfır.
rölantide anlık gösterim --- şeklinde çıkıyor.
sanırım bu ikisinin böyle yapılması daha sağlıklı bir yakıt ortalaması için.

dobloda ilk çalıştırma öncesi yarım kontak yapılırsa test ediliyor diye 5-10 saniyeliğine yazı çıkıyor ve sonrasında test ok yazıyor.sanırım sistem kontrol ediliyor.
fazla kullanılmayan araçların örneğin haftada bir kaç kez kullanılıyorsa bir kaç ay sonra saatin bir kaç dakika geri kaldığını görebilirsiniz.

xtremetrx
19/10/2009, 19:28
bende birşey öğrenmek istiyorum aracım grandepuntu dinamic (benzinli) depoda kalan benzinle kaç km gidebilirim bunu görebiliyormuyuz ?

ABNEW
19/10/2009, 20:18
Depoda kalan benzinle ne kadar gidilebileceği dynamiclerde görülmekte: Range

GP COSKUN
19/10/2009, 20:39
bende birşey öğrenmek istiyorum aracım grandepuntu dinamic (benzinli) depoda kalan benzinle kaç km gidebilirim bunu görebiliyormuyuz ?

grande puntoların hepsinde depodaki benzinle gidebileceğin km gözükmekte
ekranda aracın km gözükürken bir kez trıp tuşuna basarsan ne kadar kilometre gideceğin minimum 50 km kalana kadar gözüküyor
50 km altına düştüğünde ------ işaret çıkıyor

clax22
19/10/2009, 20:42
eski gp active lerde daha küçük 1 ekran var belki görünmüyordur onlarda range

GP COSKUN
19/10/2009, 20:44

hayır hayır tümünde bu özellik mevcut
tecrübeyle sabittir
benim araç 2007 model ve dar olan yol bilgisayarı var
özellikleri
total km
depodaki yakıtla gidilebilecek km
ortalama tüketim
anlık tüketim
motor çalışma saati
ortalama hız
genel km

JASMINE
19/10/2009, 22:14

Benim aracımda 2006 active ve kalan yakıtla gideceğim km'yi görebiliyorum.

clax22
19/10/2009, 22:19
ekran ufak ya belki görünmüyordur die düşünmüştüm :) ama varmış demekki

ABNEW
19/10/2009, 23:52
''Range'' özelliği tüm gp larda var diye biliyorum ben de.Bazılarında sadece biraz daha ayrıntılı ve büyük, trip a-b vb...

no_fear
20/10/2009, 02:58
grande puntoların hepsinde depodaki benzinle gidebileceğin km gözükmekte
ekranda aracın km gözükürken bir kez trıp tuşuna basarsan ne kadar kilometre gideceğin minimum 50 km kalana kadar gözüküyor
50 km altına düştüğünde ------ işaret çıkıyor

----- cıktıktan sonra da 40 km kadar gıttım ustunu deneyemedım ılk aldıgımda bıleyım dıye
aracım 2010 ve menu turkce A ve B trıp mevcut

GP COSKUN
20/10/2009, 11:12
''Range'' özelliği tüm gp larda var diye biliyorum ben de.Bazılarında sadece biraz daha ayrıntılı ve büyük, trip a-b vb...

eski model benim yol bilgisayarı ama
benimkindede a ve b mevcut
acaba standart mı

ABNEW
20/10/2009, 12:48
eski model benim yol bilgisayarı ama
benimkindede a ve b mevcut
acaba standart mı

Anladım Coşkun, ben sadece büyük ekranlılarda a ve b var diye biliyorum.Yanlış hatırlıyorum demekki.Bir de hatırladığım kadarıyla active de olsa dualogiclerin de bu şekilde yani detaylı...

Moosty
20/10/2009, 13:51
Anladım Coşkun, ben sadece büyük ekranlılarda a ve b var diye biliyorum.Yanlış hatırlıyorum demekki.Bir de hatırladığım kadarıyla active de olsa dualogiclerin de bu şekilde yani detaylı...

Active bile olsa dualogic olunca ekran büyük oluyor, hatta benim göstergede cruise control için koyulmuş lamba bile var, gösterge farklı diğer active donanımlardan.

ABNEW
20/10/2009, 13:58
Evet Mustafa, sadece dualogicte tüm yol bilgisayarları büyük...

osmanbilgic
07/11/2009, 19:27
2007 gp dynamic 75 hp Yol bilgisayarı türkçe olmuyormu.İngilize oldugu ıcın anlayamıyorum.:)Yani anlıyorumda Ne kadar ingilizce biliosam o kadar:)

GP COSKUN
09/11/2009, 20:11
2007 gp dynamic 75 hp Yol bilgisayarı türkçe olmuyormu.İngilize oldugu ıcın anlayamıyorum.:)Yani anlıyorumda Ne kadar ingilizce biliosam o kadar:)

valla benimkide 2007 model 77 lik
ama yol bilgisayarı ingilazca
öğrendim ama yavaş yavaş
sende kendini biraz zorla çözersin sular seller gibi
çaresizliğin gözünü seveyim

krm1983
26/05/2011, 10:46
güzel bilgi emeğinize sağlık